Stankaxyz
21.09.05,09:30
dobry den, rada by som sa v mene priatela opytala nasledovne:
organizacia si chce do svojho pracovneho poriadku zakotvit ustanovenie, ze v pripade, ze pristihne svojich pracovnikov porusovat mlcanlivost o platoch (ze sa budu rozpravat o platoch, alebo ho len spomenu), tak dostanu okamzitu vypoved. Viem, ze organizacia ma na postih narok, ale je takyto postih adekvatny? Moze si ho dovolit?
dakujem Vam
zuzanar
21.09.05,07:40
To snáď nie. Ja zíram. Okamžitá výpoveď - je pri hrubom porušení pracovnej disciplíny.
Či je toto hrubé porušenie neviem, ale otázka ma zaskočila, preto píšem.
Tweety
21.09.05,07:40
dobry den, rada by som sa v mene priatela opytala nasledovne:
organizacia si chce do svojho pracovneho poriadku zakotvit ustanovenie, ze v pripade, ze pristihne svojich pracovnikov porusovat mlcanlivost o platoch (ze sa budu rozpravat o platoch, alebo ho len spomenu), tak dostanu okamzitu vypoved. Viem, ze organizacia ma na postih narok, ale je takyto postih adekvatny? Moze si ho dovolit?
dakujem VamNie som právnik, ale myslím si, že to už ozaj nie .

Mária M
PS: čo všetko by už chceli dať , môže zamestnanec ešte voľne dýchať bez povolenia zamestnávateľa!
Stankaxyz
21.09.05,07:49
dakujem, je ale sa mozne o nieco opriet, o nejaky paragraf niekde, alebo cosi? Da sa z nicoho vychadzat pri "oponovani"?
Janka6685
21.09.05,07:53
dakujem, je ale sa mozne o nieco opriet, o nejaky paragraf niekde, alebo cosi? Da sa z nicoho vychadzat pri "oponovani"?
Skús oponovať a poletíš tak či tak.

Ospravedlňujem sa za tú vetu, ale to ma napadlo ako prvé. Dnes zamestnanec nemá právo už asi na nič.:mad:
Tweety
21.09.05,07:54
dakujem, je ale sa mozne o nieco opriet, o nejaky paragraf niekde, alebo cosi? Da sa z nicoho vychadzat pri "oponovani"?Takých zamestnávateľov by bolo, čo si toho radi navymýšľajú. Nech si radšej skôr preštudujú zákony, ktoré potrebujú na to, aby mohli niekoho dirigovať!
Už som z takých tiež podnikateľov zlostná.
Mária M
Bionda
21.09.05,08:16
Ak sa jedná len o tom, že si navzájom povedia koľko kto zarába... je to na nich .. myslím každom zamestnancovi, viazaná mlčanlivosťou môže byť len osoba, ktorá poracuje so mzdami na personálno-mzdovom odd. , ale fakt je to až persekúcia, ak za to, že ja poviem kolegyni koľko dostávam. Pri takom skončení pp by to pri občianko-právnom konaní vyšlo v prospech zamestnanca.
Luba2
21.09.05,09:07
Šéfstvo v mojej firme už dávno malo záujem o niečo podobné, nakoľko máme ľudí, ktorí za podobnú robotu dostávajú rôzne platy. /ale my vytvárame duševno, takže to dosť ťažko merateľné/. Takže po úvahe, že výška mzdy závisí na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom a po doplnení pracovných zmlúv sa to u nás stalo dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru.


Doplnili sme do pracovných zmlúv nasledovné: " Zamestnanec je povinný.....zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania, osobitne o údajoch o hospodárskych výsledkoch organizície a výške mzdy. "

"Porušenie povinností vyplývajúcich z vyššie uvedeného bodu zamestnávateľ kvalifikuje ako porušenie pracovnej disciplíny zvlášť hrubým spôsobom v zmysle § 68, , ods. 1, písm. b/ ZP. "

Mne osobne sa to síce veľmi nepáči, ale keď to tak chceli, tak som to tak urobila a mám už s tým aj jednu pozitívnu skúsenosť - na porade jeden zamestnanec vrámci výmeny názorov na robotu pred všetkými povedal niečo na spôsob: "že zarábame všetci približne rovnako, ja mám toľko a toľko a Vy ostatní určite podobne". Konateľ po tejto výmene názorov trval na skončení pracovného pomeru, tak sme napísali okamžité skončenie, dotyčný sa chcel súdiť a čakala som, ako to dopadne. Nakoniec sa bol radiť a dostal od svojho právnika odporučenie, nech to nechá tak, že nevyhrá, nakoľko v pracovnej zmluve bol na to upozornený.

Nikoho však nechcem na rovnaký postup nahovárať, lebo sama mám voči tomu výhrady.
Chobot
21.09.05,11:53
Luba2 má pravdu v jednej veci. ZP nedefinuje, co za za hrubé porusenie pracovnej disciplíny povazuje a co nie. Ak to má vsak zamestnávatel v Pracovnom poraidku zadefinované, ze toto a toto bude povazovat za hrubé porusenie prac. disciplíny, tak to platí. Pretoze urcitý priestupok na niektorom pracovisku môze byt porusením prac. disciplíny menej závazným spôsobom ale na inom pracovisku (zamestnávatela) to môze by obzvlást hrubé porusenie.

Napr. fajcenie pri výkopových prácach alebo na vrátnici môze byt v pohode tolerované, ale ak si niekdo zapáli napr. v Slovnafte pri plnicke pohonných hmôt, tak aj ja by som mu dal okamzite výpoved.

Takze ak to raz budú mat v prac. poriadku, budú to musiet dodrziavat. Mozno by sa mohli poradit na inspektoráte práce, ako by oni videli takéto obmedzovanie osobnej slobody. Alebo sa poradit s právnikom a riesit to súdnou cestou, co je vsak na dlhé lakte. Iný spôsob obrany mi teraz nenapadá.

Na druhej strane, co koho do toho (okrem personalistky, séfa a manzelky), aký mám plat? Tak nech o tom nehovoria, aj tak debaty o plate vnásajú do pracovných vztahov problémy a závist.
Bionda
21.09.05,12:52
Budem trochu impertinetná, ale nedá mi .. ak Luba2 to napísala, tak ako to napísla, z toho nie je zrejmé o koho mzde ak sa dozvie má mlčať, nakoľko sú § vééľmi kľukaté, myslím si, že pri výklade napísaného to môžem ja chápať, že ak sa dozviem o výške mzdy ktorého koľvek zamestnanca... napr. môže mi ukázať pásku... uvedená mlčanlivosť mi ukladá, že ďalej sa o tom nesmiem rozširovať:)... ale jasné výklad zákona môžeme žiadať jedine Najvyšším súdom...
A tak isto patrí to už do naozaj obmedzovania osobnej slobody ak si ja nemôžem povedať niečo čo si myslím! a ja by som sa v prípade takéhoto rozviazania určite súdila, mne nikto nemôže zakázať povedať verejne, bárs sa postavím na námestie a budem tam kričať, že zarábam toľkoto tisíc... je to o mne a preto toto spadať do porušovania prac. poriadku nemôže, veď je to obmedzovanie osobnej slobody :eek:
Janka6685
21.09.05,19:35
Pýtala som sa na názor na túto tému môjho snúbenca, že či by sa mu páčilo, keby mal toto v pracovnej zmluve. On mi na to povedal, že keď bol zamestnaný v jednej firme, tam to mali zakotvené v pracovnej zmluve. Nikto sa nerozčuloval, lebo aj tak by si asi medzi sebou nehovorili kto koľko zarába. Ale aj tak sa mi to celé zdá trochu čudné, že by mi to mal niekto zakazovať. Podľa mňa je to každého osobná vec a keď chce, nech sa s kolegom rozpráva o plate, ak nechce bude ticho.
bepo
21.09.05,20:41
Napr. fajcenie pri výkopových prácach alebo na vrátnici môze byt v pohode tolerované, ale ak si niekdo zapáli napr. v Slovnafte pri plnicke pohonných hmôt, tak aj ja by som mu dal okamzite výpoved.Je to od veci ale pripomenulo mi to keď obsluha čerpacej stanice hovorila ako im jeden maník pripravil horúce chvíle keď tam dotlačil horiace auto aby mu ho pomohli zahasiť :D