Katka2
24.01.10,19:31
Ahojte. Potrebovala by som poradiť:
Zaplatili sme zálohu za práce 22.12.09, následne prišla faktúra za tie práce, ale s dátumom dodania 31.12.09. Ako evidujete takéto faktúry, keď viete, že dodávateľ uviedol na faktúre zlý dátum dodania? Tak ako je to na faktúre, alebo ako to má byť? (Dodávateľovi je to jedno, že tam je takýto dátum.) Ďakujem.
bv_alexandra
24.01.10,18:37
No ja v tom nevidím chybu.
Dodávatel síce dostal zálohu 22hého ale ak to dobré chápem práce ukončil 31 k tomuto dátumu vystavil fa a tiež uviedol dátum dodania služby 31vého pretože ku tomu dnu práce ukončil a v tejto fa pravdepodobne odpočíťal zálohovú platbu.
:);)
azla
24.01.10,18:38
Ahojte. Potrebovala by som poradiť:
Zaplatili sme zálohu za práce 22.12.09, následne prišla faktúra za tie práce, ale s dátumom dodania 31.12.09. Ako evidujete takéto faktúry, keď viete, že dodávateľ uviedol na faktúre zlý dátum dodania? Tak ako je to na faktúre, alebo ako to má byť? (Dodávateľovi je to jedno, že tam je takýto dátum.) Ďakujem.

Možno to je aj správny dátum.
Ide o to, kedy tie práce boli ukončené.
Jedná daňová povinnosť vzniká prijatím platby, druhá poskytnutím služby.
V tomto prípade stačí jeden doklad a dátum podľa môjho názoru by mohol byť dátum dodania služby (nie prijatia preddavku)


§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)



(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Katka2
24.01.10,18:43
Ďakujem vám. Veľmi ste mi pomohli.:)
SAIVI
15.05.12,12:50
Na niektorých dodávateľských faktúrach mám odberateľom nesprávne uvedené dátumy dodania. Napríklad na dodacom liste je dátum 29.03.2012 , ale na k nemu príslušnej faktúre je dátum dodania 19.04.2012 .. Mám takýhto dodávateľov viac, niektorých som na to upozornila..ale dalej uvádzajú neskoršie dátumy..
Môže nás ako odberateľa DU sankciovať za tento nesúlad v neskorších dátumoch na prijatých faktúrach ? ( DPH si uplatňujeme podľa dátumov na faktúre uvedených odberateľom, tedy tých neskoršich )
SilMar Group
15.05.12,13:43
Na niektorých dodávateľských faktúrach mám odberateľom nesprávne uvedené dátumy dodania. Napríklad na dodacom liste je dátum 29.03.2012 , ale na k nemu príslušnej faktúre je dátum dodania 19.04.2012 .. Mám takýhto dodávateľov viac, niektorých som na to upozornila..ale dalej uvádzajú neskoršie dátumy..
Môže nás ako odberateľa DU sankciovať za tento nesúlad v neskorších dátumoch na prijatých faktúrach ? ( DPH si uplatňujeme podľa dátumov na faktúre uvedených odberateľom, tedy tých neskoršich )

Podľa môjho názoru majú skôr problém dodávatelia - daňový úrad môže urobiť krížovú kontrolu. Oni sú povinní do 15 dní od dodania tovaru vystaviť faktúru. Keďže ty si uplatňuješ DPH neskôr a po splnení všetkých podmienok uvedených v §49 a 51, podľa mňa s tým problém u teba robiť nebudú. Ale ono závisí aj na akú tetu na daňovej kontrole narazíš. Niekedy bývajú veľmi iniciatívne...

s.
marjankaj
15.05.12,13:58
Na niektorých dodávateľských faktúrach mám odberateľom nesprávne uvedené dátumy dodania. Napríklad na dodacom liste je dátum 29.03.2012 , ale na k nemu príslušnej faktúre je dátum dodania 19.04.2012 .. Mám takýhto dodávateľov viac, niektorých som na to upozornila..ale dalej uvádzajú neskoršie dátumy..
Môže nás ako odberateľa DU sankciovať za tento nesúlad v neskorších dátumoch na prijatých faktúrach ? ( DPH si uplatňujeme podľa dátumov na faktúre uvedených odberateľom, tedy tých neskoršich )
A za čo by ťa mali sankcionovať? Veď ty si zákon neporušila. A dodávateľ ťa trápiť nemusí, veď za neho platiť nebudeš.
betka
17.05.12,09:50
Dodavateľ si posunul DP na 4/12, alebo na 2.Q., aby nemusel mať takú vysokú DP.;)

Skúste im zavolať, že dátum dodania ste mali v 3/2012, a že je FA zle vystavená. Ak ste už FA zaplatili, tak úverujete dodavateľa.