deni11
24.01.10,09:06
Zdravím,
ako špedícia mi fakturujú dopravcovia za sprostredkovanie bez dph alebo s dph, ak som neplatcom? A takisto ja mám fakturovať svojmu odberateľovi bez DPH aj ked on je platcom? Treba vždy toho čo fakturuje mne upozorniť, aby mi nefakturoval s dph? Prosím o radu, budem si zakladať živnosť-nie sro a či byť platcom alebo neplatcom neviem si vybrať, no určite chcem robiť jednoduché účtovníctvo, dakujem za odpovede.
veronikasad
24.01.10,08:14
Zdravím,
ako špedícia mi fakturujú dopravcovia za sprostredkovanie bez dph alebo s dph, ak som neplatcom? A takisto ja mám fakturovať svojmu odberateľovi bez DPH aj ked on je platcom? Treba vždy toho čo fakturuje mne upozorniť, aby mi nefakturoval s dph? Prosím o radu, budem si zakladať živnosť-nie sro a či byť platcom alebo neplatcom neviem si vybrať, no určite chcem robiť jednoduché účtovníctvo, dakujem za odpovede.
Špedícia je z pohľadu zákona o DPH velmi komplikovaná, určite sa do toho nepúšťaj sám - zver to do rúk odborníkovi.

Pre začiatok možno pomôže dobre spracovaná téma od poraďáčky danushky
http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html
deni11
30.01.10,11:39
Ďakujem, ale ja som potrebovala vedieť, či je pre mna výhodnejšie byť platcom DPH, a či musím robiť podvojné účtovníctvo, alebo ak by som chcela nejakú šikovnú účtovníčku, vedela by si mi poradiť ? dakujem
veronikasad
30.01.10,12:51
Ďakujem, ale ja som potrebovala vedieť, či je pre mna výhodnejšie byť platcom DPH, a či musím robiť podvojné účtovníctvo, alebo ak by som chcela nejakú šikovnú účtovníčku, vedela by si mi poradiť ? dakujem
plátca DPH nemusí viesť podvojné účtovníctvo. Ak hladáš účtovníčku, zadaj si bezplatný inzerát do inzercie na PORADe (z tvojho profilu nie je zrejmé odkial si), kde ako požiadavku uveď znalosť účtovnej a daňovej problematike v oblasti špedície.

mimotemyprvá veta platí v prípade, ak ide o SZČO a nie s.r.o. (s.r.o. vedie podvojné účtovníctvo bez ohľadu na to, či je platitelom DPH alebo nie je )