radolukac
21.01.10,19:59
Dobry den
Mam rodinny dom cca80 rokov stary vnutro skoro dokoncena rekonstrukcia a uvazujem nad vonkajskom Chcel by som zateplit ale cim? a aka hrubka?
Severna stena je z betonovych tvarnic zasipanych strkom a zvysok plna palena tehla Skuste poradit vopred dakujem
220870
21.01.10,19:34
Betónové tvárnice zasypané štrkom.Ste si istý? že ste to napísali správne.
TomasHC
21.01.10,19:35
Ahoj, bez informacii o hrubke stien a ake okna mas, ako je zaizolovana strecha... atd, asi nikto neporadi...
radolukac
22.01.10,12:28
ano su to urcite betonove tvarnice siroke asi 30cm + omietka od 0 po 10cm(starych majstrov rovina netrapila)
tvarnice su zasipane strkom a na maltu osadena dalsia rada
nevedel som o tom az ked som zacal robit otvor pre okmo a diery pre elektriku
radolukac
22.01.10,12:36
Este k tej streche ta je stara zatial bez izolacie ale podkrovie nemam a ani neplanujem iba palach som dal dole a nanovo sa spravili sadrokartonove stropi
a na povale je hlyna tu planujem dat prec a zateplit a nejaky lahky poter ale to az budu financie na celu strechu lebo je do L dlhy 27m +10m
220870
22.01.10,14:14
Hlina je výborný izolant.Ťažko posúdiť v akom stave sú steny.Hlavne možné narušenie a statickú nosnosť obvodového muriva.Logicky mi vychádza že nejlepšie by bolo zatepliť sklennou vatou.Len to má pár zádrhelov.Pod vatu musí byť 100%rovný povrch a musí sa kotviť hmoždinkami.Musíte si byť na 100% istý s hydroizoláciami stien a podláh.Ak nie sú splnené tieto podmienky tak na vatu zabudnite.
Druhá možnosť je polystyrén.Polystyrén sa dá pomerne jednoducho rezať na rôzne hrúbky ,nieje bezpodmienečne nuté aby bol na 100% kotvený.Ale tiež vyžaduje kvalitne prevedenú hydrizoláciu stien a poterov.
Ďalšia možnosť Ytong multipor.Vyžaduje rovnú stenu ( musí sa omietnuť ak je krivá).Ale nemusia byť na 100% odizolované potery a obvodové steny.Má jedinečné difúzne vlastnosti.Jeho nevýhoda je cena cca 3x vyššia ,ako polystyrénu a raz tak drahý, ako sk.vata.Výhoda vysoká životnosť a prefektná spracovaťelnosť hygienicky bezkonkurenčne najlepší nehorľavý materiál . V porovnaní s polystyrénom a sklennou vatou má najlepšiu oteru a nárazuvzdornosť .
radolukac
22.01.10,15:19
Diki za radu ked som si pozrel cenu toho ytogu zacal som sa smiat a asi na to mat nebudem ani keby som predal oblicku alebo iny organ ale ked ze patrim k tej vrstva ludi ktory zaraba menej ako je slovensky priemer tak asi ostanem pri myslienke polystiren na spodku styrodur 5cm na lezato (50cm od zeme)
a zvysok 10cm fasadny (popripade podlahovy zevraj je kvalitnejsi a moze sa davat aj na stenu)
A este by som sa chcel spytat ako je to s tym rosnym bodom a ako si ho mozem vypocitat a ci sa tym mam vobec zaoberat
220870
22.01.10,16:07
Rosný bod je technický údaj ktorý vás nemusí zaujímať,je to irelevantné a zbytočné.
Pamätajte si, podlahový polystyrén je na podlahu ,fasádny na fasádu.Ak vám niekto tvrdí niečo iné tak sa tomu rozumie ako hus pivu ,alebo vás klame.
Multipor je ,"novinka" vyrába sa zatiaľ len v DE.Je predoklad že pôjde cenou dole.Ak by sa to začalo vyrábať aj na Slovensku a vzhľadom na zloženie si tipnem o 50% v priebehu 3-5 rokov.
kyblik
22.01.10,18:09
Hlina je výborný izolant.

Kedysi sme prerábali jeden rodinný dom a tam bola medzi trámami hlina. Keďže bola suchá nechali sme ju tam a na to sme dali armatúru a betónovú deku. Je tomu cca 5-6 rokov a nie sú s tým nijaké problémy...;)
radolukac
22.01.10,18:42
Dobre a preco vsetci tak silno polemizuju hlavne pri novostavbach aka sirka steny ake sirka zateplenia a akym sposobom nanasat lepidlo na polistyren jeden tvrdi lepidlo na rohy a stred aby stena dychala druhy ze dat lep po celom obvode a dva body do stredu aby sa vzduch nehybal
Alebo to je ako v praci ja som sef ja mam pravdu a aj ked ju nemam tak som sef a musim ju mat
220870
22.01.10,19:59
Firmy ktoré vyrábajú a predávajú lepidlá tvrdia po celom obvode .Je to preto ,že takto rapídne rastie spotreba lepidla a tým sa im hýbe aj biznis.
Ak chcete šetriť dajte 6 buchiet ,ak podporovať zahraničné monopoly tak dajte dookola.Vzduch sa v špáre menšej ,užšej ako 18 mm hýbe minimálne.Je to jeden z fyzikálnych javov na ktorom je postavené dvoj-troj sklo u okien.
radolukac
23.01.10,09:00
Takze zistujem ze cele zeteplovanie(hrubka zateplenia,material a postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.
TSUN
23.01.10,19:17
Zdravím. Mám rodinný dom cca 50ročný, z časti kvádre, pálená a nepálená tehla. Pretože obvodové steny boli dostatočne hrubé, zatepľoval som ho 4cm hrubou izoláciou "Nobasil FKL", ktorá sa ako jedna z mála izolácií nekotví do steny hmoždínkami, ale uloží do soklovej lišty a nalepí na stenu lepidlom Quick Mix DBK FAS. Volá sa to bezkontaktný systém na holé murivo (nemusí sa kotviť až do výšky 20m).
kyblik
23.01.10,19:44
Firmy ktoré vyrábajú a predávajú lepidlá tvrdia po celom obvode .Je to preto ,že takto rapídne rastie spotreba lepidla a tým sa im hýbe aj biznis.
Ak chcete šetriť dajte 6 buchiet ,ak podporovať zahraničné monopoly tak dajte dookola.Vzduch sa v špáre menšej ,užšej ako 18 mm hýbe minimálne.Je to jeden z fyzikálnych javov na ktorom je postavené dvoj-troj sklo u okien. Len doplním, že ja zvyknem uzavrieť krajné polystyrény a stredné idú na buchty - tým sa zároveň vyrovnajú nerovnosti.


Takze zistujem ze cele zeteplovanie(1hrubka zateplenia,2material a 3postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.

1 hrúbka zateplenia má svoj význam, napr.: podla toho v ktorej časti SR sa nachádzaš, či si na kopci, rovine, nížine, akú máš hrúbku steny, aký materiál a pod....
2 sklena vata - najkvalitnejšia, polystyren - najlacnejší...
3 a toto mi najviac vŕta v hlave. Ideš to robiť ty? Resp. už si to niekedy robil...? Nechcem sa Ťa dotknúť, no v Tvojich slovách čítam akúsi neistotu...:confused:
ciners
23.01.10,20:36
3 a toto mi najviac vŕta v hlave. Ideš to robiť ty? Resp. už si to niekedy robil...? Nechcem sa Ťa dotknúť, no v Tvojich slovách čítam akúsi neistotu...:confused:

Keby mal istotu, tak sa nepyta, na to toto forum je :);)
220870
23.01.10,21:44
Zdravím. Mám rodinný dom cca 50ročný, z časti kvádre, pálená a nepálená tehla. Pretože obvodové steny boli dostatočne hrubé, zatepľoval som ho 4cm hrubou izoláciou "Nobasil FKL", ktorá sa ako jedna z mála izolácií nekotví do steny hmoždínkami, ale uloží do soklovej lišty a nalepí na stenu lepidlom Quick Mix DBK FAS. Volá sa to bezkontaktný systém na holé murivo (nemusí sa kotviť až do výšky 20m).

Výrobca aj u polystyrénu tvrdí ,že do výšky cca 6 metrov( výška závisí aj od hrúbky polystyrénu) sa nemusí kotviť.Ale toto platí len pri ideálnych pomienkach a prefektnej práci montážnikov.Ak tá fasáda kydne na zem ,potom sa môžete ísť sťažovať kam chce nepochodíte.Vždy sa to garantuje pri určitých klimatických podmienkach.Pri tomto bude najposudzovanejšou rýchlosť vetra.Možno to vydrží ,ale pravdepodobnosť poškodenia kotvenej izolácie a nekotvenej je vysoko rozdielna.Ušetrili ste 30€ na kotvách ,možno.
220870
23.01.10,21:51
Takze zistujem ze cele zeteplovanie(hrubka zateplenia,material a postup niektorych prac) je asi len marketingovy tah ako obrat ludi o peniaze netvrdim ze staci minimum zateplenia len ze cim viac toho chcem zistit tym tomu menej rozumiem
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.

Potom sa pýtam !Koľko, aký dlhý čas cez zimné mesiace svieti slnko a tým vytvára vyššiu teplotu na južnej strane fasády?Keď chcete na južnej uberať z hrúbky.
ciners
24.01.10,09:14
Výrobca aj u polystyrénu tvrdí ,že do výšky cca 6 metrov( výška závisí aj od hrúbky polystyrénu) sa nemusí kotviť.Ale toto platí len pri ideálnych pomienkach a prefektnej práci montážnikov.Ak tá fasáda kydne na zem ,potom sa môžete ísť sťažovať kam chce nepochodíte.Vždy sa to garantuje pri určitých klimatických podmienkach.Pri tomto bude najposudzovanejšou rýchlosť vetra.Možno to vydrží ,ale pravdepodobnosť poškodenia kotvenej izolácie a nekotvenej je vysoko rozdielna.Ušetrili ste 30€ na kotvách ,možno.
Suhlas, len trosku doplnim. Na kotvenie by sa mali pouzit lepidlo+kotvy, to je kazdemu jasne. Taky teoreticky popis: lepislo prenasa vlastnu tiaz zateplenia. Na hmozdinky netreba zabudat, pretoze prenasaju tahove sily od zatazenia vetrom. Na zaveternej strane, na bokoch budovy a podla tvaru aj inde vznika vzdy sanie od vetra. Zistite to asi tak, ze sa postavite za budovu akoze do zavetria a tesne pri fasade sa neda zapalit cigareta,lebo tam fuka :D No a toto sanie od vetra prenasaju tie kotvy. Co mam merania, jedna prenesie cca 140 kg vahy, cize 1,4kN. Potom sa uz vytrhne. Takto si treba potom spocitat sily od vetra a navrhnut pocet kotiev. Vyrobcovia zvyknu mat uz osetrene v montaznom postupe a v roznych vyskach ide rozny pocet kotiev (je to tym, ze tlak vetra s narastajucou vyskou stupa).
ciners
24.01.10,09:20
Alebo som z toho celeho uplne mimo ale asi to zateplim ako sused severna
stena 10cm pol. boky 8cm pol. a juzna strana 5cm pol. popripade tiez 8cm pol.

Uplne bez srandy-toto akoby si si dal uskrikovat hrubsi sveter na cestu do prace podla toho, ktorou castou tela budes otoceny na sever :---
Napriklad u nas (oblast okolo Serede) fuka vacsinou zo severnej strany, ale....obcas fuka z Juhu a kazdy,kto tu byva povie, ze o to silnejsie.
Druha stranka zateplenia. V lete chrani pred prehrievanim a tu je mensia hrubka izolacie hlupost. Treba si uvedomit, ze ten polystyren je na tom asi to najlacnejsie,praca a tie kadejake lepidla a hlavne pekna fasada, to su tam najvyssie polozky.
kyblik
24.01.10,11:51
Uplne bez srandy-toto akoby si si dal uskrikovat hrubsi sveter na cestu do prace podla toho, ktorou castou tela budes otoceny na sever :---
Napriklad u nas (oblast okolo Serede) fuka vacsinou zo severnej strany, ale....obcas fuka z Juhu a kazdy,kto tu byva povie, ze o to silnejsie.
Druha stranka zateplenia. V lete chrani pred prehrievanim a tu je mensia hrubka izolacie hlupost. Treba si uvedomit, ze ten polystyren je na tom asi to najlacnejsie,praca a tie kadejake lepidla a hlavne pekna fasada, to su tam najvyssie polozky.

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Jednoznačne najlepší príspevok...
radolukac
24.01.10,17:33
Pochopil som (asi) podstatu svetra aj buchnatov a lepenie v rohoch
Podla toho co a ako tu pisete je vydno ze uz nieco za sebou mate a ze sa asi ozaj neoplati pocuvat kazdeho kto si necha hovorit PAN MAJSTER
kyblik
24.01.10,18:31
Pochopil som (asi) podstatu svetra aj buchnatov a lepenie v rohoch
Podla toho co a ako tu pisete je vydno ze uz nieco za sebou mate a ze sa asi ozaj neoplati pocuvat kazdeho kto si necha hovorit PAN MAJSTER

Ale veď sa nezlosti, nikto Ťa predsa neuráža... Určite sa oplatí počúvať, je tu veľa hodnotných príspevkov. A tú trošku "recesie"... to snáď znesie každý, nie...?;)
radolukac
25.01.10,04:41
Ja som sa vobec neurazil prave naopak ja som pochopil niektore veci dali ste mi odpovede na niektore moje otazky a iba som pochvalil tvoje prirovnanie
Rozpraval som sa aj z mojou polovickou a dospeli sme k nazoru ze 10 cm pol. to isti iba na tu severnu dame mozno skl. vatu
220870
25.01.10,08:46
Na severnú stranu je vhodnejší polystyrén ako vata.
radolukac
25.01.10,09:40
Nechcem ti oponovat ja som pocul presny opak
kyblik
25.01.10,10:04
Nechcem ti oponovat ja som pocul presny opak

Pozri si spätne príspevky 220870 a zistíš, že vie o čom hovorí... ;) Nechcem uraziť Tvoje ostatné informačné zdroje:cool:
220870
25.01.10,10:19
Nechcem ti oponovat ja som pocul presny opak

Pozrite si tento link.Poškodenia a chyby zateplených fasád.Preklikajte odkazy na stránke .Linky zobrazjú chyby zateplenia,poškodenia fasád,jeden z tých linkov je o meraní povrchovej teploty fasády ( severná strana) myslím ,že to vydá za všetky komentáre;)
pri prezeraní stránok odporúčam použiť google prekladač

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de|sk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde
radolukac
26.01.10,05:37
Ahoj kyblik ja sa neurazam ved toto je diskusne forum. Pisu sa tu otazky poznatky a odpovede ked sa budem urazat nic sa nedozviem iba si rozhadam ludi ktory mi moze co to poradit
A k tomu oponovanie ja som napisal iba co viem ze mam zle informacie to je moja vina a preto s vami komunikujem a chcem sa dozvediet ako sa veci maju :D:):D:)
radolukac
26.01.10,10:58
Dobry den dnes som nasiel aj postup prace na zateplenie takze uz viem co som potreboval dakujem aj Vam vsetkym za rady a kamaradske postrcenie .
Prepacte odkaz mi nejde odoslat:mad:ale je to na ceretherm.sk






Este raz Vam dakujem a verim ze sa este niekedy stretneme a mozeme si poradit (mozno poradim aj ja Vam niektoremu ak budem moct)
DOVI- DOPO-
220870
26.01.10,12:12
Takú drobnosť na penu si neodpustím.Nieje vhodné robiť väčšie plochy.Pena má tendenciu kysnúť a tým odtláčať polystyrénové tabule od steny .Čím vzniká krivý povrch.
radolukac
27.01.10,04:03
To ano to je 100% pravda ale aj zvetrava a rosype sa naprach a ked nejde uplne zahadzat pod omietku tak ju ani nedavam (no a co roby pod omietkov neviem ale kym to nevydim az tak ma to netrapi)
radolukac
11.02.10,09:09
Prosim Prosim este jednu otazocku:
Chcem sa spytat ak mam jednu stranu odizolovanu nopovou foliou ako je to zo zateplenim a prechodom medzi pol. a nop. fol.
miroslav pis
07.03.10,14:08
Chcel by som sa opýtať. Mám neodizolovaný váľkový dom z predu s gangom. Chcem riešiť vonkajšiu fasádu. Prosím o rady , či zatepliť , ako izolovať , aký sokel a jeho podklad. Aká omietka by bola vhodná: silikón alebo akryl? Dom má miestami vlhkosť , nie všade , bojím sa zatepliť alebo akúkoľvek inú voľbu aby som to ešte viac neurýchlil. Za odpovede vopred ďakujem :)
220870
07.03.10,14:38
V prvom rade si musíte vyriešiť vodorovné hydroizolácie múrov a podláh.Pokiaľ nemáte toto vyriešené tak zateplením to len zhoršíte.
miroslav pis
07.03.10,15:02
Akým spôsobom to mám oddizolovať keď okolo domu je gang a nieje možné zabrániť ťahaniu spodnej vody cez kameň ktorý presahuje úroveň podlahy interiéru. Skala je nad úrovňou miestami 40 cm. Až potom je váľok. Ako zaizolujem dom z vonka (styrodur)? Aj tak si myslím že bude ťahať aj poza styrodur. Alebo odstrániť gang? Nenaruším statiku? ĎAKUJEM!
220870
07.03.10,15:16
Či narušíte statiku to nedokážem posúdiť.Na kameň sú vhodné chemické injektáže a sanačné omietky.Zatepliť sa to určite dá odvetraným bezkontaktným fasádnym systémom.Polystyrén a sklennú vatu na kamemmé murivo vôbec neodporúčam.Na fasádu určite nieje vhodný polystyrén sklennú vatu jedine v nadsoklovej oblasti ,ale to by som musel posúdiť priamo na mieste.Nepodizolované murivo je riskantné zateplovať.
miroslav pis
07.03.10,15:27
Mohol by som vyrovnať steny lepom plus sieťka plus lepidlo plus fasádna omietka a na sokel - sanačná omietka plus možem dať niečo na to? (umelý kameň,klinkerit,omietka) Pri tom nechať gang ako je len ho položiť dlažbou a vytiahnuť ju aj na sokel cca 5 cm?Myslím si že pri rekonštrukcii strechy došlo ku skráteniu prevysu múru a tým zaprší na gang a nesprávnym spádom voda smeruje k stene.
220870
07.03.10,15:50
miroslav pis
07.03.10,16:14
Ďakujem!!!
thermical
12.03.10,05:01
Rosný bod je technický údaj ktorý vás nemusí zaujímať,je to irelevantné a zbytočné.

Toto je veľmi odvážne a nebezpečné tvrdenie.

Aj pri zatepľovaní minerálnou vlnou sa má povrch muriva difúzne uzatvoriť penetráciou. Z toho okrem iného vyplýva, že "Dom dýcha" je nezmyselné tvrdenie. Ak tenkým zateplením ostane rosný bod v murive, difúzne uzatvorený vonkajší povrch muriva nepustí vlhkosť smerom von. A kde sa táto vlhkosť prejaví ? V interiéri.