mikat
22.01.10,20:13
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne daňového priznania. Manžel dostal prvých 5 mesiacov v roku podporu v nezamestnanosti - t. j. cca 30 tis. Sk. Ja som bola tiež nezamestnana do augusta. Pracovala som do 3. septembra, odkedy som bola na materskej. U zamestnavatela som zarobila cca 15 tis. Sk. Manžel si platil životnú poistku celý rok - t. j. 7200 Sk za rok a doplnkové dôchodkové poistenie - 2400 za rok. Okrem toho sme dostali od štátu rodinné prídavky za tri mesiace, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku. Viete mi poradiť ako postupovať pri vypočítaní dane z príjmu. Ďakujem veľmi pekne.
mikat
22.01.10,19:15
Ešte som zabudla napísať výšku materskej do konca roka - 51600,- Sk. Ďakujem za všetky usmernenia a rady :o
katarina.j
22.01.10,19:18
No neuvadzas toho vela, pises ze manzel bol od januara do maja nezamestnany-a co bolo dalej? pracoval na prac.zmluvu, je szčo? ak pracoval na prac.zmluvu, tak dan.priznanie mu robi zamestnavatel
tuta
22.01.10,19:28
No neuvadzas toho vela, pises ze manzel bol od januara do maja nezamestnany-a co bolo dalej? pracoval na prac.zmluvu, je szčo? ak pracoval na prac.zmluvu, tak dan.priznanie mu robi zamestnavatel

Ak o to zamestnávateľa požiada.
Ináč súhlasím, že z takto zadaných údajov sa Ti nedá poradiť.
Napr. už len podpora, ktorú uvádzaš je nezdaniteľný príjem a v DP sa vôbec neuvádza, rovnako rodinné prídavky, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku.
mikat
22.01.10,19:30
jaj pardon, zabudla som napisat, ze manzel je cely rok nezamestnany, namal ziadny iny prijem, iba tu podporu
JarkaL
22.01.10,19:30
A ani nevieme, komu robíme DP - Tebe, alebo manželovi?
mikat
22.01.10,19:32
Ano, to sa tu docitala, ze prispevky pri narodeni sa neuvadzaju v dan. priznani. Len mam z toho trosku zmatok, teda riadny. DP si asi musim spravit ja, zamestnavatel mi ho nespravi. Dakujem za odpoved.
mikat
22.01.10,19:32
No mne. Manzel si nemusi podat danove priznanie, ked nemal ziadny iny prijem iba tu davku v nezamestnanosti, ci ano? :(
JarkaL
22.01.10,19:36
No mne. Manzel si nemusi podat danove priznanie, ked nemal ziadny iny prijem iba tu davku v nezamestnanosti, ci ano? :(

Len to z prvého zadania nebolo jasné, lebo si tam písala, že si platil životnú poistku a DDP. To na tvoje DP nemá žiadny vplyv.
tuta
22.01.10,19:38
No mne. Manzel si nemusi podat danove priznanie, ked nemal ziadny iny prijem iba tu davku v nezamestnanosti, ci ano? :(

Nie nemá z čoho podávať DP.
Katy a R
22.01.10,19:39
Však ak si len ty robila v auguste ... aspoň tak som to pochopila, tak požiadaj zamestnávateľa o RZD ... a to je všetko - dostaneš vrátenú daň, čo si zaplatila
.. alebo si na základe potvrdenia od zamestnávateľa urobíš DP sama
katarina.j
22.01.10,19:42
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadne daňového priznania. Manžel dostal prvých 5 mesiacov v roku podporu v nezamestnanosti - t. j. cca 30 tis. Sk. Ja som bola tiež nezamestnana do augusta. Pracovala som do 3. septembra, odkedy som bola na materskej. U zamestnavatela som zarobila cca 15 tis. Sk. Manžel si platil životnú poistku celý rok - t. j. 7200 Sk za rok a doplnkové dôchodkové poistenie - 2400 za rok. Okrem toho sme dostali od štátu rodinné prídavky za tri mesiace, príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku. Viete mi poradiť ako postupovať pri vypočítaní dane z príjmu. Ďakujem veľmi pekne.
Tak manzel si nepodava DP ked bol nezamestnany cely rok-to su nedanove prijmy. ty si tiez nemusis zo zakona podavat dp, ak si zarobila len tu sumu 15tis. co uvadzas.podpora je nedanovy prijem, ale ak chces aby ti DU vratil zrazenu dan z prijmu, tak podaj DP typ A-uvedies prijmy zo zavislej činnosti-uvedies podla Potvrdenia o zdanitelnej mzde a zrazenych preddavkoch na dani, uplatnis si danovy bonus na dieta /len za tie mesiace od kedy dieta narodene/.Davas velmi neuplne informacie-po kuskoch
Katy a R
22.01.10,19:47
.. obávam sa, že daňový bonus nebude :mee::mee:
JarkaL
22.01.10,19:47
Pri tom príjme na DB na dieťa nemá nárok.
JarkaL
22.01.10,19:48
Písali sme spolu...:)
katarina.j
22.01.10,19:49
este som zabudla, ak si poberala matersku /pozor nie rodičovsky prispevok-je to rozdiel!!!/ tak si nemôzes uplatnit celu nezdanitelnu čiastku, lebo to odratavas nezdan.cast od materskej, takze v tvojom pripade ako pises je to nezd.č.4025,70 minus 1712,80=2312,90to bude suma odpocet na danovnika/na teba/
JarkaL
22.01.10,19:58
Toto platí, ak by si chcel NČ uplatniť jej manžel.
mikat
22.01.10,20:21
Ospravedlnujem sa, ze som hned nenapisala kompletne informacie. Nevedela som, co vsetko musim uviest. Takze vlastne na dieta si mozem ci nemozem odpocitat? ma to pre mna aj nejaku inu vyhodu ako vratenie dane z tych 15 tis.?
JarkaL
22.01.10,20:24
Na DB by si mala nárok, ak by si zarobila aspoň 6-násobok min. mzdy, ty zarobila len 15 tis.(v Skk). Takže ak si podáš DP alebo požiadaš zamestnávateľa o RZ, bude Ti vrátená zrazená daň z tej augustovej výplaty.
mikat
22.01.10,20:27
este som zabudla na info. Dieta je narodene 4. oktobra...
JarkaL
22.01.10,20:28
Ale to už si bola na materskej a nepoberala si mzdu, len materské.
mikat
22.01.10,20:31
Aha, dakujem za odpoved. To som nevedela, ze som musela zarobit minimalne 6 nasobok min. mzdy...tak uz teraz som trosku v obraze :) Dakujem. No...zamestnavatel mi nespravi rocne zuctovanie, takze si sama nejako spravim to DP. Od zamestnavatela dostanem len potvrdenie o vyplatenej mzde.
JarkaL
22.01.10,20:33
Prečo nespraví? Veď si tam stále zamestnaná, nie?
mikat
22.01.10,20:34
Ano, v oktobri som bola uz na materskej. Jaj...sa aj hanbim, ze ako mi to pomaly pali...:) Esteze su tu taki ochotni a trpezlivi ludia, ktori vysvetlia ako polopate :)
JarkaL
22.01.10,20:42
Máš čas do 15.2.2010 požiadať zamestnávateľa o RZ.
Tlačivo žiadosti tu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/ziadost_rz2009.pdf

Alebo si podaj DP.
mikat
22.01.10,20:51
dakujem :) dobru noc...:rolleyes:
LydaLyda
22.01.10,21:40
Aj keď Tvoj manžel /platí to aj pre Teba/ celý rok nepracoval, ale možno mal /mala si Ty/ iné príležitostné príjmy z ktorých bola zrazená daň zrážková - možno pracoval /aj Ty/ na dohodu, alebo má stavebné sporenie a tam bola daň z úroku, alebo má vkladnú knižku ..... podaním si daňového priznanie "B" na ďaňový úrad sa Vám táto daň celá vrátená. Ty máš nárok na nezdaniteľnú časť za celý rok 2009. Ak by si nemala takéto príjmy ako píšem, tak si môžeš vypísať žiadosť o vykonanie RZD a k tomu doložíš potrebné doklady u svojho posledného zamestnávateľa do 15.02.2010. Ak všetko do tohto termínu skutočne predložiš a zamestnávateľ Ti odmietne vykonať RZD, tak môže zamestnávateľ dosť pokutu /platí to od r. 2010/.
LydaLyda
22.01.10,21:43
Ešte doplním, moje deti majú založené stavebné sporenie a každý rok za nich vypisujem daňové priznanie "B" aj keď sú maloleté, oni taktiež majú nárok na celú odpočit. položku a zrazená daň zo stavebného sporenia sa im každý rok vráti.
Minna
01.02.10,06:39
Tento posledný príspevok o vrátení dane zo stavebného sporenia na deti ma zaujal, pretože aj ja mám malé dieťa a má založené stavebné sporenie - môžu mu teda daň vrátiť, je to v plnej výške, alebo to, či mu ju vôbec vrátia závisí aj od príjmu nás rodičov?
A ešte som počula, že aj keď je na dieťa založená napr. vkladná knižka v banke aj daň z týchto úrokov by mu mohla byť vrátená. Mohla by som teda uviesť v daň.priznaní za dieťa obidva tieto príjmy? A takéto daň.priznanie za dieťa musia podpísať obidvaja zákonní zástupcovia?

Ďakujem za rady.
hena22
01.02.10,06:47
Tento posledný príspevok o vrátení dane zo stavebného sporenia na deti ma zaujal, pretože aj ja mám malé dieťa a má založené stavebné sporenie - môžu mu teda daň vrátiť, je to v plnej výške, alebo to, či mu ju vôbec vrátia závisí aj od príjmu nás rodičov? v plnej výške, nezávisle od príjmu rodičov
A ešte som počula, že aj keď je na dieťa založená napr. vkladná knižka v banke aj daň z týchto úrokov by mu mohla byť vrátená. Mohla by som teda uviesť v daň.priznaní za dieťa obidva tieto príjmy? ano.A takéto daň.priznanie za dieťa musia podpísať obidvaja zákonní zástupcovia? stačí jeden zákonný zástupca

Ďakujem za rady.

A ešte doplním, podávaš daňové priznanie typu B a suma dane na vrátenie musí byť nad 3,31 eur (neviem presne, bolo to 100 Sk)
dobrava
11.02.10,11:13
Prajem pekný deň, prosím ako je to v prípade ak:
- Manžel - SZČO celý rok, manželka - rodičovská dovolenka - celý rok.
Manžel samozrejme podáva DP, chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
1. Manžel mal príjmy len zo živnosti a chcel by si uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia - dá sa to?
2. Manželka bola celý rok 2009 na rodič.dovolenke a chcela by si uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia. Podotýkam, že mala príjem /OČR a PN/ počas roka.
Má si ona takisto podať DP, keďže výška zrazenej dane zo stav.sporenia je dosť vysoká a každá koruna sa zíde.
Ale si nemôže podať DP, keď si uplatňuje nezdaniteľ.časť na ňu manžel vo svojom DP?
Toto mi vôbec nie je jasné, a nikde som sa nedočítal o takomto prípade, keď si manželka chce uplatniť vrátenie dane zo stav.sporenia.
Ďakujem.
books
11.02.10,11:16
Prajem pekný deň, prosím ako je to v prípade ak:
- Manžel - SZČO celý rok, manželka - rodičovská dovolenka - celý rok.
Manžel samozrejme podáva DP, chce si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
1. Manžel mal príjmy len zo živnosti a chcel by si uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia - dá sa to? áno dá sa.
2. Manželka bola celý rok 2009 na rodič.dovolenke a chcela by si uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia. Podotýkam, že mala príjem /OČR a PN/ počas roka. môže si podať DP B
Má si ona takisto podať DP, keďže výška zrazenej dane zo stav.sporenia je dosť vysoká a každá koruna sa zíde. áno
Ale si nemôže podať DP, keď si uplatňuje nezdaniteľ.časť na ňu manžel vo svojom DP? môže si uplatniť aj manžel aj manželka v DP
Toto mi vôbec nie je jasné, a nikde som sa nedočítal o takomto prípade, keď si manželka chce uplatniť vrátenie dane zo stav.sporenia.
Ďakujem.

odpovede v texte.
dobrava
11.02.10,11:28
Ale ak si manžel vo svojom DP uplatní na ňu nezdanit.časť, môže si aj ona, teda manželka znovu uplatniť vo svojom DP nezdanit.časť na seba /teda samozrejme mínus príjem, ktorý je uvedený - OČR a PN/ a požiadať o vrátenie dane z toho stavebka?
Toto sa mi nejako nezdá. Prosím o bližšie vysvetlenie.
Andyke
11.02.10,11:39
Ty si môžeš uplatniť NČZD na seba ako daňovníka, keď podáš DP a uvedieš tam tie úroky a zrážkovú daň. Vtedy Ti DU daň vráti.
Tvoj manžel keď robiť DP tak môže uplatniť na Teba rozdiel medzi NČZD a Tvojím príjmom , takže :
4025,70 € mínus Tvoje úroky, mínus PN a OČR. (lebo to bol Tvoj príjem za rok 2009)
Manže si môže uplatniť aj na seba 4025,70 € ak spĺňa zákonom stanovené podmienky. (t.j. jeho základ dane je rovný alebo nižší ako 15387,12 €)
dobrava
12.02.10,11:10
Ďakujem, jednoduchá a stručná odpoveď, už sa mi rozjasnilo ...
Ale ešte budem obťažovať s jednou otázkou: Ako je to v prípade, ak je žena v normálnom TPP na pracovnú zmluvu a takisto by si chcela uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia. Má si takisto podať DP, alebo má predložiť do 15.2. zamestnávateľovi k žiadosti o ročné zúčtovanie dane ... aj výpisy zo staveb.sporenia?
Alebo ako je to v tomto prípade? Ďakujem.
books
12.02.10,16:26
Ďakujem, jednoduchá a stručná odpoveď, už sa mi rozjasnilo ...
Ale ešte budem obťažovať s jednou otázkou: Ako je to v prípade, ak je žena v normálnom TPP na pracovnú zmluvu a takisto by si chcela uplatniť vrátenie dane zo staveb.sporenia. Má si takisto podať DP, alebo má predložiť do 15.2. zamestnávateľovi k žiadosti o ročné zúčtovanie dane ... aj výpisy zo staveb.sporenia?
Alebo ako je to v tomto prípade? Ďakujem.

Musí si podať DP B.
dobrava
12.02.10,18:07
Teda dobre rozumiem - nemá zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie, ale má si sama podať DP B - a tam si uplatniť aj odpočitateľ.položku? Prepáčte, ale v tomto som vedľa.
Timka1
12.02.10,18:10
Teda dobre rozumiem - nemá zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie, ale má si sama podať DP B - a tam si uplatniť aj odpočitateľ.položku? Prepáčte, ale v tomto som vedľa.

v RZD sa neda uplatniť daň z úrokov, musíte si podať DO typ B.
takže netreba žiadať o RZD, tým pádom vám musí zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o príjme do 10.3.2010
Lumila
14.02.10,23:35
Poraďte, prosím. Sama si podávam DP typu B. Pracovala som 1-4/2009, od 1.5. som evidovaná na UP, od 1.6. som na PN doteraz. Aké potrebujem podklady k DP? od zamestnávateľa mám, zo sociálky výpis nemocenských dávok tiež, má byť doklad aj z ÚP? V ktorej kolonke uvádzam vyplatené dividendy k zdaneniu?
emilly1
15.02.10,05:21
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť ohľadom daňového príznania operky v nemecku, ktorá má menší príjem ako 11000€ a v nememcku daňové priznanie nepodáva. Musí podať DP typu B?
Môže si uplatniť 40% paušálne výdavky? A ako je to s daňou, keď jej výde, má zaplatiť alebo jej daň sa rovná nule bez ohľadu na daň? Ďakujem
babi2
15.02.10,06:57
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť ohľadom daňového príznania operky v nemecku, ktorá má menší príjem ako 11000€ a v nememcku daňové priznanie nepodáva. Musí podať DP typu B?
Môže si uplatniť 40% paušálne výdavky? A ako je to s daňou, keď jej výde, má zaplatiť alebo jej daň sa rovná nule bez ohľadu na daň? Ďakujem
Ak ten príjem nebol zo závislej činnosti, tak podávaš DP B. Nakoľko v zmluve s Nemeckom máme vyňatie príjmov, tak daň v SR bude nula.
dobrava
16.02.10,11:14
v RZD sa neda uplatniť daň z úrokov, musíte si podať DO typ B.
takže netreba žiadať o RZD, tým pádom vám musí zamestnávateľ vystaviť potvrdenie o príjme do 10.3.2010
Ďakujem krásne za všetky odpovede, ale ešte jednu prosím:
Môže si osoba /celý rok 2009 na rodič.dovolenke/ požiadať okrem vrátenia dane zo stav.sporenia aj z bežného účtu? A v ktorej kolonke to uvedie, ak sa to dá? Ďakujem.
Lumila
16.02.10,12:05
Poraďte, prosím. Sama si podávam DP typu B. Pracovala som 1-4/2009, od 1.5. som evidovaná na UP, od 1.6. som na PN doteraz. Aké potrebujem podklady k DP? od zamestnávateľa mám, zo sociálky výpis nemocenských dávok tiež, má byť doklad aj z ÚP? V ktorej kolonke uvádzam vyplatené dividendy k zdaneniu?
A mne poradíte???
dobrava
23.02.10,11:53
Ďakujem krásne za všetky odpovede, ale ešte jednu prosím:
Môže si osoba /celý rok 2009 na rodič.dovolenke/ požiadať okrem vrátenia dane zo stav.sporenia aj z bežného účtu? A v ktorej kolonke to uvedie, ak sa to dá? Ďakujem.
???
Timka1
23.02.10,11:56
???

sú to príjmy z kapitálového majetku - DP typ B, uvádzaš ich v tabuľke VII, riadok 2, zrazenú daň v X oddieli riadok 99
mirčiak
23.02.10,12:45
Dobrý deň, chcem sa uistiť a spýtať. Manželia, ktorí nie sú živnostníci, počas roku 2009 prenajímali byty a v ich daňových priznaniach sa teda rozdelia príjmy a výdavky z týchto prenájmov medzi nich na polovicu? Takto som sa to dočítala v zákone ked sú manželia, ale nie som si istá. Ďalej ak nie sú platiteľmi DPH tak výdavky z bločkov a faktúr sa rátajú vrátane DPH alebo len bez DPH? A keď za rok 2008 podávali daňové priznanie tak si uplatnili výdavky 40% z príjmov. Teraz chcú uviesť reálne výdavky aké mali v priebehu roka. Dá sa to bez problémov takto ked rok predtým uplatňovali výdavky percentom? Ďakujem za pomoc lebo s takýmito vecami nemám skúsenosti.
mirčiak
24.02.10,07:09
Dobrý deň, chcem sa uistiť a spýtať. Manželia, ktorí nie sú živnostníci, počas roku 2009 prenajímali byty a v ich daňových priznaniach sa teda rozdelia príjmy a výdavky z týchto prenájmov medzi nich na polovicu? Takto som sa to dočítala v zákone ked sú manželia, ale nie som si istá. Ďalej ak nie sú platiteľmi DPH tak výdavky z bločkov a faktúr sa rátajú vrátane DPH alebo len bez DPH? A keď za rok 2008 podávali daňové priznanie tak si uplatnili výdavky 40% z príjmov. Teraz chcú uviesť reálne výdavky aké mali v priebehu roka. Dá sa to bez problémov takto ked rok predtým uplatňovali výdavky percentom? Ďakujem za pomoc lebo s takýmito vecami nemám skúsenosti.

Prosím vie niekto poradiť?
dara
18.03.10,12:06
prosím FO, z bežného účtu mala vykonanú zrážku z kreditného úroku (daň z úrokov) vo výške 0,04 môže si to uplatniť? V DP B na riadku 99? je potrebné doložiť aj výpisom z banky, alebo môžem vytlačiť položky z peňažného dennníku?
rodina1
18.03.10,13:48
prosím FO, z bežného účtu mala vykonanú zrážku z kreditného úroku (daň z úrokov) vo výške 0,04 môže si to uplatniť? V DP B na riadku 99? je potrebné doložiť aj výpisom z banky, alebo môžem vytlačiť položky z peňažného dennníku?
Vysvetlivka k riadku 99:

20)
Uvádza sa len tá suma preddavku, ktorá sa vzťahuje k príjmom, ktoré si daňovník priznáva v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 zákona) okrem sumy preddavku
vybranej pri vyplatení (vrátení) podielového listu obstaraného do 31.decembra 2003 podľa § 43 ods. 10 (táto suma sa uvedie na r. 100). Suma preddavku
vybraná u manželov sa delí v rovnakom pomere, ako si delia príjmy, ktoré si priznávajú na zdanenie v daňovom priznaní.Ak suma preddavku bola vybraná
u v. o. s., spoločníci tejto spoločnosti uvádzajú na r. 99 len podiel z toho preddavku, ktorý je v rovnakej výške, ako si delia zisk. Rovnako sa postupuje aj ak
ide o komplementára kom. spol. Riadok 99 sa vypĺňa na základe kópií potvrdení o príjmoch, z ktorých sa daň vybrala podľa § 43 zákona, pri ktorých sa
daňovník rozhodol vybratú daň považovať za preddavok podľa § 43 ods. 7 zákona. Kópie týchto potvrdení sú prílohou daňového priznania s výnimkou
potvrdení z úrokov z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej
zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 5 písm. b) zákona].

Neprikladáš žiadnu prílohu.