Fosio
22.01.10,01:14
Čo všetko si môžem ako SZČO pri jednoduchom účtovíctve dať do nákladov na zníženie dane ohľadom auta (vlastného), ktoré som prihlásil na DU pod DIČ (RČ), teda nie do majetku, lebo si hodlám robiť len cesťáky (nie som platca DPH)...a vraj ak sa robia cesťáky, nemusí sa viesť kniha jázd (je to akoby som sám sebe prenajímal auto)...je to tak ? ...takže čo si možno dať do nákladov...opravte ma prosím ak sa mýlim:
1 - zákonné poistenie, servis, údržbu, ďialničnú nálepku, umývanie, olej, des. vodu, zimnú zmes, vodu do ostrekovačov...to všetko - NIE
2 - daň z motorového vozidla (cestná daň) - ÁNO
3 - diety na služ. cestách - ÁNO (aký je vzorec...vraj je to časovo odstupňované) ?.....a ak mám aj gastrolístky, niečo sa mení ?
4 - ubytovanie na služ. cestách - ÁNO ...v plnom rozsahu ?...aj hotelová strava? ...a hotelový relax ? (sauna, wehllness, fitness atď.)
5 - paušálne náhrady (amortizácia) - ÁNO ...vzorec je vraj km x 0,183 eur ...je to tak správne?...a ide o mesačné či ročné km alebo je to jedno?
6 - spotrebu PHL -ÁNO ...vzorec je vraj priem. spotreba z TP : 100 x cena PHL (alebo priemer z viacerých bločkov PHL) x km ...je to tak ?...a robí sa to mesačne či ročne alebo je to jedno?
Ďalej ma už nič nenapadá...ak vás áno, napíšte mi to prosím...ďakujem !
Kristina27
26.01.10,07:34
Ja účtujem v JÚ a PÚ výdavky na prac. cesty daňovníka - FO s príjmami z podnikania:
- nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v mieste prac. cesty - ubytovanie, doprava hromadnými dopr. prostriedkami,
- stravné pri zahraničnej pracovnej ceste a 40% vreckové,
- stravné lístky za odpracovaný deň /mimo prac. cesty/,
- náhrada za spotrebované PHM a základná náhrada za km jazdy súkromným motorovým vozidlom,
- /zaplatená/ daň z MV je tiež daň. výdavkom.
natalycom
24.02.10,21:50
A co napriklad STK na auto, ktore nie je v majetku. Je to VOZD alebo nie?
Dakujem
Anja111
25.02.10,06:34
A co napriklad STK na auto, ktore nie je v majetku. Je to VOZD alebo nie?
Dakujem
Nie je to VOZD...
natalycom
28.02.10,23:41
dakujem Anja111. mozes mi prosim ta povedat, kde to najdem v zakone?
porucha
05.03.10,16:51
a ak som SZČO, vlastním auto - výdavky v JÚ účtujem formou náhrad a nemám ho zaradené v majetku, ale prenajala som si garáž ( lebo ho potrebujem používať hlavne na podnikanie a nechcem aby mi ho na ulici ukradli ), môžem si výdavky na nájomné zahrnúť do ZD, alebo aspoň pomernú časť ???
holubička1
06.03.10,10:24
a ak som SZČO, vlastním auto - výdavky v JÚ účtujem formou náhrad a nemám ho zaradené v majetku, ale prenajala som si garáž ( lebo ho potrebujem používať hlavne na podnikanie a nechcem aby mi ho na ulici ukradli ), môžem si výdavky na nájomné zahrnúť do ZD, alebo aspoň pomernú časť ???
Nájom za garáž, keď nemas auto v podnikaní nie nákladom, je to tvoje auto - súkromné , ty si uplatňujes pausal a to je vsio...
Zita5
06.03.10,10:45
O aute nevloženom do podnikania - obchodného majetku sa dočítate aj tu
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
katiq
08.03.10,09:40
tak toto by zaujimalo aj mna..dufam, ze sa coskoro niekto k tomu vyjadri...tiez by som chcela vediet ci naklady na internet je mozne si dat do danoveho..pracujem ako szco slodobne povolanie takze na DIC. dakujem.
Evanka
10.03.10,00:13
tak toto by zaujimalo aj mna..dufam, ze sa coskoro niekto k tomu vyjadri...tiez by som chcela vediet ci naklady na internet je mozne si dat do danoveho..pracujem ako szco slodobne povolanie takze na DIC. dakujem.
Ak využívaš internet pre podnikateľskú činnosť, nie je dôvod, aby výdavky neboli daňovo uznateľné (alebo aspoň alikvótna časť). Záleží od obhájiteľnosti.