monikagar
21.09.05,07:18
Ahojte poraďaci, skúste mi poradiť:

Fyzická osoba podnikateľ - neplatca DPH, zakúpi ojazdené osobné auto z EU na podnikateľské účely.
Zatiaľ neviem či je predajca v zahraničí platcom alebo neplatcom DPH.
Ako budem postupovať pri dodaní auta v tuzemsku vo vzťahu k DPH ak:
1/ Je predajca platcom DPH
2/ Nieje pradajca platcom DPH

Prešla som príspevky na porade ale nenašla som riešenie tykého prípadu.
Vďaka!
anto
21.09.05,05:43
Neplatca DPH, fyzická osoba nemôže kupovať ojazdené auto bez DPH, predajca mu ho predá už s DPH. Potom na Slovensku neplatí už žiadné DPH, ani si ho nemôže odpočítať.
Jana Acsová
21.09.05,05:45
Neplatca DPH, fyzická osoba nemôže kupovať ojazdené auto bez DPH, predajca mu ho predá už s DPH. Potom na Slovensku neplatí už žiadné DPH, ani si ho nemôže odpočítať.Nie je to pravidlo. Dôležitá je kúpna cena vozidla, typ auta, ktorý je predmetom nákupu a postavenie zahraničnej osoby vo vzťahu k ekonomickej činnosti v zmysle ZDPH.
monikagar
21.09.05,06:03
Avo,

zatiaľ len viem, že auto má najazdených viac ako 6000 km a uplynulo viac ako 6 mesiacov od uvedenia do prevádzky, takže je ojazdené.
Predajcom je autoservis vo Francúzku, ale či je alebo nieje platcom DPH budem vedieť až keď naši chlapci dorazia do autoservisu.
Nevieš mi ale poradiť, ako to budem riešiť v oboch prípadoch? Chcem sa na to pripraviť aby ma niečo neprekvapilo.
Ešte som sa s dovozom nestretla a som z toho uplne mimo. Dík.
Jana Acsová
21.09.05,06:08
S najväčšou pravdepodobnosťou sa bude jednať o nákup tovaru od "obchodníka s použítým tovarom". Na faktúre bude uvedené, že sa jedná o predaj s daňou ... faktúra musí mať všetky náležitosti (nesmie mať uvedenú daň) a odvolávku na osobitnú úpravu. Nakoľko sa jedná o vozidlo kategórie M1 ... pripadá do úvahy iba predaj "oslobodený" alebo "s uplatnením osobitnej úpravy". V oboch prípadoch nevyplývajú pre kupujúceho žiadne povinnosti týkajúce sa zdanenia (ani možnosť odpočítania dane).
Jana Acsová
21.09.05,06:12
Použitie osobitnej úpravy obchodníka sa neviaže na povinnú registráciu zdaniteľnej osoby v tuzemsku (t.j. ak ste neplatiteľ) ani v prípade, že kúpna cena vozidla prekročí 420 tis. Sk.
Jana Acsová
21.09.05,06:17
Malo by to byť v úhrne tak ako uvádzam ... keď budú k dispozícii podrobnejšie informácie, bolo by to dobré uviesť ... pre istotu. Definitívnym riešením sú informácie týkajúce sa uplatnenia osobitnej úpravy "obchodníka s použitým tovarom", čo musí byť z faktúry zrejmé, tak ako som uviedla predtým.
Jana Acsová
21.09.05,06:31
Pri inom postupe, ako uvádzam v predchádzajúcom texte je dôležité:
- či je predávajúci platiteľ DPH,
- hodnota kupovaného auta.
Nie pre účely zdanenia osobného auta, ale pre účely prípadnej povinnej registrácie. Zo znenia zákona mi to tak vychádza ...
monikagar
21.09.05,06:58
Avo, zatiaľ veľmi ďakujem, keď budem mať faktúru a nejaký problém, tak sa ešte ozvem. Môžem?

VĎAKA!!!!!!!
Jana Acsová
22.09.05,05:33
... keď budem mať faktúru a nejaký problém, tak sa ešte ozvem. Môžem? ...

Z predchádzajúcich odpovedí, sa to javí niečo iné?http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
emrazik
21.10.05,11:52
Neviete mi poradiť?
Sme ZACHRANNA SLUŽBA S.R.O.
Sme NEPLATCOVIA DPH.
Ideme kupit 2 sanitky od:
ZACHRANNEJ SLUŽBY V PRAHE (oni su obcianske zdruzenie, NEPLATCOVIA DPH)
Hodnota jednej sanitky je 800 000 CZ.
Sanitky su ojazdene. Kupuju sa do majetku nasej firmy z ich majetku.
Vstupuje tento nakup do limitu 420.000 SKK podla §11 odst. 6?
Preštudovali sme si tu vela prispevkov ale nevieme to vyriešiť.
Nemate s tym niekto skusenost? Za odpovede vopred ďakujem.
Jana Acsová
21.10.05,15:10
Neviete mi poradiť?
Sme ZACHRANNA SLUŽBA S.R.O.
Sme NEPLATCOVIA DPH.
Ideme kupit 2 sanitky od:
ZACHRANNEJ SLUŽBY V PRAHE (oni su obcianske zdruzenie, NEPLATCOVIA DPH)
Hodnota jednej sanitky je 800 000 CZ.
Nie je náhodou české občianske združenie osobou registrovanou na daň v ČR (aj oni museli sanitky nejako nadobudnúť, pravdepodobne neboli lacné a možno dovezené). Overte si túto skutočnosť. Potom budeme pokračovať.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
emrazik
21.10.05,15:28
Dodávateľ z ČR nie je registrovaný pre DPH - t.j. nemá pridelené IČDPH.
Jana Acsová
21.10.05,15:32
Sme ZACHRANNA SLUŽBA S.R.O.
Sme NEPLATCOVIA DPH. Ideme kupit 2 sanitky od: ZACHRANNEJ SLUŽBY V PRAHE (oni su obcianske zdruzenie, NEPLATCOVIA DPH)
Hodnota jednej sanitky je 800 000 CZ.
Sanitky su ojazdene. Kupuju sa do majetku nasej firmy z ich majetku.
Vstupuje tento nakup do limitu 420.000 SKK podla §11 odst. 6?
Preštudovali sme si tu vela prispevkov ale nevieme to vyriešiť.
Nemate s tym niekto skusenost? Za odpovede vopred ďakujem.Podľa môjho názoru sa nejedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru a preto by to nemalo byť zahrňované do limitu podľa § 7 ZDPH.
bondo91
05.02.09,22:28
Ahojte poraďaci, skúste mi poradiť:

Fyzická osoba podnikateľ - neplatca DPH, zakúpi ojazdené osobné auto z EU na podnikateľské účely.
Zatiaľ neviem či je predajca v zahraničí platcom alebo neplatcom DPH.
Ako budem postupovať pri dodaní auta v tuzemsku vo vzťahu k DPH ak:
1/ Je predajca platcom DPH
2/ Nieje pradajca platcom DPH

Prešla som príspevky na porade ale nenašla som riešenie tykého prípadu.
Vďaka!
A ako je to v pripade ze som platca dph a kupujem pouz. auta priamo od beznych ludi a nie firiem v taliansku. Ked ich idem predat z coho platim DPH? Je to podla par.66 o pouz tovare?