Dejnicka
22.01.10,08:24
Dobry den,
mali sme zamestnanca (pracoval u nas niekolko rokov), ale od 17.7.2009 skoncil u nas pracovny pomer. Zaevidoval sa na UP, kde od 18.7.2009 dostaval podporu v nezam. Zaciatkom septembra zacal u nas znovu pracovat, ale na dohodu o prac.cinn., so zarobkom max. 120€/mes., aby neprisiel o podporu v nez. Ziadne ine prijmy pocas roka 2009 nemal, teda len od nas na riadnu zmluvu a potom na dohodu (mal u nas podpisane vyhlasenie...). Chcem sa spytat, ci je povinny podat si sam danove priznanie A, alebo ma moze poziadat o rocne zuct.dane, nakolko je k 31.12.2009 u nas evidovany na dohodu, no je stale aj nezamestnany.
katka50
22.01.10,07:28
Dobry den,
mali sme zamestnanca (pracoval u nas niekolko rokov), ale od 17.7.2009 skoncil u nas pracovny pomer. Zaevidoval sa na UP, kde od 18.7.2009 dostaval podporu v nezam. Zaciatkom septembra zacal u nas znovu pracovat, ale na dohodu o prac.cinn., so zarobkom max. 120€/mes., aby neprisiel o podporu v nez. Ziadne ine prijmy pocas roka 2009 nemal, teda len od nas na riadnu zmluvu a potom na dohodu (mal u nas podpisane vyhlasenie...). Chcem sa spytat, ci je povinny podat si sam danove priznanie A, alebo ma moze poziadat o rocne zuct.dane, nakolko je k 31.12.2009 u nas evidovany na dohodu, no je stale aj nezamestnany.
Ak nemal iné príjmy okrem tých, ktoré ste uviedla môže požiadať Vás o ročné zúčtovanie dane.
Dejnicka
22.01.10,07:31
Nie, nemal. Takze ja uvediem v rocnom zuctovani prijmy z pracovnej cinnosti do 17.7. a nasledne aj prijmy z dohody, ze? Podpora v nez. ma nezaujima...
katka50
22.01.10,07:34
Nie, nemal. Takze ja uvediem v rocnom zuctovani prijmy z pracovnej cinnosti do 17.7. a nasledne aj prijmy z dohody, ze? Áno.Podpora v nez. ma nezaujima...Nie
Odpovede v texte.
Dejnicka
22.01.10,07:35
dakujem:)
Dejnicka
28.01.10,05:29
Ked som toto vsetko nahodila do programu, vypocitalo mi, ze zamestnanec ma preplatok cca 170€ na dani. Nie je to nejako moc?
Udaje: (pisem zaokr.)
zarobok z PP
mzda za 1-7/2009 3557€
poistne 475€
zrazena dan 172€


zarobok z dohody (popri tom je na UP ako nezamestnany a dostava podporu)
mzda za 9-12/2009 477€
aj tu mal podpisane vyhlasenie, mzdu mal mesacne cca 120€, lebo keby presiahol hranicu, pride o podporu.

Je mozne, ze to tak moc vyslo, ten preplatok?
Anja111
28.01.10,05:45
Ked som toto vsetko nahodila do programu, vypocitalo mi, ze zamestnanec ma preplatok cca 170€ na dani. Nie je to nejako moc?
Udaje: (pisem zaokr.)
zarobok z PP
mzda za 1-7/2009 3557€
poistne 475€
zrazena dan 172€


zarobok z dohody (popri tom je na UP ako nezamestnany a dostava podporu)
mzda za 9-12/2009 477€
aj tu mal podpisane vyhlasenie, mzdu mal mesacne cca 120€, lebo keby presiahol hranicu, pride o podporu.

Je mozne, ze to tak moc vyslo, ten preplatok?
Mne vyšlo, v uvedenom prípade, že by mal dostať späť celý zrazený preddavok na dani, t.j. 172 €...
Dejnicka
28.01.10,05:51
Presne tak mi to aj program vypocital. Takze mozem sa toho drzat, bude to tak spravne?
Nachtigal
28.01.10,06:10
Do mája som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku. Živnosť som prerušila a od júna som bola doma /na PNke ale nemala som žiadny príjem/ bolo to skôr ako dobrovoľne nezamestnaná, pretože som si platila sama VšZP. Môžem si ma manžel napísať do ročného zúčtovania ako vyživovanú osobu počas týchto mesiacov?:confused:
veronikasad
28.01.10,06:11
Presne tak mi to aj program vypocital. Takze mozem sa toho drzat, bude to tak spravne?
ano. Máte aj iných zamestnancov,m ktorým v súčasnosti zrážate daň?
Dejnicka
28.01.10,06:25
Ano, mame dalsich dvoch zamestnancov na PP, a dvoch takto na dohodu.
veronikasad
28.01.10,06:28
Ano, mame dalsich dvoch zamestnancov na PP, a dvoch takto na dohodu.
Tak potom OK, preplatok dane si započítaš ...
Dejnicka
28.01.10,06:31
Ano, zapocitam. A do kolko dni je DU povinny vratit firme preplatok? Lebo aj ked zapocitam preplatky, urcite budeme mat väcsi preplatok na rocnom zuctovani dane ako bude treba platit mesacnu dan zo mzdy.
Teraz som citala, len neviem ci tomu spravne rozumiem...budem si dovtedy odpocitavat preplatok z rocneho zuctovania od dane zo mzdy, ktoru som povinna odvadzat kazdy mesiac az kym sa mi to nevyrovna, alebo, kedy mozem podat ziadost na DU o vratenie preplatku z RZ?
Anja111
28.01.10,07:05
Ano, zapocitam. A do kolko dni je DU povinny vratit firme preplatok? Lebo aj ked zapocitam preplatky, urcite budeme mat väcsi preplatok na rocnom zuctovani dane ako bude treba platit mesacnu dan z prijmu.
Ak podáš žiadosť na DU, tak:
ZDP
§41
(8) Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.
Dejnicka
28.01.10,07:07
Ale ked ja tie dalsie mesiace budem mat z coho odpocitavat preplatok, tak tu ziadost podat nemozem? musim si to najskor kym sa da odpocitavat?
Anja111
28.01.10,07:10
Ale ked ja tie dalsie mesiace budem mat z coho odpocitavat preplatok, tak tu ziadost podat nemozem? musim si to najskor kym sa da odpocitavat?
Áno, správne. V tom prípade odpočítavaš počas celého roka, alebo dovtedy, kým nezapočítaš celý preplatok z RZD...
Dejnicka
28.01.10,07:11
Hmm, skor by sa nam hodilo, keby sme mohli podat ziadost...ale co uz, zakon je zakon:) dakujem pekne
Nachtigal
29.01.10,04:38
Do mája som pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku. Živnosť som prerušila a od júna som bola doma /na PNke ale nemala som žiadny príjem/ bolo to skôr ako dobrovoľne nezamestnaná, pretože som si platila sama VšZP. Môžem si ma manžel napísať do ročného zúčtovania ako vyživovanú osobu počas týchto mesiacov?:confused:
poradí niekto? a má nato nejaký vplyv aj môj zárobok do mája?:confused::confused::confused:
Nachtigal
29.01.10,07:39
poradí niekto? a má nato nejaký vplyv aj môj zárobok do mája?:confused::confused::confused:
no už to mám, mohol by si ma napísať pokiaľ by môj ročný príjem nepresahoval nejakých 4 xxx, teda za tých 5 mesiacov..... asi tak nejako
Andyke
29.01.10,07:41
4025,70 mínus Tvoj príjem ako opatrovateľka a ten rozdiel by mohol manžel uplatniť na Teba.
spor
30.01.10,11:25
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ohľadom mojho manžela: od
1.januára - do konca apríla bol evidovaný na ÚP.
1. mája do konca septembra pracoval vo firme.
1.10 doteraz pracuje v druhej firme. Čo treba spravit ohľadom RZD? Neviem ako to je s tým úradom. Može požiadat terajšiu firmu, aby mu spravili RZD? potrebuje predpokladám potvrdenie z firmy od 1.mája do konca septembra. Ale čo ten úrad?? Na čo má nárok a podobne.. Určite mi niekto poradí. Je tu veľa šikovných ľudí,ktorých si veľmi vážim. dakujem.
veronikasad
30.01.10,11:27
Dobrý deň, rada by som sa spýtala ohľadom mojho manžela: od
1.januára - do konca apríla bol evidovaný na ÚP.
1. mája do konca septembra pracoval vo firme.
1.10 doteraz pracuje v druhej firme. Čo treba spravit ohľadom RZD? Neviem ako to je s tým úradom. Može požiadat terajšiu firmu, aby mu spravili RZD? potrebuje predpokladám potvrdenie z firmy od 1.mája do konca septembra. Ale čo ten úrad?? Na čo má nárok a podobne.. Určite mi niekto poradí. Je tu veľa šikovných ľudí,ktorých si veľmi vážim. dakujem.
Do 15.2.2010 požiada svojho súčasného zamestnávatela o vykonanie RZD na predpísanom tlačive, ku ktorému priloží potvrdenie o zdanitelnej mzde od prvého zamestnavatela. Potvrdenie o dobe evidencie na UP nie je nutné prikladať, niektoré mzdárky na tom trvajú - ak bude treba, nech si vyžiada z UP.
spor
30.01.10,12:26
dakujem pekne
Nachtigal
30.01.10,17:06
4025,70 mínus Tvoj príjem ako opatrovateľka a ten rozdiel by mohol manžel uplatniť na Teba.
ďakujem, ale smola zarobila som 4060:D:D:D
abel
30.01.10,17:13
Ano, zapocitam. A do kolko dni je DU povinny vratit firme preplatok? Lebo aj ked zapocitam preplatky, urcite budeme mat väcsi preplatok na rocnom zuctovani dane ako bude treba platit mesacnu dan zo mzdy.
Teraz som citala, len neviem ci tomu spravne rozumiem...budem si dovtedy odpocitavat preplatok z rocneho zuctovania od dane zo mzdy, ktoru som povinna odvadzat kazdy mesiac az kym sa mi to nevyrovna, alebo, kedy mozem podat ziadost na DU o vratenie preplatku z RZ?
Ja by som radšej tomu spomínanému zamestnancovi urobila DP typ A a nech to daňový úrad vráti rovno jemu.