simonalis
22.01.10,15:24
Dobrý deň,

na rodičovskej dovolenke som od apríla 2009 a popri tom pracujem na dohodu - 2hod. denne, buď doma alebo v kancelárii, som povinne dôchodkovo poistená z dôvodu, že sa riadne starám o dieťa do 6 rokov a poistné za mňa platí štát. Keďže od 1.1.2010 platí nový zákon o rodičovskom príspevku, ktorý zakazuje aj dohody, rozhodla som sa, že o zvýšený príspevok nepožiadam, hoci by som ešte mala nárok, a teda sa na mňa vsťahuje starý zákon a môžem ďalej pracovať na dohodu. Dnes mi však volali zo Sociálnej poisťovne, že mi posielajú list, v ktorom ma upozorňujú, že od 1.1.2010 nemôžem byť poistencom štátu, keďže nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti o dieťa, pretože pracujem na dohodu. Mám si vybrať, či zruším dohodu a štát za mňa bude platiť na dôchodkové poistenie alebo sa musím odhlásiť a keď chcem, môžem sa dobrovolne dôchodkovo poistiť. Ja si myslím, že riadna starostlivosť nesúvisí s prácami na dohodu, otázka práce na dohodu je podstatná pri vzniku nároku na rodičovský príspevok, podľa mňa úradníci spájajú hrušky s jablkami bez opory v zákone, ale touto cestou prosím o radu resp. nejaký názor na túto problematiku. Ďakujem
Andyke
22.01.10,14:52
simonalis
22.01.10,17:09
dakujem, ten text je obsahom listov, ktore SP posiela mamickam dohodarkam, moja otazka vsak je, ci postup SP je v sulade so zakonom? mne narok na rodicovsky prispevok vznikol za stareho zakona, podla ktoreho podmienku riadnej starostlivosti splnam, takze podla mojho nazoru splnam aj definiciu povinne dochodkovo poistenej osoby, za ktoru plati poistne stat, alebo sa mylim?
veronikasad
22.01.10,18:20
dakujem, ten text je obsahom listov, ktore SP posiela mamickam dohodarkam, moja otazka vsak je, ci postup SP je v sulade so zakonom? mne narok na rodicovsky prispevok vznikol za stareho zakona, podla ktoreho podmienku riadnej starostlivosti splnam, takze podla mojho nazoru splnam aj definiciu povinne dochodkovo poistenej osoby, za ktoru plati poistne stat, alebo sa mylim?
Riešila som podobný prípad pred pár dňami so zamestnankyňou klienta na pobočke SP. Keď som sa pracovníčky pýtala na základe akého zákona to robia (v informácii na stránke SP žiadny citovaný nie je), povedala mi, že je to usmernenie ústredia sociálnej poisťovne. Nakoniec sa so mnou viac nechcela baviť - že to nie je záležitosť zamestnávateľa, ale mamičky.

Možno by stálo za to, požiadať o vysvetlenie ústredie SP. Koncom roku 2008 som tam písala ohladom zmeny vymer. základu DNPO - tiež nenašli argumenty a metodický pokyn upravili.
veronikasad
22.01.10,18:32
Už netreba písať, záhadu odhalila Gabika (brčko). Aké jednoduché - stačí zo Zákona o soc.poistení "vyhodiť" jedno písmenko ...

http://www.porada.sk/1254246-post2.html
simonalis
24.01.10,16:37
No ja mam teraz dilemu, pretoze si myslim, ze stale splnam podmienky a dochodkove poistenie mi nezaniklo k 31.12.2009, otazkou je, ci sa mam pustit do boja so SP alebo ustupit. Hoci mam pravnicke vzdelanie, nie som odbornik na socialne poistenie, tak by som uvitala, keby niekto, kto sa tymto zaobera, vyjadril svoj pravny nazor, posledne, co mi chyba ku stastiu, je sudit sa so statom...
sonka1
25.01.10,13:09
Už netreba písať, záhadu odhalila Gabika (brčko). Aké jednoduché - stačí zo Zákona o soc.poistení "vyhodiť" jedno písmenko ...

http://www.porada.sk/1254246-post2.html


no, a teraz čo??? majú pravdu, alebo nemajú??? :D
mám sa odhlásiť, alebo nie?
simonalis
25.01.10,16:07
to sa prave pokusam zistit, dnes mi prisla vyzva zo SP, ze sa mam odhlasit alebo ak som prestala pracovat na dohodu, oznamit im to, kedze som nenasla ziaden pravny argument v prospech SP, neodhlasim sa a v tomto duch napisem odpoved na list a asi aj na ustredie!
mozno by stalo za to zmobilizovat pracujuce mamicky a napisat otvoreny list premierovi, nech s tym chaosom, ktory Tomanova sposobuje, nieco robi, i ked nepredpokladam, ze sa nieco svetoborne stane, no mozno sa k tomu aspon vyjadria vacsi odbornici, ako pracovnici SP
sonka1
26.01.10,09:27
mne na oddelení rodičovského príspevku povedali, že nevedia o čo ide, pretože som posudzovaná ešte po starom a na to tam majú nejaké prechodné ustanovenie......
simonalis
27.01.10,07:08
sonka, takze Tebe ziadna vyzva zo SP neprisla? a teda sa neodhlasujes? ja idem pisat odpoved na tu vyzvu, ze sa neodhlasim, lebo podla mna mi doch.poistenie nezaniklo...
janinajanina
31.01.10,10:11
Mile mamicky Poradacky...............ja som tiez obdrzala spominanu vyzvu na odhlasenie sa z doch.poist...
Mne dohody koncia cca k 1.2.2010 a nechapem teraz tiez, ci si mam doch.poist.prerusit alebo ho skoncit a potom sa nahlasit ............a uz vobec netusim ake datumy treba vyplnit v Registracnom liste.............a vsetci vsade v tom maju chaos......
eristr
31.01.10,10:29
zdravim, mne v piatok prisiel list zo SP s presne takym istym znenim a dnes sa snazim dopatrat, kde je pravda. Tiez pracujem na dohodu od novembra 2009 a RP poberam od 2008. TAk fakt neviem...
ZDENIELA
31.01.10,11:10
V takomto prípade sa mamičkám na RP vôbec neoplatí pracovať. To je sila, pri takej závratnej výške RP si nemajú šancu vypomôcť... smutné
janinajanina
31.01.10,17:14
:eek::eek::eek::eek:A CO S VYZVAMI ZO SOC.POIST? KDE A AKE DATUME JE POTREBNE VYPLNIT? IDE O ZANIK ALEBO O PRERUSENIE POISTENIA?
vema
31.01.10,17:51
Ak budete vedieť niečo bležšie, dajte vedieť. Moja nevesta je tiež na RD od r.2008 a od apríla 2009 pracuje na dohodu o pracovnej činnosti až do teraz. Poberá ten menší rodičovský príspevok. Zo soc.poisťovne jej zatiaľ nič neprišlo.
Andyke
31.01.10,18:05
Janina vyplňuješ zánik.

Už si čítala tento príspevok ?:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/01/30/podpora-matiek-na-rodicovskej-dovolenke-v-praxi/
Jozef Mihál
31.01.10,18:37
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.
saskia26
31.01.10,19:42
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.

Pán Mihál, chcela by som sa opýtať, či mamička na RP od 1.1.10 pracujúca na dohodu, ktorá netrvá celý mesiac tiež nemá nárok na RP? V článku som čítala, že môže, ale teraz mám rozporuplné informácie, že nemôže pracovať? Ako to, prosím Vás, teda je? Ďakujem
brčko
31.01.10,20:46
Ako sa môžete dočítať v článku, ktorý mám na blogu, ide o legislatívny nezmysel a použijem mierny výraz - šialenú aktivitu SP.

To, že matka pracuje na dohodu predsa neznamená, že sa automaticky prestala "riadne starať" o dieťa.

Sociálna poisťovňa si nesprávne vykladá nový zákon o rodičovskom príspevku - práca na dohodu je síce dôvodom zániku nároku na RP (pre ženy, ktoré RP dostávajú podľa nového zákona) ale podmienkou trvania dôchodkového poistenia, kedy za matku platí dôchodkové poistenie štát, je to, či sa matka riadne stará o dieťa. A to sa predsa môže i v prípade, ak pracuje na dohodu.

p Mihál,
súhlasím,
vysvetlenie na stránkach soc.poistovne je podla mna dosť nepresné a skreslujúce. Ako uvádzate, akoby dôvodom odhlášok bol fakt, že je rodič zárobkovo činný a nie z dôvodu, že sa nestará o dieťa osobne, t.j. riadne popri práci na dohodu, resp. zárobkovej činnosti.

Podla mna existuje práca na dohodu, pri ktorej je splnená riadna (t.j. osobná) starostlivosť o dieťa v zmysle zákona o rodič.príspevku, na ktorý sa odvoláva zákon o soc.poistení.
Napr. ak mamička po nociach a v čase ked dieťa spí vykonáva doma činnosť na dohodu (manuálnu prácu alebo prácu na počížači, prekladá) alebo napr. ak roznáša letáky popri prechádzke s dieťaťom alebo napr. ak príležitostne ako cvičitelka spolu s dieťaťom vedie cvičenie rodičov s deťmi napr. v materskom centre.

Nehovorím teraz o nároku na rodičovký príspevok, t.j. o nevykonávaní zárobkovej činnosti, len o riadnej starostlivsoti o dieťa.

O nesplnení podmienky riadnej starostlivosti z dôvodu starostlivosti poskytovanej druhou oprávnenou osobou (druhým rodičom) popri vykonávaní práce na dohodu, ktorý je uvedený na stránkach soc.poistovne, by sa podla mna tiež dalo polemizovať...
:rolleyes: :rolleyes::rolleyes: Či sa druhý rodič stará o dieťa z dôvodu, že prvý rodič sa o dieťa "nemôže starať", lebo práve vykonáva prácu na dohodu :confused: alebo sa o dieťa stará druhý rodič preto, lebo je to jeho rodičovské právo a jeho bežná účasť na starostlivosti o dieťa :confused: , počas ktorej si môže prvý rodič zorganizovať čas podla ich spoločných resp. svojho uváženia a potrieb, t.j. napr. pracovať na dohodu, aby nestratil kontakt s praxou. Samozrejme nechcem tým obhajovať prácu na dohodu 8 hodín denne 5dní v týždni.

NO zjavne sa chce šetriť na dôchodky na rodičoch a teda prevažne mamičkách, ktoré by mali rodiť a starať sa o budúcich prispievatelov do dôchodkového systému. :( :mee:
Jozef Mihál
31.01.10,20:59
Podľa môjho názoru ide o škandál a čudujem sa, že okrem "nás" nikto neprotestuje, parlamentná opozícia je ticho, nikomu to nevadí. Ale to už politizujem, pardon.

Saskia:

Ak sú podmienky nároku na RP splnené aspoň časť mesiaca, vypláca sa RP za celý mesiac - zákon 571/2009, § 5 ods. 2.

Na toto ustanovenie sa odvolávam keď tvrdím, že pri práci na dohodu netrvajúcej celý mesiac je nárok na RP.

Na úradoch práce si ale zákon vykladajú inak.
simonalis
01.02.10,07:18
Pán Mihál, ďakujem, že ste pridali svoj názor, ja som už SP odpísala, že z daných zákonov si vyvodili nesprávny právny záver, že nemám dôvod odhlásiť sa z DP a riaditeľa popradskej pobočky som požiadala, nech v zmysle platných právnych predpisov usmerní svojich podriadených, teraz budem čakať na reakciu

čo sa týka tohto škandálu, tiež som sa čudovala, že je ticho, pri rodičovskom príspevku aspoň média reagovali, no tento problém a aktivity SP asi nikoho netrápia a chudinky mamičky sa radšej odhlásia, aby nebol problém

preto by som bola rada, keby ste ako verejne známy odborník na sociálne otázky, tento problém trochu zviditeľnili
ZDENIELA
01.02.10,10:35
Presne tak, mamičky sa radšej z dohody odhlásia, pretože na pobočkách nič nevyhrajú, keďže majú takéto nariadenie z ústredia. Takže poraďáci, čo im poradíme my?
saskia26
01.02.10,11:12
Podľa môjho názoru ide o škandál a čudujem sa, že okrem "nás" nikto neprotestuje, parlamentná opozícia je ticho, nikomu to nevadí. Ale to už politizujem, pardon.

Saskia:

Ak sú podmienky nároku na RP splnené aspoň časť mesiaca, vypláca sa RP za celý mesiac - zákon 571/2009, § 5 ods. 2.

Na toto ustanovenie sa odvolávam keď tvrdím, že pri práci na dohodu netrvajúcej celý mesiac je nárok na RP.

Na úradoch práce si ale zákon vykladajú inak.

Pán Mihál, ďakujem za odpoveď.
Tak ja idem na ÚPSVaR sa informovať, čo v prípade, že budem mať dohodu na časť februára. Som zvedavá, či uspejem. Dám potom vedieť.
innarus
01.02.10,14:33
Vážený pán Mihál a všetky mamičky!
Dnes som obržala Vami spomínanú výzvu od SP a hnev, ktorý ma pochytil sa nedá opísať!!!Poberám RP od r. 2007 a mala som nárok do r. 2010. Popritom dobrovoľne platím NP a momentálne čakám druhé bábo, ktoré sa má narodiť 05/10. Celé obdobie počas RD som na DVP vykonávala činnosť (keď malý spal, alebo v noci), aby som nám privyrobila na slušnejší život. Pretože ak si predstavíte jeden plat na južnom Slovensku + RP = bieda. Nepredstavujte si však závratné sumy, ale max. 60 EUR mesačne (a ani to nie každý mesiac). A teraz mi chcú zrušiť DP?! Hrabala som sa v zákonoch aj na nete...ale z akého titulu?!?! Stále sa predsa riadne starám o dieťa, tak odkiaľ takúto vyhlášku zobrali?!?!Samozrejme DVP musím ukončiť, keďže chcem mať nárok na materskú pri druhom dieťati a idem do SP, aby mi vysvetlili, prečo a ako a odkiaľ takéto nariadenie zobrali. Ale ako ste napísali pán Mihál, nič v tomto štáte nemá logiku, a tak zrejme nepochodím. A SÚHLASÍM s mamičkami, ktoré protestujú a SOM ZA, aby sme našej sociálnej vláde "otvorili oči". Preto prosím, napíšme otvorený list premiérovi (a tí, ktorí vedia ako na to, sem s radami:), skúsme túto problematiku mediálne zviditeľniť...ak sa nedáme, máme šancu na zmenu. Toto si rodičia naozaj nezaslúžia!
vema
01.02.10,17:23
Mojej neveste tiež už prišiel papier zo soc.poisťovne. Chcem sa teraz poradiť, čo urobiť. Ona pracuje na dohodu o pracovnej činnosti v našej firme. Ja spracuvávam mzdy. Môžem ju odhlásiť zo soc.pois.ako dohodárku a dať ukončenie k 31.12.2009? Ešte nemám spracované mzdy za január. Viem, že je to neskoro a mohla by byť pokuta za neskoré odhlásenie, ale neviem nič iné vymyslieť. Tak by ďalej poberala RP a bola poistencom štátu. Mohla by som takto postupovať, poradí mi niekto?
saskia26
01.02.10,21:36
Písala som na ústredie otázku, či som povinná sa naozaj odhlásiť z dôch. poistenia a dnes mi prišla odpoveď že áno, ale žiadna odvolávka na § v zákone. Tak som ich ešte požiadala, nech mi skúsia doplniť odpoveď na základe čoho tak mám urobiť.

Čo sa týka medializácie, zrejme skúsiť cez úniu materských centier?
innarus
02.02.10,10:46
Aj mňa napadli materské centrá...má niekto z Vás známu, na ktorú by sme sa mohli prípadne obrátiť, aby nás usmernila, ako postupovať? Skúsiť MC v BA?
brčko
02.02.10,11:50
nemáte tie výzvy nascenované alebo čo presne sa v nich píše?
sonka1
02.02.10,12:43
sonka, takze Tebe ziadna vyzva zo SP neprisla? a teda sa neodhlasujes? ja idem pisat odpoved na tu vyzvu, ze sa neodhlasim, lebo podla mna mi doch.poistenie nezaniklo...

ale ano, prišla, čoby nie.... ale u mna majú smolu, samozrejme, že sa neodhlasim...............takéto výplody bujných fantázii ma vždy dokážu vytočiť, že neviem, či mám plakať, alebo sa smiať, alebo sa už obesiť....

aj ked by mi to mohlo byť v podstate fuk..... dcérka má 13 apríla 3 ročky a od 1 februára som nastúpila do práce na 4 hodky.......
...ale aj tak.... just sa za január neodhlásim. :---
simonalis
02.02.10,13:43
tá výzva je vlastne len skopírovaná informácia zo stránky SP, definícia riadnej starostlivosti z nového zákona o rodičovskom príspevku a záver bez odkazu na nejaký §, že od 1.1.2010 v prípade, že pracujeme na dohodu, nespĺňame podmienku riadnej starostlivosti a dôchodkové poistenie nám zaniklo, teda do 8.1.2010 sme boli povinné odhlásiť sa

mne ešte pobočka na moju odpoveď nereagovala, ale predpokladám, že sa budú držať pokynov z ústredia

preto mamičky, ktoré to nechcete vzdať, mali by sme sa nejakým spôsom spojiť a list premiérovi by bol prvým krokom, jednotlivo to môžme riešiť potom len na súde

no a čo sa týka medializácie, ja do MC nechodím, tak neviem, ako sú schopné pomôcť, ale strana SaS by sa mohla do toho zaangažovať, možno by získala ďalšie voličky, prípadne aj voličov
Jozef Mihál
02.02.10,14:35
Medializujeme, oprela sa do veci Sandra Dovalová z Expresu, môže to ešte dobre vypáliť, ja verím že áno.
innarus
02.02.10,14:39
Našla som kontakty na úniu MC na nete a napísala som im mail s opisom našich trampôt a názormi na vzniknutú situáciu s prosbou, aby sa angažovali, prípadne nám poradili, ako by sme mohli postupovať, pretože ešte som list premiérovi nepísala (:o), ale myslím, že toto naozaj stojí za to, aby sme to nevzdali, hm?!
innarus
02.02.10,14:44
Super!!!! A ĎAKUJEME!!!
Uvidíme, či je naozaj pravda, že (naša) demokratická vláda počúva hlas ľudu, a či ešte aj na Slovensku môže zvíťaziť zdravý rozum?!
simonalis
02.02.10,15:49
presne tak, som presvedčená, že právo je na našej strane, len bohužial, ako to už v našom štáte býva zvykom, musíme o tom presvedčiť tých, ktorí paradoxne to právo vytvorili

p. Miháľovi ďakujem za pomoc

mimochodom ako žena sa hanbím, že na čele ministerstva práce, a teda zodpovedná za tento chaos, je žena...
saskia26
02.02.10,16:07
Stanovisko Sociálnej poisťovne k otázke dôch. poistenia, ktoré mi prišlo mailom:

V danej veci sa v § 15 (osobný rozsah dôchodkového poistenia), ods. 3 zákona o sociálnom poistení odvoláva na ustanovenia o riadnej starostlivosti o dieťa podľa osobitného predpisu, ktorým je zákon o rodičovskom príspevku. Zákon o rodičovskom príspevku účinný do 31.12.2009 obsahoval ustanovenie (§ 3, ods. 3, písm. e), že za riadnu starostlivosť sa považuje tiež, ak rodič počas práce vykonávanej na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhým rodičom dieťaťa alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu. V zákone účinnom od 1. januára 2010 však už toto ustanovenie vypadlo. Zákon o rodičovskom príspevku teraz len pozitívne vymedzuje, čo sa považuje za riadnu starostlivosť o dieťa. Vykonávanie zárobkovej činnosti na základe dohôd tam už nie je.
Upozorňujeme však, že práve sa uvažuje nad spresnením legislatívnej úpravy v tom zmysle, že žena, ktorá vykonáva prácu na dohoda doma, teda nezverí starostlivosť o dieťa inej osobe, bude môcť byť naďalej dôchodkovo poistená ako poiatenkyňa štátu. O konečnom stave celej veci bude Sociálna poisťovňa včas informovať na svojej webovej stránke.
Komunikačný odbor
Sociálna poisťovňa, ústredie
Jozef Mihál
02.02.10,16:42
To znamená výhru. Už sa hľadá len spôsob, ako z toho vyjsť bez straty kytičky. Blahoželám tým pár múdrejším čo ešte zostali v SP.
janinajanina
03.02.10,07:56
super, len teraz neviem , ci sa odhlasovat, alebo nie.............stale bojujem s dilemou.........
simonalis
03.02.10,08:20
no prislub, ze dojde k nejakej legislativnej uprave pre nas momentalne nic neriesi

v lepsom pripade SP nebude robit teraz nic, v horsom pripade moze pristupit k ukladaniu pokut za nesplnenie odhlasovacej povinnosti

kazda mamicka sa musi rozhodnut sama, ja sa urcite neodhlasim, a cim viac nas bude, tym je vacsia sanca, ze to SP so svojim vykladom zakona vzda
brčko
03.02.10,09:15
Vdaka p. MIhál a saskia za informácie, idem si preladiť na rádio Expres. :)

ak by som bola prípad mamičky, čo pracuje na dohodu doma a osobne sa o dieťa stará, tak by som sa neodhlasovala. Ved ani v zákone o RP účinnom do 31.12.09 nebola takáto mamička vyslovene taxatívne vymenovaná, že splna podmienku riadnej starostlivosti, (spomínala sa len práca na dohodu, ak sa o dieťa stará druhý rodič alebo iná osoba bez živnosti). Takáto mamička spĺňa a splnala aj do 31.12.09 základnú, ako písali zo SP "pozitívnu" definíciu riadnej starostlivosti o dieťa, t.j. že sa stará "osobne". Ale napr. aj v tlačivách pre UPSVaR na nárok na RP sa na takúto možnosť pozabudlo a mamičky, čo nahlasovali prácu na dohodu museli rukou dopisovať že sa o dieťa starajú ony, lebo v tlačivách takáto možnosť (štvorček pre krížik) nebola. No neviem to teraz podložiť, t.j. objaviť na nete, asi to bolo v starších tlačivách?


No toto by bolo teda na hlavu postavené! Včera som nad tým dosť uvažovala, či tie materské centrá, čo ma tiež najprv napadlo a je to dobrý nápad alebo ako by som to riešila. Ak by som mala konkrétnu dohodu a soc.poistovna mi s tým robí problémy, tak by som podala podnet na verejného ochráncu práv. Viem, že on nemá velké právomoci, no má možnosti, ktoré nemáme mi ako bežné osoby.

No stále tu ostávajú mamičky, ktoré chodia do firiem napr. upratovať na pár hodín týždenne a osobne sa o dieťa nestarajú ale sa stará o dieťa otec alebo babka. Tak toto je ozaj veeelmi otázne a chcelo by to upresnenie v zákone. Ved aj druhý rodič príp. babka má právo sa starať o dieťa a to aj bez prítomnosti mamičky. A mamička predsa nemôže byť pri dieťati osobne 24hodin denne.

Dokonca v zákone o zdravotnom poistení sa hovorí o "celodennej osobnej" a riadnej starostlivosti o dieťa (§ 11 ods.8 písm. j + ods. 12) a nikoho nezaujíma, či pri práci na dohou sa o dieťa stará babka alebo otec. Je tam síce tiež výnimka (§ 11 ods.12 písm.a až c) Zo ZP), že napr. max. 4 hodiny denne môže dieťa navštevovať zariadenie, no nespomína sa žiadna fyzická osoba ani druhý rodič. To len tak pre porovnanie, aj ked ťažko takto niečo porovnávať, zaujímavé je to slovo "celodenne a osobne".

no a nedá mi nepridať,
podla mna by bolo trápne dávať do zákona, či je splnená riadna starostlivosť o dieťa, ak matka nie je 24hodin denne osobne pri dieťati, ale je pri nom otec, babka.... T.j. mal by sa štát/parlament rozhodnúť, či za mamičky pracujúce na dohodu chcú alebo nechcú platiť dôch.poistenie.

Ak nechce za mamičky pracujúce na dohodu platiť dôch.poistenie, resp. len za istých podmienok, tak to dať jasne do zákona cez obmedzenie práce na dohodu (vlstne aj práce szčo bez povinného dôch.poistenia, čo sa týkalo aj zákona účinného v r.2009. Zamestnanci na prac.pomer a szčo s povinným poistením sú vyriešení) , napr. dohody cez obmedzenie počtom hodín/príjmom??? ale predpokladám nie cez riadnu starostlivosť.

Ak chce štát platiť za mamičky dôch.poistenie, len nechce aby mali nárok na rodič.príspevok, ale ako zárobkovo činné mali nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, tak mohli vklude nechať v zákone o RP (§ 3 ods.3 písm.e), že podmienka riadnej starostlivosti je splnená, ak sa počas práce na dohodu o dieťa stará druhá oprávnená osoba alebo iná plnoletá fyz. osoba bez živnosti. Riadna starostivosť by bola splnená, no nebola by splnená podmienka, že osoba nie je zárobkovo činná. Takáto osoba by mala nárok na dôch.poistenie štátom, no nemala nárok na RP, ak by aspon časť kalend. mesiaca nesplnala všetky podmienky. Mala by nárok na príspevok na starostl. o dieťa.

Som si tu zamudrovala, no uff... no sledujem tieto mamičkovské zákony cca dva roky a trochu niektoré ich slabiny poznám, aj tie staršie.
kleopatra29
03.02.10,10:21
Som tu nová, ale sledujem vašu debatu, tak mi nedalo sa nezapojiť, aj ja som dostala výzvu so SP, hoci to považujem za nezmysel, nakoľko mi na ÚPSVaR (u nás v jednej budove o 1 poschodie vyššie) tvrdia, že ak poberám RP od r.2008 smiem pracovať na dohodu a napriek tomu spĺňam podmienku riadnej starostlivosti, lebo nepodlieham novému zákonu, avšak "o poschodie nižšie" mi už "múdra" pani odrecituje nové znenie zákona o soc.poistení a neprijíma žiadne moje argumenty. Tiež som sa neodhlásila, lebo to považujem za totálny nezmysel, ale neviem sama ako to dopadne, keďže u nás o takýchto veciach rozhoduje ďalšia múdra pani, čo je ako uviedla v predošlom príspevku simonalis "hanba", pretože ako žena by to mala vedieť pochopiť, nakoľko je sama matkou! Ďakujem simonalis a p.Mihálovi, ako aj ostatným, ktorí sa snažia svojimi radami pomôcť!!!
brčko
03.02.10,10:28
kleopatra,
poberať RP z UPSVaR môžeš aj nadalej, ak si nepožiadala o zvýšený RP, t.j. o posudzovanie podla nového zákona o RP účinného od 1.1.2010. Lebo ak nepožiadaš, tak si stále posudzovaná "pre nárok na RP" podla zákona, ktorý platil/ bol účinný v čase, odkedy ti nárok na RP vznikol.

Ale či si dôchodkovo poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov je otázne. Toto upravuje zákon o sociálnom poistení, ktorý sa v definícii riadnej starostlivosti o dieťa odvoláva na zákon o rodičovskom príspevku. A platí vždy "aktuálna" definícia riadnej starostlivosti podla práve účinného zákona o RP. A teda aj pre teba od 1.1.2010 už voči sociálnej poistovni (nie UPSVaR) platí nový zákon o RP.
kleopatra29
03.02.10,10:36
No veď práve to mi nebolo celkom jasné, tak som sa bola informovať, ale ako som uviedla, nebolo s kým debatovať. Aj preto vďaka za informácie od vás, tu človek aspoň veľa vecí pochopí.
saskia26
03.02.10,11:00
Presne tak, ako píše brčko, ak nepožiadame o zvýšenie RP, tak môžeme pracovať na dohodu.
No a čo sa týka dôchodkového poistenia štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6 rokov - môže sa uplatniť zákona aj na mamičky, ktoré začali poberať RP pred 1.1.2010? Nie je to nelogické, keď predsa nepristúpim na podmienky poberania RP od 1.1.2010, tak by sa mal vzťahovať na mňa aj starý zákon o soc. poistení? Alebo si to zle vysvetľujem? No ja by som sa neohlasovala z dôch. poistenia, napísala im list, nech si dajú do poriadku legislatívu a správne informujú svojich zamestnancov.

Čo sa týka práce popri RP a riadnej starostlivosti o dieťa - no asi si zaobstaráme šatku na chrbát a budeme naše deti nosiť na chrbte ako naše staré mamy, keď hrabali trávu, aby sme im zabezpečili riadnu starostlivosť počas práce :eek:

Nechápem, prečo by mamičky, ktorá popri RP pracuje, nemohla riadne zabezpečiť starostlivosť o dieťa? A čo mamičky, ktoré sa tvária, že zabezpečujú starostlivosť o dieťa, nepracujú, chodia po diskotékach a deti vychováva pri najlepšom stará mama?? Celé je to nelogické...
kleopatra29
03.02.10,12:00
Presne to som mala na mysli, Saskia, ani ja v tom logiku nevidím, ak mi na jednom úrade povolenie pracovať na dohodu dajú z dôvodu, že som nepožiadala o navýšený príspevok a teda sa na mňa nový zákon nevzťahuje, prečo mi ten druhý túto možnosť obmedzí ultimátom, že sa musím potom odhlásiť z dôchodkového poistenia, lebo to už platí pre všetkých, tiež s tým nesúhlasím a už vôbec nie s definíciou "riadnej starostlivosti o dieťa". To ma fakt uráža, ak niekto si dovolí tvrdiť, že sa o syna riadne nestarám, ak je pár hodín v týždni doma s otcom.
simonalis
03.02.10,17:09
kleopatra29, saskia26, presne tak, ja som pravnicka a hoci sa socialnym pravom nezaoberam, pride mi absurdne, aby v pripade, ze existuje len jedna definicia riadnej starostlivosti, na ktoru sa odkazuju dva naroky, jeden narok priznany bol a druhy nie, ved je to chore??? pisala som tu, pretoze som "nezjedla mudru kasu" a mohla som sa mylit, ale zatial ma nikto nepresvedcil o opaku, som rada, ze je nas viac s podobnym nazorom, takze sa oplati bojovat

to aby sme bez dietata ani nesli na nakup, a co mamy, ktore pol dna stravia u kadernicky, kozmeticky...tei sa o dieta riadne staraju? hlavna vec, ze stat je ochotny sporit na dochodok matkam, ktore v zivote nerobili a do statnej kasy neprispeli ani korunou, pardon centom, uz ma fakt hnevaju, ak to bude pokracovat, myslim, ze potiahneme na premiera, co poviete?:)
brčko
03.02.10,18:00
súhlasím, že je hlúposť, že z dôvodu práce na dohodu majú mamičky prísť o možnosť byť dôch.poistené štátom.

A k definícii riadnej starotlivosti vo väzbe na rodič.príspevok a dôch.poistenie:
v novele zákona 571/2009 je uvedené niečo také, že nároky na RP, ktoré vznikli pred účinnosťou tohto zákona sa riadia zákonom, ktorý platil do 31.12.09 (nechce sa mi hladať presne znenie) ... myslím, že je to niekde na konci §12 asi

nič sa však nehovorí o tom, že štát bude platiť dôch.poistnie podla definície, ktorá platila v čase podania prihlášky na dôch.poistenie, to ide vždy podla aktuálneho znenia.

to na vysvetlenie.
simonalis
04.02.10,08:03
brčko a čo zákaz retroaktivity, ak by to bolo takto, tak v pripade, že by parlament schvalil zmenu, ze napr. dochodkovy vek je az od 65, tak potom ti, co odisli do dochodku za stareho zakona a nemali by este 65, museli by sa vratit do prace? a co pravna istota, ktoru zarucuje ustava? nove pravidla sa mozu stahovat len na tich, ktori o dany narok poziadaju v case ich ucinnosti, ti, ktorym narok vznikol za starych pravidiel, ktore nadalej dodrzuju, nemoze narok len tak zaniknut alebo sa mylim?
kleopatra29
04.02.10,11:15
Súhlasím so Simonalis, veď my predsa medzičasom aktuálne znenie zákonov poznáme, ale práve to ich "skomolenie" hrušiek s jablkami mi príde totálne nezmyselné a nespravodlivé. Veď my sme doslova "trestané" za to, že sa chceme aspoň čiastočne udržať "v kurze". To však ale neznamená, že svoje dieťa nemilujem a nestarám sa o neho. Je zaujímavé, že v tých zákonoch sa nikde neuvádza ako nesplnenie riadnej starostlivosti o dieťa "behanie po úradoch" alebo "študovanie zákonov", lebo to my teraz práve robíme.
Silvia Late
05.02.10,09:13
Keď si čítam všetky Vaše príspevky k tejto téme (a súhlasím s nimi), napadla mi jedna vec. Ak budeme bojovať proti zrušeniu nezmyselnosti, že maminy pracujúce na dohodu sa majú odhlásiť z dôchodkového poistenia, s ktorou Sociálna poisťovňa prišla, možno by nebolo márne skúsiť bojovať aj za to, aby sa zmenil nový zákon o rodičovskom príspevku a aj maminy na rodičovskej dovolenke, ktoré by po 1.1.2010 uzatvorili dohodu o vykonaní práce, mohli pracovať bez toho, aby stratili nárok na rodičovský príspevok. Nie je mi totiž jasné, komu tak veľmi vadilo tých pár eur, ktoré sme si dokázali takto zarobiť. No ale páni poslanci si povedali, že vedia ako ušetriť peniaze zo štátneho rozpočtu - mamám, ktoré si dovolia po 1.1.2010 uzatvoriť dohodu o vykonaní práce nedáme rodičovský príspevok, no a tým, ktoré pracovali na dohodu už predtým, tak tým ho síce ponecháme, ale nedáme im ten zvýšený rodičovský príspevok... tak aby vedeli, že majú sedieť doma na zadku a nie sa snažiť priniesť domov nejaké to euro navyše a zvyšovať si pritom kvalifikáciu. Na záver len toľko, ak niektorá politická strana pred voľbami prisľúbi (a dúfam, že aj splní), že zákon o rodičovskom príspevku zmení a dovolí ženám na rodičovskej dovolenke pracovať na dohodu, a tým zlepšovať život sebe a svojej rodine, pravdepodobne bude mať môj hlas. A myslím, že nie len môj.
Jozef Mihál
05.02.10,12:10
Citujem z vyjadrenia Sociálnej poisťovne, ktorá v súčasnosti SP zasiela novinárom:

"Sociálna poisťovňa informovala o povinnosti tých fyzických osôb, ktoré mali uzatvorenú dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a pritom starostlivosť o dieťa im zabezpečuje iná osoba, t.j. iná plnoletá fyzická osoba. Takéto fyzické osoby od 1. januára 2010 nespĺňajú podmienku riadnej starostlivosti, ako ju definuje zákon o rodičovskom príspevku. Táto definícia sa súčasne používa aj pri posudzovaní riadnej starostlivosti o dieťa na účely platenia poistného na dôchodkové poistenie štátom. Z dôvodu nesplnenia podmienky riadnej starostlivosti dotknutý okruh osôb následne vypadáva z okruhu poistencov štátu.

Z uvedeného vyplýva, že Sociálna poisťovňa neinformovala, v tom zmysle, že z okruhu poistencov štátu vypadávajú všetky osoby, ktoré pracujú na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a teda sú povinné odhlásiť sa z dôchodkového poistenia, ale len tie, ktoré nezabezpečujú starostlivosť o dieťa osobne.

Sociálna poisťovňa pri posudzovaní platenia poistného štátom postupuje v súlade s platnou právnou úpravou.

Skupinu fyzických osôb starajúcich sa o dieťa, za ktorú poistné na dôchodkové poistenie platí štát, považuje Sociálna poisťovňa za citlivú skupinu poistencov. Praktické skúsenosti s týmito poistencami v súvislosti s novelizáciami zákona o sociálnom poistení od roku 2004 a najmä od roku 2006, kedy došlo tiež k výraznej zmene v právnej úprave, viedli Sociálnu poisťovňu k tomu, aby s ňou intenzívne a citlivo pracovala. Sociálna poisťovňa disponuje údajmi o tom, ktoré osoby sú poistencami štátu a zároveň aj osobami vykonávajúcimi prácu na dohodu, ale nedisponuje informáciou a teda nevie bez spolupráce poistencov rozlíšiť, ktorí poistenci štátu vykonávajúci prácu na dohodu zabezpečujú starostlivosť o dieťa osobne alebo prostredníctvom inej plnoletej fyzickej osoby.

V záujme predchádzaniu problémov týkajúcich sa dôchodkového poistenia týchto osôb v súvislosti s legislatívnymi zmenami účinnými od 1. januára 2010 považovala Sociálna poisťovňa za vhodné ich vyzvať a osloviť hneď v začiatkoch ako širšiu skupinu osôb. Je lepšie na povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poistenia upozorniť včas, ako čakať, že poznajú zákon a samé sa odhlásia z dôchodkového poistenia. Ak by tak neurobili, s odstupom času by zistili, že zo zákona im zaniklo dôchodkové poistenie poistenca štátu a že od 1. januára 2010 nie sú dôchodkovo poistené, pričom sa už nemôžu spätne prihlásiť a využiť inštitút dobrovoľného dôchodkového poistenia. Preto Sociálna poisťovňa dotknutým zaslala list, chcela osloviť všetky osoby, na ktoré by sa mohla vzťahovať povinnosť odhlásiť sa z dôchodkového poistenia k 31. decembru 2009, aby v tejto veci komunikovali so Sociálnou poisťovňou.

Výsledkom tohto kroku malo byť zistenie, či poistenec štátu je povinný
odhlásiť sa z dôchodkového poistenia, alebo či mu dôchodkové poistenie trvá ďalej, aj keď vykonáva prácu na dohodu, pretože riadnu starostlivosť zabezpečuje osobne, nie prostredníctvom inej plnoletej fyzickej osoby.

V liste je formulácia: „ak sa Váš vyššie uvedené týka...“, tak sa odhláste."

No comment...
brčko
05.02.10,16:35
no, že si treba dávať pozor na to, čo Vám tvrdia radové pracovníčky SP som si už zvykla, akosi priťahujem všetky možné aj nemôžné problémy. Ale že si treba dávať pozor aj na usmernenia z ústredia sa zvyknúť proste nedá.
saskia26
05.02.10,20:37
No vedia sa pekne vyhovárať. Už mi to lezie na nervy, keď niečo robia, tak nech to robia poriadne.

Ešte k upresneniu "len tie, ktoré nezabezpečujú starostlivosť o dieťa osobne" - veď sociálna poisťovňa si môže upresniť na ÚPSVaR, ktoré mamičky podpísali prehlásenie pri odovzdaní dohody na úrade. Pracovníčky automaticky dávajú podpísať prehlásenie, kto sa počas práce stará o dieťa. Keď si vie úrad zistiť informácie na sociálke, prečo by si nevedela sociálka zistiť informácie na úrade?!

A k tomu prehláseniu, osobne som sa stretla s tým, že som musela podpísať prehlásenie, že o dieťa sa stará môj manžel, lebo keď som pani vysvetľovala, že o dieťa sa stále starám ja, vykonávam prácu počas spánku dieťaťa, tak na mňa pozerala, čo jej to vôbec rozprávam, také nemôže byť.
saskia26
05.02.10,20:39
Pripájam aktuálne vyjadrenie k otázke RP, ešte čakám, aká príde odpoveď v súvislosti s dôch. poistením. Som na to veľmi zvedavá.

Zákon č. 571/2010 Z.z. o rodicovskom prispevku a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je účinný od 1.1.2010 ukladá na jeho poberanie podmienky nároku, pričom jednou z nich je nevykonávanie zárobkovej činnosti žiadateľom o rodičovský príspevok, ktorý zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa do troch rokov veku alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivy zdravotný stav alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do náhradnej starostlivosti rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osoby.
Od 1.1.2010 sa rodičovi, ktorému bol rodičovský príspevok priznaný do 31.12.2009 zachovávajú nároky na rodičovský príspevok podľa platnej legislatívy v čase priznania rodičovského príspevku.

Ak bol napr. :
- poberateľovi priznaný rodičovský príspevok v roku 2008, podľa platnej legislatívy, tento poberateľ rodičovského príspevku od 1.1.2010 nepožiada o výplatu rodičovského príspevku v sume 256 eur mesačne, naďalej môže vykonávať zárobkovú činnosť a nárok na rodičovský príspevok mu zaniká umiestnením dieťať do materskej školy,
- poberateľovi priznaný rodičovský príspevok v roku 2009, podľa platnej legislatívy, tento poberateľ rodičovského príspevku od 1.1.2010 nepožiada o výplatu rodičovského príspevku v sume 256 eur mesačne, naďalej môže vykonávať práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru podľa § 223 až 228 a Zákonníka práce, ak starostlivosť o dieťa bude zabezpečená druhým rodičom alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá starostlivosť nezabezpečuje na základe živnosti a nepoberá rodičovský príspevok.

Zákon o rodičovskom príspevku zabezpečuje poberateľovi výplatu rodičovského príspevku aj za kalendárny mesiac, v ktorom poberateľ spĺňa podmienky nároku len za časť kalendárneho mesiaca. Tzn., že ak rodič, ktorý je od 1.1.2010 poberateľom rodičovského príspevku v sume 256 eur a v priebehu kalendárneho mesiaca začne vykonávať zárobkovú činnosť alebo dieťa umiestni do jasiel alebo materskej školy, tomuto rodičovi sa rodičovský príspevok vyplatí naposledy za kalendarny mesiac, v ktorom začal vykonávať zárobkovú činnosť alebo starostlivosť o dieťa začala zabezpečovať iná fyzická alebo právnická osoba.
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Jozef Mihál
05.02.10,21:06
Konečne mám troška času vyjadriť sa zrozumiteľnejšie.

Sociálna poisťovňa zatrúbila na ústup. Dnes je jasné a chápe to aj SP, že podmienka riadnej starostlivosti nie je splnená len a len vtedy, ak sa o dieťa stará profiopatrovateľka alebo je dieťa v predškolskom zariadení.

Takže matky, pracujúce na dohodu, pokiaľ majú dieťa doma a nemajú profiopatrovateľku, sú aj naďalej poistenkyňami štátu na dôchodkové poistenie - nemusia sa odhlasovať.

Viac na blogu v nedeľu.
simonalis
06.02.10,07:38
No dámy a páni, ja som potrebovala noc, aby som stravila tuto informaciu, nakoniec z toho vyjdeme ako hysterky, co nevedia citat, ja si spominam, ze v tej info zo SP bola veta:"je pravne BEZVYZNAMNE, kde a ako dlho matka dohodu vykonava a kto sa pocas toho stara o dieta", no a zrazu to pravne vyznamne je? jasne, ze ustupuju, len nam ponukaju len prst a nie celu ruku! Ja si stale myslim, ze aj ked by sme pracovali mimo domu, mame narok byt doch. poistene. Podla ustavy obcan moze vsetko, co mu zakon nezakazuje a to, ze v novom zakone uz nie je pozitivne vymedzene, ze "podmienka riadnej starostlivosti je splnena aj ked zena pracuje na dohodu a o dieta sa pocas toho stara druhy rodic alebo ina osoba", neznamena to , ze je to naopak, to by to v tom zakone muselo byt vymedzene negativne, teda ze"podmienka ridnej starostlivosti nie je splnena ak pocas vykonu dohody je dieta s druhym rodicom..." ved ak by sme sa riadili ich vykladom, tak by zena nemohla ist ani ku kadernicke, ani navstevovat kurz anglictiny... to tam taktiez nie je pozitivne vymedzene a neznamena to, ze ak to zena robi, tak nesplna podmienku riadnej starostlivosti??? mna by este zaujimalo, koho povazuju za tu plnoletu fyzicku osobu, spada tam aj druhy rodic? to nemoze s dietatom ostat sam? a co jeho rodicovske prava, ktore tu uz spomenut boli? mna len nadalej utvrdzuju, ze nie su schopni vytvorit ani poriadny zakon, a potom svoju neschopnost hasia dalsimi "bludmi" stavim sa ale, ze sa naslo par mamiciek, ktore sa odhlasili, prave pre ten list, ktory podla SP ani pre ne nebol...
tak len tolko, musela som sa trochu ukludnit...:)
simonalis
06.02.10,07:42
Konečne mám troška času vyjadriť sa zrozumiteľnejšie.

Sociálna poisťovňa zatrúbila na ústup. Dnes je jasné a chápe to aj SP, že podmienka riadnej starostlivosti nie je splnená len a len vtedy, ak sa o dieťa stará profiopatrovateľka alebo je dieťa v predškolskom zariadení.

Takže matky, pracujúce na dohodu, pokiaľ majú dieťa doma a nemajú profiopatrovateľku, sú aj naďalej poistenkyňami štátu na dôchodkové poistenie - nemusia sa odhlasovať.

Viac na blogu v nedeľu.

Pan Mihal, myslim si, ze SP to este stale nechape, lebo pouziva pojmy "osobne" a "ina fyzicka osoba", ale verim, ze casom to dojde aj im:)
saskia26
06.02.10,11:11
No dámy a páni, ja som potrebovala noc, aby som stravila tuto informaciu, nakoniec z toho vyjdeme ako hysterky, co nevedia citat, ja si spominam, ze v tej info zo SP bola veta:"je pravne BEZVYZNAMNE, kde a ako dlho matka dohodu vykonava a kto sa pocas toho stara o dieta", no a zrazu to pravne vyznamne je? jasne, ze ustupuju, len nam ponukaju len prst a nie celu ruku! Ja si stale myslim, ze aj ked by sme pracovali mimo domu, mame narok byt doch. poistene. Podla ustavy obcan moze vsetko, co mu zakon nezakazuje a to, ze v novom zakone uz nie je pozitivne vymedzene, ze "podmienka riadnej starostlivosti je splnena aj ked zena pracuje na dohodu a o dieta sa pocas toho stara druhy rodic alebo ina osoba", neznamena to , ze je to naopak, to by to v tom zakone muselo byt vymedzene negativne, teda ze"podmienka ridnej starostlivosti nie je splnena ak pocas vykonu dohody je dieta s druhym rodicom..." ved ak by sme sa riadili ich vykladom, tak by zena nemohla ist ani ku kadernicke, ani navstevovat kurz anglictiny... to tam taktiez nie je pozitivne vymedzene a neznamena to, ze ak to zena robi, tak nesplna podmienku riadnej starostlivosti??? mna by este zaujimalo, koho povazuju za tu plnoletu fyzicku osobu, spada tam aj druhy rodic? to nemoze s dietatom ostat sam? a co jeho rodicovske prava, ktore tu uz spomenut boli? mna len nadalej utvrdzuju, ze nie su schopni vytvorit ani poriadny zakon, a potom svoju neschopnost hasia dalsimi "bludmi" stavim sa ale, ze sa naslo par mamiciek, ktore sa odhlasili, prave pre ten list, ktory podla SP ani pre ne nebol...
tak len tolko, musela som sa trochu ukludnit...:)

simonalis, v tomto prípade, keby som bola mamička, čo sa odhlásila, tak by som sa išla znovu prihlásiť a odvolám sa na ich "dovysvetlenie" a nech ma znovu prihlásia.
Naozaj to teraz tak vyzerá, že čo sa mi mamičky vôbec rozčuľujeme, veď sme o nič neprišli a zle sme si to vysvetlili.:D
Ale podstata bola týmto splnená, hlavne že sme naďalej poistené.
kleopatra29
06.02.10,14:57
No milé dámy, ja som bola na SP informovať sa ako to všetko vlastne je, a "milá" pani ma šokla informáciou, že ja som bola automaticky odhlásená, hoci som nič nevypisovala, a nepodpisovala, vraj proste nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti... už ten výraz ani nemôžem vysloviť, lebo ma obracia v žalúdku a tak od 01.01.2010 nie som poistená, nikoho nezaujímalo, že podľa zákona o rodič.príspevku (keďže ho poberám od r.2008 a nežiadala som o navýšenie) smiem pracovať aj na dohodu. A k tomu prehláseniu, ako udala "saskia26" aj mne dali rovno prehlásenie, že v čase, keď ja pracujem na dohodu, je o dieťa postarané inou osobou - t.j.manželom, vtedy totiž nikoho nezaujímalo, kde prácu vykonávam, či doma, alebo inde, ako to teda teraz SP vie špecifikovať??? Pre mňa to teda vôbec nie je doriešené! Alebo už ja ničomu nerozumiem?! A o to asi ide, riadne nás zmiasť a vyzuť sa z toho.
simonalis
06.02.10,16:41
kleopatra29, viem si predstavit, aky si musela mat tlak, tak toto je uz vrchol, pozerala som zakon o socialnom poisteni a o automatickom odhlaseni ani muk, inak by potom tie vyzvy ani neposielali a rovno nas poodhlasovali, no toto povazujem za vrchol drzosti statnych organov a dochadza mi trpezlivost, mne este na moj list neodpovedali, tak som zvedava

novinarov "opili rozkom" a my si to aj tak odnesieme, no nic prve kolo je za nami a musime priostrit
ivka70
06.02.10,17:54
Pripajam link z dnesneho SME, ktory potvrdzuje to, co uz pisal p. Mihal. Mna sa to sice netyka, ale mate moju plnu podporu. Drzte sa :).

http://ekonomika.sme.sk/c/5228037/casti-rodicov-hrozi-ze-za-nich-stat-neuhradi-dochodkove-poistenie.html
saskia26
06.02.10,19:06
No milé dámy, ja som bola na SP informovať sa ako to všetko vlastne je, a "milá" pani ma šokla informáciou, že ja som bola automaticky odhlásená, hoci som nič nevypisovala, a nepodpisovala, vraj proste nespĺňam podmienku riadnej starostlivosti... už ten výraz ani nemôžem vysloviť, lebo ma obracia v žalúdku a tak od 01.01.2010 nie som poistená, nikoho nezaujímalo, že podľa zákona o rodič.príspevku (keďže ho poberám od r.2008 a nežiadala som o navýšenie) smiem pracovať aj na dohodu. A k tomu prehláseniu, ako udala "saskia26" aj mne dali rovno prehlásenie, že v čase, keď ja pracujem na dohodu, je o dieťa postarané inou osobou - t.j.manželom, vtedy totiž nikoho nezaujímalo, kde prácu vykonávam, či doma, alebo inde, ako to teda teraz SP vie špecifikovať??? Pre mňa to teda vôbec nie je doriešené! Alebo už ja ničomu nerozumiem?! A o to asi ide, riadne nás zmiasť a vyzuť sa z toho.

kleopatra, tak na toto by som sa v sociálnej poisťovni sťažovala, pretože si to sami nemôžu dovoliť. Vždy musí byť prihláška a odhláška. Sami na svojej stránke uvádzajú "a je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu, t. j. najneskôr do 8. januára 2010".
Jozef Mihál
07.02.10,09:10
kleopatra29
07.02.10,10:48
ďakujem veľmi pekne za podporu, musela som to aj ja stráviť ako predtým simonalis, ale tiež som sa vyjadrila na SP, že to ja len tak nenechám, chcela som rozprávať s vedúcou pobočky, ale nebola tam, tak som si vzala na ňu telefón, ale myslím, že je lepšie ak tam zájdem osobne znova (veď mám kopec času, som na materskej...), lebo môj názor je taktiež že v každej pobočke tvrdia čosi iné, tak nech si poriadne vyškolia ľudí, a nerobia z nás prepáčte za výraz "bláznov". Toto už bol vrchol všetkého. V súčasnosti dovolím si tvrdiť sme v tejto otázke oveľa lepšie informované (vďaka p.Mihálovi, aj vďaka všetkým príspevkom na tejto porade) ako pracovníčky, ktoré to majú v kompetencii. Určite sa nenechám odstrašiť, veď to čo s nami robia je neskutočné.
kleopatra29
07.02.10,11:06
P.Mihál, zo srdca ďakujem veľmi pekne za sprehľadnenie celého problému. Presne takto to vidím aj ja, ak som v týždni najviac 2-4hodiny bez dieťaťa (pričom samozrejme v tom čase je s ním manžel) nemôže mi predsa niekto tvrdiť, že je to "zločin". Niektorý týždeň mi dokonca prácu (preklad) zašlú domov, takže tam osobne vôbec nejdem a prekladám večer, keď malý spinká. Takže podmienku "riadnej starostlivosti" určite spĺňam a to, čo vystrája teraz SP už nemôžem stráviť. Potom niet divu, že sa u nás prestanú rodiť deti, čím všetkým matka na materskej musí prejsť.
dule
07.02.10,11:59
Pán Mihál máte mojú úctu a obdiv. Dolu klobúk pred Vami. Nechcete kandidovať za šéfa SP? Myslím to vážne. Je tam stále väčší a väčší chaos, nech tam už niekto spraví poriadok.
Zároveň sa chcem zastať pred mamičkami tých pracovníčok SP s ktorými prichádzajú do styku, pretože mnoho problémov je tam jednoducho nedoriešených a oni za to nemôžu. Riadia sa pokynmi, ktoré dostanú alebo aj nedostanú, na otázky a požiadavky klientov reagovať musia, často samé nevedia ako. A nemôžu si dovoliť povedať na Vaše otázky : "neviem...! Sú pod tlakom vedenia aj verejnosti čo nie je o nič menej stresujúce ako je aj Vaša situácia.
Niekto sa tu sťažoval myslím v diskusii na IS v SP. Do akej miery sú predražené neviem posúdiť ale viem že je s nimi veľa problémov a menovaný ASSR je nefunkčný a zbytočný, neplniaci svoj účel napriek tomu
sa s ním musí pracovať čo zamestnancov neskutočne zaťažuje. Preto sorry ak sú podráždení a nedokážu Vám hneď vyhovieť.
Michelik
08.02.10,10:01
A čo robiť, keď manželka podľahla tlaku SP a uz sa odhlasila z dochodkoveho poistenia? Moze sa znovu prihlasit, kedze robi na dohodu len niekolko hodin do tyzdna a splna podmienku riadnej straostlivosti o dieta?
saskia26
08.02.10,11:11
A čo robiť, keď manželka podľahla tlaku SP a uz sa odhlasila z dochodkoveho poistenia? Moze sa znovu prihlasit, kedze robi na dohodu len niekolko hodin do tyzdna a splna podmienku riadnej straostlivosti o dieta?

Ja osobne by som zašla na sociálku a žiadala o zrušenie odhlásenia sa z dôch. poistenia a apelovala by som na ich usmernenie a zmätočné informácie. Určite by som to nenechala len tak...
deirdra
09.02.10,11:15
Osobne som presvedcena o tom, ze so SP je potrebne komunikovat vylucne pisomne. Osobne nic nedosiahnete a okrem toho vsetko, co vam povedia, mozu obratom odtajit. Ja im posielam list, v ktorom ziadam o odvadzanie dochodkoveho poistenia bez zmeny z dovodu, ze praca na dohodu podla zakona neovplyvnuje narok na to, aby za mna platil stat.
Michelik
09.02.10,12:09
Uz som poslal manzelku, nech sa ide vyhadat na socialku, a ak jej budu odporovat, nech si vypyta cislo p. veducej odboru dochodkoveho poistenia, ze ja jej potom zavolam. Ale ked tam dnes prisla, taky tam bol rad ludi, ze to hned aj vzdala a odisla domov.
Ale tym pribeh nekonci, lebo o polhodinu nato, bez toho, zeby s niekym o tom rozpravala, jej telefenovali zo socialky, ze ci robi na dohodu, a kto sa stara o dieta, ked pracuje a tak. A ked manzelka odpovedala, ze pracu vykonava doma pri detoch, pracovnicka jej oznamila, ze tym padom splna podmienku riadnej starostlivosti o dieta a jej odhlasku z dochodkoveho poistenia stornuju. Tzn. ze pan Mihal mal pravdu a socialka trubi na ustup!!! HURA!!! :D:D

Pozn. Len co budu robit tie zeny, ktore sa zo strachu zrusili svoje dohody a prisli tak aj o tych par grosov? Kto im to nahradi?:mad:
simonalis
09.02.10,12:14
tak ja som napisala list riaditelovi pobocky, no do dnesneho dna ziadna reakcia, tak som vcera volala pani, ktora pisala tie vyzvy a ta sa mi ospravedlnovala, ze oni su len vykonavatelia pokynov zhora, ze len vo stvrtok im ustredie poslalo nove pokyny a priznala, ze ustredie urobilo chybu, takze ziadne nechapave mamicky a na moju otazku, ci som stale poistencom statu, odpovedala, ze ano, mozem kludne dalej pracovat na dohodu a poistne za mna plati stat

ja chapem zamestnancov na pobockach, ze vykonavaju to, co pride zhora, ale ten pristup, nikomu nic nevysvetlite, akokeby mali zakazane pouzivat zdravy rozum a vo vela pripadoch este aj arogantne reaguju, keby sa niekto z nich nad tym zamyslel a upozornil nadriadenych, nemuseli sme my minat tolko energie, ved to by mala byt ich praca
saskia26
09.02.10,18:46
Uz som poslal manzelku, nech sa ide vyhadat na socialku, a ak jej budu odporovat, nech si vypyta cislo p. veducej odboru dochodkoveho poistenia, ze ja jej potom zavolam. Ale ked tam dnes prisla, taky tam bol rad ludi, ze to hned aj vzdala a odisla domov.
Ale tym pribeh nekonci, lebo o polhodinu nato, bez toho, zeby s niekym o tom rozpravala, jej telefenovali zo socialky, ze ci robi na dohodu, a kto sa stara o dieta, ked pracuje a tak. A ked manzelka odpovedala, ze pracu vykonava doma pri detoch, pracovnicka jej oznamila, ze tym padom splna podmienku riadnej starostlivosti o dieta a jej odhlasku z dochodkoveho poistenia stornuju. Tzn. ze pan Mihal mal pravdu a socialka trubi na ustup!!! HURA!!! :D:D

Pozn. Len co budu robit tie zeny, ktore sa zo strachu zrusili svoje dohody a prisli tak aj o tych par grosov? Kto im to nahradi?:mad:

Gratulujem v úspešnému vybaveniu! Chcela by som vidieť tú odhlášku, na základe ktorej manželku odhlásili, kto im ju podpísal?!

Som zvedavá, koľko SP minula peňazí na rozposielanie listom mamičkám a potom telefonické vybavovanie ?!
Nutricia
10.02.10,06:22
včera v tel.novinách na markíze odznela reakcia sociálnej poistovne k dôchodkovému poisteniu počas rodičovskej dovolenky ak mamička zároveň pracuje na dohodu.
Sociálna poistovňa v najbližších dňoch bude mamičkám posielať listy s tým, že ich dôchodkové poistenie naďalej trvá ak sa o dieťa nestará iná osoba(starí rodičia,pestúnka apod.)
treba pozrieť archív tel.novín na markíze
kleopatra29
10.02.10,15:28
Presne tak, ja som bola tiež opäť na úrade, nakoľko mi minulý týždeň tvrdila pani zo SP, že som proste už "odhlásená" ako som uviedla. Dnes to už bolo inak, tá pani tam len zastupovala a takto to mala podané. Aj mne dnes bolo povedané, že som naďalej poistená (bez akejkoľvek odhlášky samozrejme), avšak podmienka je, že sa v čase, keď pracujem na dohodu musím o dieťa starať sama (žiaden manžel, žiadni starí rodičia), čo mi príde pritiahnuté za vlasy, veď aj v čase, keď som bola na úrade, bol môj malý s babkou, nemienim ho tam so sebou ťahať a nechať ho stáť hodinu-dve v rade, kvôli niekoho výmyslom.
evina
10.02.10,19:30
Prelúskala som túto tému ú hoci to nie je moja parketa/, ale požiadala ma o radu jedna z takto dotknutých mamičiek, no a ja som samozrejme hľadala radu na Porade, keďže s tým nepracujem :). Všetkým diskutujúcim ďakujem za príspevky, naozaj pekná a podnetná debata.
Moja známa pracuje na dohodu vo firme cca 3 hod. týždenne a na RP je vlastne od roku 2007, teraz v apríli končí....
To znamená, že žiadne odhlasovanie /ďakujem najmä Tebe Jozef/. Ešte si chcem len jedno upresniť. Myslíte si, že vzhľadom k uvedenému nemajú mamičky, ktoré podmienku riadnej starostlivosti spĺňajú aj napriek dohode, ako moja známa, nemajú už vôbec ani na túto výzvu reagovať a považovať všetko za predmetné /čo si myslím ja, lebo načo reagovať na SP, ktorá píše v rozpore so zákonom/, alebo zákon vysvetliť v odpovedi na túto Výzvu :)?
saskia26
10.02.10,20:34
evina, ťažko povedať, či reagovať alebo nereagovať. Ja by som pre istotu aspoň zavolala na sociálnu poisťovňu a zistila to.
Pre istotu, človek nikdy nevie.
evina
10.02.10,21:21
evina, ťažko povedať, či reagovať alebo nereagovať. Ja by som pre istotu aspoň zavolala na sociálnu poisťovňu a zistila to.
Pre istotu, človek nikdy nevie.

No, mám obavy, či dostanem odpoveď:) Volať nebudem určite, len ak tak písomne...
simonalis
11.02.10,07:02
no ja som pisala na vyzvu, kde som im zadarmo:) urobila pravny rozbor problemu a neodpisali

telefonicky mi pracovnicka potvrdila, ze dalej mozem pracovat, no na druhy den v markize pan general SP zase vydal stanovisko v rozpore so zakonom, priznam sa, ze uz sa mi nechce bojovat s veternymi mlynmi a i ked chodim aj do kancelarie, pre SP pracujem vyhradne doma, ved je to chore, aby ani manzel nemohol byt s dietatom, uz sa sice opakujem, no to by znamenalo, ze naozaj nemozme ist ani ku tej kadernicke, ani na jazykovy kurz a kde su nase ludske prava? ved tym, ze sa rozhodneme pomoct tejto spolocnosti a porodime deti, tak neprestavame byt ludmi so svojimi potrebami! ja mojho synceka nadovsetko milujem, nikdy by som mu neublizila, ale nech mi prepacia, ze si idem na par hodin oddychnut do prace a necham ho s manzelom!!! to mame radsej oddychovat v baroch???alebo nemame pravo na ziaden relax?ten kto nie je s dietatom 24 hod. denne to asi nepochopi:(
miala
11.02.10,09:50
Ahojte všetci, ja vás sledujem už 3 dni a nedá mi sa k vám nepripojiť

Považujem celú záležitosť za skomoleninu SP.
Žiadna matka potom nezachováva "riadnu starostlivosť o dieťa". Veď aj keď idem požiadať o rodičovský príspevok, neberiem dieťa so sebou a nechávam ho pri otcovi. Takýchto príležitosti je veľa (lekár, kaderníčka, nie každý nákup,...).
Tak potom nám asi zoberú dôchodkové poistenie všetkým.???

Ja si myslím, že aj otec je povinný starať sa o svoje dieťa. A prečo matka nemohla pracovať na dohodu aj počas rodičovskej dovolenky?
Otec sa venuje 2 hodinky svojmu dieťaťu - oddýchne si od práce a matka si oddýchne od dieťaťa a uľahčí finančnú situáciu rodiny.

Dokonca aj invalid môže pracovať a to je na invalidke, pretože nemôže pracovať - aspoň nie naplno.

Prosím Vás, páni poslanci a ministri, nechajte nás - matky - vychovávateľky budúcich platiteľov daní a odvodov - vychovávať svoje deti v pokoji a zabezpečiť im čo najlepšiu materiálnu starostlivosť.
Ďakujeme za pochopenie
saskia26
11.02.10,10:43
no ja som pisala na vyzvu, kde som im zadarmo:) urobila pravny rozbor problemu a neodpisali

telefonicky mi pracovnicka potvrdila, ze dalej mozem pracovat, no na druhy den v markize pan general SP zase vydal stanovisko v rozpore so zakonom, priznam sa, ze uz sa mi nechce bojovat s veternymi mlynmi a i ked chodim aj do kancelarie, pre SP pracujem vyhradne doma, ved je to chore, aby ani manzel nemohol byt s dietatom, uz sa sice opakujem, no to by znamenalo, ze naozaj nemozme ist ani ku tej kadernicke, ani na jazykovy kurz a kde su nase ludske prava? ved tym, ze sa rozhodneme pomoct tejto spolocnosti a porodime deti, tak neprestavame byt ludmi so svojimi potrebami! ja mojho synceka nadovsetko milujem, nikdy by som mu neublizila, ale nech mi prepacia, ze si idem na par hodin oddychnut do prace a necham ho s manzelom!!! to mame radsej oddychovat v baroch???alebo nemame pravo na ziaden relax?ten kto nie je s dietatom 24 hod. denne to asi nepochopi:(

simonalis, prečo ti neodpísali na list? Keď zadáme otázku cez ich "poradňu" na stránke SP, tak sú povinní odpovedať.

Vybaviť kanceláriu môžeš aj vrámci prechádzky s dieťaťom. Ostatná práca, keď je vykonávaná doma, s tým problém nemôže byť, stačí to uviesť do dohody a tým pádom je to vybavené. I keď teraz sú ukrátené mamičky, ktoré by mohli chodiť napr. na 2 hod denne niekde upratovať a s dieťatkom je ocino. Naozaj je to proti logike a zdravému rozumu. Chceli urobiť "radosť mamičkám" so zvýšením RP, ale nedomysleli to a to by museli prekopať celý systém SP a RP, aby tak neumožnili mamičkám popri RP pracovať alebo nebyť dôch. poistené.
Zaujímavé je sledovať, ako SP tvrdí, že novinári nesprávne informovali verejnosť, pritom to celé spôsobila SP, ale to si už nepriznajú.
brčko
11.02.10,10:49
Príklad ponímania riadnej starostlivosti SP, ked pod pojmom osobná starostlivosť sa chápe natvrdo 24hodinová osobná starostlivosť:eek::eek::

Dve mamičky čerpajúce rodičovskú dovolenku v zamestnaní chodia na aerobic. Jedna z nich Evička chodí relaxovať ako cvičenkyňa 2x2hodiny týždenne. Druhá Gitka má aerobic ako koníček. Relaxuje a zároven si privyrába na dohodu 2x2hodiny do týždňa ako inštruktorka aerobicu práve v čase, v ktorom chodí na aerobic Evička. Obom mamičkám sa o dieťa stará babka. Podla vysvetlení SP, ak by sa Gitka priznala, že sa o dieťa stará babka, tak nemá nárok na to byť dôchodkovo poistná štátom. Evička problém nemá, lebo SP sleduje len dohody. Ale podla zákona o RP a „tvrdej“ definície riadnej starostlivosti nie je problém v tom, že mamička pracuje na dohodu, ale v tom, že sa časť dňa o dieťa stará babka a že sa k tomu priznala!!! Tak prečo by sa Gitka priznala, ked je na tom s riadnou starostlivosťou presne ako Evička. Evička sa priznať nemusí!!!??? :confused::mad:

Taktiež podmienku nesplnajú:
- rozvedená mamička, ktorá dáva svoje dieťa podla dohody otcovi dieťaťa na nejaký dohodnutý čas bez jej prítomnosti,
- mamička, ktorá z dôvodu svojho zlého zdravotného stavu (napr. dalšie tehotenstvo) leží v nemocnici a o dieťa sa stará otec dieťaťa, babka, dedko, teta
- mamička , ktorej matka či svokra si zoberie svoje vnúča na pár dní k sebe na prázdniny či so sebou na dovolenku
- ...
saskia26
11.02.10,11:21
Zaujímal by ma názor, môžem uzatvoriť DoPČ na ekon. a admin. práce na časť mesiaca tak, aby som mala nárok na RP a môže sa takáto dohoda opakovať viackrát v roku 2010?
Nebude rozpor s § 223 ods. 1 ZP u zamestnávateľa (výnimočne uzatvárať dohody). Firma má len konateľa, ktorý vykonáva hlavnú činnosť a na ekon. a admin. práce uzatvorí so mnou dohodu.
Ďakujem veľmi pekne za názory, prípadne skúsenosti z praxe.
miala
11.02.10,13:55
čo sa týka tej práce na dohodu za časť mesiaca, ja si myslím, že za časť mesiaca môžeme pracovať na dohodu aj viackrát do roka.
Veď platí, čo zákon nezakazuje, to je dovolené. Ja som v tom zákone nikde nevidela.
Samozrejme je to len môj názor, skúsenosti s tým nemám.
evina
11.02.10,15:56
Príklad ponímania riadnej starostlivosti SP, ked pod pojmom osobná starostlivosť sa chápe natvrdo 24hodinová osobná starostlivosť:eek::eek::

Dve mamičky čerpajúce rodičovskú dovolenku v zamestnaní chodia na aerobic. Jedna z nich Evička chodí relaxovať ako cvičenkyňa 2x2hodiny týždenne. Druhá Gitka má aerobic ako koníček. Relaxuje a zároven si privyrába na dohodu 2x2hodiny do týždňa ako inštruktorka aerobicu práve v čase, v ktorom chodí na aerobic Evička. Obom mamičkám sa o dieťa stará babka. Podla vysvetlení SP, ak by sa Gitka priznala, že sa o dieťa stará babka, tak nemá nárok na to byť dôchodkovo poistná štátom. Evička problém nemá, lebo SP sleduje len dohody. Ale podla zákona o RP a „tvrdej“ definície riadnej starostlivosti nie je problém v tom, že mamička pracuje na dohodu, ale v tom, že sa časť dňa o dieťa stará babka a že sa k tomu priznala!!! Tak prečo by sa Gitka priznala, ked je na tom s riadnou starostlivosťou presne ako Evička. Evička sa priznať nemusí!!!??? :confused::mad:

Taktiež podmienku nesplnajú:
- rozvedená mamička, ktorá dáva svoje dieťa podla dohody otcovi dieťaťa na nejaký dohodnutý čas bez jej prítomnosti,
- mamička, ktorá z dôvodu svojho zlého zdravotného stavu (napr. dalšie tehotenstvo) leží v nemocnici a o dieťa sa stará otec dieťaťa, babka, dedko, teta
- mamička , ktorej matka či svokra si zoberie svoje vnúča na pár dní k sebe na prázdniny či so sebou na dovolenku
- ...

No a ja sa pýtam prečo máme vychádzať z toho, čo natvrdo chápe SP a dokedy tu naozaj bude stav vykladania zákonov "každý po svojom".... /Brčko to nepíšem na Teba :):), ale vážne ma stav v tejto inštitúcii už hnevá/.

Osobne si myslím čítajúc iné ale najmä príspevok 62 od J. Mihála a aj zákony, že žiadny zákon nedefinuje tvrdú 24 hodinovú starostlivosť a určite by som sa išla v tomto prípade aj súdiť. Podmienky riadnej starostlivosti sú presne rozpísanú v uvedenom príspevku.
miala
12.02.10,11:16
Ahojte všetci, na túto tému je už akosi ticho.
Prosím, neviete nikto nič nové? Nechce si už náhodou MSVAR uznať chybu a vykašľať sa nato? Alebo budeme musieť vypisovať tie čestné prehlásenia?
Prosím, popíšte nám niekto situáciu, ak ste boli na SP dnes alebo včera.
Ďakujem
Pán Mihál, viete o tom niečo nové?
Ďakujeme
Jozef Mihál
12.02.10,21:08
Prepáčte, v týchto dňoch sedím na jednom veľkom kolotoči. Myslím ale že táto vojna je vyhratá.
saskia26
13.02.10,12:01
Áno, vojna je vyhratá, ale aj tak musíme ísť na SP a podpísať prehlásenie. Ale vždy lepšie, ako nebyť poistení.
evina
13.02.10,12:54
Áno, vojna je vyhratá, ale aj tak musíme ísť na SP a podpísať prehlásenie. Ale vždy lepšie, ako nebyť poistení.

Saskia prosím Ťa aké prehlásenie, niečo som preskočila? Dík
saskia26
13.02.10,18:52
Saskia prosím Ťa aké prehlásenie, niečo som preskočila? Dík

Prehlásenie na SP, že počas uzatvorenej dohody, sa naďalej starám o dieťa ja.
simonalis
14.02.10,12:01
saskia, ja som vtedy pisala list riadotelovi pobocky, na ktory mi neodpovedal, a potom som uz len telefonicky hovorila s pracovnickou, ktora mi povedala, ze mozem dalej pracovat a byt poistena, no ziadne prehlasenie nespominala, to mate odkial?
deirdra
14.02.10,12:04
V zakone nie je explicitne vymedzene, ze musim pri dietati sediet 24 hodin denne, a to ani v pripade, ze na dohodu pracujem, ani v pripade, ze na dohodu nepracujem. To, co si SP dovoluje, povazujem za nehoraznost. V nijakom pripade sa z dochodkove poistenia neodhlasim a ak ma odhlasia bez mojho suhlasu, budem ich zalovat.
saskia26
14.02.10,12:13
saskia, ja som vtedy pisala list riadotelovi pobocky, na ktory mi neodpovedal, a potom som uz len telefonicky hovorila s pracovnickou, ktora mi povedala, ze mozem dalej pracovat a byt poistena, no ziadne prehlasenie nespominala, to mate odkial?

Keď som sa informovala na SP, že budem mať dohodu uzatvorenú v priebehu roka 2010, tak budem musieť doniesť k nahliadnutiu dohodu a podpísať prehlásenie, že sa o dieťa starám ja.
Tak teraz neviem??:confused: No uvidíme, keď tam pôjdem, či to naozaj bude treba. Dám potom vedieť.
veronikasad
14.02.10,12:49
saskia, ja som vtedy pisala list riadotelovi pobocky, na ktory mi neodpovedal, a potom som uz len telefonicky hovorila s pracovnickou, ktora mi povedala, ze mozem dalej pracovat a byt poistena, no ziadne prehlasenie nespominala, to mate odkial?


http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osoby-starajuce-sa-o-dieta--ktore-pracuju-na-zaklade-dohod/1755s31781c
miala
14.02.10,18:55
všetky moje spolubojovníčky,

Akurát som dočítala ten weblink. Nneviem, či máme vyhraté, pretože to stále platí pre matky, ktoré robia z domu.
Znova ma SP utvrdila v tom, že im nevadí, že nie je splnená tzv. celodenná starostlivosť o dieťa ako to, že matka vylepšuje rodinný rozpočet prácou na dohodu.
Keď necháš dieťa aj pri susede a pôjdeš na víkend do baru, tak to im nevadí, vtedy máme DP zaplatené.
Dnes som čítala (už ani neviem na ktorej stranke, myslím že "profesia"), kde sa osamelá matka 3 detí, s posledným musí byť pre astmu na RD do 6 rokov, pýta na prácu na dohodu popri RP. Mala som jej chuť odpísať, že náš sociálny štát jej nedovoľuje zabezpečovať rodinu poctivou prácou.

Hlavne nevzdávajme sa!!!!!!!
saskia26
14.02.10,20:06
miala, je to presne tak, ako píšeš. My, ktoré môžeme pracovať z domu, tak sme vyhrali. Ale tie mamičky, ktoré chodia napr. upratovať alebo roznášať letáky... tak tie nie.
Štát naozaj nezaujíma, že si takto vylepšíme rodinný rozpočet, že zďaleka "rodičovský príspevok" nepostačuje pre dieťatko. Ale je to len "príspevok" ale k čomu??? :confused: K príjmu manžela, partnera? K nijakému príjmu mamičky, ktorá nemôže popri RP pracovať?
Podľa mňa to je len "príspevok" k starostlivosti mamičky o dieťa, výchove človiečika, ktorý bude taktiež odvádzať poistné, keď raz bude zárobkovo činný. :eek:
Určite musíme bojovať ďalej, no teraz by sa mali ozývať aj mamičky, ktoré to naozaj potrebujú, ako ten prípad osamelej mamičky s 3 deťmi, takže idem hľadať možnosti, ako upozorniť aj na tieto prípady a hlavne, nech s tým vláda niečo robí!!!
Jozef Mihál
14.02.10,21:26
Nebláznite, pokiaľ dieťa nemáte v jasliach, škôlke alebo u profi opatrovateľky, môžete pracovať na dohodu hoci aj na Mesiaci. Ignorujte nezmyselné výzvy Sociálnej poisťovne.
miala
15.02.10,08:52
včera večer som čítala na sociálna poisťovňa informuje (nemôžem dať odkaz webstárnky, lebo mám ešte málo príspevkov)
citujem:
".....Na základe neho po 1. januári z dôchodkového poistenia plateného štátom vypadávajú osoby, ktoré pracujú na základe pracovnej dohody a pritom dávajú dieťa opatrovať inej fyzickej osobe ( vrátane rodinných príslušníkov, napríklad manžela, starých rodičov). Naopak, v poistení platenom štátom zostáva ten, kto síce pracuje na dohodu, ale o dieťa sa pritom riadne stará sám (celodenne) a nezveruje ho do iných rúk...."

takže stále platí, že na brigádu chodiť mimo domu nemôžem.
"Flákať" sa môžem, len nesmiem pracovať na dohodu.

Pán Mihál, nerozmýšlali ste ako politická strana podať návrh na ústavný súd na prešetrenie zákona?
Myslím, že sa Vás to chce spýtať viacero matiek.
ĎAKUJEME
Jana Motyčková
15.02.10,09:24
Pán Mihál, nerozmýšlali ste ako politická strana podať návrh na ústavný súd na prešetrenie zákona?

Toto nehovorí zákon, to hovorí iba SP! Čiže ÚS by nepomohl. Pomôže iba tlačiť na SP.
miala
15.02.10,10:37
keď mi príde niekedy platiť pokuta zo SP za porušenie zákona, neviem, čo spravím a na koho sa obrátim (keď sa neodhlásim z DP a budem pracovať na dohodu).
Mali by sa nejaké média spýtať kompetentných, prečo si SP zákon o rodičovskom príspevku 571/2009, kde je definovaná aj "riadna starostlivosť o dieťa", vysvetľuje inak.
Neviem, čoho sa máme držať a prečo SP jednoducho neuzná, že urobila zmätky v zákone. To by bolo 1. správny krok za posledné tri roky.

Najlepšie by bolo sa asi z tohto štátu odsťahovať. Už ľutujem, že som dávno neodišla.
kleopatra29
15.02.10,10:38
Ahojte, bola som nejaký čas mimo, je to presne tak ako uvádza Saskia, ja som tiež najprv volala na SP, či sa už niečo zmenilo v tom chaose, a tam mi pracovníčka povedala, že musím podpísať prehlásenie o tom, že sa aj počas práce na dohodu o dieťa riadne starám, t.j. iba JA, nik iný. Myslím, že som to už v niektorom z predlošlých príspevkov uviedla (žiaden manžel, žiadni starí rodičia)- je to predsa nezmysel, stále to tu dookola uvádzame, to by sme fakt museli prísť o poistenie všetky, podľa ich výkladu, by sme sa asi po narodení dieťaťa mali utiahnuť niekam do jaskyne - veď to čo SP žiada je totálna izolácia matky aj dieťaťa od spoločnosti (komu to prospieva???) Matke, ktorá sa nesmie pohnúť ani na krok od dieťaťa, akoby nedôverovala svojmu partnerovi alebo rodičom alebo vari dieťaťu, ktoré nesmie byť počas trvania minimálne troch rokov ani na sekundu mimo prítomnosti matky? Ako sa má potom bez problémov začleniť do skupiny, ak je po celý čas viazaný iba na jednu osobu. Milujem svoje dieťatko, ale vôbec si nemyslím, že mu tým ublížim, ak bude 2-3 hodinky v týždni s manželom alebo babkou, naopak som rada, že nevyžaduje stále iba moju prítomnosť, neviem si totiž predstaviť ako to potom bude v škôlke, zrazu taký rez - uvažoval niekto z poslancov aj nad tým? Ešte raz veľká vďaka p.Mihál za vaše pochopenie, presne súhlasím s vaším tvrdením, ešte tak presvedčiť o tom aj ostatných vašich "kolegov".
miala
15.02.10,11:42
márne čakám, že budú o tom hovoriť v parlamente, ale oni momentálne riešia "vlastenecký zákon" a podobné kraviny.

Páni poslanci - nás záujma táto téma a nie či budú žiaci spievať hymnu pred vyučovaním alebo či bude na antikoncepčných tabletkách nejaké varovanie.
Prosím, riešte dôchodkové poistenie pre matky.
ďakujeme vopred
evina
15.02.10,12:37
Nebláznite, pokiaľ dieťa nemáte v jasliach, škôlke alebo u profi opatrovateľky, môžete pracovať na dohodu hoci aj na Mesiaci. Ignorujte nezmyselné výzvy Sociálnej poisťovne.

Bohužiaľ už nie som zainteresovana ako mamička bábätka, ale ako som vyššie spomínala známa takej mamičky, ktorej o.i. tento stav končí v mesiaci apríl.

Samozrejme jej nedoporučím podpísať žiadne bezvýznamné Vyhlásenie, ale ony sa zas boja odpovedať, že SP postupuje v rozpore so zákonom. No a ako z tohto von.....?
simonalis
15.02.10,13:00
no odo mna take prehlasenie nikto nechce a v ziadnom pripade by som to nepodpisala,
problem je, ze sme urobili trochu rozruchu a SP ustupila o krok, media su spokojne, lebo aj tak tomu nerozumeju o co vlastne ide, vsetky prispevky boli take vagne, media len prezentovali nasu obavu, ze prestaneme byt doch.poistenie a nie fakt, ze SP kona v rozpore so zakonom a vytvara si vlastne nicim nepodlozene pravidla
pracovnicka na nasej pobocke vie, ze som znala veci, tak odo mna radsej nic nechcela, ale trapi ma, ze tato vec sa ukoncila stanoviskom SP, ktore by malo byt akoze "svate pismo"
na to uz nebola ziadna reakcia, aj v markize bola len mamicka, ktora pracuje po veceroch a kedze jej SP vyhovela, markiza si "dala bodik" za to ako tej ubohej mamicke pomohla a vsetko dala na spravnu kolaj
mne by to uz mohlo byt jedno, lebo si so sefom viem vybavit, ze pracujem doma, i ked zajdem aj do kancelarie, no ja sa tych par hodin kludu nechcem vzdat, mne to pomaha dobit baterky a potom sa mozem plne venovat synovi, ale co mamicky, ktore musia pracovat mimo domu, vsetci vieme, ze maju na to pravo, ale celu verejnost nechame v tom, ze nemozu, pretoze nikto nevyvratil stanovisko SP
ak mate zaujem, podme pisat nejaky otvoreny list ficovi, alebo radicovej...resp. robme s tym nieco, lebo ja si uz pripadam, ako v nejakej bananovej republike
evina
15.02.10,13:26
no odo mna take prehlasenie nikto nechce a v ziadnom pripade by som to nepodpisala,
problem je, ze sme urobili trochu rozruchu a SP ustupila o krok, media su spokojne, lebo aj tak tomu nerozumeju o co vlastne ide, vsetky prispevky boli take vagne, media len prezentovali nasu obavu, ze prestaneme byt doch.poistenie a nie fakt, ze SP kona v rozpore so zakonom a vytvara si vlastne nicim nepodlozene pravidla
pracovnicka na nasej pobocke vie, ze som znala veci, tak odo mna radsej nic nechcela, ale trapi ma, ze tato vec sa ukoncila stanoviskom SP, ktore by malo byt akoze "svate pismo"
na to uz nebola ziadna reakcia, aj v markize bola len mamicka, ktora pracuje po veceroch a kedze jej SP vyhovela, markiza si "dala bodik" za to ako tej ubohej mamicke pomohla a vsetko dala na spravnu kolaj
mne by to uz mohlo byt jedno, lebo si so sefom viem vybavit, ze pracujem doma, i ked zajdem aj do kancelarie, no ja sa tych par hodin kludu nechcem vzdat, mne to pomaha dobit baterky a potom sa mozem plne venovat synovi, ale co mamicky, ktore musia pracovat mimo domu, vsetci vieme, ze maju na to pravo, ale celu verejnost nechame v tom, ze nemozu, pretoze nikto nevyvratil stanovisko SP
ak mate zaujem, podme pisat nejaky otvoreny list ficovi, alebo radicovej...resp. robme s tym nieco, lebo ja si uz pripadam, ako v nejakej bananovej republike

Súhlasím s tebou, je to fakt smutné, že k takýmto prípadom môže u nás dôjsť.
Možno by mali tie mamičky, ktoré pracujú napríklad 3 hodiny týždenne /ako moja známa/, že si berie synáčika so sebou a nespáva ani v noci a bdie nad ním, aby neprerušila riadnu starostlivosť:eek:

Podľa mňa by všetky mamičky mali napísať na SP ako odpoveď na výzvu , že postupujú v rozpore so zákonom /využijúc i príspevky v tejto téme/ a teda, že sa považujú naďalej za dôchodkovo poistené. Potom by bola zaujímavá odpoveď..... ale takto sú to bohužiaľ len naše výkriky...
Silvia Late
15.02.10,14:08
Čo sa týka výkladu zákona o rodičovskom príspevku Sociálnou poisťovňou, (ktorý je, povedzme si narovinu, prinajmenšom zvláštny a veľmi svojrázny,) je zaujímavé, ako si Sociálna poisťovňa "vybrala" skupinu mamičiek na rodičovskej dovolenke, ktorej sa to bude týkať. Sociálna poisťovňa sa rozhodla, z dôvodov, ktoré sú asi všetkým jasné, že podmienku riadnej starostlivosti nebude spĺňať tá mamička, ktorá na rodičovskej dovolenke pracuje na dohodu, a teda sa, podľa názoru Sociálnej poisťovne, nemôže osobne starať o dieťa. Pod osobnou starostlivosťou si Sociálna poisťovňa evidentne predstavuje 24hodinovú, nepretržitú starostlivosť o dieťa, keď ho matka ako oprávnená osoba nemá zveriť ani svojmu manželovi, ani starým rodičom, ani nikomu. Ak by skutočne osobnou starostlivosťou malo byť vyššie uvedené, Sociálna poisťovňa by mala kontaktovať všetkých rodičov na rodičovskej dovolenke, aby jej láskavo oznámili, kedy sa o dieťa riadne nestarajú a aby sa vtedy odhlásili z dôchodkového poistenia. Toto je však, s prepáčením za výraz, tak neskutočná blbosť, že sa mi nechce veriť, aby naši zákonodarcovia mali na mysli takýto výklad zákona o rodičovskom príspevku, ako som vyššie uviedla. Bola by som neskutočne šťastná, keby Sociálna poisťovňa dala mamám pracujúcim na dohodu, ktoré na pár hodín nechajú dieťa u starej mamy, už konečne pokoj.
PS: tak ako písala simonalis, treba napísať list Radičovej, Ficovi a podobne, a skúsiť dať veci do poriadku. A bojovať za zmenu zákona o rodičovskom príspevku - aby mohli mamy na rodičovskej dovolenke pracovať na dohodu bez toho, aby sa museli zaťažovať podobnými problémami. Keď budeme ticho, nikto nám nepomôže.
miala
15.02.10,15:47
úplne s Vami všetkými súhlasím, poďme písať otvorený list Ficovi.
Radičovú som si našla na Facebooku a už som jej napísala minulý týždeň, ale odpoveď som zatiaľ nedostala. Myslela som, že niečo spomenie aj vo včerajšom "na telo". Ale ich to akt asi netrápi.
Čakala som, že niečo odvysiela aj Markíza. Lebo 9.2. vo večerných správach to sľúbili. Ta reportáž vyzerala, akokeby ju formuloval niekto zo SP. Bohužiaľ na nás zabudli - alebo nechcú "niekomu" uškodiť - alebo nechcú byť obvinený od nášho pána premiéra ....

Mamičiek na RD je menej ako dôchodcov, takže si nás politické strany nevšímajú. Je to stále menej hlasov ako keď "oslovia" dôchodcov nejakým vianočným prilepšením.
Prosím Vás, ako sa píše taký otvorený list. Som tu nová a v takýchto veciach sa nevyznám. Vyznáš sa v v tom Simonalis?
Ja som zatiaľ žiadny list od SP nedostala, pretože pracovať na dohodu budem mať možnosť až tak cez dovolenky v lete. Ale chcem byť na všetko nachystaná a odhodlaná pomoc za vyriešenie tejto veci. Len mi niečo pošlu, urobím im takú rozpravu, že na ňu nikdy nezabudnú.
miala
16.02.10,10:51
teraz so našla " Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa za účely dôchodkového poistenia" na webstránke sociálnej poisťovne - formuláre,
kde je sociálna starostivosť o dieťa definovaná zo zákona 571/2009:) o rodičovskom príspevku, to by znamenalo, že práca na dohodu je v súlade so zákon a staroslivosť o dieťa je zachovaná ak sa oň stará otec, babka.... bez nároku na odmenu.
Prečítajte si ten formulár každý, kto má záujem.
Žeby to sociálna poisťovňa urovnala bez akéhokoľvek urovnania v médiách?:)
Pán Mihál, viete o tom niečo? Vojna je vyhratá?:)
Jana Motyčková
16.02.10,13:12
No to som sa pobavila - citujem zo stránky SP (z 12.2.):
"Vplyvom mediálnej kampane a rôznych dezinformácií sa z dôchodkového poistenia v priebehu januára 2010 odhlásili aj tie matky, ktoré nemuseli, teda tie, ktoré sa starajú celodenne o dieťa a pritom vykonávajú práce na základe dohody. V záujme správneho uplatnenia zákonných nárokov týchto matiek na dôchodkové poistenie uhrádzané počas starostlivosti o dieťa štátom Sociálna poisťovňa zvolila nasledujúci postup...."
halimino
16.02.10,21:02
Neviem, či už o tom viete, ale 12. 2. 2010 bola na stránke Soc. poisťovne uverejnená nasledovná informácia: http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osoby-starajuce-sa-o-dieta--ktore-pracuju-na-zaklade-dohod/1755s31781c

Takže mamičky, ktoré pracujú na dohodu a zabezpečujú starostlivosť o dieťa samé, stále majú nárok na dôchodkové poistenie.
halimino
16.02.10,21:05
Ospravedlňujem sa za duplicitu.
kleopatra29
17.02.10,11:28
Súhlasím s "miala" a "simonalis" s tým otvoreným listom - mňa to už tiež prestáva baviť večne behať po úradoch a zisťovať si aktuálne verzie ich výkladu "riadnej starostlivosti o dieťa". Dnes sa bol manžel s malým vyblázniť na snehu, ja som si potrebovala niečo zariadiť v meste a tak som mu povedala, že vlastne podľa zákona nemá právo ísť bezo mňa s dieťaťom sám - to bol samozrejme len výsmech na margo SP - ale takto si to asi predstavujú - je lepšie nech dieťa behá so mnou do banky, na poštu, do predajne, ako by sa malo ísť s oteckom alebo babkou a dedkom hrať...no comment. Hlavne to nenechajme tak!!!
simonalis
17.02.10,12:39
miala, SP od zaciatku tvrdi, ze vychadza z pojmu riadnej starostlivosti podla zakona 571/2009, a v tom je cely problem, lebo ich vyklad so zakonnym znenim nema nic spolocne

no premierovi som este nepisala, ale vsetko je raz po prvykrat, som v kontakte so Silviou Late a pokusime sa nieco vytvorit, budeme len rady, ked sa pridate, aby nas bolo co najviac, len potom by boli vhodne nejake tie osobne udaje meno a tak, tak by sme to potom riesili cez mail, co poviete? a samozrejme kazdy navrh je vitany

tak hor sa do boja:)
miala
17.02.10,17:00
samozrejme so všetkým súhlasím.
Možno by sme sa mali dať dohromady s Úniou materských centier, aby sme neboli len "3 nespokojné tety".
Ešte by ma zaujímalo, či je v súlade s ostatnými zákonmi zákaz pracovať na dohodu pre matky na RP.
Prinajmenšom by ma zaujímal názor nejakého odborníka.
kleopatra29
18.02.10,10:42
Súhlasím s vami oboma, treba s tým skutočne niečo robiť, dúfam len, že získame väčšiu podporu. Čo sa týka, miala, tej práce na dohodu v súlade s RP, závisí to, pokiaľ viem, odkedy RP poberáš, napr. od r.2008 je možné pracovať na dohodu aj na trvalý prac.pomer, od r. 2009 už len na dohodu, od 2010 vôbec. Myslím, že p.Mihál to v niektorom z príspevkov podrobne rozpísal. Opravte ma, ak sa mýlim. Ďakujem.
miala
18.02.10,11:01
kleopatra, už som písala v inej téme ako so mňou "štát vybabra".
takto:
Na MD som šla v septembri 2008 - mala som 2.dieťa, takže vyššie "pôrodné" som nedostala (na 1.dieťa tiež nie, pretože má už 10 rokov) - o RD som požiadala až (po 28 týždňoch) v r. 2009, takže už nemôžem pracovať na HPP a brať RP - teraz nemôžem už robiť ani dohodu, pretože prídem o celý RP.
Čo má čaká budúci rok, nechcem dopredu radčej ani vedieť. Aj keď už nám asi nemájú čo vziať. (jedine celý RD)
...ach, keby sa narodil o 4 mesiace skôr, alebo o 3 neskôr.....

Takže by som nerada prišla aj o možnosť poberať vyšší RP.

teraz som čítala na webe babetko.rodinka.sk/index.php?id=tomanova, kde p. redaktorka Eva Pavlíková otvorený list p. ministerke.
Možno by nebolo na škodu sa spojiť s pani redaktorkou. Asi by nám s tým pomohla. Idem sa hneď angažovať.
kleopatra29
19.02.10,11:08
No, miala, ja som tiež naštvaná na tento systém, môj syn sa narodil v januári 2008 - zákon o vyššom pôrodnom na prvé dieťa, platil ale až od februára, takže sme ho samozrejme nedostali - normálne zákony platia vždy od nového roka, tento akurát od februára. RP síce poberám od r.2008, ale počas materskej som dostala výpoveď , takže TPP neprichádzal do úvahy, tešila som sa aspoň z práce na dohodu a tu znova obmedzenie od SP. A to sa ma ešte každý pýta že kedy bude druhé... no myslím, že ty si to vystihla niekde vyššie, že normálne ľutujem, že som tu v tejto republike porodila vôbec jedno dieťa. Takže sa k vám pridávam s výzvou na všetky mamičky a zainteresovaných - nenechajme to prejsť.
miala
22.02.10,10:15
sociálna poisťovňa má posielať opravné listy.
Mňa sa táto vec ešte netýka, pretože na dohodu zatiaľ nerobím ale som do nej zaangažovaná, pretože sa ma to niekedy týkať bude. Preto neviem, či tak naozaj robí.
Prosím, môžte mi niekto potvrdiť, alebo vyvrátiť, či Vám niečo posielajú?
Dajte mi prosím vedieť, nech sa môžem venovať tomuto problému ďalej.
simonalis
22.02.10,15:58
miala, mne nereagovali ani na list, ktory som im napisala po tej vyzve a ziadny opravny list mi zatial neposlali

ale so Silviou Late davame dokopy ten list premierovi, tak ak mate zaujem, v priebehu zajtrajska Vam ho mozme rozposlat na mail, aby ste mohli ked tak nieco doplnit resp. rozhodnut sa ci Vase meno pod to pridate
miala
22.02.10,18:21
Ja som písala po časopisoch a niektorým politikom, či neuvažujú vyvolať diskusiu alebo inú adekvátnu diskusiu o tomto probléme, aj o zákaze pracovať na dohodu a napísali mi, že už sa tam angažujú niektorí politici.
O SP mi napísala jedna pani politička, že ak nerozposielajú tie listy, mám jej dať vedieť.

Tak teraz neviem čo?
kleopatra29
23.02.10,11:13
Pripájam sa s informáciou k "simonalis", taktiež mi žiadny opravný list zo SP doposiaľ neprišiel. Ak by sa to zmenilo, budem informovať.
janulik100
23.02.10,21:56
toto je na plac..doteraz sa ma vase mamickovske starosti s financiami netykali, takze som v podstate na nevyhodu byt matkou po 1.1.2010 prisla az teraz, ked som chcela poziadat o nahradnu osobnu starostlivost ..dietatko bude mat rok, ja som SZČO a pracujem aj na dohody...nemozem si dovolit prist o tieto prijmy..no pracujem doma a aj sa budem o dietatko starat doma..nik to za mna neurobi, musim stihat jedno, aj druhe a este nemam narok na RD ...aka je uz toto spravodlivost...clovek chce odbremenit stat a dat lasku cudziemu dietatu ...a este na to aj doplaca ...ja by som tych politikov ...asi pif, paf, puf...a nebola by ich skoda....aj tych co vypracovali ten diskriminacny zakon...aj tych co ho schvalili
simonalis
24.02.10,06:55
no plac nam nepomoze, list premierovi + dalsim politickym stranam je na svete, kto ma chut sa pridat, nech mi posle mailovu adresu a ja poslem navrh listu

miala, listy, ktore ma vraj SP posielat su len o tom, ze doma pracovat mozme a inde bez babatka nie, zatial nedoslo k ziadnej zmene stanoviska, pokial viem
kleopatra29
24.02.10,11:19
Mne volal môj zamestnávateľ na dohodu, vraj ho kontaktovali zo SP a chceli vedieť, či u neho pracujem a akú prácu vykonávam, najprv sa síce zdráhal im tieto informácie poskytnúť, ale potom mu pani vysvetlila, že vraj si len overujú, či nevykonávam prácu, ktorú nemôžem robiť bez prítomnosti dieťaťa, to je choré, tak na toto financie majú... Simonalis, ja sa pripájam k tomuto listu, mám jednoducho napísať tuná svoju adresu na mail? Ďakujem za odpoveď.
brčko
24.02.10,11:33
Mne volal môj zamestnávateľ na dohodu, vraj ho kontaktovali zo SP a chceli vedieť, či u neho pracujem a akú prácu vykonávam, najprv sa síce zdráhal im tieto informácie poskytnúť, ale potom mu pani vysvetlila, že vraj si len overujú, či nevykonávam prácu, ktorú nemôžem robiť bez prítomnosti dieťaťa, to je choré, tak na toto financie majú... Simonalis, ja sa pripájam k tomuto listu, mám jednoducho napísať tuná svoju adresu na mail? Ďakujem za odpoveď.

:eek::eek::eek: tak toto je naozaj choré. Chcú šetriť na mamičkách pracujúcich na dohodu. Som už pozerala aj ústavu a zákon o rodine. Ani jeden zákon nevyžaduje od mamičky 24hodinovú starostlivosť, len nepretržitú starostlivosť o dieťa od oboch rodičov!!! V takom prípade by ozaj nikto toto nesplnal. Ale dokázať to môžu len dohodárkam, lebo majú príjem. Ak by ozaj vyžadovali 24hodinovú osobnú starostlivosť, tak potom to nie je zákon pre bežné mamičky ale pre budúcich klientov psychiatrickych kliník. Jednoznačne ich vysvetlovanie tohto zákona je velmi tvrdé.

A okrem toho mamička by nesplnala podmienku napr. len počas práce na dohodu, tj. napr. 1 alebo 2x do týždna t.j. ostatné dni podmienku splna. To by som bola zvedavá, ak si takáto mamina dávala 2xdo týždna odhlášku a prihlášku, či by to bolo pre nich úspora!!!!

Tak to je ozaj sila!!!!
miala
24.02.10,18:54
simonalist, ako ti pošlem moju e-mailovú adresu, tak aby si ju dostala len ty na e-mail.
Prosím, daj mi vedieť som tu nová a nemám čas čítať návod.

Pán Mihál, číta ešte našu poradu. Viete niečo o tých aktivitách sociálnej poisťovne?
simonalis
25.02.10,07:03
no baby, niekde sa tu da poslat sukromna sprava, ale tiez v tom nie som doma, tak teda moja adresa je simonalis@pobox.sk
ak mi napisete, poslem znenie a zvazite, ci teda pod to date svoje meno
kleopatra29
25.02.10,10:18
Brčko, plne s tebou súhlasím, už sme to viackrát uviedli, že je to nemysliteľné a neprospieva to určite ani matke ani dieťaťu, čo ako mám svojho synčeka veľmi rada, viem, že mu chvíľky s otcom, resp. s babkou a dedkom len vyhovujú. Už som myslela aj na to, že keď chcú od nás vyhlásenie, ja by som na oplátku žiadala od nich, či počas troch rokov materskej sa od dvojich detí ani na okamih nepohli. Ale asi by sa k tomu beztak nevyjadrili. Simonalis, myslím, že takáto cesta komunikácie je asi najlepšia, hneď idem poslať od seba mail. Tak sa majte, ozvem sa.
saskia26
25.02.10,20:28
Mne volal môj zamestnávateľ na dohodu, vraj ho kontaktovali zo SP a chceli vedieť, či u neho pracujem a akú prácu vykonávam, najprv sa síce zdráhal im tieto informácie poskytnúť, ale potom mu pani vysvetlila, že vraj si len overujú, či nevykonávam prácu, ktorú nemôžem robiť bez prítomnosti dieťaťa, to je choré, tak na toto financie majú... Simonalis, ja sa pripájam k tomuto listu, mám jednoducho napísať tuná svoju adresu na mail? Ďakujem za odpoveď.

Tak toto je naozaj choré, na takého veci peniaze majú :mee:
No ja som zvedavá, nahlasovala som dohodu na SP, či ma budú kontaktovať.
Tak to si poriadne zgustnem, keď zavolajú.
Jozef Mihál
25.02.10,20:34
teraz so našla " Vyhlásenie fyzickej osoby, že sa riadne stará o dieťa za účely dôchodkového poistenia" na webstránke sociálnej poisťovne - formuláre,
kde je sociálna starostivosť o dieťa definovaná zo zákona 571/2009:) o rodičovskom príspevku, to by znamenalo, že práca na dohodu je v súlade so zákon a staroslivosť o dieťa je zachovaná ak sa oň stará otec, babka.... bez nároku na odmenu.
Prečítajte si ten formulár každý, kto má záujem.
Žeby to sociálna poisťovňa urovnala bez akéhokoľvek urovnania v médiách?:)
Pán Mihál, viete o tom niečo? Vojna je vyhratá?:)



Sociálna poisťovňa má toho toľko na rováši a to sa o kope vecí verejnosť vôbec nedozvedá (vo vnútri SP to vrie, radoví zamestnanci to majú ozaj ťažké).

Preto sa snažia aspoň navonok robiť dojem. To je celé...

Môj názor je tu uvedený opakovane o čosi vyššie a nemám dôvod na ňom niečo meniť.
miala
26.02.10,07:04
pán Mihál, ďakujeme za Váš príspevok. Potvrdili ste mi to, čo som si aj myslela.
Na čokoľvek sa spýtam v SP, tak sú ticho a nikto nič nevie. Takže to tam vyzerá ako v Kocúrkove.
Len nechápem to ich obvolávanie zamestnávateľov, ako písali dievčatá vyššie.
Že by zas ďalšia ich prehnaná aktivita?
Čakám, že dokedy sa mňa bude týkať tento problém niekedy cez prázdniny, bude toto už vyriešené, však voľby sú v júni. Len ľutujem tie dievčatá, ktoré robia na dohodu už teraz.
Ale aj keď sa ma to nebude týkať, som ochotná akokoľvek prispieť.
Ešte je zaujímave, že v jednej SP platí niečo iné ako v druhej pobočke SP - s ÚPSVaR je to niečo podobné.
Už sa používa aj medzi mamičkami výrok "bordel ako v sociálnej poisťovni" namiesto bordel ako v tanku.
kleopatra29
26.02.10,11:14
Saskia26, súhlasím s tebou, SP však nekontaktovala mňa, ale môjho zamestnávateľa na dohodu, ten mi to potom telefonicky oznámil, som naozaj zvedavá, či to bude aj u vás takto, lebo ako uviedla, myslím "miala" každá pobočka SP si zavádza svoje vlastné pravidlá a to idú nám vytýkať, že robíme čosi čo je v rozpore so zákonom.
simonalis
26.02.10,14:57
kleopatra, miala, vcera som Vam posielala list, dufam, ze dosiel, prosim o info
kleopatra29
27.02.10,11:41
Ahoj simonalis, mne došiel, už som aj poslala odpoveď s podpisom. Ak by bolo potrebné ešte niečo doplniť, prosím ozvi sa. Zatiaľ vďaka.
miala
28.02.10,17:43
Ahoj simonalis, ja som zatiaľ nič na e-mail nedostala.
Prosím, pošli mi to.
Mimochodom, čítali ste tento článok:
http://spravy.pravda.sk/fico-je-kriza-a-na-slovensku-je-socialny-zmier-sme-uspesni-p3g-/sk_domace.asp?c=A100225_181402_sk_domace_p23

Pán premiér s pani ministerkou si len nahrávajú. Pán Mihál má úplnu pravdu
simonalis
01.03.10,15:35
miala, pokusala som sa Ti to poslat uz 3 krat, aj z ineho mailu, tak neviem, kde moze byt chyba, inym to doslo
miala
01.03.10,16:52
ahoj simonalis, už som ten list dostala a už som ti aj odpísala.

Fakt perfektná práca!!!!!!
simonalis
03.03.10,12:27
drahe spolubojovnicky, dnes mi prisiel list zo SP, v ktorom ma ziadaju, aby som vyplnila jedno z prilozenych tlaciv, jedno je vyhlasenie, ze sa pocas vykonu prace staram o dieta ja, cim splnam podmienku riadnej starostivosti a druhe je, ze pocas mojej prace sa o dieta stara manzel resp. ina fyzicka osoba, cim podmienku riadnej starostlivosti nesplnam

ak vyplnim to druhe tlacivo, co je moj pripad, tak mam rovno vyplnit aj odhlasku z DP, ktoru samozrejme nezabudli prilozit tiez

no mam moralnu dilemu, a preto musime zrychlit cely proces tak, aby buduci tyzden bol list uz u premiera

ak je tu este niekto, kto by sa popripade chcel k nam pridat, prosim o kontaktovanie do zajtra vecera, v piatok posielam list do blavy Silvii Late a ta ho odnesie na urad vlady

aj by som este nieco uviedla, no som tak vytocena z toho,ze SP si neda pokoj a pokracuje v tejto absurdnej hre, ze uz ani neviem co:mad:
innarus
03.03.10,13:34
Určite by som sa rada pridala!!!
innarus
03.03.10,13:41
Tento problém som ponúkla aj občianskemu hnutiu Obyčajní ľudia...neviem, či ste ich kontaktovali aj Vy, ale môžeme im poslať Váš list. Mimochodom, ja som sa z SP neodhlásila, pretože čakám ďalšie bábo a priznávam, hoci to nie je pekné, ani morálne, že som poslala do práce dohodu na manžela. Je to chorý systém, a preto by som bola rada, keby sa to mohlo zmeniť, pretože sa nechcem vzdať možnosti si privyrobiť, keď to popri deťoch stihnem a som predsa s nimi naozaj celý deň. Možno pani ministerka a pán premiér závidia, že niekto ešte vládze sedieť večer pri PC!!!
miala
03.03.10,19:04
simonalis, poslala som ti e-mail. Asi ti napíše ešte moja kamarátka.

Čo sa týka toho listu - to je to ich "preverenie situácie a danie do poriadku do konca 28. februára", ako som si prečítala na webe SP.

Tu je každá rada drahá. Možno by som im odpovedala listom, aby som získala nejaký čas. Ktorú riadnu starostlivosť myslia na čo je v zákone o RP 571/2009 alebo tú z webu SP? Dali ti nejaký lehotu na zaslanie odpovede?

Dvíha sa mi adrenalín, keď si prečítam správy ako je všetko na MPSVaR všetko v poriadku.
simonalis
04.03.10,07:24
miala, termin je bezoodkladne, ale rozhodla som sa, ze ma nedonutia klamat, tak im poslem nieco v zmysle, ze nie som povinna vyplnat ani jedno ani druhe

na facebooku som vytvorila skupinu "Pracujúce mamičky", tak skuste ju navrhnut vasim priatelom, mozno sa najde este niekto, kto by sa pridal, momentalne je nas na liste 8
innarus
04.03.10,08:34
Kedze ste mi neodpovedali, zrejme je to uz bezpredmetne...v kazdom pripade mam trosku pocit, ze ste ma mozno odsudili, ze ja klamem. Ano, je to pravda a nebojim sa to priznat. Cele dva roky, co som bola s prvym dietatom na RD som si dobrovolne platila nemocenske a popri prispevku som si sem tam privyrobila. Ked vysiel novy zakon, postavil ma pred hotovu vec. Bud budes doma s dvoma detmi zit z jedneho prispevku (plus z manzelovho platu - tak nech sa pretrhne) alebo pracovat na dohodu (co pri sume, ktoru by som si mohla privyrobit je z blata do kaluze) a riadny nastup s malym dietatom a babom neprichadza do uvahy. Preto som sa rozhodla pre krok, ktory moze niekto odsudzovat alebo sa na to moze pozerat z pohladu, ze ked v state nie je spravodlivost, nemusi este kazdy klamat. Ano, asi je to vec svedomia, ale pre niektorych aj existencie - mam teda ukratit vlastne deti, len aby som bola na moralnom piedestale?! Zelam vela uspechov a nech sa Vam Vas boj vydari!!!
simonalis
04.03.10,09:05
innarus, ak si mi ty pisala na mail, tak to som ta pridala do listu a neodpisovala som ti osobne, lebo v tom duchu som pisala aj tu ostatnym pre info

a vobec ta neodsudzujem, kazdy si nakoniec musime pomoct ako vieme

ja len nie som ochotna pristupit na ich hru, pretoze som 100% presvedcena, ze ich postup je v rozpore so zakonom, mohla by som to nechat tak, ale trapi ma to nielen kvoli mne, ved v konecnom dosledku sa mozno dochodku ani nedozijem, tak tie dva roky neplatenia by som mohla okaslat, ale kedze nas je viac, tak mi to nedalo
innarus
04.03.10,17:32
Dakujem za odpoved, myslim si, ze mate uplnu pravdu...kedze idem kazdu chvilku do porodnice, musela som to riesit tak, aby som ziskala cas, kym sa nieco pohne...v kazdom pripade to neda ani mne, pretoze nie som spokojna s tym, ako to je a nielen kvoli sebe, ale aj inym mamickam, ktore potrebuju kazdu korunu (najma ak su napriklad bez manzela) mi zalezi na tom, aby sme ziskali spat moznost pracovat popri RD na dohodu. Co sa tyka postupu SP, absolutne suhlasim, ze je to v rozpore so zakonom, kedze tym, ze pracuje mamicka z domu alebo pri starostlivosti o dieta sa RIADNA starostlivost nevylucuje.
miala
05.03.10,09:19
už som to možno spomínala vyššie, možno sa budem opakovať.

Mňa okrem ustanovenia tohto nezmyslu ešte štve ako o tomto probléme informovali média, tvária sa akokoby to ani nezmysel nebol. Len že na dohodu môžu pracovať len matky z domu, iba vtedy spĺňajú riadnu straroslivosť.

Čo im to nedochádza, že potom riadnu starostlivosť nespĺňa žiadna matka?
Niekedy mi fakt pripadá akoby sa báli, že budú zase obvinení zo zaujatosti.
Aja912
10.03.10,09:53
Ahojte, prosím tiež o radu, všade sa tu rieši iba práca na dohodu, vie niekto ako to je keď sa poberá RP a zároveň je SZČO? ja poberám rod. príspevok podľa starého zákona, zároveň mám od 1.10.2009 živnosť. Nikde som sa neodhlasovala. Do sociálnej poisťovne som sa ako živnostníčka prvý rok prihlasovať nemusela, takže ja nič neodvádzam a dôch. zatiaľ za mňa platí štát. Čo s tým? Je tu nejaká mamina, ktorá poberá RP a je živnostníčka?
brčko
10.03.10,13:16
Ahojte, prosím tiež o radu, všade sa tu rieši iba práca na dohodu, vie niekto ako to je keď sa poberá RP a zároveň je SZČO? ja poberám rod. príspevok podľa starého zákona, zároveň mám od 1.10.2009 živnosť. Nikde som sa neodhlasovala. Do sociálnej poisťovne som sa ako živnostníčka prvý rok prihlasovať nemusela, takže ja nič neodvádzam a dôch. zatiaľ za mňa platí štát. Čo s tým? Je tu nejaká mamina, ktorá poberá RP a je živnostníčka?

Staráš sa počas vykonávania práce szčo o dieťa osobne?
Ak áno, môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom pokial nezačneš byť povinne poistená ako SZčo.
Aja912
11.03.10,10:17
Ďakujem za odpoveď, a ako zistia či sa starám osobne, ale nie?
simonalis
14.03.10,07:27
mile mamicky, ktore ste sa pridali k listu premierovi, tak v piatok sa nam podarilo dorucit ho na urad vlady, ak mate nejakych znamych v mediach, mozte im tuto info posunut, ja skusim oficialnou cestou cez markizu

no a teraz nam ostava len cakat, ci si to nas pan socialne citiaci aj precita:)
Jozef Mihál
14.03.10,14:38
Ak môžem poprosiť, môžem ten list zverejniť na blogu na etrende, ak máte záujem.

Email: jozefmihal(Z)gmail.com
miala
14.03.10,20:07
Už som prehľadávala všetky možné stránky na internete, či tam niečo bude o našom liste napísané. Chcela som už písať Simonalis a teraz táto potešujúca správa.
pán Mihál, ja by som Vám môj súhlas udelila, som tam tiež podpísaná.
Ale myslím si, že Vám musí dať súhlas aj naša Simonalis, ktorá je autorkou.

Ešte raz Vám ďakujem za Vašu pomoc aj všetkým "akčným" mamičkám
simonalis
15.03.10,07:02
pan Mihal, dakujeme za ochotu, uz som Vam to poslala na mail
Silvia Late
16.03.10,13:22
Zdravím,
len by som rada informovala všetkých zainteresovaných ohľadom otvoreného listu premiérovi. Kontaktovala som známeho v tlačovej agentúre ČTK, ktorý by mal osloviť kanceláriu premiéra s otázkami týkajúcimi sa nášho otvoreného listu premiérovi. Budem sa tešiť, ako to celé dopadne.
Jozef Mihál
16.03.10,19:23
treborztv
17.03.10,08:28
Zdravim
Prečital som celu temu a drzim vam palce som zvedavy ako to cele dopadne. Osobne sa nas to cele tiez tyka ale "trocha inak" ako tu poväcsinou zainteresovane mamicky. Manzelka pracuje na dohodu ale popri tom je dcera v jasliach. Boli sme na SP este zaciatkom februara kde nam pracovnicka povedala ze ak pracuje na dohodu nema narok na RP. Po dôkladnom skumani clankov tykajucich sa RP na nete sme zistili ze sice narok ma ale nema narok na dochodkove poistenie hradene statom. Podotykam ze zatial ziadna vyzva zo SP na odhlasenie z DP neprisla. Takze sme sa ani neodhlasili a momentalne hrame mrtveho chrobaka a cakame co bude dalej. :)
saskia26
20.03.10,20:14
Zaregistrovala som upútavku na markíze na "náš list premiérovi". Bola o tom reportáž? Nevidela som správy a v archíve markízy to neviem nikde nájsť?!
simonalis
21.03.10,07:43
neviem, co sa udialo, ale reportaz nakoniec nebola
Jozef Mihál
21.03.10,10:20
miala
21.03.10,17:44
dnes bola reakcia na markíze v televíznych novinách. Pozrite si archív na internete. Mali by nám dať stanovisko na budúci týždeň.
To som teda zvedavá....
Jozef Mihál
21.03.10,17:50
Nuž, treba naolejovať kolieska na kočíkoch a hor sa nadol pred Úrad vlády...

.-)
Jozef Mihál
21.03.10,18:37
miala
22.03.10,07:42
nechápem, ako môže hovorca sociálnej poisťovne (ak je súdny človek), povedať takú blbosť ešte aj do TV, že ak odbehne matka do práce, čo i len na hodinu, nezabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa.
Podľa mňa ju práve vtedy zabezpečuje ešte viac. Veď sa stará, aby jej rodine nič nechýbalo, hlavne peniaze.

Moja susedka je na materskej a menili radiátory, pretože im tiekli. Na 1 deň dala deti k starým rodičom, aby to mali čo najskôr a neprihodil sa deťom žiadny úraz.
Keď som jej povedala, že nezabezpečuje riadnu strarostlivosť (pretože o tejto uzákonenej blbosti nič nevedela), krútila hlavou aj s manželom aj s pánom majstrom na kúrenie.
Otázne je, či mala zabezpečovať riadnu starostlivosť a my sme mali celá stúpačka mrznúť, alebo mala porušiť zákon?????
Práve teraz im zabezpečila riadnu starostlivosť, aj keď ich dala k starým rodičom, pretože ich chránila pred úrazom, prípadne vypitím nejakého riedidla.


Takže nie len matky nesúhlasia s touto prehnanou aktivitou sociálnej poisťovne, ale aj ľudia, ktorým od materskej uplynula už riadne dlhá doba.
Každému, komu o tomto zákone hovorím, len krúti nechápavo hlavou.
simonalis
22.03.10,08:38
miala, tu uz je skoda aj sa rozculovat, suhlasila som, ze odhalim sukromie mojej rodiny, lebo som dufala, ze to pomoze, no oni idu do absurdit, kludne budu tvrdit, ze matka nemoze od dietata odbehnut ani na minutu, len to nevedia skontrolovat vseobecne, ale len u matiek, ktore pracuju, takze v podstate tvrdia, ze realne ziadna matka nesplna podmienku riadnej starostlivosti, to uz hranici s inym rezimom a nie demokraciou

ale necudujem sa, uz sa odhlasilo asi 1000 matiek, co je pre stat uspora cca 2 miliony Sk mesacne, no "netrepali" by ste kvoli tomu blbosti do telky? ved to ide na ich platy
miala
22.03.10,17:26
Simonalis, videla som sa ťa v telke a som ti veľmi vďačná za to, čo robíš pre všetky matky.

Na konci týždňa sa ukáže, či máme aspoň trochu sociálnu vládu. To som fakt strašne zvedavá. Ale myslím si, že si budú stále trepať tie svoje blbosti do nekonečna a ak sa niečo zmení, tak až po júni 2010, ani to som si nie veľmi istá.

Ale fakt som strašne zvedavá, ako sa to skončí. Nemôžem sa dočkať konca týždňa.

Dievčatá, ak budete niečo vedieť, prosím, dajte avízo. Ď.
saskia26
22.03.10,19:48
Simonalis je super, že si vystúpila v reportáži i s celou rodinkou, máš môj veľký obdiv. Som rada, že sa začalo o tom zase verejne diskutovať, dúfam, že to pomôže. Ďakujem veľmi pekne za Tvoju aktivitu!

miala, v tomto som dosť pesimistická a vidím to tak, že budú stále hovoriť, že sociálka má pravdu, momentálne s tým nič neurobia. A zmeny, budú až po júni 2010 a určite od januára 2011. Len sa obávam, že to bude k horšiemu a v neprospech nás pracujúcich mamičiek.
kleopatra29
23.03.10,10:12
Tiež sa chcem pridať a poďakovať veľmi pekne simonalis za ochotu a obetavosť aktivizovať sa v tejto záležitosti. Aj keď bohužiaľ zrejme ako uviedla saskia26, si oni budú stále trvať na svojom. Skutočne mám už z toho pocit, že som tu nesprávne priviedla dieťa na svet, lebo v tomto štáte majú zelenú akurát povaľači, klamári a zlodeji. Poctivý človek tu s poctivou prácou a snahou dosiahne akurát výsmech a že mu ešte aj to zaslúžené vezmú...Napriek tomu vrelá vďaka všetkým za podporu!
simonalis
26.03.10,12:41
dievcata, dakujem za podporu, neocakavam, ze sa tym nieco zmeni, ale aspon sme ukazali, ze vieme bojovat
simonalis
30.03.10,08:19
tak sme dosiahli male vitazstvo, vcera v TN na markize ministerstvo prace prislubilo zmenu metodiky, sice nepriznali chybu, ale idu riesit, aspon nieco
Jozef Mihál
30.03.10,08:50
Super.
miala
30.03.10,14:31
bohužiaľ sa mi nedá pozrieť Arichív TV. Len čo ukážu reportáž sa video zasekne. Takže neviem, čo všetko hovorili.
Skúsim zajtra, možno to pôjde.
miala
30.03.10,15:07
Už sa mi to dá pozrieť.
...že sa budú chrániť pred zneužiteľnosťou zákona?
Ako viem takýto zákon zneužiť? Žeby som nafingovala tehotenstvo a pôrod..?
Určite nám nachystajú nejaké prekvapenie.
Myslím si, že urobia prechodné obdobie a ak som požiadala o RP (aj ten zvýšený) tento rok, tak sa v tomto zákone pre mňa nič nezmení a budem sa musieť odhlásiť z DP do 3 rokov veku dieťaťa, aj keď odpracujem len 2 týždne na brigáde cez celozávodnú dovolenku a nárok na RP mi nezanikne.
Podľa mňa sa budú snažiť vyriešiť to len dočasne a som zvedavá, čo nám pre "pomstu" vymyslia od 1.1.2011
saskia26
30.03.10,19:45
To je super. Tak sľúbené by sme to mali, uvidíme čo bude ďalej.
Zaujímavé je, že sa sústreďujú len na mamičky, ktoré si popri RP prilepšia prácou. Vôbec ich nezaujímajú mamičky, ktoré majú príjem z prenájmu... Ale čo už!
evina
30.03.10,20:26
tak sme dosiahli male vitazstvo, vcera v TN na markize ministerstvo prace prislubilo zmenu metodiky, sice nepriznali chybu, ale idu riesit, aspon nieco

Nemôžem Ti pridať komentár k bodu, tak takto: Oceňujem Tvoju angažovanosť v tejto veci. Páčia sa mi ľudia, ktorí v prípade nespokojnosti a neprávosti naozaj aj konajú :):)
nela07
23.04.10,06:57
Ahojte, posunulo sa niečo? Volali mi z rádia Expres a nevedela som sa k tomu vyjadriť. Máme sa im ozvať.
nela07
23.04.10,07:55
..................
deirdra
26.04.10,07:35
Tiez stale cakam na vyjadrenie, ktore nam bolo slubene, ale nic sa nedeje...
simonalis
27.04.10,13:45
po tych prispevkoch v televizii socialna poistovna stichla, mne odvtedy nic neposlali, ani ziadnu reakciu na moj posledny list, ktory pobocka zaslala na ustredie este pred televiziou, kedze si s tym nevedeli poradit

myslim, ze vyckavaju, kym sa na to zabudne, a potom zacnu znovu alebo v tom lepsom pripade to uz vzdali, cim sa vyriesil problem len nas staropoberatelov, avsak nove pravidla menit nemienia, bohuzial nemame potencial poriadne na nich zatlacit
Jozef Mihál
27.04.10,20:26
Máte, 12.6. ...
scame
13.05.10,15:53
Prosím, vie sa mi nieto vyjadriť k tomu, ako to teda je? Ak som "stará poberateľka RP", t.j. bol mi priznaný v r.2008, môžem alebo nemôžem mať dohodu, ak chcem byť poistencom štátu? Aké sú posledné uzávery SP?
Jozef Mihál
13.05.10,19:10
Ak chcete byť poistencom štátu, môžete mať občas dohodu na pár dní.
scame
14.05.10,10:04
Jozef, problém je v tom, že mám dohodu o pracovnej činnosti, ktorá mi trvá od začiatku roka. Uvažujem, či ju zrušiť (pre istotu)...? Ale dnes mi na SP povedali, že ak prácu vykonávam doma, tak zostanem poistencom štátu. Ak ju vykonávam mimo domu a o dieťa sa mi musí postarať niekto iný, tak sa nemôžem prihlásiť ako poistenec štátu. :confused:
deirdra
14.05.10,11:06
Simonalis, komunikujes este s mediami? Markiza slubila, ze sa tomu bude venovat a situaciu sledovat. Vlada na nas evidentne kasle, urcite ziadnu odpoved len tak nedostaneme. Ak mas kontakt na tu redaktorku, hod ho sem, napisem jej mail. Alebo by sme sa mali ozvat radiu Expres, ako hore pise Nela07.
miala
03.06.10,10:29
Každý deň sledujem, či tu niekto niečo pozitívne nepripísal. .... a nepripísal.
Kedy sa dozvieme, čo s nami bude? Po voľbách?
Dúfam, že potom toto bude prvé, čo sa bude riešiť.
saskia26
03.06.10,15:19
Pomaly tu naša téma zapadá prachom :mad:
Moja skúsenosť je taká, že doposiaľ ma nikto zo soc. poisťovne nekontaktoval ani nevyzýval, aby som sa prišla odhlásiť z dôch. poistenia počas práce na dohodu.
Žeby ticho pred búrkou?:cool:
Jozef Mihál
03.06.10,19:03
Vydržte ešte týždeň.
saskia26
03.06.10,19:05
Správne, a v sobotu všetci voliť! :rolleyes:
miala
13.06.10,15:25
Boli sme...., podporili sme..... A čo teraz?
simonalis
16.06.10,06:01
damy, ja som Vas uz neobtazovala dalsimi vecami, lebo priznam sa, mam tejto situacie ... mne prisli dva listy, jeden od SP, kde po prijati noveho stanoviska zo strany ministerstva prace, mozme chodit ku kadernicke, na nakup atd., ale odist co i len na chvilu vykonat pracu nie, takze ma vyzvali, aby som dokladovala, ze pracujem doma alebo sa mam odhlasit, ak neurobim ani jedno, rozhodnu o zaniku mojho poistenia, pretoze im to zakon umoznuje, no musim uznat, ze za to, ze som verejne vystupila, sa na mne "odbavili" pekne dlhym listom! ja som reagovala, ze trvam na tom, ze splnam podmienky stanovene zakonom a nic uz dokladovat nemienim a ak rozhodnu o zaniku DP, budem to riesit sudnou cestou!
Druhy list mi prisiel priamo od p. "najlepsej" vdakabohu uz byvalej ministerky prace, v ktorom ma ubezpecila, ze vlada urobila vsetko v prospech mamiciek a ze si mozem vybrat z viacerych alternativ a ze nie je dovod vratit sa k moznosti prace na dohodu pocas rodicovskej dovolenky, ved predsa sa mozem vratit do prace a dieta dat do skolky a stat mi bude prispievat na nahradu nakladov, no nad tym uz snad len pousmiat sa...lebo rozculovat sa uz nema zmysel...
ewita888
16.06.10,06:15
damy, ja som Vas uz neobtazovala dalsimi vecami, lebo priznam sa, mam tejto situacie ... mne prisli dva listy, jeden od SP, kde po prijati noveho stanoviska zo strany ministerstva prace, mozme chodit ku kadernicke, na nakup atd., ale odist co i len na chvilu vykonat pracu nie, takze ma vyzvali, aby som dokladovala, ze pracujem doma alebo sa mam odhlasit, ak neurobim ani jedno, rozhodnu o zaniku mojho poistenia, pretoze im to zakon umoznuje, no musim uznat, ze za to, ze som verejne vystupila, sa na mne "odbavili" pekne dlhym listom! ja som reagovala, ze trvam na tom, ze splnam podmienky stanovene zakonom a nic uz dokladovat nemienim a ak rozhodnu o zaniku DP, budem to riesit sudnou cestou!
Druhy list mi prisiel priamo od p. "najlepsej" vdakabohu uz byvalej ministerky prace, v ktorom ma ubezpecila, ze vlada urobila vsetko v prospech mamiciek a ze si mozem vybrat z viacerych alternativ a ze nie je dovod vratit sa k moznosti prace na dohodu pocas rodicovskej dovolenky, ved predsa sa mozem vratit do prace a dieta dat do skolky a stat mi bude prispievat na nahradu nakladov, no nad tym uz snad len pousmiat sa...lebo rozculovat sa uz nema zmysel...
máš pravdu, je to úbohé.. ale dúfajme, že budúci minister bude ústretový:).. držme mu palce !
deirdra
16.06.10,10:20
Simonalis, to nemyslis vazne!:confused: Len nechapem, preco mne nic take neprislo, ja som dostala iba vtedy prvy list zo SP a nic dalsie. Som zvedava kedy (a ci) to daju do poriadku, ale verim, ze coskoro, lebo toto fakt hranici s vysmechom zdravemu rozumu.
simonalis
17.06.10,06:03
no myslim si, ze keby som si na zaciatku povedala, ze ucel svati prostriedky a podpisala to vyhlasenie, ze pracujem doma, tak by mi dali pokoj, ale kedze som si dovolila nesuhlasit a este aj verejne vystupit, tak sa rozhodli spocitat mi to!klasicke chovanie ludi opitych mocou! no ja zatial este mam ideu, ze zijem v slobodnej krajine, kde pravo je nad vsetkym, tak ma to sice stoji vela energie a nervov, ale potiahnem to az dokonca, ak bude treba aj do Strasburgu na Europsky sud pre ludske prava!
deirdra
17.06.10,10:38
no myslim si, ze keby som si na zaciatku povedala, ze ucel svati prostriedky a podpisala to vyhlasenie, ze pracujem doma, tak by mi dali pokoj, ale kedze som si dovolila nesuhlasit a este aj verejne vystupit, tak sa rozhodli spocitat mi to!klasicke chovanie ludi opitych mocou! no ja zatial este mam ideu, ze zijem v slobodnej krajine, kde pravo je nad vsetkym, tak ma to sice stoji vela energie a nervov, ale potiahnem to az dokonca, ak bude treba aj do Strasburgu na Europsky sud pre ludske prava!
Simonalis, myslim, ze to nebude potrebne, hoci sama som bola rozhodnuta tahat sa s nimi hoci po sudoch. Ide o princip a uz ma vytacali dost dlho inymi vecami, toto bola ceresnicka na torte.
Dnes sa mi podarilo chytit p. Mihala online na web stranke Hospodarskych novin. Polozila som mu otazku, ci mieni v dohladnej dobe riesit nas problem, vyjadril sa, ze ano a mysli si, ze budeme spokojne. Prikladam linku, moja otazka bola zodpovedana 13.27. Ja osobne mu verim, myslim, ze nemusime uz mat obavy:-)
deirdra
17.06.10,10:39
Nemam este dost prispevkov, linku mi to nepustilo, ale je clanok na hnonline.sk, ktory sa vola Čo prinesie odvodový bonus? Jozef Mihál práve odpovedá
evina
17.06.10,12:17
damy, ja som Vas uz neobtazovala dalsimi vecami, lebo priznam sa, mam tejto situacie ... mne prisli dva listy, jeden od SP, kde po prijati noveho stanoviska zo strany ministerstva prace, mozme chodit ku kadernicke, na nakup atd., ale odist co i len na chvilu vykonat pracu nie, takze ma vyzvali, aby som dokladovala, ze pracujem doma alebo sa mam odhlasit, ak neurobim ani jedno, rozhodnu o zaniku mojho poistenia, pretoze im to zakon umoznuje, no musim uznat, ze za to, ze som verejne vystupila, sa na mne "odbavili" pekne dlhym listom! ja som reagovala, ze trvam na tom, ze splnam podmienky stanovene zakonom a nic uz dokladovat nemienim a ak rozhodnu o zaniku DP, budem to riesit sudnou cestou!
Druhy list mi prisiel priamo od p. "najlepsej" vdakabohu uz byvalej ministerky prace, v ktorom ma ubezpecila, ze vlada urobila vsetko v prospech mamiciek a ze si mozem vybrat z viacerych alternativ a ze nie je dovod vratit sa k moznosti prace na dohodu pocas rodicovskej dovolenky, ved predsa sa mozem vratit do prace a dieta dat do skolky a stat mi bude prispievat na nahradu nakladov, no nad tym uz snad len pousmiat sa...lebo rozculovat sa uz nema zmysel...

Typická pozitívna odpoveď o "odvedenej práci", konkrétne nič ....tie viaceré alternatívy by ma fakt zaujímali ....:rolleyes: že by zrušenie rodičovskej dovolenky?....:confused:
saskia26
18.06.10,11:01
Simonalis, myslim, ze to nebude potrebne, hoci sama som bola rozhodnuta tahat sa s nimi hoci po sudoch. Ide o princip a uz ma vytacali dost dlho inymi vecami, toto bola ceresnicka na torte.
Dnes sa mi podarilo chytit p. Mihala online na web stranke Hospodarskych novin. Polozila som mu otazku, ci mieni v dohladnej dobe riesit nas problem, vyjadril sa, ze ano a mysli si, ze budeme spokojne. Prikladam linku, moja otazka bola zodpovedana 13.27. Ja osobne mu verim, myslim, ze nemusime uz mat obavy:-)

Tiež som čítala odpovede p. Mihála a potešila ma jeho odpoveď. Nech sa to už dá do poriadku!

http://hnonline.sk/c1-44297550-mihal-na-hnonline-odvodovy-bonus-dieru-v-rozpocte-nespravi-b-font-color-ff9900-video-font-b
saskia26
18.06.10,11:06
Simonalis, tak to je sila! Tak predsa ticho pred búrkou! Ešte že voľby dopadli úplne inak, to by to tu teda inak vyzeralo. No nechcem to ani domýšľať. :D
Jozef Mihál
21.06.10,10:59
Tak ako ste si isto všimli, problém mamičiek sa bude riešiť razantne - výmenou ministerky práce. Verte, že dám pozor na to, aby ste boli maximálne spokojné.
miala
21.06.10,15:19
Dobrý deň, pán Mihál, môžte si byť istý, že Vás sledujeme ako na porade, tak aj v ostatných mediách - napr. keď ste boli "online" na HN.

Neviete nám povedať, odkedy by mohol platiť tento nový zákonník práce? To asi až od nového roka?
Asi nebudete vedieť odpovedať, lebo všetko je ešte vecou koaličnej dohody a tých vecí, čo treba riešiť je veľa. Takže som si aj sama odpovedala. Len nás chápte, že nás to veľmi zaujíma.

Veľmi pekne Vám ďakujeme a som rada, že sa mi oplatilo po 12 rokov sa znova zúčastniť parlamentných volieb.
Jozef Mihál
21.06.10,20:07
Momentálne platí embargo na poskytovanie informácií o pripravovaných programových tézach, môžem ale potešiť informáciou, že to vyzerá veľmi dobre a máme sa všetci na čo tešiť.
miala
07.07.10,14:29
dievčatá, teraz som našla na stránke UPSVaR pod rodičovským príspevkom:
- za zárobkovú činnosť rodiča sa nebude považovať práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce, dohoda o brigádnickej práci študentov, dohoda o pracovnej činnosti). Pri vykonávaní práce mimo pracovného pomeru zostane nárok na rodičovský príspevok zachovaný za predpokladu, že o dieťa sa bude starať rodič sám, alebo druhý rodič dieťaťa alebo iná plnoletá fyzická osoba, ktorá nevykonáva túto starostlivosť na základe živnostenského oprávnenia),
Je to na:http://www.upsvarto.sk/organizacna-struktura-uradu/odbor-socialnych-veci-a-rodiny/oddelenie-statnych-socialnych-davok/rodicovsky-prispevok/

Neviete nikto nič o tom? Znamená to, že už môžeme pracovať na dohodu popri rodičovskom príspevku alebo to len zabudli odtiaľ odstrániť po 1.1.2010? Čítam všetky noviny na webe, aby som sa dozvedela dokedy bude tá "buzerácia" poctivo pracujúcich ľudí ešte trvať a nie a nie sa niečo dozvedieť.
Ak táto veta platí, tak odkedy?
janaR99
07.07.10,17:51
Ja si myslim, ze je to stare, lebo tam vobec nespominaju novy vyssi RP a takisto je to stav, ktory bol v roku 2009
saskia26
08.07.10,11:10
Tiež si myslím, že je to stará informácia, veď tam majú dosť starých informácií, takže to priebežne neaktualizujú.
miala
09.07.10,11:15
dnes som si prečítala článok na http://hnonline.sk/ekonomika/c1-44721750-mamicky-na-materskej-budu-moct-pracovat
Tu sa píše, že matky by mali mať možnosť pracovať na polovičný úväzok, čo by sme my "pracovaniachtivé" matky aj naši zamestnávatelia určite privítali.
Zaujímalo by ma, ako to bude potom s dôchodkovým poistením. Keď dostanem na polovičný úväzok aj polovicu z môjho pôvodného platu, napríklad. 300 €, na dôchodkové poistenie mi odíde 12,3 + 43 € od zamestnanca a zamestnávateľa, to je spolu 55,3 €. Keď nepracujem, štát mi platí 70 €.
To znamená, že keby som išla pracovať na polovičný úväzok, potom sa ukrátim do penzie.
Alebo mi potom štát len doplatí do 70 € a budeme spokojní všetci: matka, štát, dokonca aj zamestnávateľ (pretože sa mu "spružní" zamestnávanie) ????

Určite by sme to privítali. Len aby to už platilo aj hneď od septembra.
simonalis
19.08.10,07:00
tak mile damy, ale sme dopadli? cela nasa snaha pocas predchadzajucej vlady dostala KO od novej vlady! nielenze by sme si mali platiť socialne odvody, ale este nam chcu pridat aj zdravotne poistenie! to uz bude luxus pre nas pracechtive mamicky! Myslim, ze pan minister prace... by si mohol podat ruku s chameleonom!
saskia26
19.08.10,12:07
tak mile damy, ale sme dopadli? cela nasa snaha pocas predchadzajucej vlady dostala KO od novej vlady! nielenze by sme si mali platiť socialne odvody, ale este nam chcu pridat aj zdravotne poistenie! to uz bude luxus pre nas pracechtive mamicky! Myslim, ze pan minister prace... by si mohol podat ruku s chameleonom!

Presne tak - z blata do kaluže. Som z toho maximálne znechutená! Vyjadrenia typu "mamičky sú moja srdcová záležitosť" idú ... ani sa nevyjadrím. :confused:
saskia26
19.08.10,14:28
Dnes na tlačovke na TA3 pán Mihál pekne vysvetlil, že bude možné pracovať popri poberaní RP, tým pádom splnil, čo sľúbil. Ale čo bude s tým dôchodkovým poistením a zdravotným poistením počas práce???
Jozef Mihál
19.08.10,20:58
Saskia, do pripomienkového konania ide novela zákona s tým, že štát bude platiť DP za rodiča aj v prípade, ak pracuje. Toľko v stručnosti teraz o polnoci.
veronikasad
19.08.10,20:59
Saskia, do pripomienkového konania ide novela zákona s tým, že štát bude platiť DP za rodiča aj v prípade, ak pracuje. Toľko v stručnosti teraz o polnoci.
Platí len v prípade práce na dohodu, alebo aj pracovnú zmluvu ?
Jozef Mihál
19.08.10,21:05
Aj aj. Pozor, je to len návrh, financmajster s tým bude mať problém.
linko1
20.08.10,06:00
mimotemy

ja len tak mimo témy....
som rada, že p. Mihál sa zastaví na porade, aj keď má toho určite veľa....
vážime si to :)
saskia26
20.08.10,11:40
Saskia, do pripomienkového konania ide novela zákona s tým, že štát bude platiť DP za rodiča aj v prípade, ak pracuje. Toľko v stručnosti teraz o polnoci.

Pán Mihál, tak to je potešujúca správa. No veď uvidíme, ako to nakoniec celé dopadne.

V predchádzajúcom príspevku som sa nevyjadrila pekne, ospravedlňujem sa Vám za to!
simonalis
22.08.10,12:01
no ak by sa to podarilo presadit, bolo by to super nielen pre nas, ale pre vsetkych, aj buducich rodicov, o co nam v podstate islo, avsak ja uz neverim nikomu, najma po nedavnej kauze "liberalny dom", takze prajem vela zdraveho rozumu a drzim palce v boji s ministrom financii
miala
03.09.10,08:15
nedá mi nenapísať, že sa mi nový návrh zákona celkom pozdáva. Čoho sa obávam je tá nekonečná mašinéria po úradoch, ktorá má čaká, ak budem chcieť, aby mi štát opatrovanie preplatil.
Už sa teším na úplne detaily tohto zákona. To sa však asi dozvieme tesne pred koncom roka.
Aja912
17.01.11,11:07
Dobrý deň, vie niekto ako je to teraz od roku 2011? Som na RD a zároveň mám živnosť, doteraz za mňa platil odvody štát, ja ako živnostník som zatiaľ odvody platiť nemusela. Zdá sa mi, že som niekde počala, že od roku 2011 sa to mení a žena, ktorá poberá RD a zároveň pracuje sa musí na sociálnej odhlásiť.
Jana Motyčková
17.01.11,16:16
Aja912 - ono je to naopak, ak si vykonávala živnosť v r.2010 :
- nemala si poberať rodičovský príspevok a
- nemal za teba poistné platiť štát na dôchodkové poistenie
- štát mohol za teba platiť poistné na ZP, ak si sa prihlásila na toto poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa do 6 rokov, nie z dôvodu poberania RP (dieťa nesmie byť v škôlke viac ako 4 hod denne) - ak v takomto prípade ale tvoj VZ na zdravotné poistenie bude vyššie ako cca 2400 eur, štát poistné neplatí a poistné paltíš ty.
Od 1.1.2011 :
- pre poberanie RP môžeš podnikať
- ale ak chceš aby za teba platil poistné štát, nesmieš byť povinne dôchodkovo poistená z podnikania a mala by si sa na toto poistenie prihlásiť
- zdravotné poistenie za teba štát bude platiť, zároveň aj ty budeš platiť zo skutočného VZ, ktorý dosiahneš.
deirdra
28.01.11,11:06
Ja mam trochu zmatok v tom, ako je to po novom s ukoncenim RD. Od 1.1.2011 som sa vratila do zamestnania, ale iba na polovicny uvazok. Kedze stale poberam rodicovsky prispevok, vlastne neviem, ci som ukoncila RD alebo nie... Je potrebne odhlasit sa zo SP?
Angelinka1
24.05.11,15:46
Aj ja by som chcela nadviazat na predosly prispevok:
Ak je osoba prihlasena na doch. poistenie v SP pocas cerpania RD a nastupila do prace (pocas RD), bola povinna sa odhlasit ako poistenec statu v SP? Je rozdiel v tom, ci nastupila do prace v r.2010 alebo 2011? Co v pripade, ak sa neohlasi?
Andyke
24.05.11,15:52
Áno, nástupom do práce Ti vzniklo povinné dôchodkové poistenie z titulu zamestnania, takže treba sa odhlásiť, že štát už nie je platiteľom za Teba (takto bolo aj v r. 2010 aj teraz)
Angelinka1
24.05.11,16:21
Áno, nástupom do práce Ti vzniklo povinné dôchodkové poistenie z titulu zamestnania, takže treba sa odhlásiť, že štát už nie je platiteľom za Teba (takto bolo aj v r. 2010 aj teraz)

Vdaka za odpoved...hm, tak to bude zrejme treba vratit SP sumu za to obdobie, kedy vzniklo povinne doch.poistenie zo zamestnania.Ako si mozno vyratat, o aku sumu sa jedna? Mala by to byt tak ista suma ako na vyplatnej paske zo zamestnania?
Andyke
24.05.11,16:42
Ale Ty nič vracať nebudeš, Tebe nikto nič neposlal domov na Tvoj účet...

Treba vyplniť RLFO (ukončenie, že štát platí za Teba ako za mamičku na RD) a odovzdať a SP nech si to dá do poriadku .
Angelinka1
24.05.11,16:58
Andyke, tak to som sa potesila, ze nebude treba nic vracat :)
A kde zozeniem to tlacivo, da sa stiahnut niekde na nete?
A netreba tam nejake potvrdenie od zamestnavatela?
Ja som totizto mom. na RD, ale pocas nej som isty cas pracovala a tato zalezitost mi nejako "usla"...
Este raz, vdaka !
Angelinka1
24.05.11,17:07
Trochu som pogooglila na nete a mam taky pocit, ze toto RLFO uz pravdepodobne poslal na SP moj zamestnavatel pri mojom nastupe do prace (odhlasku) a zrejme aj pri odchode z prace a opätovnom nastupe na RD (prihlasku), cia je to vlastne povinnost?
Ked som sa bola informovat ohladom doch.poistenia na SP po navrate na RD, bolo mi povedane, ze moje doch. poistenie stale trva...tak neviem tym padom, kto pochybil, zeby ja?
Andyke
24.05.11,17:08
Z tejto stránky : http://www.socpoist.sk/616/1567s
Tlačivo :

Registračný list fyzickej osoby - kliknite pre podrobnosti
Registračný list fyzickej osoby platný od 1.1.2011 určený na vyplnenie priamo v počítači.

Odhláška : deň predtým ako si nastúpila do zamestnania napr. 31.3. tam uvedieš ak si nastúpila do práce 1.4.
Pokiaľ si znovu nastúpila na rodič. dovolenku, tak vypíš znovu prihlášku na ďalšom tlačive RLFO. ( napr. ukončila si PP 30.4. tak od 1.5. bude prihláška)
Andyke
24.05.11,17:10
Zamestnávateľ riešil RLFO zo svojej pozície. Oni dávali ukončenie prerušenia a potom znovu prerušenie dôch.poistenia z dôvodu nástupu na RD.
Angelinka1
24.05.11,17:12
Zamestnávateľ riešil RLFO zo svojej pozície. Oni dávali ukončenie prerušenia a potom znovu prerušenie dôch.poistenia z dôvodu nástupu na RD.

OK, teraz v tom mam uz jasno, dam si to do poriadku co najskor, dakujem velmi pekne za ochotu a pomoc :)
brčko
25.05.11,08:20
Len pozor, prihláška sa nedá podaťa spätne, tj. najskôr odo dna, kedy podáš prihlášku.
Inak v r.2011 som počula a čítala (myslím priamo na stránke sp) aj iné postupy SP. Ak napr. počas RD budeš čerpať riadnu dovolenku, tak nemusíš podať odhlášku počas čerpania dovolenky (aj ked ti trvá dôch.poistenie zamestnanca, tj. nemôžeš byť zároven dôch.poistená štátom), lebo splnaš podmienku riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov (stačí, ak zabezpečíš riadnu starostlivosť inou práv. alebo plnoletou fyz. osobou). SP vraj automaticky počas trvania dôch.poistenca zamestnanca nebude považovať danú osobu za osobu dôch.poistenú štátom. No priznávam, nepochopila som celkom ten ich postup a či sa to dá takto aj v tvojom prípade, ked maš dieťa do 6rokov.

neviem, či by som dávala odhlášku, ked si nanovo na rd od 1.5. Bez medzery v dôch.poistení podať odhlášku a novú prihlášku,sa to podla mna nedá. Na tvojom mieste by som dotaz na poradnu SP, čo ti poradia.
brčko
25.05.11,08:52
hladala som ten článok zo stránok soc.poistovne, tak pozrite samé, treba otvoriť prílohu, čo je pod bodom 5 na tejto stránke:
http://www.socpoist.sk/aktuality-zmeny-v-plateni-poistneho-od-1-januara-2011/1755s41431c?

pripadá mi to tak, že netreba podať odhlášku pokial splna podmienku riadnej strarostivosti, aj ked už je dôch.poistená ako zamestnanec.
nika224
25.05.11,09:41
Zaujímalo by ma, ako je to s dôchodkovým poistením ženy, ktorá poberá rodičovský príspevok (už po 3. roku veku dieťaťa). Táto mamina si zakladá s.r.o. a bude v nej konateľkou - zatiaľ bez príjmu... :confused:
Angelinka1
25.05.11,11:08
hladala som ten článok zo stránok soc.poistovne, tak pozrite samé, treba otvoriť prílohu, čo je pod bodom 5 na tejto stránke:
http://www.socpoist.sk/aktuality-zmeny-v-plateni-poistneho-od-1-januara-2011/1755s41431c?

pripadá mi to tak, že netreba podať odhlášku pokial splna podmienku riadnej strarostivosti, aj ked už je dôch.poistená ako zamestnanec.

Brcko, vdaka!
Skusim si to priamo prezistit v SP. Urcite bude v tom, co pises, kus pravdy...kedze prihlaska sa neda k spätnemu datumu, tak by som mohla jedine odhlasku napisat spätne...no ale kedze som od jan.2011 opät na RD, tak by to nebolo moc dobre riesenie, lebo by som sa nemohla spätne nahlasit.

Ten prilozeny zakon, na ktr. si dala link, sa vztahuje na zmeny od 01/01/2011. Ja som do prace nastupila este v r.2010, takze vtedy som sa zrejme mala odhlasit sama a nie ako to je teraz podla vsetkeho, ze automaticky poistovna neplati doch. poistenie za zamestnanca, ktoremu vzniklo povinne doch. poistenie zo zamestnania.
No v kazdom pripade je to dobre vediet :)
Ked zistim nieco nove, ozvem sa, este raz velka vdaka !
Angelinka1
25.05.11,11:15
A este co sa tyka tej riadnej starostlivosti o dieta, tym sa mysli, ze dieta nenavstevuje MS? Moj maly v tom case, ked som nastupovala do prace, nenavstevoval skolku. Teraz je sice prihlaseny na 8 hodin, avsak do nej takmer vobec nechodi, kedze je stale chory :(
Plati za mna doch. poistenie stat pocas RD, aj ked je dietatko na 8 hodin v MS?
Jana Motyčková
25.05.11,11:44
Zaujímalo by ma, ako je to s dôchodkovým poistením ženy, ktorá poberá rodičovský príspevok (už po 3. roku veku dieťaťa). Táto mamina si zakladá s.r.o. a bude v nej konateľkou - zatiaľ bez príjmu... :confused:
Štát platí na DP tomu, kto sa riadne stará o dieťa do 6 rokov a nie je dôchodkovo poistený z iného dôvodu a samozrejme prihlási sa na toto DP.
V tomto prípade si treba dať pozor na dôchodkové poistenie konateľa - konateľ, ak v zmluve o výkone funkcie, mandátnej zmluve a pod. nemá vyslovene uvedené, že vykonáva funkciu konateľa bez nároku na odmenu, tak sa musí prihlásiť na dôchodkové poistenie ako zamestnanec s nepravidelným príjmom (aj keď predpokladá, že odmenu nedostane). Ak bude teda takto prihlásená, nemôže sa prihlásiť na platenie DP štátom.
Ak bude mať zmluvu o výkone funkcie, kde bude uvedené, že vykonáva funkciu bez nároku na odmenu, neprihlasuje sa ako zamestnanec na DP a môže sa prihlásiť na platenie DP štátom, ak samozrejme spĺňa podmienku riadnej starostlivosti o dieťa.
brčko
25.05.11,16:45
A este co sa tyka tej riadnej starostlivosti o dieta, tym sa mysli, ze dieta nenavstevuje MS? Moj maly v tom case, ked som nastupovala do prace, nenavstevoval skolku. Teraz je sice prihlaseny na 8 hodin, avsak do nej takmer vobec nechodi, kedze je stale chory :(
Plati za mna doch. poistenie stat pocas RD, aj ked je dietatko na 8 hodin v MS?

ak ide o DôCHODKOVé poistenie štátom, tak tam je splnená podmienka riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov aj v prípade, že dieťa chodí do škôlky na 8hodin denne. Zákon o soc.poistení sa v definícii riadnej star. o dieťa odvoláva na Zákon o rodič.príspevku. Tam od 1.1.2011 platí, že podmienka riadnej starostrlivosti je splnená aj v prípade, že zabezpečíš starostlivosť inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou (tj. škôlka, jasle, niekto z rodiny plnoletý, živnsotníčka ...) a to bez ohladu na počet hodín.

vid Zákon o rodič.príspevku 571/2009 v znení nesk. predpisov § 3 ods. 4
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

Inak je to už v prípade ZDRAVOTNéHO poistenia štátom, tam splnaš podmienku riadnej myslím osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do 6rokov len v prípade, že dieťa navštevuje škôlku max. 4hod. denne. Ak poberáš RP, tak nie je problém, aj ak by chodilo dieťa do škôlky na viac ako 4hod. denne, lebo budeš zdr. poistená štátom ako osoba "poberajúca RP" a tam sa neskúma splnenie podmienky riadnej starostlivosti o diea do 6rokov, ale po ukončení poberania RP do dosiahnutia 6rokov dieťaťa, ak chceš byť zdr. poistená ako osoba riadne ... sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak je to možné len ak navštevuje škôlku max. 4hod denne (a teda sú tam myslím ešte dve výnimky) alebo z iného dôvodu, napr. ako uchádzač o zamestnanie...
brčko
25.05.11,16:46
Dieťa môže navštevovať škôlku najviac 4 hodiny denne. Ak je prihlásený na 8 hodín, nejde o takú starostlivosť, počas ktorej poistné platí štát.

toto platí len v zdravotnom poistení, nie dôch.poistení= Zákone o RP.
Angelinka1
25.05.11,18:57
ak ide o DôCHODKOVé poistenie štátom, tak tam je splnená podmienka riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov aj v prípade, že dieťa chodí do škôlky na 8hodin denne. Zákon o soc.poistení sa v definícii riadnej star. o dieťa odvoláva na Zákon o rodič.príspevku. Tam od 1.1.2011 platí, že podmienka riadnej starostrlivosti je splnená aj v prípade, že zabezpečíš starostlivosť inou právnickou alebo plnoletou fyzickou osobou (tj. škôlka, jasle, niekto z rodiny plnoletý, živnsotníčka ...) a to bez ohladu na počet hodín.

vid Zákon o rodič.príspevku 571/2009 v znení nesk. predpisov § 3 ods. 4
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=706

Inak je to už v prípade ZDRAVOTNéHO poistenia štátom, tam splnaš podmienku riadnej myslím osobnej a celodennej starostlivosti o dieťa do 6rokov len v prípade, že dieťa navštevuje škôlku max. 4hod. denne. Ak poberáš RP, tak nie je problém, aj ak by chodilo dieťa do škôlky na viac ako 4hod. denne, lebo budeš zdr. poistená štátom ako osoba "poberajúca RP" a tam sa neskúma splnenie podmienky riadnej starostlivosti o diea do 6rokov, ale po ukončení poberania RP do dosiahnutia 6rokov dieťaťa, ak chceš byť zdr. poistená ako osoba riadne ... sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak je to možné len ak navštevuje škôlku max. 4hod denne (a teda sú tam myslím ešte dve výnimky) alebo z iného dôvodu, napr. ako uchádzač o zamestnanie...

Brcko, ty si taka sikulka, je vidiet, ze sa vyznas :) Co by sme si bez teba pocali?
Este k tej teme zdr. poistenia - takze v pripade, ze matka cerpa predlzenu RD do 6r dietata, a dietatko by bolo na 8hodin v MŠ, musi si zdravotne poistenie platit sama? Keby na 4 hod., tak plati stat? A rovnako je to aj v pripade neplatenej predlzenej RD? To zn., ze MŠ max. len na 4 hodiny ?

No ak je pocas predlzenej RD matka zamestnana, vtedy je to v podstate jedno, lebo z doch. poistenia sa musi na SP odhlasit (resp. SP by to mala zaevidovat automaticky po nahlaseni zamestnavatela o zacati PP) a dochodkove poistenie plati zam-tel...

Fuuu, ono je to celkom aj dost komplikovane, sa vyznat v tych vsetkych zakonoch a o to horsie, ked sa stale menia...
michelle84
17.08.11,07:43
Ešte stále platí, že zamestnaňkyňa, ktorá je na materskej, sa musí po pôrode prihlásiť do SP, aby štát za ňu prispieval na II. pilier? Aké povinnosti má matka voči SP, ak je zamestnaná? Ďakujem veľmi pekne.
brčko
17.08.11,08:28
Ešte stále platí, že zamestnaňkyňa, ktorá je na materskej, sa musí po pôrode prihlásiť do SP, aby štát za ňu prispieval na II. pilier? Aké povinnosti má matka voči SP, ak je zamestnaná? Ďakujem veľmi pekne.

to s II.pilierom vraj už neplatí, netreba do 30dní od právoplatnosti rozhod.o priznaní materského prehlásenie o účasti na dôch.sporení časť A a k prihláške od prvého dna Rd zase časť B.

Teraz musí najneskôr v prvý den čerpania RD (nie neskôr!!! lebo ju prihlásia najskôr odo dna podania prihlášky) podať prihlášku na dôch.poisteie štátom. Príloha je RL dieťaťa + prehlásenie o riadnej starostlivosti o dieťa. Nech si na kopii/príp. rovnopise, necha potvrdiť prevzatie prihlášky soc.poisťovnou a založí to do dôchodku k zápočt.listom. vid Zákon o soc.poistení § 22 ods.1 + § 15 ods.1 písm. c) + ods.3 (to ale nie je o tom II.piliery, to som nehladala, kde je uvedené)

Voči zaemstnávatelovi má povinnosť oznamovať údaje týkajúce sa zdr. poistenia (novota od 1.1.
a požiadať písmomne o RD mesiac pred nástupom (týka sa aj md). vid tuším cca § 166 ods. 1-3 Zákonník práce
brčko
17.08.11,08:49
Ešte stále platí, že zamestnaňkyňa, ktorá je na materskej, sa musí po pôrode prihlásiť do SP, aby štát za ňu prispieval na II. pilier? Aké povinnosti má matka voči SP, ak je zamestnaná? Ďakujem veľmi pekne.

tak som pozerala teraz aj zákon o dôch.sporení (II:pilier), je to tak, netreba už nič nahlasovať o II.piliere (ale kontrolovať, či odvádzajú po nejakom čase radšej áno). A samozrejme prihlášku do soc.poistovne si mamička musí podať SAMA! Počas trvania pp a poberania materského soc.poistovna automaticky odvádza do II.pilera.

Pôvodne bolo od 1.1.2009 povinnosť v § 19 ods. 2 oznamovať to do tých 30dní (oznámenie časť A) + pri podaní prihlášky (časť B), inak bolo prerušené poistné v II.piliery

vid tu v zákone č. 449/2008, Článok II. - vid v Zbierke zákonov
bol vložený § 19 ods.2
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25863


zmenené s účinnosťou od 1.1.2011 zákonom č. 543/2010 v Článok XI. (vid link na zbierku zákonov, na strane 17)
vypustenie § 19 ods.2
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=26314

a toto je aktuálne pracovné znenie Zákona o dôch.sporení § 19 (vid Zákon prvý v poradí)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=742 (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=742)
michelle84
17.08.11,09:19
tak som pozerala teraz aj zákon o dôch.sporení (II:pilier), je to tak, netreba už nič nahlasovať o II.piliere (ale kontrolovať, či odvádzajú po nejakom čase radšej áno). A samozrejme prihlášku do soc.poistovne si mamička musí podať SAMA! Počas trvania pp a poberania materského soc.poistovna automaticky odvádza do II.pilera.

Pôvodne bolo od 1.1.2009 povinnosť v § 19 ods. 2 oznamovať to do tých 30dní (oznámenie časť A) + pri podaní prihlášky (časť B), inak bolo prerušené poistné v II.piliery

vid tu v zákone č. 449/2008, Článok II. - vid v Zbierke zákonov
bol vložený § 19 ods.2
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=25863


zmenené s účinnosťou od 1.1.2011 zákonom č. 543/2010 v Článok XI. (vid link na zbierku zákonov, na strane 17)
vypustenie § 19 ods.2
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=26314

a toto je aktuálne pracovné znenie Zákona o dôch.sporení § 19 (vid Zákon prvý v poradí)
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=742 (http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id=742)

Ďakujem veľmi veľmi pekne!!! ;)