Dana7
23.01.10,15:17
Prosím o radu. Podľa zákona o DPH platného od 1. 4. 2009 je možné odpočítať si DPH aj z bločkov buď v danom kvartáli, alebo v inom najneskôr do konca roka.
Šéf objavil ešte nejaké bločky, ale sú z prvého kvartálu. Chcem sa spýtať, či môžem aj tieto bločky uplatniť teraz, alebo mám robiť dodatočné DPH?

Ďakujem:)
Monika Kováčová
23.01.10,14:20
1Q = dodatočné DP.
2,3Q = uplatníš v 4Q
Lianka
23.01.10,14:34
Ja som toho nazoru, ze aj za 1.Q moze uplatnit v 4. Q, nakolko prechodne ustanovenia toto neriesili. Iste sa najde k tomu aj tema na Porade.
azla
23.01.10,14:52
Ano, odpočet Dph za 1.Q sa môže uplatniť aj v 4. Q bez podania DDP.

http://www.porada.sk/1028191-post29.html
mirhu
23.01.10,19:10
Ano, odpočet Dph za 1.Q sa môže uplatniť aj v 4. Q bez podania DDP.

http://www.porada.sk/1028191-post29.html

Ak dodávateľ nedal klientovi fa, do pondelka ani nestihne, čo s tým? má len doklad o úhrade a dodací list...
maska4
23.01.10,19:11
Ahojte poprosím radu.DPH za 12 2009 som odviedla v piatok.V sobotu emailom mi prišla fa so zdaniteľným plnením k 31.12.2009.Mám podať dodatočné DP????Či to mám nechať tak?
Prosím poradte mi.Ďakujem.
JarkaL
23.01.10,19:13
V pondelok môžeš podať ešte opravné, nie dodatočné.
maska4
23.01.10,19:19
ďakujem som sa pomýlila.Asi to tak bude lepšie , keď to opravím ešte teraz .Bola by chyba keby som to nechala už tak?
Ďakujem aj tak za radu.
JarkaL
23.01.10,19:22
Môže sa stať aj to, že ešte prídu nejaké dod. fa, ja ako poznám niektorých svojich klientov, ešte čo-to ponachádzajú vo vačkoch, aj keď som ich upozorňovala. Tak podáme dodatočné a hotovo, veď daň. povinnosť sa nám nezvýši a je škoda si daň neuplatniť (závisí od sumy).
mirhu
23.01.10,19:23
Môže sa stať aj to, že ešte prídu nejaké dod. fa, ja ako poznám niektorých svojich klientov, ešte čo-to ponachádzajú vo vačkoch, aj keď som ich upozorňovala. Tak podáme dodatočné a hotovo, veď daň. povinnosť sa nám nezvýši a je škoda si daň neuplatniť (závisí od sumy).

Toto by platilo aj na príspevok 5?
JarkaL
23.01.10,19:25
No keď nemáš v ruke daň. doklad, nemôžeš si daň uplatniť.
maska4
23.01.10,19:26
tak toto je skor dobropis, takže áno , ale tu ide o to , aby to bolo ok.Nech má každý čo má mať.Takže úplne najlepšie bude, keď v pondelko hodím opravné... veď bude ešte v termíne. Ale predsa , len informačne, stalo by sa niečo keby som to nechala tak? Z pohľadu daňového? Myslím, že koniec roka s tým nič nemá a zákon od 01.04. mi to dovolí, alebo sa mýlim?
Ďakujem.
ekopo
23.01.10,19:29
Ak dodávateľ nedal klientovi fa, do pondelka ani nestihne, čo s tým? má len doklad o úhrade a dodací list...

tu je predmetný § , zvýraznil som podstatné......

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
mirhu
23.01.10,19:37
tu je predmetný § , zvýraznil som podstatné......

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

Ak to dobre chápem, tak odpočet bude možný v 1Q/2010-teda ak dodajú fa...
slavuska
24.01.10,05:09
A ako to platí v prípade dodávateľského dobropisu? Dobropis z 23.9.2009 som dostala do rúk teraz. Teda DPH neodpočítavam, ale ponižujem daň na vstupe. Mám podať dodatočné daň. priznanie?
marina8
24.01.10,06:07
Ak dodávateľ nedal klientovi fa, do pondelka ani nestihne, čo s tým? má len doklad o úhrade a dodací list...

Ak dodaci list má náležitosti Fa v zmysle par. 71 zakona o DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html), može sa považovať za FA,
a ak splna nalezitosti par 10 zakona o uctovnictve (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html)

par. 71:
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

par. 10:

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
ekopo
24.01.10,07:27
A ako to platí v prípade dodávateľského dobropisu? Dobropis z 23.9.2009 som dostala do rúk teraz. Teda DPH neodpočítavam, ale ponižujem daň na vstupe. Mám podať dodatočné daň. priznanie?
môže byť?

§ 53
Oprava odpočítanej dane


(1) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zníženie základu dane, je platiteľ, ktorý odpočítal daň, povinný opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.

(2) Ak bola vykonaná oprava základu dane podľa § 25, ktorá má za následok zvýšenie základu dane, má platiteľ, ktorý odpočítal daň, právo opraviť odpočítanú daň. Oprava odpočítanej dane sa vykoná v tom zdaňovacom období, v ktorom platiteľ dostal doklad o oprave základu dane.
pavol54
24.01.10,07:45
Teda ešte raz, či som to správne pochopil,
Ak sa mi stalo že som v priebehu roka nejaké daňové doklady(faktúry alebo bločky) omylom nezaúčtoval, mohol som ich kľudne hodiť do posledného kvartála a nemusel som robiť za jednotlivé kvartále (I-III) dodatočné priznanie?

Opäť som uviedol do praxe Murphyho zákony skôr, ako zákony daňové, je najvyšší čas ich znova študovať do 30.3.2010 sa toho dá ešte veľa stihnúť.
marina8
24.01.10,07:52
Teda ešte raz, či som to správne pochopil,
Ak sa mi stalo že som v priebehu roka nejaké daňové doklady(faktúry alebo bločky) omylom nezaúčtoval, mohol som ich kľudne hodiť do posledného kvartála a nemusel som robiť za jednotlivé kvartále (I-III) dodatočné priznanie?

Opäť som uviedol do praxe Murphyho zákony skôr, ako zákony daňové, je najvyšší čas ich znova študovať do 30.3.2010 sa toho dá ešte veľa stihnúť.


ano
Lianka
24.01.10,13:17
Ak dodávateľ nedal klientovi fa, do pondelka ani nestihne, čo s tým? má len doklad o úhrade a dodací list...

Ak by slo o dodanie tovaru zo zahranicia, vid. § 20

(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
kajab
04.02.10,11:09
Dobre. A teraz takéto otázky:
1) Doklady z ERP z 12/2009 z tuzemska, dostala som ich 29.01.2010, čiže po daňovom priznaní za 12/2009. Môžem uskutočniť odpočet DPH aj v 01/2010? Ja si myslím, že budem postupovať podľa vety "Ak platiteľ nemá doklad podľa ods. 1 písm. a), c alebo písm. d do uplynutia lehoty na podanie daň. priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa ods.1 písm. a), c alebo písm. d.
2) Faktúra z 09/2009, dostala som ju v 02/2010. Budem postupovať taktiež podľa vety uvedenej v položke 1? Ďakujem
jamena
04.02.10,13:52
Tak to by aj mna zaujímalo. Mali sme v novembri faktúru, sme ju poslali naspäť (neboli tam také položky za aké sme chceli zaplatiť). Nezaúčtovali sme ju. Teraz nám prišlo že nás dajú na súd ak ju nezaplatíme, tak ju musim zaplatiť a zaúčtovať. Môžem si uplatniť DPH v 01/2010, lebo podľa tej múdrej vety zo zákona som pochopila že áno.
jamena
04.02.10,13:53
Tak to by aj mna zaujímalo. Mali sme v novembri faktúru, sme ju poslali naspäť (neboli tam také položky za aké sme nechceli zaplatiť). Nezaúčtovali sme ju. Teraz nám prišlo že nás dajú na súd ak ju nezaplatíme, tak ju musim zaplatiť a zaúčtovať. Môžem si uplatniť DPH v 01/2010, lebo podľa tej múdrej vety zo zákona som pochopila že áno.
lenkam68
05.02.10,06:52
Dobre. A teraz takéto otázky:
1) Doklady z ERP z 12/2009 z tuzemska, dostala som ich 29.01.2010, čiže po daňovom priznaní za 12/2009. Môžem uskutočniť odpočet DPH aj v 01/2010? Ja si myslím, že budem postupovať podľa vety "Ak platiteľ nemá doklad podľa ods. 1 písm. a), c alebo písm. d do uplynutia lehoty na podanie daň. priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa ods.1 písm. a), c alebo písm. d. - áno
2) Faktúra z 09/2009, dostala som ju v 02/2010. Budem postupovať taktiež podľa vety uvedenej v položke 1? Ďakujem - áno, DPH si uplatníš za 2/2010 Odpoveď v texte
NADEJKA
05.02.10,08:23
Dobrý deň všetkým,
prebrala som účtovníctvo od externej účtovníčky spolu s informáciou, že tento rok v novele zákona o DPH je,že odpočet na výdavky je možný iba v danom mesiaci, a nie v rámci celého kalendárneho roka. Pozorne som si prečítala vaše príspevky a pochopila som,že žiadna zmena nebola, že ak faktúru napr. za dopravu obdržím vo februári a zdanitelné plnenie je januárové, možem si ju vo februári uplatniť. Je to tak správne?Ďakujem za odpoveď.
Tweety
05.02.10,08:27
Dobrý deň všetkým,
prebrala som účtovníctvo od externej účtovníčky spolu s informáciou, že tento rok v novele zákona o DPH je,že odpočet na výdavky je možný iba v danom mesiaci, a nie v rámci celého kalendárneho roka. Pozorne som si prečítala vaše príspevky a pochopila som,že žiadna zmena nebola, že ak faktúru napr. za dopravu obdržím vo februári a zdanitelné plnenie je januárové, možem si ju vo februári uplatniť. Je to tak správne?Ďakujem za odpoveď.
Áno, v tomto nebola žiadna zmena. Takže, nárok na odpočet si môžeš uplatniť najskôr vo februári a najneskôr v decembri 2010.
kačenka
05.02.10,12:11
Prosím o pomoc: Firma žiadala od nás úhradu fa s dátumom dodania 13.12./2009. My sme ju v účtovníctve nemali. Tak mi poslali opis, ktorý som dostala 31.01.2010.
Otázka: Musím úrobiť dodatočné DP za 12/2009 alebo si DPH uplatním 1/2010?
Tweety
05.02.10,12:13
Prosím o pomoc: Firma žiadala od nás úhradu fa s dátumom dodania 13.12./2009. My sme ju v účtovníctve nemali. Tak mi poslali opis, ktorý som dostala 31.01.2010.
Otázka: Musím úrobiť dodatočné DP za 12/2009 alebo si DPH uplatním 1/2010?
Nárok na odpočet uplatníš v januári.
myma
19.02.10,05:34
Dobrý deň!
Zabudla som dať do decembrovej DPH jednu faktúru za práce, kde je DPH 21,85 €, základ 115,-- €. Som štvrťročný plátca. Viem, že musím podať dodatočné DP za 4. Q 2009. Prosím, ktoré riadky v daňovom priznaní musím vyplniť?
Ja to vidím takto: r. 19 = 21,85, r. 21 = 21,85, r. 29 = 21,85. Treba aj nejaké ďalšie vyplniť? Mätú ma tie riadky 35 a 36.
Ešte som takéto nič nerobila. Prosím niekoho o radu. Ďakujem.
lenkam68
19.02.10,05:51
Do DDP musíš vyplniť všetky riadky, ktoré si mala v riadnom DP, ak je faktúra, ktorú su zabudla uviesť v riadnom priznaní došlá, teda daň máš na vstupe, tak v r. 19 a 21 zvýšiš sumu o túto faktúru. Ak ste v riadnom DP mali NO, tak zvýšiš aj r. 29, ak ste mali daň. povinnosť tak zníšiš sumy v r. 27 a 32. Do r. 35 a 36 uvedieš práve ten rozdiel, o ktorý sa zmenila riadne DP.

Z poučenia k vyplneniu DP:
K dodatočnému daňovému priznaniu

51. Riadok 35 - rozdiel oproti poslednej známej vlastnej daňovej povinnosti alebo poslednému známemu nadmernému odpočtu za príslušné zdaňovacie obdobie na základe daňových priznaní alebo zistení správcu dane v rámci daňovej kontroly.

52. Riadok 36 – suma dane, ktorá sa rovná sume uvedenej v riadku 35, ak sa má vysporiadať rozdiel v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu. V prípade, ak sa na základe podaného dodatočného daňového priznania nemá vysporiadať rozdiel uvedený v riadku 35 v prospech alebo na ťarchu štátneho rozpočtu, riadok sa nevyplňuje (napríklad pri úprave nadmerného odpočtu v čase, keď ešte nebol odpočítaný od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období).

Pri podávaní dodatočného daňového priznania sa postupuje podľa § 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb. v znení neskorších predpisov. V dodatočnom daňovom priznaní sa uvedú všetky údaje v správnej výške. Údaje v dodatočnom daňovom priznaní nahrádzajú údaje posledného daňového priznania.

Poznámka: Ak platiteľ dane v dodatočnom daňovom priznaní uvádza v riadkoch 18, 19, 24 a 25, ktoré majú predtlačené znamienko mínus, sumy so znamienkom plus, uvedie znamienko plus pred prvé číslo uvádzanej sumy.
myma
19.02.10,05:57
Ďakujem, ďakujem, ďakujem.
My sme tam mali nulovú DPH, nakoľko tá firma je taká aká je.
Takže v r. 19, 21, 29 bude 21,85 a v r. 35 a 36 bude -21,85.
Takto by to teda malo byť OK?
hajni
19.02.10,05:57
Mohol by niekto poradiť, ako je to, keď som v decembri obdržala leasingový kalendár (finančný leasing na úžitkové vozidlo), ktoré bolo vyhotovené bez udania DPH. Museli sme ju reklamovať. Ja som daňové podala, ale daň som si uplatniť nevedela, lebo som nemala údaje. Mám podať opravné, alebo stačí zdaniť v tomto štvrťroku?
Iwett
19.02.10,06:11
Mohol by niekto poradiť, ako je to, keď som v decembri obdržala leasingový kalendár (finančný leasing na úžitkové vozidlo), ktoré bolo vyhotovené bez udania DPH. Museli sme ju reklamovať. Ja som daňové podala, ale daň som si uplatniť nevedela, lebo som nemala údaje. Mám podať opravné, alebo stačí zdaniť v tomto štvrťroku?
Ak bola dph za 12/09 musíš podať dodatočné DP. Len v priebehu roka sa môže odrátať DPH v ktoromkoľvek štvrťroku.
lenkam68
19.02.10,07:53
Ak bola dph za 12/09 musíš podať dodatočné DP. Len v priebehu roka sa môže odrátať DPH v ktoromkoľvek štvrťroku.
Až tak úplne nesúhlasím, pretože pôvodný leasingový kalendár bol nesprávne vystavený a na základe takého som si nemohla DPH uplatniť (pre mňa je to to isté, akoby som ho vôbec nemala) preto bol vrátený na prepracovanie. Ak ste opravený leas. kalendár dostali až vo februári, a ste kvartálni platci, uplatnila by som DPH v riadnom DP za I. Q r. 2010.
hajni
19.02.10,13:07
Ďakujem za odpovede. Od začiatku sa mi tá zmluva nezdá. Máme s ňou len problémy. Najprv cena vozidla, potom výpočet percentuálnej miery nákladov a teraz splátkový kalendár. Dúfam, že sa nakoniec úžitkové vozidlo N1 zmení na M1.
adejka_79
25.02.10,10:17
Dobrý deň,
spracovávam doklady do DPH za 1/2010 a mám tu bločky s DPH z obdobia 12/2009, môžem si uplatniť DPH z týchto bločkov? ďakujem za radu vopred, lebo jedna kolegyna hovori že ano druha že nie...tak poradte
babi2
25.02.10,10:46
Dobrý deň,
spracovávam doklady do DPH za 1/2010 a mám tu bločky s DPH z obdobia 12/2009, môžem si uplatniť DPH z týchto bločkov? ďakujem za radu vopred, lebo jedna kolegyna hovori že ano druha že nie...tak poradte
Nakoľko sú to bločky, ktoré ste predpokladám obdržali pri nákupe, /teda mali ste ich/ môj názor je taký, že treba podať DDP

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo
adejka_79
26.02.10,07:41
ďakujem. neuplatnila som si DPH z tych bločkov čo som obdržala pri nákupe z 12/2009. Právo na odpočítanie je tak ako píšete najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka čiže do 31.12.2009. Čo už ked mame takych neporiadnych zamestnancov, že su schopni mi doniest aj do februarovej DPHčky bločky z 12/2009. Kôli tym par eur nebudeme podavať DDP. ešte raz ďakujem za info
ada159
25.01.11,11:48
Dodavateľská faktúra( neuhradená) vystavená v 08/2010, dodaná v januári po podanom daň.priznaní r. 2011. Firma účtujúca v PU, faktúru zaradí do min.roka, ako zaučtuje DPH z faktúry, ktorú neuplatní?