slvk
23.01.10,10:56
Som živnostník a mám kúpené auto na firmu.
Môžem si všetky bločky za nákup pohonných hmôt dávať do nákladov? Ktorú priemernú spotrebu z technického preukazu mám brať do úvahy pri prepočtoch?
Lianka
23.01.10,15:42
§ 19 Danove vydavky
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,
http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#19

Na www.drsr.sk najdes aj usmernenie k phm.
slvk
23.01.10,19:23
V technickom preukaze mám uvedené tri druhy spotreby: v meste, mimo mesta a kombinovanú. Mám brať do úvahy kombinovanú?
katarina.j
23.01.10,19:26
Som živnostník a mám kúpené auto na firmu.
Môžem si všetky bločky za nákup pohonných hmôt dávať do nákladov? Ktorú priemernú spotrebu z technického preukazu mám brať do úvahy pri prepočtoch?
Ak mas auto zaradene v majetku firmy,môzes si uplatnit PHM bločky,nezabudni uhradit dan z motor.vozidiel do 31.1.2010.zalezi ake cesty si budes viest v knihe jazd-ak to robis cez uctovny program tak sa tam daju nahodit vsetky spotreby podla TP /mesto/mimo mesto/kombinovana/ a v jazde si urcujes podla trasy. väčšinou sa použiva kombinovana spotreba
Janulana
24.01.10,08:49
Ak si uplatňujem paušálne výdavky za PHM 80%, mám v denníku zapísať len VOZD - nákup materiálu 80%, alebo mám aj tých zvyšných 20% zaúčtovať ako VNZD?
Zoltán Kovács
24.01.10,08:51
Ak si uplatňujem paušálne výdavky za PHM 80%, mám v denníku zapísať len VOZD - nákup materiálu 80%, alebo mám aj tých zvyšných 20% zaúčtovať ako VNZD?

Počas roka účtujem 100%, a potom na konci roka v rámci uzávierkových operácii pomocou interného dokladu tých 20% ako nepeňažná operácia preúčtujem do VNZD.