pulecz
23.01.10,18:36
Dobrý deň,
som si vedomý, že keď budem chcieť nakupovať tabak z tretích krajín a následne ho predávať na Slovensku musím okrem samotného tabaku a dovozu musieť uhradiť spotrebnú daň, CLO a DPH.
Chcem sa však opýtať, či budem DPH uhrádzať zo samotného dovezeného tabaku, alebo už aj s uhradenou spotrebnou daňou?
Príklad: Doveziem kilogram tabaku v hodnote 10,-eur. Spotrebná daň za kg tabaku je cca 64,-eur. Výsledná cena za tento kilogram s DPH bude 75,9 eur alebo 88,06 eur? Ďakujem.
elaurie
24.01.10,10:27
Spotrebná daň vstupuje do základu DPH.

§ 22 ods. 2 písm. a) zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty:

"Do základu dane podľa odseku 1 sa zahŕňajú aj iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa na tovar alebo službu..."

§ 24

"(1) Základom dane pri dovoze tovaru je hodnota určená na colné účely podľa colných predpisov.

(2) Ak nie sú zahrnuté do hodnoty určenej na colné účely, zahŕňajú sa do základu dane pri dovoze tovaru aj

a) dane, clá a iné platby splatné v zahraničí a splatné pri dovoze tovaru okrem dane, ktorá sa má vymerať,
b) súvisiace náklady (výdavky), ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia vzniknuté do prvého miesta určenia v tuzemsku."
pulecz
11.03.10,17:58
Ďakujem za odpoveď. Ešte jedna otázočka. Keby som nakupoval tabak v rámci EÚ, som nútený uhradiť okrem spotrebnej dane aj clo a DPH?
elaurie
12.03.10,07:24
Clo určite nie, v rámci EÚ sa clo neplatí.
pulecz
20.04.10,13:14
Ďakujem za odpovede.
Situácia sa mení, a to tak, že tabak bude nakupovaný z tretích krajín.
Som si vedomý, že okrem samotného tabaku s prepravou budem nútený uhradiť spotrebnú daň, clo, aj DPH. Ide mi však o to, kedy budem musieť tú DPH uhradiť? Hneď pred, pri alebo po prevzatí tovaru, alebo až po jeho predaji? Je nejaká možnosť na jej vrátenie? Ďakujem.
elaurie
21.04.10,08:28
Ďakujem za odpovede.
Situácia sa mení, a to tak, že tabak bude nakupovaný z tretích krajín.
Som si vedomý, že okrem samotného tabaku s prepravou budem nútený uhradiť spotrebnú daň, clo, aj DPH. Ide mi však o to, kedy budem musieť tú DPH uhradiť? Hneď pred, pri alebo po prevzatí tovaru, alebo až po jeho predaji? Je nejaká možnosť na jej vrátenie? Ďakujem.

§ 21 ods. 1 a 2 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty
Daňová povinnosť pri dovoze tovaru

(1) Daňová povinnosť pri dovoze tovaru vzniká

a) prepustením tovaru do colného režimu voľný obeh,
b) prepustením tovaru do colného režimu aktívny zušľachťovací styk v systéme vrátenia,
c) ukončením colného režimu dočasné použitie, s čiastočným oslobodením od cla,
d) pri späť dovážanom tovare prepustením do colného režimu voľný obeh z colného režimu pasívny zušľachťovací styk,
e) nezákonným dovozom tovaru,
f) odňatím tovaru colnému dohľadu,
g) v ostatných prípadoch, keď vznikne colný dlh pri dovoze tovaru.

(2) Daňová povinnosť pri tovare podľa odseku 1 vzniká dňom prijatia colného vyhlásenia na prepustenie tovaru do príslušného colného režimu alebo dňom, v ktorom colný dlh vznikol iným spôsobom ako prijatím colného vyhlásenia. Daň je splatná v lehote pre splatnosť cla podľa colných predpisov.
...

Splatnosť sumy dovoznej platby je v lehote 10 dní odo dňa, keď colný úrad oznámil jej výšku dlžníkovi.
pulecz
11.05.10,14:05
A potom je to ako s clom, resp. s postupnosťou platenia čiastok ako DPH, spotrebná daň a clo ? Ako príklad uvádzam dovoz 1kg tabaku, bolo mi povedané, že postup je nasledovný:

64,06 € spotrebná daň / 1kg (toto sa pripočíta ako prvé)
19% DPH (toto sa pripočíta ako druhé)
74.9% CLO (toto sa vypočíta/pripočíta nakoniec z celej čiastky)

Čiže pri nákupnej cene 1kg tabaku aj s dovozom 20€ bude výsledná suma, ktorú uhradím cca 175€ ?

Ďakujem.
Excise Duty
11.05.10,21:17
A potom je to ako s clom, resp. s postupnosťou platenia čiastok ako DPH, spotrebná daň a clo ? Ako príklad uvádzam dovoz 1kg tabaku, bolo mi povedané, že postup je nasledovný:

64,06 € spotrebná daň / 1kg (toto sa pripočíta ako prvé)
19% DPH (toto sa pripočíta ako druhé)
74.9% CLO (toto sa vypočíta/pripočíta nakoniec z celej čiastky)

Čiže pri nákupnej cene 1kg tabaku aj s dovozom 20€ bude výsledná suma, ktorú uhradím cca 175€ ?

Ďakujem.
Tvoje informácie sú nepresné. Najprv sa vypočíta výška cla z colnej hodnoty tovaru. K súčtu colnej hodnoty tovaru a cla sa pripočíta spotrebná daň a napokon sa z výslednej sumy vypočíta DPH. Uvedom si, čo znamená skratka DPH. Je to daň z pridanej hodnoty, teda do základu pre jej výpočet musíš zahrnúť každú položku, o ktorú sa zvýšila hodnota tovaru. Preto sa ako posledná vypočíta DPH a nie clo. Nemôžeš predsa podrobiť clu vnútroštátne dane, tie nedovážaš. Takže výsledná suma bude 117,86 €.
pulecz
27.06.10,15:03
Ďakujem.
Ešte by som sa chcel opýtať, či precleniu podliehajú aj dopravné náklady alebo len samotný tovar..?
Na faktúre bude cena za tovar samostatná položka a cena prepravy taktiež samostatná položka.
Kvaka
29.06.10,09:18
Ďakujem.
Ešte by som sa chcel opýtať, či precleniu podliehajú aj dopravné náklady alebo len samotný tovar..?
Na faktúre bude cena za tovar samostatná položka a cena prepravy taktiež samostatná položka.
Precleniu podliehajú aj náklady na dopravu, a to tá časť nákladov, ktorá prislúcha úseku od miesta odoslania v tretej krajine po miesto vstupu na colné územie EÚ, čiže po vonkajšiu hranicu EÚ. Náklady za tento úsek prepravy sú súčasťou colnej hodnoty uvádzanej v odseku 47 druhý stĺpec JCD.

Je potrebné vedieť, že pri dovoze tovaru z tretích krajín sa náklady na dopravu vyčísľujú za tri rôzne úseky dopravy
1. na účely určenia colnej hodnoty,
2. na určenie základu pre vymeranie DPH,
3. pre štatistické účely.

Prvý úsek úsek zahŕňa náklady na dopravu od miesta odoslania v tretej krajine po miesto, kde tovar vstupuje na colné územie Spoločenstva.
Druhý úsek zahŕňa náklady na dopravu od miesta vstupu do EÚ až po miesto určenia v SR.
Tretí úsek zahŕňa náklady na dopravu od miesta odoslania v tretej krajine po miesto vstupu na SR.
Ak sú známe len celkové náklady na celú zásielku, uvádzajú sa prepočítané podľa vzdialenosti.
Pozri napr. výpočet v téme http://www.porada.sk/794486-post2.html