Ada9
22.01.10,18:53
Ahojte kolegovia, chcela by som Vás poprosiť o radu na nasledovné: Podnikateľ FO, kúpil v dražbe, ktorú viedol exekútor výrobný stroj. Od exekútora dostal rozhodnutie o pridelení príklepu. Chcem sa spýtať, či firma , ktorá bola v exekúcií a v mene ktorej exekútor predával majetok, ešte vystaví faktúru na predaj tohto výrobného stroja, aby sme si mohli uplatniť odpočítanie DPH.
´dakujem.
azla
22.01.10,19:54
Áno, dostanete faktúru.
Len úhradu už vysporiadavate s exekútorom.
Ada9
23.01.10,20:03
veľmi pekne ďakujem!
kovex
31.05.10,10:30
dobrý deň,
mám účtovanú exekúciu v roku 2009, ktorá nebola uhradená, je odmena exekútora a trovy exekúcie pripočitateľná položka v PÚ, z titulu neuhradenia?

Ďakujem za odpoveď
kovex
31.05.10,11:01
posúvam ...
Andyke
31.05.10,11:20
Odmena a trovy sú nákladom r. 2009 ( úhrada nie je podmienkou)


http://www.porada.sk/1321751-post34.html
kovex
01.06.10,06:17
Odmena a trovy sú nákladom r. 2009 ( úhrada nie je podmienkou)


http://www.porada.sk/1321751-post34.html


Ďakujem pekne

ešte by som sa spýtala a trovy konania zo zdravotných poisťovní z Úradu pre dohľad .... sú pripočítateľné z titulu nezaplatenia v bežnom roku alebo nie?
ďakujem
janaGT
01.06.10,06:24
Ďakujem pekne

ešte by som sa spýtala a trovy konania zo zdravotných poisťovní z Úradu pre dohľad .... sú pripočítateľné z titulu nezaplatenia v bežnom roku alebo nie?
ďakujem

do N sa účtujú v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie. Zákon o DzP tieto náklady nepovažuje za daňové, a to bez ohľadu na ich zaplatenie.
Účtuješ na účte 545.
kovex
01.06.10,06:36
do N sa účtujú v tom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na to, či boli zaplatené alebo nie. Zákon o DzP tieto náklady nepovažuje za daňové, a to bez ohľadu na ich zaplatenie.
Účtuješ na účte 545.


ďakujem veľmi,

mám trovy zo zdravot. poisťovní účtované na 545 - takže tento účet je stále pripočítateľný bez ohľadu na to či sú tieto náklady uhradené alebo nie

ešte sa vrátim k exekúciam - vyššie som bola usmernená, že tieto sú daňovým nákladom aj keď nie sú uhradené v bežnom roku, ale čo tie trovy konania vyplývajúce z titulu exekúcie, budú nedaňové?

príklad:
odmena exekútora na účte 548 - 1000 € - daňový náklad
súdne trovy konania z titulu exekúcie na účte 545 - 200 € - nedaňový náklad?

alebo trovy týkajúce sa exekúcii sú daňové?
ďakujem
janaGT
01.06.10,07:00
skús pozrieť v priloženom súbore
kovex
01.06.10,08:02
skús pozrieť v priloženom súbore


pozrela som, je tam ohľadom dphačky, že nemá nárok na odpočítanie, to mám správne, ale ostatné som nenašla

nevie mi nik poradiť? ďakujem :)
janaGT
01.06.10,08:10
Podľa § 19 ods. 2 písm. a/ zoDzP medzi daňové výdavky patria aj výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov teda
aj súdne poplatky podľa zákona č. 71/1992 Zb. v znení neskoršíchj pedpisov
a patria tu aj náklady spojené s exekúciou - trovy exekučného konania, exekučne poplatky, exekučná odmena.
janaGT
01.06.10,08:35
a ešte jeden súbor, ktorý som si stiahla tu na porade, ale neviem presne kde :)
jeso
01.06.10,09:15
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods.2 písm. a) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom ( nákladom ) sú náklady, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov . Medzi takéto náklady patria aj odmena exekútora, náhrada hotových výdavkov a náhrada za stratu času podľa § 196 Exekučného poriadku , ktoré uhrádza povinný a definované sú ako trovy exekúcie podľa § 200 Exekučného poriadku. Predbežné trovy exekúcie určuje exekútor v nadväznosti na § 201 Exekučného poriadku podľa osobitného právneho predpisu v upovedomení o začatí exekúcie. Časový moment ich zahrnutia do základu dane sa odvíja od § 2 ods.1 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva , ktorý definuje deň uskutočnenia účtovného prípadu okrem iného aj v prípade ?dňa zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti?. Následne sa zahrnú trovy exekúcie do základu dane podľa § 17 ods.1 písm. b) alebo c) zákona o dani z príjmov , keď pri vyčíslení základu dane sa vychádza z výsledku hospodárenia.


Oddelenie metodiky daní, pracovisko Trenčín

Váš dopyt:

Spoločnosť s.r.o účtujúca v PU neuhradila svojmu dodávateľovi faktúru za
dodávku tovaru v lehote splatnosti - dodávateľ dal spoločnosť na exekúciu ,
aby vymohol peňažné plnenie.

Povinný PO musí zaplatiť náklady spojené s exekúciou - trovy konania, trovy
exekúcie, exekučnú odmenu.
Upovedomenie o začatí exekúcie od exekútora prišlo v roku 2009 a povinný istinu ani trovy v roku 2009 neuhradil .
Podľa § 19 ods. 2 písm. a medzi daňové výdavky patria aj výdavky ,
ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov.
Tento typ daňového nákladu nespadá pod § 17 ods.21 a ani pod § 19 ods.4, preto nie je jeho uznateľnosť podmienená zaplatením .
Chcem sa spýtať, či spoločnosť s.r.o. je povinná o nich účtovať v roku vzniku -teda v roku v ktorom prišlo upovedomenie o začatí exekúcie , nakoľko na upovedomení sú vyčíslené len predbežné trovy .Trovy však v roku 2010 pri úhrade môžu byť nižšie , alebo vyššie ako tieto predbežné .Ako správne posúdiť výšku nákladovej položky , ktorá má ovplyvniť rok 2009 .

Ďakujem za odpoveď.
jeso
01.06.10,10:14
ďakujem veľmi,

mám trovy zo zdravot. poisťovní účtované na 545 - takže tento účet je stále pripočítateľný bez ohľadu na to či sú tieto náklady uhradené alebo nie

ešte sa vrátim k exekúciam - vyššie som bola usmernená, že tieto sú daňovým nákladom aj keď nie sú uhradené v bežnom roku, ale čo tie trovy konania vyplývajúce z titulu exekúcie, budú nedaňové?

príklad:
odmena exekútora na účte 548 - 1000 € - daňový náklad
súdne trovy konania z titulu exekúcie na účte 545 - 200 € - nedaňový náklad?

alebo trovy týkajúce sa exekúcii sú daňové?
ďakujem

trovy exekúcie napr. za neskorú uhradu záväzku sú danovo uznané
ja ich účtujem 538/379 na základe upovedomenia o začatí exekúcie
dúfam, že to je dobre možno sa vyjadrí niekto skúsenejší