Betina2
23.01.10,13:34
Dobrý deň, nikde som tu nenašla nasledovné.
Jediný spoločník s.r.o. vkladá ako nepeňažný vklad do svojej s.r.o. osobný automobil. Týmto vkladom sa nezvyšuje základné imanie spoločnosti. Automobil bol predtým jeho, teraz už je na dopravnom inšpektoráte prepísaný na danú s.r.o., Kat.M1, dátum 1.evidencie v SR 12/2001. Rok výroby 1/2001. Automobil vraj nikdy nebol použitý na podnikateľské účely, nebol zaradený v majetku žiadnej firmy, neodpisoval sa, ani sa neuplatňovali naň žiadne daňové náklady, neplatila sa zaň daň z MV. TP bol však písaný na tohto spoločníka ako na FO-podnikateľa (tot samozrejme v terajšom TP nevidno), ale napokon ho na podnikanie nepoužíval. Živnosť má nateraz prerušenú.
Ako to mám zaúčtovať?
Neviem ako s DPH, vklad je od FO, takže nárok na odpočet DPH asi nebude, tak o nej ani neúčtujem?
A ako zistiť vstupnú cenu? A aké doklady potrebujem k zaúčtovaniu (okrem TP vozidla, lebo len ten zatiaľ mám.)?
Odpisovať ho budem môcť?
Spoločníkovi ide najmä o možnosť zahrňovať do daňových nákladov náklady na nákup PHL a údržbu. Ak sa bude dať odpisovať, bude len rád.
Samozrejme ho bude treba na DU nahlásiť a potom zaň zaplatiť daň z MV.
Poprosím uviesť celý postup, možnosti a účtovanie, ešte som takýto prípad nemala.
Aký vplyv bude mať takýto vklad auta do spoločnosti na daň z príjmu FO tohto spoločníka?
Ďakujem všetkým.
IvoM
23.01.10,17:48
Vozidlo oceníš reprodukčnou obstarávacou cenou /§25.1.d.4/
Reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. /§25.5.b/ - §25 Zákon o účtovníctve.

Účtovanie:

353 AE/413 AE
022 AE/353 AE


DPH vzhľadom na dobu nadobudnutia a to že ho vkladá spoločník je bezpredmetné, odpisovať sa môže, závisí od jeho reprodukčnej ceny,
musí mať cez 1 700 EUR. Čo sa týka spoločníka, tak podľa toho čo píšeš nebude mať na neho tento vklad žiadny vplyv na jeho príjem ako FO.
Betina2
24.01.10,07:46
Uvažovala som takmer rovnako, len ma plietlo účtovanie Cenigovej.
Ona to účtovala nasledovne.
DHM prijatý od spoločníkov ako nepeňažný vklad kapitálu, ktorým sa nezvyšuje ZI (ocenený v uznanej cene)
a) prevzatý majetok v cene bez DPH 02x/353
b) DPH na odpočítanie vyúčtovaná vkladateľom vkladu 343/365
c) úhrada DPH vkladateľovi vkladu 365/221
Nejako ma to jej účtovanie miatlo. Neviem ako to myslela.
Takže ste mi pomohli. Vďaka.
janapill
24.01.10,16:00
a ako je to s tzv.drobným majetkom,ktorý vkladá FO do svojej s.r.o.? Ide napr. o počítač,nábytok a pod. FO ho predtým mala v majetku ale keďže OC bola pod 30000.-Sk tento majetok išiel priamo do výdavkov a viedol sa len v operatívnej evidencii. Bude to mať aj nejaký vplyv na daň z príjmov u FO?
Betina2
25.01.10,12:13
[QUOTE=IvoM;1268187]Vozidlo oceníš reprodukčnou obstarávacou cenou /§25.1.d.4/
Reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa o ňom účtuje. /§25.5.b/ - §25 Zákon o účtovníctve.

Akým dokladom preukážem práve danú reprodukčnú OC na auto? Stačí písomné vyjadrenie autobazáru, že za koľko sú schopní ho predať? Alebo nejako ináč to treba preukázať?
IvoM
25.01.10,12:26
Áno, tom by mohlo byť, ja by som si ale vyžiadal ponuku aspoň z 2-3 prípadne sú znalci z daného oboru ktorý ho ocenia.
Betina2
25.01.10,12:37
Áno, tom by mohlo byť, ja by som si ale vyžiadal ponuku aspoň z 2-3 prípadne sú znalci z daného oboru ktorý ho ocenia.

Žiadala som znalecký posudok, ale ten sa mu zháňať nechce (asi zaň nechce platiť). Z bazárov mi potvrdení môže doložiť hneď niekoľko. Ak budú (čo asi budú) ponúknuté ceny z bazárov mierne odlišné, mohla by som auto zaradiť v tej najnižšej ponúknutej cene (ROC) spomedzi bazárových popnúknutých a z tej odpisovať. Asi takto sa mi to najviac pozdáva.
No ešte ho budem musieť naháňať, aby ponuky boli z viacerých bazárov, lebo sa spoliehal, že stačí len jedna ponuka :confused:
A to auto sme už aj nahlásili na DU a pritom doklady k zaradeniu ešte nemám :(
Renikee
05.01.12,09:45
Prosím vás a ako to je ak takto nadobudnuté auto sro-čka v nasledujúcom roku predá? Auto bolo nadobudnuté v ROC 5900 eur. ODpisovalo sa a v priebehu nasledujúceho roku sa predalo. Ako to zaúčtovať voči 413? a čo s odpismi? už som z toho taká popletená.....