marian152
23.01.10,06:12
Potrebujem súrne poradiť. Získal som príspevok na začatie podnikania. Prišli na účet 19.1. a 20.1. som z účtu poslal peniaze, ale nebol to oprávnený výdavok, zaplatil som doménu a tú som nemal v podnikateľskom zámere. Teraz to vyzerá, že som použil peniaze z príspevku na úhradu niečoho čo nebolo schválené. Lenže ešte predtým ako mi prišiel príspevok som jednému zákazníkovi vystavil faktúru, ktorú má uhradiť, ale ešte neuhradil, čiže mali by mi tie peniaze v dohľadnej dobe prísť na účet. Bude to chápané ako porušenie podmienok? Ďaľšia vec - kúpil som mobil, ale kuriér chcel iba platbu v hotovosti. Dal som mu hotovosť a teraz keď si napr. tie peniaze vyberiem z účtu a použijem na svoje súkromné účely (lebo mobil som platil zo súkromných peňazí), bude to problém?
Zuziana
23.01.10,06:54
V podnikateľskom zámere si si stanovil, čo budeš financovať z príspevku. Čerpať príspevok môžeš už od podpisu zmluvy. Nie je rozhodujúce, či budeš platiť prevodom z účtu, alebo v hotovosti.
veronikasad
23.01.10,07:59
Potrebujem súrne poradiť. Získal som príspevok na začatie podnikania. Prišli na účet 19.1. a 20.1. som z účtu poslal peniaze, ale nebol to oprávnený výdavok, zaplatil som doménu a tú som nemal v podnikateľskom zámere. Teraz to vyzerá, že som použil peniaze z príspevku na úhradu niečoho čo nebolo schválené. Lenže ešte predtým ako mi prišiel príspevok som jednému zákazníkovi vystavil faktúru, ktorú má uhradiť, ale ešte neuhradil, čiže mali by mi tie peniaze v dohľadnej dobe prísť na účet. Bude to chápané ako porušenie podmienok? Ďaľšia vec - kúpil som mobil, ale kuriér chcel iba platbu v hotovosti. Dal som mu hotovosť a teraz keď si napr. tie peniaze vyberiem z účtu a použijem na svoje súkromné účely (lebo mobil som platil zo súkromných peňazí), bude to problém?
Marian, pokial sa budeš venovať svojej práci a účtovníctvo zveríš osobe, ktorá ho ovláda, v prvom ani druhom prípade nebude žiadny problém, ani nedôjde k porušeniu zmluvy. Nemusíš mať aktuálny zostatok dotácie vo výške nevyčerpanej dotácie na účte. Ak peniaze využívaš na podnikanie, môžeš ich v priebehu 2 rokov použiť aj na iný účel, len po 2 rokoch musíš na UP dokladovať, že si ich využil v súlade s podnikatelským plánom.

Problém by mohol nastať, keby si ich presúval na súkromný účet a z toho míňal pre osobnú potrebu. Ak ich vyberieš z účtu v hotovosti, účtuje sa to ako dotácia pokladne a zostatok pokladne ti fyzicky nikto nebude kontrolovať.
marian152
23.01.10,15:13
...takže nemám problém? To je skvelé, ja som kôli tomu ani nemohol zaspať...