Eri
21.09.05,11:13
Napíšte mi prosím Vás vaše skúsenosti s preplácaním poistných udalostí cez poisťovňu, keď máte uzavreté poistky ako účtovníci zo zodpovednosti pri výkone povolania.

Pretože sa mi stalo, že som podala dodatočné daň. priznanie k DPH, a preto nám (našej firme s.r.o.) DÚ vyrubil pokutu vo výške cca 8 000 Sk.
Išla som si tú pokutu preplatiť do svojej poisťovne a na moje počudovanie mi oznámili že mi to nepreplatia, lebo finančné sankcie a pokuty nie sú pre nich poist. udalosťou, a toto nepreplácajú. (v Allianzi)
Ale ja ako ekonómka-účtovníčka (nepracujem s hotovostnou pokladňou) nespôsobím inú škodu zamestnávateľovi, ako tú že mi môžu úrady vyrubiť nejakú pokutu.
Uvažujem že si tú poisku zruším, keď je mi nanič.

Aké máte skúsenosti s takýmito poistkami vy?
I
renča1
21.09.05,09:16
ja som sa tiež pýtala o takéto poistenie a bolo mi povedané, že neexistuje taká poistka na účtov.v tej istej poisťovni, ktorú si uviedla. Mňa by to tiež zaujímalo.
Denda
21.09.05,09:18
Ste zamestnancom firmy?
McMarti
21.09.05,09:20
Eri
21.09.05,09:33
Som zamestnancom firmy.
A mám tú poistku uzavretú ako súkromná osoba.
Denda
21.09.05,09:38
Som zamestnancom firmy.
A mám tú poistku uzavretú ako súkromná osoba.Podľa môjho názoru by si mala firma uplatniť náhradu škody voči Vám z dôvodu zanedbania si pracovných povinností a tým vzniknutej škode. Predpis od firmy na vymáhanie si škody napr. zrážkami zo mzdy sa odnesie do poisťovne a takúto udalosť by poisťovňa uhradiť mala, ak sa jedná poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
Mali sme takýto prípad.:)
svobodova
22.09.05,06:55
Podľa môjho názoru by si mala firma uplatniť náhradu škody voči Vám z dôvodu zanedbania si pracovných povinností a tým vzniknutej škode. Predpis od firmy na vymáhanie si škody napr. zrážkami zo mzdy sa odnesie do poisťovne a takúto udalosť by poisťovňa uhradiť mala, ak sa jedná poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania.
Mali sme takýto prípad.:)
Musím nesúhlasiť s Dendou, pretože práve z tejto poistky - zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania sa nedá uplatniť takáto poistná udalosť .
Je to poistka, ktorá slúži len na hmotné veci, ktoré máš zverené , a ktoré ak poškodíš, môžeš si uplatňovať náhradu škody prostredníctvom poisťovne. Samozrejme Ti musí zamestnávateľ Tvoje zavinenie, spôsobené nedbanlivosťou dokázať.
Existuje však poistka - tzv. profesijné poistenie, na toto sa skús opýtať vo svojej poisťovni, nie som si však istá, či je aj pre zamestancov, alebo iba pre živnostníkov .
Viem, že takúto poistku ponúka Allianz , ale aby s tebou uzatvorili zmluvu, podmienkou je ukončené VŠ vzdelanie, alebo členstvo v komere daňových poradcov. Práve včera som si poslala na vypracovanie požiadavku pre profesijné poistenie v ČPS a v Kooperatíve, takže Ti dám vedieť, ako som dopadla.
Jana Acsová
22.09.05,07:06
Musím nesúhlasiť s Dendou, pretože práve z tejto poistky - zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone povolania sa nedá uplatniť takáto poistná udalosť .
Stretla som sa s prípadom, keď súvisiace poistené plnenie za sankcie DÚ išlo práve z tejto poistky ... záleží na podmienkach zmluv.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Poistené plnenie bolo spojené s porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo priamych súvislostiach s ním v čase trvania poistenia.

Nejde o nesúhlas ... ale o zmluvné podmienky.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
svobodova
22.09.05,07:09
[QUOTE=AVO]Stretla som sa s prípadom, keď súvisiace poistené plnenie za sankcie DÚ išlo práve z tejto poistky ... záleží na podmienkach zmluv.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif Poistené plnenie bolo spojené s porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo priamych súvislostiach s ním v čase trvania poistenia.

Neviete aká to bola poisťovňa, lebo v Allianzi to neprešlo?
Denda
22.09.05,07:38
Bolo by dobré keby sem zadávateľ otázky doplnil akú poistku má uzatvorenú:)

To: Svobodová
Pre plnenie z poisťovne je dôležité aký zmluvný vzťah je uzatvorený medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Mám na mysli dohodnutú všeobecnú zodpovednosť zamestnanca podľa Zákonníka práce a pracovné povinnosti pri plnení pracovných úloh.:)
Jaroslávka
27.09.05,11:58
Ja som mala presne takú istú skúsenosť s pokutou, poistenie je len pre hmotné veci, na pokuty a penále sa nevzťahuje,/je to v poučení uvedené/ bola som v Kooperatíve, chcela som iný druh poistenia /profesijné je len pre SZČO, ktorá podniká v ekonomických činnostiach/ ja som zamestnanec.
Poisťovňa preplatila náhradu škody mojim kolegom údržbárom, ktorí spôsobili škodu/stratil náradie, rozbil nájomníkovi okno pri oprave v byte a pod./
Všetko ale musela firma dokladovať.
Jaroslávka