Katka2
22.01.10,13:19
Ahojte, potrebovala by som pomôcť.

Podnikateľ, platiteľ DPH, má v podnájme nehnuteľnosť a túto ďalej prenajíma, refakturuje aj energie, všetko s DPH /energie refakturuje len v skutočne zaplatenej výške/. Môžem to brať ako prenájom, ktorý nie je živnosťou? Podľa mňa na takúto činnosť potrebuje živnostenské oprávnenie, a je to príjem zo živnosti. Prosím poraďte.
Johanka
22.01.10,12:23
Živnostenský zákon
§ 4
Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností

(1) Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.


Poskytuje podčiarknuté ?
Katka2
22.01.10,12:28
Nie, neposkytuje, len to základné. Mätie ma to, že mi tam vstupuje DPH.
Katka2
22.01.10,12:29
Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...
Johanka
22.01.10,12:39
Ak vykonáva činnosť podľa pôvodného zadania, tak ide o príjem podľa § 6 ods.3 Zákona o dani z príjmov.
Zita5
22.01.10,12:40
Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...


Prenájom je dobre aj tu opísaný
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/Main/ArticleShow.ascx&ArtID=9176&LngID=0
Mária.K.
22.01.10,12:41
Ak by to bol príležitostný príjem, účtujem o tom v peňažnom denníku? Môžem potom uplatniť čiastočne oslobodenie? Ak áno, tak zo sumy s DPH? Ale potom musím krátiť aj výdavky v tomto pomere...
Príjem z prenájmu nehnuteľnosti nikdy nemôže byť príležitostný príjem. V zmysle zákona o dani z príjmov sú za príležitostné príjmy považované len príjmu uvedené v § 8 ods. 1 písm. a). Príjem z prenájmu ale aj podnájmu nehnuteľnosti patrí do § 6 ZDP. Ak príjem možno zaradiť medzi príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods.3 ZDP, je možné uplatniť aj príslušné oslobodenie. Oslobodenie je potrebné urobiť z ceny bez DPH, lebo daň z pridanej hodnoty, uplatnená k cene tovaru alebo služby, nie je podľa § 3 ods. 2 písm. e) ZDP predmetom dane z príjmov.
Ak je časť príjmov z prenájmu nehnuteľnosti oslobodená od dane z príjmov, je potrebné v príslušnom pomere krátiť aj výdavky - § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.
Katka2
22.01.10,12:54
Je potrebné sa nahlásiť na DÚ ako prenjímateľ podľa §6 ods. 3 ZDP?
Mária.K.
22.01.10,13:36
Je potrebné sa nahlásiť na DÚ ako prenjímateľ podľa §6 ods. 3 ZDP?
Áno.
Katka2
23.01.10,19:31
Ďakujem.
Katka2
25.01.10,07:31
Podnikateľ, platiteľ DPH, má v podnájme nehnuteľnosť /túto nehnuteľnosť má v podnájme ako podnikateľ na firmu - uplatňuje si výdavky s týmto prenájmom/ a túto ďalej prenajíma, refakturuje aj energie, všetko s DPH /energie refakturuje len v skutočne zaplatenej výške/. Fakturuje zase ako podnikateľ - nie ako súkromná osoba len na DIČ.

Trošku oživím túto tému: na posúdenie je dôležité , či má danú nehnuteľnosť zaradenú v majetku využívanom na podnikanie, alebo nie. Ak áno, tak je to príjem zo živnosti /ako príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorú podnikateľ využíva v súvislosti s podnikaním alebo na inú SZČ/. Ak nie, tak je to príjem podľa §6 ods. 3.

On ju nemá v majetku, lebo ju má len prenajatú, ale má ju prenajatú ako podnikateľ. Už som z toho celá popletená a neviem už ani koľko je 5+5 :D

Chce sa niekto vyjadriť? Budem vďačná.
Katka2
25.01.10,08:12
posúvam...
Katka2
25.01.10,08:42
posúvam...
Katka2
25.01.10,14:51
už zase posúvam :D
katkarbk
15.02.10,08:23
Ahojte, potrebovala by som poradiť:
Ako FO - nepodnikateľ vlastním rod. dom, ktorý prenajímam nájomcovi na bývanie na základe zmluvy o nájme.
Ako FO - podnikateľ mám živnosť na poskytovanie služieb so sídlom na drese uvedeného rod. domu.
Zároveň som spoločníkom a konateľom novej s.r.o., ktorá má sídlo na tejto istej adrese, kvôli sídlu spoločnosti som musela s vlastnou s.r.o. uzatvoriť zmluvu o nájme so symbolickým nájomným.
Mala by som sa registrovať na daňovom úrade na prenájom nehnuteľností a robiť DP ako FO - nepodnikateľ? Potom budem robiť zároveň DP aj ako FO - podnikateľ? Do kedy je potrebné sa registrovať na DÚ v prípade prenájmu nehnuteľností? A keďže sa jedná o rodinný dom - môžem ho prenajímať na bývanie a aj na kancelárske priestory? Prosím, poraďte!
Ďakujem!