maja55
23.01.10,15:16
Prosím Vás, môže si živnostník v oblasti elektroinštalaterstva, oprava a udžba elektrických zariadení uplatniť PAUŠÁLNE VYDAVKY, kolko percent????
Dakujem
Zuziana
23.01.10,14:39
Ak svoju živnosť náješ v prílohe 1/ Živnostenského zákona http://www.mojepodnikanie.sk/clanky/Remeselne-zivnosti
môžeš si uplatniť 60% -né paušálne výdavky. V ostatných prípadoch si môžeš uplatniť 40%-né paušálne výdavky, samozrejme za istých podnienok o ktorých pojednáva Zákon o dani z príjmov:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
maja55
23.01.10,15:52
Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
veronikasad
23.01.10,15:56
Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
Ak si to tam nenašla, problém je vyriešený - paušál 40 % si môže uplatniť každý živnostník (ak nie je platitel DPH celý rok)
Xanti
23.01.10,17:26
Dakujem, len ja som to nenašla nikde, tak preto sa pýtam, ani v jednej prílohe nie je elektroinstalatérstov, oprava, udržba elektro zariadení. Ak by ste to mohli pozrieť, tak vam velmi pekne dakujem
Zdroj : http://www.szk.sk/rozdelenie-zivnosti/remeselne/

Poradové číslo : 27
Živnosť : Montáž , rekonštrukcia a údržba vyhradených technických zariadení
Odbor a kód : Elektrotechnika kod 26

A obsahovú náplň si pozri na tej stránke Obsahové náplne remeselných živností 2008 (javascript:void(window.open('http://www.szk.sk/files/rozdelenie_zivnosti/obsahove-naplne-remeselnych-zivnosti-2008.doc'));)


Môj názor, paušalne výdavky 60%.
Btw. aj na daňovom mi tak pred rokom povedali.
adriánôčka
24.01.10,07:08
Ahojte, zaujala ma táto téma. Môj manžel je živnostník v oblasti stavebníctva. Obkladá..Najvyššie dosiahnuté vzdelanie - nie je v danom obore..pracuje asi tak 10 rokov. Mohli by sme ísť na 60%?
Zoltán Kovács
24.01.10,07:13
Ahojte, zaujala ma táto téma. Môj manžel je živnostník v oblasti stavebníctva. Obkladá..Najvyššie dosiahnuté vzdelanie - nie je v danom obore..pracuje asi tak 10 rokov. Mohli by sme ísť na 60%?

Nie. Len 40%. Nejde o remeselnú činnosť. Obkladačské práce sú voľnou živnosťou.
adriánôčka
24.01.10,07:15
Ďakujem..:-(
pizzanoel
24.01.10,10:12
Ahojte chcem sa este spytat, ked podavm danove priznanie formou pausalnych vydavkov tak potom aj na zdravotnu asi musim podat RZZP a na socialnu tiez sa nieco podava? Ako sa to tlacivo vola? Musim ho podat aj ked som bola podnikatelom len rok, teda lebo som ho neplatila kedze 1rok...?:eek:
veronikasad
24.01.10,10:18
Ahojte chcem sa este spytat, ked podavm danove priznanie formou pausalnych vydavkov tak potom aj na zdravotnu asi musim podat RZZP a na socialnu tiez sa nieco podava? Ako sa to tlacivo vola? Musim ho podat aj ked som bola podnikatelom len rok, teda lebo som ho neplatila kedze 1rok...?:eek:
Výpis z daňového priznania podávaš v roku 2010 posledný krát za rok 2009 v termíne do 30.6.2010. (od roku 2010 už táto povinnosť zanika, výpis z DP bude posielať do SP priamo DU). Ak tvoj príjem = tržby presiahol 12-násobok min. mzdy, do 8.7.2010 nezabudni na prihlášku do SP - stávaš sa povinným platitelom odvodov do SP.
pizzanoel
24.01.10,10:36
Výpis z daňového priznania podávaš v roku 2010 posledný krát za rok 2009 v termíne do 30.6.2010. (od roku 2010 už táto povinnosť zanika, výpis z DP bude posielať do SP priamo DU). Ak tvoj príjem = tržby presiahol 12-násobok min. mzdy, do 8.7.2010 nezabudni na prihlášku do SP - stávaš sa povinným platitelom odvodov do SP.

Moj prijem bol 3 306eur, ale živnosť bola pozastavená...a v aprili 2010 sa obnovi...Aj tak sa stanem platitelom odvodov do SP?
Takze teraz som sa docitala ze minimalka za rok 2009 je 8900 co je 8900 x 12 = 106 800 Sk= 3 545,11 eur takze som to nepresiahla . Tak ju nemusim podavat?
veronikasad
24.01.10,10:41
Moj prijem bol 3 306eur, ale živnosť bola pozastavená...a v aprili 2010 sa obnovi...Aj tak sa stanem platitelom odvodov do SP? A mam ju teda podat?
Keby to bolo menej tak nemusim podavat prihlasku?
Výpis z DP musíš podať, lebo k 30.6.2010 budeš mať aktívnu živnosť.
Ak píšeš o príjme=tržbách a nie o základe dane, povinná registrácia ti nevzniká. Limit príjmov za rok 2009 je 3834,96€
pizzanoel
24.01.10,10:47
Výpis z DP musíš podať, lebo k 30.6.2010 budeš mať aktívnu živnosť.
Ak píšeš o príjme=tržbách a nie o základe dane, povinná registrácia ti nevzniká. Limit príjmov za rok 2009 je 3834,96€

Takze este sa teda uistim k danovemu priznani musim teda podat

RZZP do zdravotnej pois.
Výpis z DP do socialnej

A to je vsetko uz nikde nemusim nic podavat?

Dakujem velmi pekne za odpovede si zlata, diky..
veronikasad
24.01.10,10:51
Takze este sa teda uistim k danovemu priznani musim teda podat

RZZP do zdravotnej pois.
Výpis z DP do socialnej

A to je vsetko uz nikde nemusim nic podavat?

Dakujem velmi pekne za odpovede si zlata, diky..
Doplním Termíny :
DP na DU do 31.3.2010
RZZP do príslušnej zdr. poisťovne tiež do 31.3.2010
Výpis z DP do SP (tlačivo nájdeš na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) ) do 30.6.2010
ak máš auto v majetku firmy alebo súkromné využívaš na podnikanie, nezabudni na DP dane z mot. vozidiel - termín do 1.2.2010, dokedy treba aj daň zaplatiť

Ak nebudeš meniť zdr.poisťovňu a ako živnostník nemáš zamestnancov, iné povinnosti nemáš
pizzanoel
24.01.10,10:57
Doplním Termíny :
DP na DU do 31.3.2010
RZZP do príslušnej zdr. poisťovne tiež do 31.3.2010
Výpis z DP do SP (tlačivo nájdeš na stránke www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) ) do 30.6.2010
ak máš auto v majetku firmy alebo súkromné využívaš na podnikanie, nezabudni na DP dane z mot. vozidiel - termín do 1.2.2010, dokedy treba aj daň zaplatiť

Ak nebudeš meniť zdr.poisťovňu a ako živnostník nemáš zamestnancov, iné povinnosti nemáš

Velmi pekne dakujem...:)
betka
06.02.10,09:46
Práve som v omyle s paušálnymi výdavkami v zmysle par. 6/10.

Občan sa stal platitelom DPH 1.3.2009, platitelom DPH je ešte stále, ale v 3/2010 bude rušiť registráciu.

Môže si uplatniť paušálne výdavky za rok 2009? Ja si myslím, že áno, pretože nie je platitelom v zmysle uvedeného par. celý rok 2009.

Dočítala som sa ............................................

Pre úplnosť je potrebné uviesť, že uplatňovanie paušálnych výdavkov upravuje par. 6.......... Tieto výdavky môže uplatniť len daňovník (fyzická osoba), ktorý nie je platiteľom DPH k 31.12.2009 alebo ktorý nebol platiteľom dane od 1.1.2009 do 31.12.2009.

Myslím si, že je tu chyba. Je tu alebo. Teda buď jedno, alebo druhé. Chyba v slovíčkach?? Alebo už neviem čítať???
Prosím Vás neviem nikde práve teraz nájsť žiadne príklady z drsr k uvedenej problematike.

Aký máte názor. Ďakujem.
Zita5
06.02.10,10:26
Betka

tu je znenie , ktoré platí do 31.12.2009

Zákon o dani z príjmu
§6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach
betka
06.02.10,14:11
Betka

tu je znenie , ktoré platí do 31.12.2009

Zákon o dani z príjmu
§6

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach


Ano Zitka, napísala som vo svojom príspevku 6/10 (nepíšem citácie, uvediem, vždy len par., nechcem zahlcovať poradu), úplne ho viem už spamäti...... Ale uvedený pán ma zmiatol, že napísal k 31.12, .....nemôže uplatniť vidte citát....
Zita5
06.02.10,14:49
Ano Zitka, napísala som vo svojom príspevku 6/10 (nepíšem citácie, uvediem, vždy len par., nechcem zahlcovať poradu), úplne ho viem už spamäti...... Ale uvedený pán ma zmiatol, že napísal k 31.12, .....nemôže uplatniť vidte citát....

Betka , ale Ty sa musíš držať znenia zákona , ktorý v tom roku platil a nie nejakého článku ......to je aspoň môj názor .;)
Rozalka
06.02.10,16:00
Janka (betka), články píše kadekto, najmä čo najviac, aby zarobil čo najviac.
Ty si taká skúsená a sčítaná, drž sa vždy predpisov, tak ako ti radí Zitka.
betka
06.02.10,17:21
Dievčence, ďakujem Vám za kopanec, skoro sračka na ceste.... Hneď píšem autorovi, kde zároveň i mažem jeho meno a priezvisko v príspevku vyššie . Podotýkam, že ho už upozorňujem tretíkrát na chybu, kt. som od neho čítala vo viacerých príspevkoch.
RAz ma upozornil, že má pravdu on. Dala som mu súvislý príklad s riešením, že subjekty (nebudem písať o prípade) môžu obchádzať jeho spôsobom zákon a ŠR by prišiel o kvantum peňazí. Odpoveď som na moju analýzu z pred roka doposiaľ nedostala....:)
betka
06.02.10,17:46
Dievčence .... mail poslaný. Viete s akým zanietením som šibala do klávesnice????:D:D:D:D:D:D:D
To sme teraz trošku drinken, pretože mal syn 4 roky aj so starým otcom dňa 2.2.:)
magdalena16
07.02.10,07:16
Ahojte, chcela by som sa opytat ci mi vie niekto poradit, ak by som chcela prejst z jednoducheho uctovnictva na pausalne vydavky aky postup mam zvolit. Chcela by som za rok 2009 davat pausalne vydavky. Dakujem
Melnick
07.02.10,10:30
Pozri v koľkých témach sa to rozoberalo. Stačí dať do vyhľadávania.:)

http://www.porada.sk/search.php?searchid=10081635
marjankaj
07.02.10,11:15
Ahojte, chcela by som sa opytat ci mi vie niekto poradit, ak by som chcela prejst z jednoducheho uctovnictva na pausalne vydavky aky postup mam zvolit. Chcela by som za rok 2009 davat pausalne vydavky. Dakujem

Spočítaš príjmy, z toho si vypočítaš 40%(alebo 60%). To budú výdavky, k tomu pripočítaš zaplatené poistné, a ďalej je to také isté.

Ešte si pozri § 51a.

(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
Blankake
07.02.10,11:45
Spočítaš príjmy, z toho si vypočítaš 40%(alebo 60%). To budú výdavky, k tomu pripočítaš zaplatené poistné, a ďalej je to také isté.

Ešte si pozri § 51a.

(5) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva, 1) základ dane zvýši o zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) až f) v zdaňovacom období, v ktorom došlo k tejto zmene, podľa stavu zisteného k začiatku zdaňovacieho obdobia, v ktorom začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10.
(6) Daňovník, ktorý začne viesť evidenciu podľa § 6 ods. 10 bezprostredne po období, v ktorom účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva1) alebo v sústave podvojného účtovníctva, 1) ak v účtovných obdobiach zaúčtoval opravnú položku k nadobudnutému majetku podľa osobitného predpisu, 1) vedie túto opravnú položku len evidenčne, pričom počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 ovplyvňuje táto opravná položka len výšku príjmov; počas vedenia evidencie podľa § 6 ods. 10 nemôže prerušiť a ani predĺžiť dobu zahrnovania tejto opravnej položky do daňových výdavkov alebo príjmov.
Toto ale podľa mňa neplatí, ak chce uplatniť paušálne výdavky za r. 2009.
Pozri odpoveď DRSR, ktorú pripla Zitka napr. tu:

http://www.porada.sk/1285850-post22.html
bosorka31131
07.02.10,14:59
Ahojte,

chcela by som sa opytat ci som tomu v tejto teme dobre pochopila. Robim kamaratovi JU, ale zistili sme, ze pausalne vydavky su pre neho vyhodnejsie. V ZR je registrovany ako elektrikar, maliar, sadrokarton...Vsetky FA ma vystavene na elektroinstalacne prace, takze by mohol mat 60% pausalne vydavky?

Ak ano tak do programu Alfa nahodim vsetky VFA za rok 2009, ale ako ich mam uhradit, ked mu cast penazi prisla cez banku a cast cez PPD?

Ked budem vediet presne kolko prijmov mal, tak vyplnim danove priznanie, ale kedze ma pausalne vydavky tak vykaz o prijmoch a vydajkoch a o majetku a zavazkoch nemusim tlacit, dobre som pochopila?

Ak ma v roku 2009 zavazok za rok 2008 od firmy T-mobile a aj u uhradil v roku 2009 tak ako ju mozem dat prec v roku 2009, ak by nahodou v roku 2010 chcel preist na normalne preukazatelne vydavky?

Dakujem Vam velmi pekne za radu
Zdenka175
08.02.10,05:41
Ahojte,

chcela by som sa opytat ci som tomu v tejto teme dobre pochopila. Robim kamaratovi JU, ale zistili sme, ze pausalne vydavky su pre neho vyhodnejsie. V ZR je registrovany ako elektrikar, maliar, sadrokarton...Vsetky FA ma vystavene na elektroinstalacne prace, takze by mohol mat 60% pausalne vydavky?

Ak ano tak do programu Alfa nahodim vsetky VFA za rok 2009, ale ako ich mam uhradit, ked mu cast penazi prisla cez banku a cast cez PPD?

Ked budem vediet presne kolko prijmov mal, tak vyplnim danove priznanie, ale kedze ma pausalne vydavky tak vykaz o prijmoch a vydajkoch a o majetku a zavazkoch nemusim tlacit, dobre som pochopila?

Ak ma v roku 2009 zavazok za rok 2008 od firmy T-mobile a aj u uhradil v roku 2009 tak ako ju mozem dat prec v roku 2009, ak by nahodou v roku 2010 chcel preist na normalne preukazatelne vydavky?

Dakujem Vam velmi pekne za radu
Keď nechceš robiť JU tak načo by si to nahadzovala do programu?
Pri paušáli si urobím v Exceli tabulku na vystavené faktúry, číslo, odberateľ,dátum vystavená, dátum a doklad o úhrade a máš to.

Potom si spočítaj príjem+ úroky na účte a počítaj % a ďalší postup... a stačí vypísať DP výkazy sa nerobia pri paušáli.
bosorka31131
08.02.10,06:22
Dakujeeem :-)
peronela
12.02.10,20:20
Prosím Vás a môžu sa uplatniť paušálne výdavky, pokial podnikateľ prijal dotáciu z Úradu práce?
Ak áno, tak táto dotácia má ísť celá do príjmov, alebo len jej spotrebovaná časť? A do príjmov sa majú zahrnut aj neuhradené faktury, alebo len tie ktoré sú uhradene? Ďakujem za radu...
marjankaj
12.02.10,20:24
Prosím Vás a môžu sa uplatniť paušálne výdavky, pokial podnikateľ prijal dotáciu z Úradu práce?
Ak áno, tak táto dotácia má ísť celá do príjmov, alebo len jej spotrebovaná časť? A do príjmov sa majú zahrnut aj neuhradené faktury, alebo len tie ktoré sú uhradene? Ďakujem za radu...

Kuk do témy
http://www.porada.sk/1289551-post10.html
jeso
12.02.10,20:28
podnikateľ, ktorý prijal dotáciu može uplatniť 40 % paušál, ale v roku prijatia dotácie ju celú zdaní naraz
Xanti
12.02.10,20:38
Prosím Vás a môžu sa uplatniť paušálne výdavky, pokial podnikateľ prijal dotáciu z Úradu práce?
Ak áno, tak táto dotácia má ísť celá do príjmov, alebo len jej spotrebovaná časť? A do príjmov sa majú zahrnut aj neuhradené faktury, alebo len tie ktoré sú uhradene? Ďakujem za radu...
Pri paušalnych výdavkoch .. ide do príjmu celá dotácia a uhradené faktúry. Teda reálny príjem čo prišiel v období od 1.1. až 31.12. na účet alebo do pokladne podnikateľa.
mondes
13.02.10,08:00
Prosím Vás, SZČO ma v živnostenskom liste nasledujúce činnosti:
železobetonárske práce
demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu
maliarske a natieračské práce
montáž sadrokartónu

Faktúry vystavuje napr. na vykonané stavebné práce na stavbe- vodorovné nosné konštrukcie zo železobetónu,
ďalšia faktúra: fa za stavebné práce železobetonárske
ďalšia faktúra: fa za vykonané stavebné práce na stavbe- ostatné stavebné práce
Môže si táto SZČO uplatniť paušál 60%? Ďakujem za odpoveď.
Zita5
13.02.10,08:04
Prosím Vás, SZČO ma v živnostenskom liste nasledujúce činnosti:
železobetonárske práce
demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu
maliarske a natieračské práce
montáž sadrokartónu

Faktúry vystavuje napr. na vykonané stavebné práce na stavbe- vodorovné nosné konštrukcie zo železobetónu,
ďalšia faktúra: fa za stavebné práce železobetonárske
ďalšia faktúra: fa za vykonané stavebné práce na stavbe- ostatné stavebné práce
Môže si táto SZČO uplatniť paušál 60%? Ďakujem za odpoveď.

Pozrite si tento dokument a postupujte podľa toho , či tam jeho činnosť nájdete .
http://www.porada.sk/t124301-vymedzenie-remeselnych-zivnosti-jun-2009-a.html
mondes
13.02.10,08:21
Ďakujem veľmi pekne za link, ale bohužiaľ na mojom PC sa to nedá otvoriť, vraj si musím tam niečo nainštalovať. Ja som si stiahla z internetu remeselné živnosti, ale tam som vôbec nenašla o železobetonárstve nič. Alebo som slepá? Nefakturuje nikto na túto činnosť? Ide mi o to, že na jednej faktúre sú stavebné práce železobetonárske a na ďalšej ostatné stavebné práce. Nie je v tom rozdiel?
Zita5
13.02.10,08:23
Ďakujem veľmi pekne za link, ale bohužiaľ na mojom PC sa to nedá otvoriť, vraj si musím tam niečo nainštalovať. Ja som si stiahla z internetu remeselné živnosti, ale tam som vôbec nenašla o železobetonárstve nič. Alebo som slepá? Nefakturuje nikto na túto činnosť? Ide mi o to, že na jednej faktúre sú stavebné práce železobetonárske a na ďalšej ostatné stavebné práce. Nie je v tom rozdiel?

Idem Vám to pozrieť a napíšem potom odpoveď .
Laco-monter
13.02.10,08:31
Prosím Vás, SZČO ma v živnostenskom liste nasledujúce činnosti:
železobetonárske práce
demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu
maliarske a natieračské práce
montáž sadrokartónu

Faktúry vystavuje napr. na vykonané stavebné práce na stavbe- vodorovné nosné konštrukcie zo železobetónu,
ďalšia faktúra: fa za stavebné práce železobetonárske
ďalšia faktúra: fa za vykonané stavebné práce na stavbe- ostatné stavebné práce
Môže si táto SZČO uplatniť paušál 60%? Ďakujem za odpoveď.


V ŽIADNOM PRÍPADE !!!:eek: :mee:
Zita5
13.02.10,08:33
Prosím Vás, SZČO ma v živnostenskom liste nasledujúce činnosti:
železobetonárske práce
demolácie, zemné práce a prípravné práce pre stavbu
maliarske a natieračské práce
montáž sadrokartónu

Faktúry vystavuje napr. na vykonané stavebné práce na stavbe- vodorovné nosné konštrukcie zo železobetónu,
ďalšia faktúra: fa za stavebné práce železobetonárske
ďalšia faktúra: fa za vykonané stavebné práce na stavbe- ostatné stavebné práce
Môže si táto SZČO uplatniť paušál 60%? Ďakujem za odpoveď.

Takže som za to , že 60% mu neprináleží , nakoľko sú tam voľné živnosti ....
Prináleží mu len 40%


18. STAVEBNÍCTVO

18.1 Prípravné práce k realizácii stavby


18.1 Prípravné práce k realizácii stavby

§ demolačné práce (odstránenie pôvodných stavieb a ich častí bez použitia trhavín)
§ výkopové a zemné práce
§ úprava terénu pre stavby a v okolí stavby, odobratie ornice s uložením na určené skládky
§ vybudovanie dočasných komunikácií a skládok materiálu na stavenisku, oplotenie staveniska
§ montáž a osadenie dočasných sociálnych zariadení
§ prieskumné vrty a vrtné práce pre stavebné účely (slúžiace k získaniu údajov pre dokumentáciu stavieb)
§ vykonávanie odvodnenia staveniska
§ armovacie práce
§ príprava debnenia pre základy
§ zhotovovanie podporných konštrukcií stropov a ostatných stavebných prvkov pri monolitických skeletoch
§ zhotovovanie atypických zabezpečovacích konštrukcií na stavbe pre zaistenie bezpečnosti práce
§ montáž a demontáž lešenia a pracovných plošín
§ demontáž strešnej krytiny
§ demontáž rozvodov a armatúr
§ zhotovovanie rozpočtov a kalkulácií stavebných prác
§ montáž a demontáž nafukovacích hál
§ ...






18.2 Uskutočňovanie stavieb a ich zmien




§ uskutočňovanie jednoduchých stavieb, drobných stavieb a ich zmien
§ uskutočňovanie inžinierskych stavieb
§ uskutočňovanie pozemných stavieb
§ ...
Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať aj:
- prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb
- dokončovacie stavebné práce pri uskutočňovaní exteriérov a interiérov.
Živnostenské oprávnenie zahŕňa výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie a nie jednotlivé remeselné živnosti. Verejnoprávnu ochranu (kvalitu) stavby garantuje odborne spôsobilá osoba – stavbyvedúci.


18.3 Dokončovacie stavebné práce pri realizácii exteriérov a interiérov
 maliarske, natieračské, sklenárske a tapetovacie práce
 betonárske práce
 kladenie potrubí, optických káblov, hadíc a spojok
 vysekávanie drážok pre inštalačné rozvody
 vykonávanie protikoróznych nástrekov
 kladenie zámkovej dlažby
 úprava a príprava povrchov podláh pred kladením podlahových krytín
 kladenie dlážkových krytín suchou cestou a lepením
 brúsenie drevených podlahových krytín
 obkladanie stien z hotových umelohmotných a drevených profilov
 montáž kozubových a komínových systémov z hotových komponentov
 vykonávanie tenkostenných omietok stierkovaním
 montáž ľahko prestaviteľných priečok a závesných podhľadov
 montáž sadrokartonových dosiek
 výmena a osadzovanie okien, osadzovanie parapetov do pôvodných rozmerov
 montáž markíz, roliet, žalúzií, protislnečných fólií
 montáž okenného a dverového tesnenia
 osádzanie odkvapov a lapačov snehu z hotových komponentov
 služby stavebnými mechanizmami, pracovnými strojmi a zariadeniami
 čistenie krytín, čistenie odkvapov, vymazávanie strešných korýtok
 osadzovanie mechanických častí vzduchotechnických a klimatizačných zariadení bez zásahu do elektrických častí
 ...
Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.

http://www.porada.sk/t124299-zoznam-volnych-zivnosti-odporucane-oznacenie-jun-2009-a.html

Takže nad remeselnými činnosťami ani neuvažujte .
mondes
13.02.10,08:40
Ste zlatí,ďakujem pekne. Ale on má v živnostenskom na 1. mieste železobetonárske práce. To nie je 60%? Akurát by si musel opraviť faktúry a prepísať tie ostatné stavebné práce na železobetonárske. Nemám pravdu? Veď minulý rok mu to robila účtovnícka firma a automaticky mu dala 60%. To len ja sa v tom vŕtam. Vďaka.
veronikasad
13.02.10,08:53
mondes, nie je podstatné čo má v živ.liste - samozrejme musí to byť remeselná živnosť, ale akú prácu skutočne vykonával a faktúroval. A k tomu okrem faktúry potrebuje aj nejakú zmluvu...
Zita5
13.02.10,09:11
Ste zlatí,ďakujem pekne. Ale on má v živnostenskom na 1. mieste železobetonárske práce. To nie je 60%? Akurát by si musel opraviť faktúry a prepísať tie ostatné stavebné práce na železobetonárske. Nemám pravdu? Veď minulý rok mu to robila účtovnícka firma a automaticky mu dala 60%. To len ja sa v tom vŕtam. Vďaka.

Ak má remeslnú živnosť a okrem nej by vykonával aj inú ako remeselnú , napr.voľnú , tak už nemá nárok na 60% . Opravovať faktúry nie sú tým najlepším riešením .Treba myslieť aj na odberateľa prác . Takže plynie tam aj nejaká záruka iné podstatné veci z dodaných prác.Takže upravovať a prepisovať nedoporučujem.
mondes
13.02.10,09:11
mondes, nie je podstatné čo má v živ.liste - samozrejme musí to byť remeselná živnosť, ale akú prácu skutočne vykonával a faktúroval. A k tomu okrem faktúry potrebuje aj nejakú zmluvu...

No ako som vyššie písala, že fakturuje za vykonané stavebné práce železobetonárske, ale má faktúru aj na ostatné stavebné práce. Nemôžem nikde nájsť, či železobetonárstvo je remeselná živnosť. Zmluvu má.
marjankaj
13.02.10,09:26
Takže som za to , že 60% mu neprináleží , nakoľko sú tam voľné živnosti ....
Prináleží mu len 40%


Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia je možné vykonávať aj:
-prípravné práce pre uskutočňovanie stavieb
-dokončovacie stavebné práce pri uskutočňovaní exteriérov a interiérov.
Živnostenské oprávnenie zahŕňa výlučne dodávku stavieb, na ktoré bolo vydané stavebné povolenie a nie jednotlivé remeselné živnosti. Verejnoprávnu ochranu (kvalitu) stavby garantuje odborne spôsobilá osoba – stavbyvedúci.

Poznámka:
V rámci živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať jednotlivé remeselné živnosti.

http://www.porada.sk/t124299-zoznam-volnych-zivnosti-odporucane-oznacenie-jun-2009-a.html

Takže nad remeselnými činnosťami ani neuvažujte .

Zitka tak toto ma dostalo.
Teda ak vykonávm nejakú remeselnú činnosť, tak musím mať živnosť na dodávku stavieb? Načo sú potom uvádzané v zákone. Neodporuje to vlastne zákonu?:eek:
mariana11
28.02.10,07:16
mondes, nie je podstatné čo má v živ.liste - samozrejme musí to byť remeselná živnosť, ale akú prácu skutočne vykonával a faktúroval. A k tomu okrem faktúry potrebuje aj nejakú zmluvu...

Nestaší ak má len faktúry?
mariana11
28.02.10,07:21
Ešte taká drobnosť. Va výpise z daňového priznania pre SP je treba uviesť v akej sústave sa účtovalo: JU alebo PU. Ale paušalistu robím prvý krát a tak neviem čo mám dať. Podľa mňa nič. Kedže nevedie účtovníctvo.
Manual
28.02.10,07:35
Ešte taká drobnosť. Va výpise z daňového priznania pre SP je treba uviesť v akej sústave sa účtovalo: JU alebo PU. Ale paušalistu robím prvý krát a tak neviem čo mám dať. Podľa mňa nič. Kedže nevedie účtovníctvo.
Keď ja robím paušál, tak dávam vedenie JU.:)
marjankaj
28.02.10,08:57
Keď ja robím paušál, tak dávam vedenie JU.:)

Vyzerá to logicky. Ale raz som tu na podobnú tému debatoval a nebolo to celkom jasné.
Ak vediem celý rok JÚ a potom sa rozhodnem pre paušálne výdavky, potom podľa zákona o účtovníctve nie som účtovná jednotka a nevediem žiadne účtovníctvo.:eek::eek::eek: A čo teraz? (Ja tiež v tom výkaze uvádzam JÚ)

§ 1
Predmet úpravy

(1) Tento zákon upravuje

a) rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva
1. právnických osôb, 1) ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
2. zahraničných osôb, 2) ak na území Slovenskej republiky podnikajú alebo vykonávajú inú činnosť podľa osobitných predpisov, 3)
3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu, 4)

b) rozsah, obsah a preukázateľnosť účtovnej závierky.

(2) Osoby podľa odseku 1 písm. a) sa považujú za účtovnú jednotku.

§ 2
Všeobecné ustanovenia

(1) Účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva alebo v sústave jednoduchého účtovníctva (§ 9).
Manual
28.02.10,09:21
Ano som si vedomý že paušalista nevedie účtovníctvo. Otvoril som Alfu v ktorej robím, tam automaticky SW vo Výpise zakrížkuje JU. Takže ako som písal predtým že: .. dávam tam JU, ono to SW tam dá automaticky :) a odkliknúť sa to nedá. Predsa pre takúto kozmetickú vadu nebudem Výpis vypĺňať ručne... :D
Ale podľa môjho názoru pre SP je to nepodstatné. Podstatný je pre ňu správne vypočítaný VZ pre odvody.
evucha1
28.02.10,09:51
Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Zdenka175
28.02.10,11:03
Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Nechápem akú si položila otázku? Však príjem je vtedy keď uhradíš.
Blankake
28.02.10,11:05
Mohla by som sa ešte opýtať čo s nezaplatenými faktúrami z roku 2009? Mám živnostníka, ktorý bol časť roka zamestnancom a potom živnostníkom. Dostal dotáciu z úradu práce. Uplatňujem mu pauášlne výdavky. Dotáciu aj príjmy spočítam a uplatním mu 40% pauášlne výdavky. Má však jednu vystavenú faktúru zaplatenú až v roku 2010. Tento príjem ma tento rok nezaujíma? Budem ho daniť až v roku 2010? Ďakujem
Faktúra zaplatená v r. 2010 bude príjmom roku 2010 - čiže až v budúcoročnom DP.
evucha1
28.02.10,11:07
Myslela som tým, že príjem z faktúry bol až v roku 2010. Či sa to v roku 2009 niekde uvádza, keď si uplatňuje paušálne výdavky.
evucha1
28.02.10,11:46
Ďakujem
ivustek
28.02.10,12:42
Do príjmov r.2009 faktúru nezahrnieš, avšak pri paušálnych výdavkoch je potrebné okrem evidencie prijmov viesť aj evidenciu pohľadávok a zásob. Takže zostatok pohľadávok za r.2009 bude vlastne suma tejto faktúry.
emarosl
21.03.10,07:22
Faktúra zaplatená v r. 2010 bude príjmom roku 2010 - čiže až v budúcoročnom DP.

Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)?

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
Blankake
21.03.10,07:28
Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)? áno

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!
Je jedno, či si vedie jednoduché účtovníctvo alebo uplatňuje paušálne výdavky - princíp je rovnaký. Uhradenú platbu si môže dať len do toho roku, v ktorom bola reálne uskutočnená.
mariana11
21.03.10,07:29
Prosím Vás, ak mám prípad, že bola platba za poskytnuté služby pripísaná na bankový účet živnostníka "A" hneď na začiatku januára 2010, ale platiteľ (odberateľ služby-tiež živnostník "B") ju uhrádzal ešte v roku 2009 (31.12.2009), správne tomu rozumiem, že:

- živnostník "A" si zahrnie tento príjem až do daňového priznania za rok 2010 (uplatňuje si paušálne výdavky)?

Je to tak, prosím Vás?

A to platí, prosím aj v prípade, ak by si živnostník "B" viedol jednoduché účtovníctvo a teda si zahrnul tento výdaj do daňového priznania za rok 2009?

Prosím, poradíte mi?

Ďakujem veľmi pekne!

To ako druhá strana vedie účtovníctvo ťa nemusí zaujímať. V prípade paušálnych výdavkoch aj vedenia účtovníctva je príjem živnostníka A az v roku 2010. A výdavok živnostíka B bude v roku 2009.
emarosl
21.03.10,07:36
To ako druhá strana vedie účtovníctvo ťa nemusí zaujímať. V prípade paušálnych výdavkoch aj vedenia účtovníctva je príjem živnostníka A az v roku 2010. A výdavok živnostíka B bude v roku 2009.

Ďakujem ti veľmi pekne, Mariana11! Aj tebe Xanti!
emarosl
21.03.10,08:07
Je jedno, či si vedie jednoduché účtovníctvo alebo uplatňuje paušálne výdavky - princíp je rovnaký. Uhradenú platbu si môže dať len do toho roku, v ktorom bola reálne uskutočnená.

Aj tebe, Blankake, dakujem pekne! Takže je to príjem roku 2010 a mňa teda táto platba nezaujíma teraz, keď robím živnostníkovi A priznanie k dani z príjmov za rok 2009... Ďakujem pekne ešte raz všetkým za cennú pomoc!
sepka
22.03.10,17:34
Prosím o radu, manžel je elektrikár, robí ale nielen montáž a údržbu, ale aj projekty-spadá to do remeselnej živnosti? Nikde som nenašla rozdelenie, či len manuálne, alebo aj projekcia. Podľa znenia zo živnostenského zákona je podmienená remeselná živnosť"Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky).
Projektovať tiež môže, len na základe oprávnenia § 24 ost.A.
Ďakujem za odpoveď
Xanti
22.03.10,17:37
Prosím o radu, manžel je elektrikár, robí ale nielen montáž a údržbu, ale aj projekty-spadá to do remeselnej živnosti? Nikde som nenašla rozdelenie, či len manuálne, alebo aj projekcia. Podľa znenia zo živnostenského zákona je podmienená remeselná živnosť"Za remeselné živnosti sú podľa § 21 živnostenského zákona považované také činnosti, ktorých vykonávanie je podmienené preukázaním odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore. Odborná spôsobilosť sa preukazuje:
- výučným listom
- iným dokladom o riadnom ukončení učebného odboru alebo študijného odboru (maturitné vysvedčenie, vysokoškolský diplom, osvedčenie o vykonaní kvalifikačnej skúšky).
Projektovať tiež môže, len na základe oprávnenia § 24 ost.A.
Ďakujem za odpoveď
Čo faktúruje?
Odborné elektromontáže... ak toto tak má nárok na 60% paušal. Ale ak napíše že fakturuje projektovú dokumentáciu tak bohužial ... už len 40% paušal môže uplatniť.
mlamzo
23.03.10,09:59
Ahojte, k tejto téme by som mal ešte dotazy:
podľa zákona - Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2

1. som živnostníkom v obore administratívne služby od 1.3. a dobrovoľným platcom DPH od 1.4., môžem si v daňovom priznaní za rok 2010 uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
2. čo potom ďalšie roky, kedy už budem platcom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia, alebo stačí ak sa ako platca DPH odhlásim na daňovom úrade povedzme na jeden mesiac a 11 mesiacov budem platcom DPH?
Ďakujem za odpoveď :)
Anja111
23.03.10,10:09
Ahojte, k tejto téme by som mal ešte dotazy:
podľa zákona - Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2

1. som živnostníkom v obore administratívne služby od 1.3. a dobrovoľným platcom DPH od 1.4., môžem si v daňovom priznaní za rok 2010 uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
2. čo potom ďalšie roky, kedy už budem platcom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia, alebo stačí ak sa ako platca DPH odhlásim na daňovom úrade povedzme na jeden mesiac a 11 mesiacov budem platcom DPH?
Ďakujem za odpoveď :)
Z DPH sa nemôžeš len tak svojvoľne odhlásiť a už vôbec nie na jeden mesiac... Ak si platiteľom DPH, tak musíš aj dodržiavať Zákon o DPH...
mlamzo
23.03.10,21:31
Ahoj Anja 111, mne to je jasné, že musím dané zákony dodržiavať, ja som laik a preto sa radšej spýtam, pretože v zákone o DPH som našiel len toto: Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur.
No a keďže moje príjmy za predchádzajúcich 12 mesiacov danú sumu neprekročia, tak sa odhlásiť môžem. Mám pravdu?
Dav
24.03.10,04:11
Ahoj Anja 111, mne to je jasné, že musím dané zákony dodržiavať, ja som laik a preto sa radšej spýtam, pretože v zákone o DPH som našiel len toto: Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur.
No a keďže moje príjmy za predchádzajúcich 12 mesiacov danú sumu neprekročia, tak sa odhlásiť môžem. Mám pravdu?
Ak by si bol povinný plátca DPH pre prekročenie obratu 35.000,-€ v 2/2009, až do zmeny zákona, môžeš sa odhlásiť aj skôr ako o 12 mesiacov.
http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3M1AMmB2I76ke hCYW4uoUiivh75ualAuUhzoIhhoL-Ri35UTmp6YnKlfrC-t36AfkFuaER5vqMiALuSgUQ!/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFRTzJELzI4OTAv c2EuVHJlZQ!!?message=VIEW_DOCUMENT&id=1013&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1QO2D (http://www.drsr.sk/wps/portal/%21ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4gPc3M1AMmB2I76ke hCYW4uoUiivh75ualAuUhzoIhhoL-Ri35UTmp6YnKlfrC-t36AfkFuaER5vqMiALuSgUQ%21/delta/base64xml/L0lJSk03dWlDU1lKSi9vQXd3QUFFWWdBQ0VJUWhDRUVJaEZLQS EvNEZHZ2RZbktKMEZSb1hmckNIZGgvN18wXzFRTzJELzI4OTAv c2EuVHJlZQ%21%21?message=VIEW_DOCUMENT&id=1013&idparent=null&query=&criteria=1#7_0_1QO2D)
DRSR - FAQ :
Otázka
Zdaniteľná osoba podala žiadosť o registráciu pre daň dňa 19.3.2009 s tým, že za marec 2008 ? február 2009 dosiahla obrat vyšší ako 35 000 eur. Daňový úrad zdaniteľnú osobu zaregistroval za platiteľa dane od 1.4.2009. Žiadosť o zrušenie registrácie pre daň podľa § 85g ods. 1 zákona o DPH podala zdaniteľná osoba v mesiaci august 2009 z dôvodu, že k 31.7.2009 za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, t.j. za august 2008 - júl 2009 dosiahla obrat vo výške 49 710 eur. Môže daňový úrad zrušiť registráciu pre daň v zmysle § 85g zákona o DPH ?
Odpoveď
Ak zdaniteľná osoba do konca roku 2008 nedosiahla obrat 1 500 000 Sk a bola registrovaná za platiteľa dane z dôvodu prekročenia obratu 35 000 eur v zmysle § 4 ods. 1 alebo 2 zákona o DPH účinného od 1.1.2009 do 30.6.2009, a ak táto osoba k poslednému dňu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom podala žiadosť o zrušenie registrácie pre daň, t.j. k 31.7.2009 nedosiahla obrat 49 790 eur za kalendárne mesiace august 2008 až júl 2009, potom pri zrušení registrácie pre daň sa uplatní postup podľa § 85g zákona o DPH.
Anja111
24.03.10,05:13
Ahojte, k tejto téme by som mal ešte dotazy:
podľa zákona - Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2

1. som živnostníkom v obore administratívne služby od 1.3. a dobrovoľným platcom DPH od 1.4., môžem si v daňovom priznaní za rok 2010 uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
2. čo potom ďalšie roky, kedy už budem platcom DPH počas celého zdaňovacieho obdobia, alebo stačí ak sa ako platca DPH odhlásim na daňovom úrade povedzme na jeden mesiac a 11 mesiacov budem platcom DPH?
Ďakujem za odpoveď :)


Ahoj Anja 111, mne to je jasné, že musím dané zákony dodržiavať, ja som laik a preto sa radšej spýtam, pretože v zákone o DPH som našiel len toto: Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur.
No a keďže moje príjmy za predchádzajúcich 12 mesiacov danú sumu neprekročia, tak sa odhlásiť môžem. Mám pravdu?
Áno, v tom prípade môžeš zrušiť registráciu platiteľa DPH.
Otázka č. 1: V DP za rok 2010 si môžeš uplatniť paušálne výdavky vo výške 40 %.
Otázka č. 2: Ak budeš platiteľom DPH celý rok, tak nemôžeš využiť paušálne výdavky, ale musel by si viesť účtovníctvo. Ak nebudeš platiteľom DPH celý rok, tak môžeš využívať paušálne výdavky naďalej.
mlamzo
24.03.10,09:34
Ďakujem ti Anja111 za odpoveď, som rád, že som si to konečne ujasnil. :)
denisie
24.03.10,12:29
Ahojte poraďaťáci, chcela by som sa uistiť pri vypisovaní DP či to robím správne, alebo nie.
SZČO prišiel z DÚ za mnou, že mal zle vypísaný odiel VI. konkrétne riadok 2 v stĺpci 2.
Teda, že na riadku 2 mala byť rovno suma 40% z príjmu + odvody.
Ja však do tohto riadku uvádzam iba sumu 40% a až následne do riadku 9 dávam túto sumu navýšenú o odvody, keďže pod tabuľkou sa píše
"ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r.1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov...."
Prosím o radu, kde je pravda, aby som v budúcnosti túto chybu už neurobila. Vopred vďaka.;)
ivustek
24.03.10,12:35
Ahojte poraďaťáci, chcela by som sa uistiť pri vypisovaní DP či to robím správne, alebo nie.
SZČO prišiel z DÚ za mnou, že mal zle vypísaný odiel VI. konkrétne riadok 2 v stĺpci 2.
Teda, že na riadku 2 mala byť rovno suma 40% z príjmu + odvody.
Ja však do tohto riadku uvádzam iba sumu 40% a až následne do riadku 9 dávam túto sumu navýšenú o odvody, keďže pod tabuľkou sa píše
"ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r.1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov...."
Prosím o radu, kde je pravda, aby som v budúcnosti túto chybu už neurobila. Vopred vďaka.;)

Mňa tiež presvedčili, že na r. 2 má byť suma spolu s odvodami.
Zita5
24.03.10,12:36
Ahojte poraďaťáci, chcela by som sa uistiť pri vypisovaní DP či to robím správne, alebo nie.
SZČO prišiel z DÚ za mnou, že mal zle vypísaný odiel VI. konkrétne riadok 2 v stĺpci 2.
Teda, že na riadku 2 mala byť rovno suma 40% z príjmu + odvody.
Ja však do tohto riadku uvádzam iba sumu 40% a až následne do riadku 9 dávam túto sumu navýšenú o odvody, keďže pod tabuľkou sa píše
"ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov, uvádza sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov uvedených na r.1 až 8 podľa § 6 ods. 10 zákona úhrnom na r. 9 vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov...."
Prosím o radu, kde je pravda, aby som v budúcnosti túto chybu už neurobila. Vopred vďaka.;)

Riadok 2 stĺpec 1 príjem
Riadok 2 stĺpec 2 výdaj - to znamená 40% + odovody do SP a ZP

Riadok 9 stĺec 1 príjem z riadku 2
Riadok 9 stĺpec 2 výdaj z riadku 2

Pod tabuľkou VI je X /§6 odst. 1 a 2/ uvediete výšku odvodov a 40%
denisie
24.03.10,12:38
Mňa tiež presvedčili, že na r. 2 má byť suma spolu s odvodami.

No ale ja som teď na pochybách, bo mi to bolo povedané až teraz, a takto som to robila doteraz všetkým a nik nemal výhrady.:eek:
denisie
24.03.10,12:40
Riadok 2 stĺpec 1 príjem
Riadok 2 stĺpec 2 výdaj - to znamená 40% + odovody do SP a ZP

Riadok 9 stĺec 1 príjem z riadku 2
Riadok 9 stĺpec 2 výdaj z riadku 2

Pod tabuľkou VI je X /§6 odst. 1 a 2/ uvediete výšku odvodov a 40%
ďakujem, takže predsa je to tak. :)
Xanti
24.03.10,12:40
No ale ja som teď na pochybách, bo mi to bolo povedané až teraz, a takto som to robila doteraz všetkým a nik nemal výhrady.:eek:
No teda mne moje prvé DP kedže som bola neznalá neskúsená a nevedela kde je sever urobil priamo pracovník DU, a presne do riadku 2 výdaj dal paušal + odvody.
Žeby ma to bol naučil zle :eek:;):D
denisie
24.03.10,12:43
No teda mne moje prvé DP kedže som bola neznalá neskúsená a nevedela kde je sever urobil priamo pracovník DU, a presne do riadku 2 výdaj dal paušal + odvody.
Žeby ma to bol naučil zle :eek:;):D
to nevravím, len ma zarazilo, že im to vtedy akosi nevadilo, a teraz chúdaka živnostníka surovo otočila na opätku a ani mu len nemienila vysvetliť čo má zle.. hrozné s tými úradmi..
adriánôčka
28.03.11,16:27
ahojte, vedel by mi niekto poradiť pri paušálnych výdavkoch, ako vyplním výkaz majetku a záväzkov? robím prvý krát tak neviem
rodina1
28.03.11,16:30
ahojte, vedel by mi niekto poradiť pri paušálnych výdavkoch, ako vyplním výkaz majetku a záväzkov? robím prvý krát tak neviem
Pri paušálnych výdavkoch žiadne výkazy nevyplňuješ.
adriánôčka
28.03.11,16:40
ďakujem . a ešte pre overenie: pri vyplnení DP mi vyhodilo logickú chybu a to, pri odpise manželky, ktorá pracuje, ale nedosiahne minimum t.j. 4025,7. Ale môj klient si to nechce odpísať. je to v poriadku?
rodina1
28.03.11,16:47
ďakujem . a ešte pre overenie: pri vyplnení DP mi vyhodilo logickú chybu a to, pri odpise manželky, ktorá pracuje, ale nedosiahne minimum t.j. 4025,7. Ale môj klient si to nechce odpísať. je to v poriadku?
Keď si nechce uplatniť NZČ na manželku, tak údaje o manželke sa do DP vôbec nedávajú.
adriánôčka
28.03.11,17:17
vychádza mu daň 10,32. po zaokrúhlení to bude 10,30?