sway
22.01.10,10:55
Poprosím moc o radu - prípad mám v JÚ:

Vyfakturovali sme v 2009 vysokú čiastku za stavbu komunikácie, aj nám ju odberateľ uhradil - máme vysoký príjem

V poddodávke nám fakturovali cca 70% za práce ktoré ešte nie sú dotiahnuté, tak sme faktúru ešte neuhradili - zadržali, bude vyplatená po odstránení závad.

Chcela by som si vytvoriť rezervu na túto faktúru, mala by som náklad v 2009, nakoľko mi súvisí s príjmom roku 2009.

myslíte si prosím že dobre uvažujem?

vďaka za každý názor.
Marína
22.01.10,11:21
Ivka, doteraz som sa rezervami v JU nezaoberala, ale ak dobre pozerám ZDP § 20 ods. 9 tak JU sa týka len písm. b) d) e) Možno sa mýlim, skús aj ty prelúskať § 20.

b) lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona; 98) tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti na obdobie do doby zabezpečenia mladého lesného porastu99) potvrdenom odborným lesným hospodárom,99a) a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,1)

d) uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok101) po ich uzavretí a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

e) nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností, ak výška rezervy vypočítaná a preukázaná daňovníkom zodpovedá nákladom spojeným s nakladaním s elektroodpadom, a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,
sway
22.01.10,14:24
Ivka, doteraz som sa rezervami v JU nezaoberala, ale ak dobre pozerám ZDP § 20 ods. 9 tak JU sa týka len písm. b) d) e) Možno sa mýlim, skús aj ty prelúskať § 20.

b) lesnú pestovnú činnosť vykonávanú podľa osobitného zákona; 98) tvorba rezervy na lesnú pestovnú činnosť sa určuje v projekte lesnej pestovnej činnosti na obdobie do doby zabezpečenia mladého lesného porastu99) potvrdenom odborným lesným hospodárom,99a) a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,1)

d) uzavretie, rekultiváciu a monitorovanie skládok101) po ich uzavretí a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

e) nakladanie s odovzdaným elektroodpadom z domácností, ak výška rezervy vypočítaná a preukázaná daňovníkom zodpovedá nákladom spojeným s nakladaním s elektroodpadom, a to aj u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva,

... zatiaľ vďaka...no veru neviem..asi to cez rezervy nepôjde..... a ako by si takýto prípad riešila?.. v PU máme na to výdavky budúcich období...v JU neviem ....
Marína
22.01.10,18:33
... zatiaľ vďaka...no veru neviem..asi to cez rezervy nepôjde..... a ako by si takýto prípad riešila?.. v PU máme na to výdavky budúcich období...v JU neviem ....
Okrem nájomného zaplateného fyzickej osobe sa v JU časové rozlíšenie neúčtuje, výdaj alebo príjem ti základ dane ovplyvní až reálny príjem alebo výdaj finančných prostriedkov, čo v tvojom prípade v r. 2009 nenastalo.
sway
22.01.10,19:49
Okrem nájomného zaplatené fyzickej osobe sa v JU časové rozlíšenie neúčtuje, výdaj alebo príjem ti základ dane ovplyvní až reálny príjem alebo výdaj finančných prostriedkov, čo v tvojom prípade v r. 2009 nenastalo.

...vďaka, toto všetko mi je jasné....len som nevedela či náhodou nie je nejaká skulinka na ktorú ba sa to dalo napasovať.... lebo nemá to logiku - v 2009 bude platiť dane jak murovatý a v 2010 sa mu už vôbec nemusí podariť zarobiť..... já viém....:(

tak moc dík.
cloe
22.01.10,20:01
...vďaka, toto všetko mi je jasné....len som nevedela či náhodou nie je nejaká skulinka na ktorú ba sa to dalo napasovať.... lebo nemá to logiku - v 2009 bude platiť dane jak murovatý a v 2010 sa mu už vôbec nemusí podariť zarobiť..... já viém....:(

tak moc dík.

No ale tak to v JU je. Asi by som na jeho mieste v r.2009 niečo z tých peňazí, ktoré zinkasoval za vystevené faktúry, zaplatila za poddodávky a časť - "zádržné" až po odstránení závad. Inak suma "zádžného" býva aj dohodnutá v zmluve pred začatím zakázky. No ale nad tým je už zbytočné polemizovať.