fufu2009
24.01.10,16:44
Ahojte poraďáci.
Vie mi prosím Vás niekto poradiť či si môžem uplatniť daňový bonus na manželkinu dcéru (aj keď ju nemám osvojenú,ale žijeme v spoločnej domácnosti) vzhľadom na to že manželka má dcéru súdom zverenú do opatery a od 1.1.2010 ostala na materskej.
Na daňovom úrade mi jedny úradníčky povedali že môžem a druhé že nie.:rolleyes:

Ďakujem.
Fero
veronikasad
24.01.10,15:46
Ahojte poraďáci.
Vie mi prosím Vás niekto poradiť či si môžem uplatniť daňový bonus na manželkinu dcéru (aj keď ju nemám osvojenú,ale žijeme v spoločnej domácnosti) vzhľadom na to že manželka má dcéru súdom zverenú do opatery a od 1.1.2010 ostala na materskej.
Na daňovom úrade mi jedny úradníčky povedali že môžem a druhé že nie.:rolleyes:

Ďakujem.
Fero
Môžeš ...

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Tweety
24.01.10,15:49
Môžeš ...

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
Len doplním, DB si môžeš uplatniť len ak splňaš výšku príjmu § 33 Zákon o dani z príjmov
Daňový bonus
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
fufu2009
24.01.10,16:19
A čo mám robiť v prípade že mi to aj napriek tomu účtovníčka neuplatní??
ivka70
24.01.10,16:26
A čo mám robiť v prípade že mi to aj napriek tomu účtovníčka neuplatní??

A preco by ti to nemala uplatnit.
Ty podpises, ze si uplatnujes a das vyhlasenie, ze spolu s dcerou manzelky zijes v jednej domacnosti a ona je povinna ti to uplatnit.
Ak nechce, nech ti da zakonny dovod, preco nie.
Xanti
24.01.10,16:27
A čo mám robiť v prípade že mi to aj napriek tomu účtovníčka neuplatní??
Urobiť si sám danové priznanie typu A.
A učtovníčke podakovať za ochotu, a odporučiť jej dalšie vzdelávanie.