tomas424
24.01.10,09:37
Potreboval by som surne poprosim o radu. Jednenu znamenu som pozical asi pred rokom peniaze, ale stale ich nedokazem dostat naspat. Peniaze som mu pozical na dve casti- raz na ruku a raz prevodom na ucet, teda o tom druhom mam aspon aky taky doklad. Nebola podpisana ziadna zmluva, len ustna dohoda aj to bez dohodnuteho datumu. Zaujima ma teda, akym sposobom by som od neho mohol pozocane peniaze vymahat, ci cestou vymahania alebo podat nejake trestne oznamenie. Nemam v tejto oblasti ziadne skusenosti ani znalosti preto sa obraciam na vas. Dakujem za kazdu jednu radu.
katarina.j
24.01.10,09:10
no to budes mat tazke dokazat pozicanie penazi bez dokladu-bez zmluvy o pozicke...bude to tvrdenie proti tvrdeniu. tie peniaze co si mu daval "na ruku" asi tazko dokazes-ked si nemal pri tom ziadneho svedka
tomas424
24.01.10,09:14
a napriklad nahrany telefonat, v ktorom by som sa o tomto dlhu zmienil a samozrejme dlznik ho nejakym sposobom potvdil. a este co sa tyka tych penazi, ktore boli zaslane na ucet- tie su aspon teoreticky vymahatelne?
katarina.j
24.01.10,09:17
a napriklad nahrany telefonat, v ktorom by som sa o tomto dlhu zmienil a samozrejme dlznik ho nejakym sposobom potvdil. a este co sa tyka tych penazi, ktore boli zaslane na ucet- tie su aspon teoreticky vymahatelne?
ako som ti pisala, bez zmluvy alebo svedkov to bude tvrdenie proti tvrdeniu. čo si zaslal peniaze na učet-no doklad mas -vypis z banky, on môze tvrdit, ze ti to kešovo vyplatil, ja to vidim na dlhe lakte....
tomas424
24.01.10,09:19
a s tyn telefonatom. alebo ako by som mohol takto nepriamo ziskat priznani o tomto dlhu a jeho nevyplateni. teda take priznanie ktore by bolo dokladovatelne a uznatelne
zdenka131
24.01.10,10:03
Súd neuzná dôkazy získané nezákonným spôsobom, napríklad skrytou kamerou alebo nahrávkou telefonického rozhovoru, o ktorej osoba nevedela.
zdenka131
24.01.10,10:06
Najlepšie by bolo, ak by si navštívil niektorú advokátsku kanceláriu a požiadali o celkové zhodnotenie prípadu.
iriska
24.01.10,12:58
O.k. - ak si chceš byť istý v tom, čo urobíš, môžeš navštíviť aj právnika.

Takže, v prvom rade ho vyzvi doporučeným listom, že chceš, aby ti požičanú sumu v xy výške vrátil do ... napr. 25.02.2010, inak budeš postupovať súdnou cestou. Ak nevráti, budeš postupovať súdnou cestou.
Chobot
25.01.10,07:38
a s tyn telefonatom. alebo ako by som mohol takto nepriamo ziskat priznani o tomto dlhu a jeho nevyplateni. teda take priznanie ktore by bolo dokladovatelne a uznatelne

To ani nehovor, že si ho tajne nahral počas telefonovania. Bez jeho súhlasu nesmieš nikoho nahrávať, ani zvuk ani video.
filip.o
25.01.10,08:12
taktiež mám podobný problém s vymáhaním peňazí.
Premýšlaľ som na možnosťou napísania listu, kde by bolo uvedené, že mi je uvedená osoba dlžná čiastku peňazí, dátumy kedy boli poskytnuté peniaze a pod. a dať mu tento list podpísať. Zrejme to bude potrebné podpísať v prítomnosti notára.
Je to týmto spôsobom možné?
iriska
25.01.10,14:31
môže to byť v podobe listu a môže to byť aj v podobe zmluvy:
kto:...
komu:...
koľko: ....
dokedy: ...

úplne stačí.

Nemusí byť u notára, súd vydá platobný rozkaz aj na základe toho.
derck
19.03.10,08:21
aj ja mam problem. v oktobri som bol na turnuse v čechach. partak ktorý nas mal na starosti išiel po robote na disco a tam stratil peniaze na material a podobne ktore mu dal šef.požiadal ma či by som mu nepožičal 5000 Kč aby nemal problemy že on my ich potom hned vrati...tak som vytiahol s bankomatu a dal som mu ich...nikto priamo pri tom nebol iba ostatny kolegovia o tom vedia...teraz mi nedvíha tel. a skrýva sa...poradte ako mam postupovat.mam nejaku šancu že mi ich vrati? dakujem:(
kyblik
19.03.10,08:28
Takmer žiadnu. Naivne dufať, že sa prizná:(
Chobot
19.03.10,08:50
aj ja mam problem. v oktobri som bol na turnuse v čechach. partak ktorý nas mal na starosti išiel po robote na disco a tam stratil peniaze na material a podobne ktore mu dal šef.požiadal ma či by som mu nepožičal 5000 Kč aby nemal problemy že on my ich potom hned vrati...tak som vytiahol s bankomatu a dal som mu ich...nikto priamo pri tom nebol iba ostatny kolegovia o tom vedia...teraz mi nedvíha tel. a skrýva sa...poradte ako mam postupovat.mam nejaku šancu že mi ich vrati? dakujem:(

Nemáš písomný dôkaz o pôžičke, nemáš svedkov = nemáš ako dokázať, že si mu tie peniaze požičal.

ZA 5000 CZK ti parťák prezradil svoj charakter....:rolleyes:;)

Šanca, že vráti.... tá je vždy, aj keď chabá. Nádej zomiera posledná.
Iulius
19.03.10,09:31
Ked si mu pozicala napr. 10000 € napis list kde budes ziadat 20000€ naspät, ak ti napise, ze v ziadnom pripade, ze si pozical iba 10000€ bude to ako uznanie dlhu a mas to :D:D:D

ale teraz vazne, navstiv advokatsku kancelariu, ktora ho vyzve listom, a prip. ti navrhne ine riesenia, kazdopadne aj ustna dohoda je dohoda a ak budes mat svedkou ktory to budu vediet preukazat malo by to pred sudom uspesne. Kazdopadne, ked tam nebola doba na splatenie, treba ho v prvom rade k tomu vyzvat.
kyblik
19.03.10,09:38
mimotemyAdvokát... vidíš to ma nenapadlo. Dlžoba 5000 CZK, advokát 100 Eur...:D
gabooz
19.03.10,15:47
Mozes nanho skusit fintu, ze ho zoberies notarovi, ze to date na papier (len pre cistotu veci) a ze mu das dalsich 6 mesiacov na zaplatenie. Notar to cele spise vo forme notarskej zapisnice, cim ziskas exekucny titul. Po 6 mesiacoch (alebo case aky mu urcis) ho vyzves, nezaplati a mozes to dat priamo vymahat exekutorovi.

Co sa tyka toho telefonatu. Takyto dokaz moze sud, ale aj nemusi uznat. Treba si uvedomit, ze zakaz ziskavania dokazov plati pre trestne konanie, v obcianskopravnom spore ich predlozit mozes.

Ak vytiahnes nanho telefonny rozhovor a on nebude namietat, ze si ho poriadil bez jeho suhlasu, sud tento dokaz uzna. Samozrejme ak bude zastupeny advokatom, ten ta stopne, ale to neznamena, ze sud takyto dokaz neprijme. (Napr. sud prijme ako dokaz kamerovy zaznam z verejneho priestranstva).

Bol som na jednom rozvodovom konani, ked manzel vytiahol na manzelku fotky ako si uziva s milencom a sud tento dokaz prijal, aj napriek namietaniu.
derck
21.03.10,13:42
a keby som sa dohodol s tymy čo neboli priamo pri tom že by vypovedali že boli pri tom...všetci čo tam bboli viem že su na mojej strane...on totiž dlhuje viacerým len oni sa na to vykašlali čo ich poznam
buchač
21.03.10,14:34
a keby som sa dohodol s tymy čo neboli priamo pri tom že by vypovedali že boli pri tom...všetci čo tam boli viem že su na mojej strane...on totiž dlhuje viacerým len oni sa na to vykašlali čo ich poznam

...ešte furt nevieš riešenie .....furt a stále ..?????????????????;)

5.000 českých ???

Ostatní prepáčia , ale kvôli takejto malej sume sa neoplatí ani auto naštartovať , nieto ešte po úradoch behať ...
Veď tie náklady a výdavky s tým spojené ...viem , o čom vravím , len na kolky som dal viac ako je vyššie uvedená suma ...:confused:
derck
21.03.10,18:10
ved ale ak by prehral tak by trovy platil on...možno sa mi to naozaj neoplati koli takej sume ale toto mu len tak nenecham nech pyka. ja som už rozmyšlal aj o fyzickom napadnuti...a kolko je doba premlčania? či ako to je...
Chobot
21.03.10,20:29
ved ale ak by prehral tak by trovy platil on...možno sa mi to naozaj neoplati koli takej sume ale toto mu len tak nenecham nech pyka. ja som už rozmyšlal aj o fyzickom napadnuti...a kolko je doba premlčania? či ako to je...

Pokiaľ to chceš riešiť legálnou cestou a nie pomocou pár hlavohruďov, tak na to zabudni. Cesta súdu je drahá a neistá, pretože nemáš dôkazy. Ale ak chceš, môžeš podať žalobu. Predpokladám, že platobný rozkaz ti bez pojednávania súd nevydá, nakoľko chýbajú dôkazy o dlžnej sume. Potom dôjde k pojednávaniu a každý si bude tvrdiť svoju verziu.
buchač
21.03.10,20:55
ved ale ak by prehral tak by trovy platil on...možno sa mi to naozaj neoplati koli takej sume ale toto mu len tak nenecham nech pyka. ja som už rozmyšlal aj o fyzickom napadnuti...a kolko je doba premlčania? či ako to je...

....počkaj , počkaj ....ale tu nik nespomínal fyzické napadnutie ...;)
derck
25.03.10,17:50
dakujem za rady.pokusim sa to nejak riešit ale poviem pravdu mam riadne nervi na toho hejzlla a najradšej by som si ho podal... dakujem :)....skusim to cez sestre spolužiakovho policajta snad sa podari...