DACKO ELEKTRO
22.01.10,10:44
Prosím o radu, ak si podnikateľ vyberal peniaze z BÚ alebo z pokladne na osobnú spotrebu , mám to v rámci uzávierkových operácií ID zaúčtovať do peňažného denníka ako zdaniteľný príjem pre osobnú spotrebu? Veď počas roka musel z niečoho aj žiť? Poraďte.

A ďalším mojim problémom je: či môžem v rámci uzávierkových úprav ponížiť prevádzkovú réžiu za telefónne účty /použitie na súkr.účely/ keď som si v priebehu roka uplatňovala odpočty DPH za celú fa a účtovala výdavky na réžiu v plnej výške.
Anja111
22.01.10,09:51
Prosím o radu, ak si podnikateľ vyberal peniaze z BÚ alebo z pokladne na osobnú spotrebu , mám to v rámci uzávierkových operácií ID zaúčtovať do peňažného denníka ako zdaniteľný príjem pre osobnú spotrebu?
Nie. Osobná spotreba nie je zdaniteľný príjem.
Veď počas roka musel z niečoho aj žiť? Poraďte.

A ďalším mojim problémom je: či môžem v rámci uzávierkových úprav ponížiť prevádzkovú réžiu za telefónne účty /použitie na súkr.účely/ keď som si v priebehu roka uplatňovala odpočty DPH za celú fa a účtovala výdavky na réžiu v plnej výške.
Súkromné hovory, a úmerne upravený nárok na odpočet DPH, si mala účtovať do VNZD už počas roka...

... v texte.
sway
22.01.10,09:56
Prosím o radu, ak si podnikateľ vyberal peniaze z BÚ alebo z pokladne na osobnú spotrebu , mám to v rámci uzávierkových operácií ID zaúčtovať do peňažného denníka ako zdaniteľný príjem pre osobnú spotrebu? Veď počas roka musel z niečoho aj žiť? Poraďte.

načo uzávierkové operácie? jednoducho vyber z pokladne a zaúčtuj na VND ako osobná spotreba, zdaňuješ všetko keď je to v príjmoch.... teda účtuj len výdaj a to NZD

A ďalším mojim problémom je: či môžem v rámci uzávierkových úprav ponížiť prevádzkovú réžiu za telefónne účty /použitie na súkr.účely/ keď som si v priebehu roka uplatňovala odpočty DPH za celú fa a účtovala výdavky na réžiu v plnej výške.


tak to si nespravila dobre, nakoľko si si nárokovala DPH na ktorú si nemala nárok... ja by som ten rozdiel zaúčtovala ako zdaniteľný príjem a DPH by som odviedla. - inak je to treba robiť priebežne, pri každej faktúre si uplatniť iba určité %-to a z toho si nárokovať DPH;)
DACKO ELEKTRO
23.01.10,07:27
ďakujem za odpoveď, už som to opravila.Veľmi ste mi pomohli, lebo som si nebola istá či to tak môže byť. Ďíííííí...k!!
veronikasad
23.01.10,08:08
Prosím o radu, ak si podnikateľ vyberal peniaze z BÚ alebo z pokladne na osobnú spotrebu , mám to v rámci uzávierkových operácií ID zaúčtovať do peňažného denníka ako zdaniteľný príjem pre osobnú spotrebu? Veď počas roka musel z niečoho aj žiť? Poraďte.

A ďalším mojim problémom je: či môžem v rámci uzávierkových úprav ponížiť prevádzkovú réžiu za telefónne účty /použitie na súkr.účely/ keď som si v priebehu roka uplatňovala odpočty DPH za celú fa a účtovala výdavky na réžiu v plnej výške.
mimotemyDACKO prepáč, musela som - toto je otázka veľmi nesamostatného účtovníka. Oprav si svoj profil.

Použitie tlf. na súkromné účely účtuješ na konci roka tak ako píšeš, môžeš to robiť aj priebežne.