rage1
21.09.05,08:04
Prosim poradte. Popr podnik.i ucte v SLSP, zalozili sme si ucet aj v CSOB. Problem je ze tym ich vypisom akosi nerozumiem. Vzdy mi pridu dva - jeden ako podnik. konto a druhy ako KTK s prav. splatkami. To mam v uctovnictve (JU) uctovat ako dva rozne ucty? Prosim poradte, kto mate v CSOB ucet, ako to robite.
renča1
21.09.05,06:08
ja účtujem výpisy s ČSOB. Chodia mi 3 výpisy a každý má iný účet a účtujem ich každý zvlášť. Ak sa chceš ešte niečo spýtať tak sa pýtaj, rada ti pomôžem.
rage1
21.09.05,06:11
no mne sa totiz zdaju tieto vypisy strasne neprehladne. vSLSP je to tak, ze ked uz ides do minusu, tak to je proste na tom istom ucte a nemusis mat k tomu zvlast kontokorentny uverovy ucet. a robis to teda tak, ze klasicky podnik. uctujes zvlast a ked cerpas do minusu, tak je to vlstne uz KTK - co sa odrazi na druhom ucte a ten potom tiez zvlast a potom mas vlastne 2 ucty?
rage1
21.09.05,06:17
a vlastne ak cerpam z KTK - preco sa mi to zobrazi na tomto ucte ako minus a potom na ucte podnik. konto sa ta ista suma pripise ako plusova polozka?
rage1
21.09.05,06:27
Renatka poradis prosim?
rage1
21.09.05,06:33
chapem spravne, ze ak vlastne cerpam z KTK - uctu a pripise sa mi to na podnik. ucet tak je to vlastne rovnaky pohyb ako vydaj na priebeznu polozku/prijem na prieb. polozku? a nespoplatneny vyber mam uctovat ako?
emily
21.09.05,06:34
Renatka poradis prosim?
Niesom Renátka, ale mám tiež skúsenosť. Ja som ten druhhý výpis neúčtovala. Len pohyby na riadnom účte...auditorke to nevadilo. Keď bol na konci roka mínus tak sa zaučtoval na úver.
Skutočné pohyby firemných peňazí sú predsa na tom hlavnom výpisea ten druhý by si aj tak účtovala, len hore dolu, cez 261
janka37
21.09.05,06:35
Tiež mám takýto účet. Podľa mňa je základná filozofia asi taká - keď vyčerpáš všetky prostriedky na svojom účte, je ti poskytnutý kontokorentný úver, ktorý sa vedie na inom účte. Teda napríklad:

Začiatočný zostatok: +2500,-
Úhrada faktúry: -2900,-
Zostatok: -400,-

Ale keďže na bežnom účte nie je povolený mínusový zostatok, na účet sa pripíše 400,- Sk, ktoré tvoria výšku čerpania úveru, takže pokračujeme:

Poskytnutý úver: +400,-
Zostatok: 0,-

V účtovníctve by som to evidovala ako krátkodobý úver. Myslím, že výpis z úverového účtu asi ani nie je potrebné evidovať ako bankový výpis, keďže to nie je bankový účet ako taký, je to vlastne len evidencia o čerpaní úveru.
rage1
21.09.05,06:36
kTK si neuctovala?
janka37
21.09.05,06:36
KTK vediem ako záväzok voči banke.
rage1
21.09.05,06:37
no prave o to mi ide, ci ten KTK uctovat alebo nie.
emily
21.09.05,06:41
KTK vediem ako záväzok voči banke.

Ja len na konci roka
renča1
21.09.05,06:42
súhlasím s príspev.č.10, evidov.voči banke ako záväzok.
rage1
21.09.05,06:43
a co je to ten nespoplatneny vklad/vyber ako to uctujete?
janka37
21.09.05,06:45
Ja len na konci roka
Ja to robím priebežne hlavne kvôli tomu, aby som nemala na bežnom účte v priebehu roka mínusový zostatok.
Takže stále keď prídu výpisy, zaúčtujem výpis z účtu presne podľa položiek (aj poskytnutie úveru, aj keď je to dvakrát toľko položiek) a výpis z KTK účtu mi tvorí prílohu k evidencii záväzku.
emily
21.09.05,06:49
Ja to robím priebežne hlavne kvôli tomu, aby som nemala na bežnom účte v priebehu roka mínusový zostatok.
Takže stále keď prídu výpisy, zaúčtujem výpis z účtu presne podľa položiek (aj poskytnutie úveru, aj keď je to dvakrát toľko položiek) a výpis z KTK účtu mi tvorí prílohu k evidencii záväzku.
Ja neprotirečím, len som uviedla ako sme to robili my.
janka37
21.09.05,06:54
Ja neprotirečím, len som uviedla ako sme to robili my.Veď ja tiež. :) http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Keď vám to schválila audítorka, určite je to správny postup. A navyše aj zaujímavý.
Ja si tým duplicitným účtovaním možno komplikujem prácu, ale keď som to takto začala, už musím dobojovať aspoň do konca roka... :)
jess
21.09.05,07:09
ja účtujem obidva...na bežnom podnikateľskom účtujem tak ako mám na výpise, t.j. úhrada DF napr.: -15000,- zostatok 0,- a potom položka +15000,- ako čerpanie KTK.............na druhom účte KTK evidujem do minusu (samé čerpanie KTK + splátka KTK + úroky), aby človek vedel, koľko vlastne vyčerpal.