Kika69
24.01.10,13:51
Ahojte! Prosím Vás mohli by ste mi poradiť v nasledovnom probléme? Firma štvrťročný platiteľ DPH objednala aj zaplatila za službu (jedná sa o registráciu domény) maďarskému dodávateľovi 3.12.2009. Služba bola uhradená na základe emailom zaslanej predfaktúry z 11. mesiaca s tým, že faktúra bude zaslaná po úhrade. Aj napriek urgenciám maďarský dodávateľ dodnes faktúru nezaslal. Navyše maď. dodávateľ má IČ DPH EU, predfaktúra bola vystavená s 25 % DPH a na meno konateľa firmy. Tak som povedala konateľovi, nech dá faktúru prepísať na firmu a nech ju vystavia bez DPH, (dúfam, že uvažujem správne).
Chcem sa spýtať, kedy mám samozdaniť faktúru? (samozrejme myslím po oprave, al keď ju pošlú s DPH, tak ju musím samozdaniť tiež) V ktorom kvartáli?
Ak ju pošle koncom januára alebo vo februári s vlaňajším dátumom, tak mám podať DDP za IV.Q a priznať daň podľa par. 19 starého zákona, podľa ktorého daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry? A odpočet uplatniť v I.Q. podľa par. 51 ods.1. písm.c t.j. keď mám fa od dodávateľa z iného členského štátu? Uvažujem správne?
Lianka
24.01.10,15:33
Navyše maď. dodávateľ má IČ DPH EU, predfaktúra bola vystavená s 25 % DPH a na meno konateľa firmy. Tak som povedala konateľovi, nech dá faktúru prepísať na firmu a nech ju vystavia bez DPH, (dúfam, že uvažujem správne).

Ano, uvazujes spravne, ak to ma byt za sluzby poskytnute firme. Ak ma ist o sluzby poskytnute obcanovi na jeho osobnu spotrebu (meno konatela), tak bola faktura vystavena spravne.


Chcem sa spýtať, kedy mám samozdaniť faktúru? (samozrejme myslím po oprave, al keď ju pošlú s DPH, tak ju musím samozdaniť tiež) V ktorom kvartáli?
Ak ju pošle koncom januára alebo vo februári s vlaňajším dátumom, tak mám podať DDP za IV.Q a priznať daň podľa par. 19 starého zákona, podľa ktorého daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry? A odpočet uplatniť v I.Q. podľa par. 51 ods.1. písm.c t.j. keď mám fa od dodávateľa z iného členského štátu? Uvažujem správne?

Pozri § 19
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Odpocet, ked obdrzite fakturu.
Kika69
24.01.10,17:12
Lianka krásne ďakujem za pomoc, presne na tento par. som myslela. Služba bola poskytnutá firme v súvislosti s ich predmetom podnikania.
Inak ma napadlo, len čisto v teoretickej rovine, čo ak náhodou by firma vystavila faktúru s januárovým dátumom? Vtedy podľa ktorého zákona DPH postupujeme? Rok 2009 či 2010? Lebo podľa nového zákona par. 19 ods. 2 vzniká daňová povinnosť dňom dodania služby a ostatná časť ods. 2 bola zrušená. Podľa starého však dňom vyhotovenia faktúry. Ako by ste postupovali vtedy? Dúfam, že táto situácia nenastane.
azla
24.01.10,17:56
v zákone sú prechodné ustanovenia.


§ 85h
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Ak je služba dodaná inak ako podľa odseku 2 zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu pred účinnosťou tohto zákona a osobou povinnou platiť daň bol príjemca služby a daňová povinnosť nevznikla do 31. decembra 2009 alebo vznikla čiastočne v rozsahu prijatej platby podľa § 19 ods. 4, vzniká daňová povinnosť podľa § 19 ods. 2 v znení účinnom do 31. decembra 2009.
Kika69
24.01.10,18:40
Anka vďaka, ja som sa toto prechodné ustanovenie nepostrehla.
AdrianaA
26.01.10,11:38
Ano, uvazujes spravne, ak to ma byt za sluzby poskytnute firme. Ak ma ist o sluzby poskytnute obcanovi na jeho osobnu spotrebu (meno konatela), tak bola faktura vystavena spravne.



Pozri § 19
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Odpocet, ked obdrzite fakturu.

počiarknuté platí len pre prípady §19 ods 3. d. Teda dodanie služby čiastkovo alebo opakovane. Pri iných službách toto ustanovenie vypadlo.

Pre tento prípad sa treba riadiť prechodnými ustanoveniami.
olarac
26.01.10,16:07
Chcela by som poprosiť o radu. Dostali sme faktúru od nemeckého dodávateľa za užívateľské poplatky-používanie databanky na obdobie 01.01.2010-30.06.2010. Na faktúre je uvedené, že platcom DPH je príjemca služby, takže my, ale nie je uvedený dátum dodania služby. Dátum vystavenia fa je 04.01.2010. Úhradu sme zaslali dnes. Chcem sa spýtať, kedy to samozdaniť, aký dať dátum dodania služby. Dátum úhrady, alebo dátum 30.06.2010? Neviem si rady, dúfam, že porada poradí. ĎAKUJEM
Lianka
26.01.10,17:31
Chcela by som poprosiť o radu. Dostali sme faktúru od nemeckého dodávateľa za užívateľské poplatky-používanie databanky na obdobie 01.01.2010-30.06.2010. Na faktúre je uvedené, že platcom DPH je príjemca služby, takže my, ale nie je uvedený dátum dodania služby. Dátum vystavenia fa je 04.01.2010. Úhradu sme zaslali dnes. Chcem sa spýtať, kedy to samozdaniť, aký dať dátum dodania služby. Dátum úhrady, alebo dátum 30.06.2010? Neviem si rady, dúfam, že porada poradí. ĎAKUJEM

Ze samozdanit, to je v poriadku.
Ak sa nemylim, datum dodania sluzby je podla poslednej novely od 1.1.2010 posledny den obdobia, za ktore sa plati alebo datum realizovania platby - co nastane skor. Som toho nazoru, ze po zrealizovani uhrady by Vam mal prist danovy doklad na ucely DPH - tam by mal byt uvedeny aj datum dodania sluzby (datum platby).
olarac
27.01.10,07:58
Ďakujem za názor, hádam po prijatí platby pošlú faktúru, uvidíme, pretože jednu už mám, tak neviem či pošlú ešte jednu? Vďaka
Kika69
01.03.10,09:22
Chcela by som sa vrátiť k svojej pôvodnej otázke. Dodávateľ do dnešného dňa nezaslal faktúru na firmu a ja neviem, čo ďalej robiť.
Momentálne je to v polohe, že konateľ zamenil Eur na Ft a mám doklad, že to vložil na účet firmy. Vzniká daňová povinnosť s.r.o. podľa par. 19 zákona platného v r. 2009 /keďže sa jedná ešte o rok 2009/ aj v tom prípade, keď máme k dispozícii predfaktúru poslanú emailom na meno konateľa?

§ 19
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

Ako by ste to riešili?