binary.lama
21.01.10,22:19
Zdravim.

Zakladam zivnost na nakup tovaru za ucelom predaja koncovemu spotrebitelovi. Hladal som na nete informacie o vyhodach platcu a neplatcu DPH. Venuje sa tomu pomerne vela vlakien ale vysledok je vacsinou typu "zavisi od toho ..." Mam nejaku jednoduchu teoriu. Poprosil by som vas aby ste nasli chyby v jej aplikacii. Odpichnem sa od prikladu ktoru t bol rieseny pred piatimi rokmi.

Majme tri firmy A, B, C. Firma A je neplatca DPH. Firmy B, C su platcami DPH ale s roznou strategiou cenotvorby. Firma B sa bude riadit strategiou konstantnej koncovej ceny a firma C strategiou konstantnej pridanej hodnoty. Obidve strategie su vztiahnute k firme A. Hore uvedeny priklad stanovuje vstupne parametre na 20% DPH. 20% dan z prijmu do prikladu nema zmysel zanasat pretoze sa aplikuje v kazdom pripade rovnako a vyssi zisk pred zdanenim = vyssi zisk po zdaneni pri konstantnej dani.

Firma A (neplatca DPH)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000
Vystavi fakturu na 100 000.
Rozdiel je 76 000, ktory sa nasledne zdanuje

Firma B (platca DPH. Riadi sa strategiou konstantnej koncovej ceny aby zachoval napriklad konkurencieschopnost s firmou A)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000
Vystavi fakturu na 100 000 ktora sa rozlozi na 83 333.3 + 16 666.7 DPH
Rozdiel je 76 000.
Rozdiel DPH je 12 666.7 ktore musi odviest statu
Ostane suma 63 333.3, ktora sa nasledne zdanuje

Firma C (platca DPH, ale na rozdiel od firmy B sa riadi strategiou konstantnej pridanej hodnoty aby sa napriklad na ukor DPH neoberala o zisk)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000
Vystavi fakturu na 120 000 ktora sa rozlozi na 100 000 + 20 000 DPH
Rozdiel je 96 000
Rozdiel DPH je 16 000 ktore musi odviest statu
Ostane suma 80 000, ktora sa nasledne zdanuje

Tu konci prvy problem. Zvysok je potom uz len na danovikovi ci si trufne byt konkurencieschpny. To sa vsak uz netyka uctovnictva ani matematiky ale niecoho uplne ineho. Co je dolezite v tomto pripade vediet a vidiet je to, ze neplatca DPH je zo ziskom vyssie ako platca DPH ktory mu bude chciet ostat konkurencieschopny a zachova cenovu hladinu. Firma C ktora je platcom DPH a posobi v regione kde si trufa ist na rovnaku pridanu hodnotu ako firma A bude dosahovat s tou istou pridanou hodnotou vyssi zisk napriek tomu ze je platcom DPH.

Druhy problem na ktory som nenasiel uspokojivu odpoved bolo miera vstupnej DPH taka aby sa oplatilo stat sa platcom DPH.

Ak sa pozrieme na firmu A a B a porovname ich tak vidime ze firma B je ukratena oproti firme A prave o DPH. Cize musi nakupit tovar alebo sluzby take aby si DPH na seba zarobila. Cize ak obidve firmy preinvestuju do PHM a kancelarskych potrieb po 76 000, co je v rozdiel medzi trzbami a nakladmi budu na tom zo ziskom rovnako
Len tu si treba uvedomit ze cely svoj zisk pred odpoctom DPH investovala do poloziek an chod firmy tak to cele straca zmysel.

Keby som mal teda to vsetko co bolo napisane zosumarizovat do pravidiel tak:

Pokial platca DPH chce byt konkuencieschopny s neplatcom za udrzania rovnakej cenovej hladiny tak neplatca je natom lepsie.
Ak platca bude navysovat hodnot svojho tovaru o taku istu cast ako neplatca je na om lepsie platca, ale staca konkurencnu vyhodu.

Co sa jedna byt ci nebyt platca v zmysle mnozstva vstupov od inych platcov DPH tak pre strategiu konstanej pridanej hodnoty tato otazka straca zmysel a pre strategiu konstatnej koncovej ceny by musel platca DPH invesovat vsetok svoj zisk pred odpoctom DPH (rozdiel nakladov a trzieb) do nakupu tovaru. A to je na povazenie.

Cize este strucnejsie. Ak chce clovek zachovat konkurencieschopnost tak vo vseobecnosti plati ze sa viac oplati nebyt platcom DPH.

samozrejme treba brat do uvahy ci su moji odberatelia tiez platcami DPH.

Ak sa mylim opravte ma.

Robo
marjankaj
21.01.10,22:08
Neviem, kde tam hľadáš logiku.
Radšej sa daj zvoliť do parlamentu. Budeš mať dobrý plat, asistenta(alebo lepšie asistentku), prázdniny, zadarmo MHD, lacný bufet v parlamente, a ešte k tomu aj imunitu.
DPH ťa vôbec nebude zaujímať.
Zoltán Kovács
22.01.10,05:06
Zdravim.

Zakladam zivnost na nakup tovaru za ucelom predaja koncovemu spotrebitelovi. Hladal som na nete informacie o vyhodach platcu a neplatcu DPH. Venuje sa tomu pomerne vela vlakien ale vysledok je vacsinou typu "zavisi od toho ..." Mam nejaku jednoduchu teoriu. Poprosil by som vas aby ste nasli chyby v jej aplikacii. Odpichnem sa od prikladu ktoru t bol rieseny pred piatimi rokmi.

Majme tri firmy A, B, C. Firma A je neplatca DPH. Firmy B, C su platcami DPH ale s roznou strategiou cenotvorby. Firma B sa bude riadit strategiou konstantnej koncovej ceny a firma C strategiou konstantnej pridanej hodnoty. Obidve strategie su vztiahnute k firme A. Hore uvedeny priklad stanovuje vstupne parametre na 20% DPH. 20% dan z prijmu do prikladu nema zmysel zanasat pretoze sa aplikuje v kazdom pripade rovnako a vyssi zisk pred zdanenim = vyssi zisk po zdaneni pri konstantnej dani.

Firma A (neplatca DPH)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000
Vystavi fakturu na 100 000.
Rozdiel je 76 000, ktory sa nasledne zdanuje

Firma B (platca DPH. Riadi sa strategiou konstantnej koncovej ceny aby zachoval napriklad konkurencieschopnost s firmou A)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000 Nesprávne, náklad je iba tých 20 tisíc, nakoľko na 4 tisíc má nárok si žiadať v priznaní k DPH
Vystavi fakturu na 100 000 ktora sa rozlozi na 83 333.3 + 16 666.7 DPH
Rozdiel je 76 000.
Rozdiel DPH je 12 666.7 ktore musi odviest statu
Ostane suma 63 333.3, ktora sa nasledne zdanuje

Firma C (platca DPH, ale na rozdiel od firmy B sa riadi strategiou konstantnej pridanej hodnoty aby sa napriklad na ukor DPH neoberala o zisk)
Naklady na vstupe 20 000 + 4000 DPH = 24 000 Nesprávne, náklad je iba tých 20 tisíc, nakoľko na tisíc má nárok si žiadať v priznaní k DPH
Vystavi fakturu na 120 000 ktora sa rozlozi na 100 000 + 20 000 DPH
Rozdiel je 96 000
Rozdiel DPH je 16 000 ktore musi odviest statu
Ostane suma 80 000, ktora sa nasledne zdanuje

Tu konci prvy problem. Zvysok je potom uz len na danovikovi ci si trufne byt konkurencieschpny. To sa vsak uz netyka uctovnictva ani matematiky ale niecoho uplne ineho. Co je dolezite v tomto pripade vediet a vidiet je to, ze neplatca DPH je zo ziskom vyssie ako platca DPH ktory mu bude chciet ostat konkurencieschopny a zachova cenovu hladinu. Firma C ktora je platcom DPH a posobi v regione kde si trufa ist na rovnaku pridanu hodnotu ako firma A bude dosahovat s tou istou pridanou hodnotou vyssi zisk napriek tomu ze je platcom DPH.

Druhy problem na ktory som nenasiel uspokojivu odpoved bolo miera vstupnej DPH taka aby sa oplatilo stat sa platcom DPH.

Ak sa pozrieme na firmu A a B a porovname ich tak vidime ze firma B je ukratena oproti firme A prave o DPH. Cize musi nakupit tovar alebo sluzby take aby si DPH na seba zarobila. Cize ak obidve firmy preinvestuju do PHM a kancelarskych potrieb po 76 000, co je v rozdiel medzi trzbami a nakladmi budu na tom zo ziskom rovnako
Len tu si treba uvedomit ze cely svoj zisk pred odpoctom DPH investovala do poloziek an chod firmy tak to cele straca zmysel.

Keby som mal teda to vsetko co bolo napisane zosumarizovat do pravidiel tak:

Pokial platca DPH chce byt konkuencieschopny s neplatcom za udrzania rovnakej cenovej hladiny tak neplatca je natom lepsie.
Ak platca bude navysovat hodnot svojho tovaru o taku istu cast ako neplatca je na om lepsie platca, ale staca konkurencnu vyhodu.

Co sa jedna byt ci nebyt platca v zmysle mnozstva vstupov od inych platcov DPH tak pre strategiu konstanej pridanej hodnoty tato otazka straca zmysel a pre strategiu konstatnej koncovej ceny by musel platca DPH invesovat vsetok svoj zisk pred odpoctom DPH (rozdiel nakladov a trzieb) do nakupu tovaru. A to je na povazenie.

Cize este strucnejsie. Ak chce clovek zachovat konkurencieschopnost tak vo vseobecnosti plati ze sa viac oplati nebyt platcom DPH.

samozrejme treba brat do uvahy ci su moji odberatelia tiez platcami DPH.

Ak sa mylim opravte ma.

Robo

Neprečítal som celý príspevok, ale som našiel dve zásadné chyby pri výpočte. A to pri firmách B a C. Obe sú platiteľmi DPH, v tom prípade vstupné náklady nie sú 24 tisíc (ako je uvedené), ale len 20 tisíc.
binary.lama
22.01.10,06:19
V tom je chyba len pojmova ale nie vypoctova. Aspon podla toho ako tomu rozumiem. Vy vypocte je tych 4000 zaratanych v naroku odpoctu na dan. Takze co sa tyka terminu naklad 24 000 tak je to v terminoch uctovnictva pravdepodobne nespravne avsak z pohladu vypoctu by tam chyba nemala byt. Ak chyba nie je len pojmova ale vypoctova mozete mi uviest spravny vypocet?

Firma B vypocitava narok odpoctu na dan ako
16 666.7 - 4 000 = 12 666.7

Firma C detto
20 000 - 4 000 = 16 000

Cize bolo to vypocitane korektne, len nekorektne pomenovane. Mimochodom tento priklad som zobral z ineho vlakna, zialobohu neviem pastnut linku lebo este nemam potrebny pocet prispevkov. a Tam to uctovnici ratali rovnako ako je to ratane v tomto pripade.
marjankaj
22.01.10,19:11
Otázka nestojí takto

Cize este strucnejsie. Ak chce clovek zachovat konkurencieschopnost tak vo vseobecnosti plati ze sa viac oplati nebyt platcom DPH.

Keby to bolo také jednoduché, tak pre teba je nevýhodné stať sa platiteľom DPH. Ale väčšinou nemáš voľbu, pri dosiahnutí obratu (cca 1,5 mil Sk) si povinný sa zaregistrovať ako platiteľ.
Pozri si tabuľku aký zisk má platiteľ a neplatiteľ, ak nakupuje ten istý tovar a predáva za rovnaké ceny.
Dav
22.01.10,19:26
V súvislosti s novelou zákona o DPH od 1.1.2010 je pri rozhodovaní byť či nebyť plátcom DPH potrebné vziať do úvahy aj §7 a §7a zákona o DPH . Ak by mal podnikateľ povinnosť registrácie podľa týchto paragrafov, doporučujem, aby sa podnikateľ zaregistroval za plátcu DPH podľa §4, ods.4 . Povinnosti pri registrácii podľa § 7 vzhľadom na DPH mať bude - samozdanenie, odvedenie dane, podávanie výkazu, ale právo na odpočet nebude mať.
Lubomir1
02.05.10,07:18
Povinnosti pri registrácii podľa § 7 vzhľadom na DPH mať bude - samozdanenie, odvedenie dane, podávanie výkazu, ale právo na odpočet nebude mať.

To samozdanenie podľa § 7 ako funguje?

Ak by mi napr. príšlo na účet zo zahrančia - EÚ napr. 100 EUR (kliknutia na internetovú reklamu), odvediem na Slovensku DPH 19 EUR (19% zo 100)?

A ako by to bolo s výkazmi? Je tam potrebné uviesť VAT (IČ DPH) toho, čo poslal penieze (príjemcu služby)? V týchto prípadoch často poznať len ich internetovú adresu. kde sa človek zaregistruje a vygeneruje sa mu internetová reklamna - banner, ktorý si vloží na svoju stránku.
Laco-monter
02.05.10,07:24
Ja si myslím, že "binary.lama" by bol veĺmi dobrý účtovnik,

zo svojim detailistickým zmýšľaním priam VYNIKAJÚCI.
Laco-monter
02.05.10,07:29
Ja si myslim,že rozhodnúť sa byť / nebyť platcom DPH , závisi od rozhodnutia podnikateľa AKO VEĽKÉ a ROZSIAHLÉ chce mať svoje podnikanie.

Ak je niekto len drobný živnostník-samozamestnávateľ, byť platcom sa mu neoplatí , prinesie mu to len komplikacie v podobe zložitej agendy.

Ak však chce robiť také obraty ako uviedol zadaveteĺ témy, potom je vyhodné byť platcom DPH.