účtovník - junior
22.01.10,11:38
Dobrý deň potrebovala by som poradiť, s.r.o. zrušila k 30.6.2009 reigstráciu DPK k tomuto dátumu odviedla daň z majetku, ktorý mám v evicenicii, následne sa však od 1.7.2009 stala opäť plátcom DPH ( je to nepochopiteľné ale je to tak), ale z daného majetku si nemohla uplatniť DPH, nakoľko nebol nadobudnutý. Teraz sa však rozhodla tento majetok predať, musí ho predať s DPH alebo môže vystaviť faktúru bez DPH nakoľko z tohto majetku vrátila daň v DPH k 30.6.2009.

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Mária.K.
22.01.10,10:49
Dobrý deň potrebovala by som poradiť, s.r.o. zrušila k 30.6.2009 reigstráciu DPK k tomuto dátumu odviedla daň z majetku, ktorý mám v evicenicii, následne sa však od 1.7.2009 stala opäť plátcom DPH ( je to nepochopiteľné ale je to tak), ale z daného majetku si nemohla uplatniť DPH, nakoľko nebol nadobudnutý. Teraz sa však rozhodla tento majetok predať, musí ho predať s DPH alebo môže vystaviť faktúru bez DPH nakoľko z tohto majetku vrátila daň v DPH k 30.6.2009.

Ďakujem za akúkoľvek radu.
Predať s DPH
účtovník - junior
22.01.10,10:52
Ďakujem za info. Ale v minulosti sme mali skúsenosť na daňovom úrade, že spoločnosť kúpila osobné auto, na ktoré sa nedalo odpočítať DPH, po určitom čase ho predala, a na daňovom úrade povadali, že ho má predať bez DPH, aj ked je plátca DPH, nakoľko si pri tom aute DPH neuplatňovala. Čo vravíte na tento postup?
Zita5
22.01.10,11:07
Ďakujem za info. Ale v minulosti sme mali skúsenosť na daňovom úrade, že spoločnosť kúpila osobné auto, na ktoré sa nedalo odpočítať DPH, po určitom čase ho predala, a na daňovom úrade povadali, že ho má predať bez DPH, aj ked je plátca DPH, nakoľko si pri tom aute DPH neuplatňovala. Čo vravíte na tento postup?


Áno , ak sa jedná o MV pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH , tak toto vozidlo predávate bez zaťaženia DPH .
Mária.K.
22.01.10,11:29
Ďakujem za info. Ale v minulosti sme mali skúsenosť na daňovom úrade, že spoločnosť kúpila osobné auto, na ktoré sa nedalo odpočítať DPH, po určitom čase ho predala, a na daňovom úrade povadali, že ho má predať bez DPH, aj ked je plátca DPH, nakoľko si pri tom aute DPH neuplatňovala. Čo vravíte na tento postup?
Na osobné auto sa uplatňoval do 31.12.2009 iný režim odpočítania DPH a zdanenia pri predaji. Sú to neporovnateľné situácie.
účtovník - junior
22.01.10,11:32
Dakujem za odpovede, ale mala by som ešte jeden dotaz, či bolo správne z daň.úradu, keď nám dali informáciu ohľadne uplatnenia majetku pri novej registrácii, že si nemôžeme uplatniť daň, nakoľko medzi zrušením registrácie k 30.6.2009 a obnovením k 1.7.2009 sme daný majetok nenadobudli ale mali sme ho v evidencii, takže si nemôžeme znova uplatniť DPH, aj keď sme pritom k 30.6.2009 odviedli DPh z majetku, ktorý sme mali v evidencii. Bol ich názor správny. Pričom teraz ten majetok musíme predať s DPH.

Moc dakujem
Mária.K.
22.01.10,12:46
Dakujem za odpovede, ale mala by som ešte jeden dotaz, či bolo správne z daň.úradu, keď nám dali informáciu ohľadne uplatnenia majetku pri novej registrácii, že si nemôžeme uplatniť daň, nakoľko medzi zrušením registrácie k 30.6.2009 a obnovením k 1.7.2009 sme daný majetok nenadobudli ale mali sme ho v evidencii, takže si nemôžeme znova uplatniť DPH, aj keď sme pritom k 30.6.2009 odviedli DPh z majetku, ktorý sme mali v evidencii. Bol ich názor správny. Pričom teraz ten majetok musíme predať s DPH.

Moc dakujem
Situácia je ojedinelá, nakoľko ste boli platiteľom DPH bezprostredne za sebou 2x. Odpoveď možno hľadať v § 55 zákona o DPH:

§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa

(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu /27a/ v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, /26/ platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.

Minimálne pri odpisovanom majetku možno o správnosti postupu polemizovať.
Doporučujem podať dopyt na DRSR na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) . Ak sa DRSR vyjadrí vo váš prospech, môžete podať dodatočné daňové priznanie.
beatad
09.03.10,16:00
Pomôžte prosím.
Podnikateľ má predmet činnosti požičiavanie šiat. Ruší registráciu DPH. Zo skladových zásob si má odviesť daň, ale otázka - v OC aj keď tie šaty sú požičiavané,prané, opravované?
Ďakujem.