sikovnica
24.01.10,21:22
Dobry den,

prosim Vas, poradte nam ohladne registracie pre DPH podla par. 7a ods. 2, kde sa neplatitel musi registrovat pre DPH, ked dodava sluzby do ineho clenskeho statu a dan je povinny platit prijemca sluzby.

My nie sme platcovia DPH. Predavame nas vlastny program- software cez internet hocikomu, kto sa logne do nasho obchodu a kupi si to. Software si stiahne zo stranky (cize neposielame CDcka), faktura sa tlaci elektronicky. Samozrejme, nemame sancu zistit, ci kupujuci je z EU, ci je registrovany pre DPH alebo nie... Ako by ste riesili tuto situaciu? Sme povinni sa registrovat, hlavne ked nevieme, kto je nas klient? Klienti vyplnia udaje jednorazovo, tie sa objavia na fakture a klienti mozu byt naozaj z celeho sveta. Podotykam, ze platcovia sme byt nechceli a nedosahujeme obrat 49790 E (ak je to relevantne).

Dakujeme za pomoc.
emmma
24.01.10,21:56
Pri určení správneho vystavenia faktúry je nutné vedieť o akého odberateľa ide. Ak je registrovaný v inej krajine EU faktúra je bez DPH a ak ide o súkromnú osobu faktúra je s DPH. Pri objednávaní softvéru asi musia niečo vyplniť - doplnte tam povinný údaj či je platcom DPH alebo nie a na stránke DRSR sa to dá overiť.
sikovnica
25.01.10,08:27
Dakujem za odpoved. Ale este sa chcem opytat - ak sa teda zaregistrujem podla par. 7a, musim osobam v EU, ktore su platitelmi, fakturovat bez DPH - potial sme to pochopili. Ale ked si ten program kupi niekto z EU, ktory nie je registrovany - tak musim uctovat DPH k fakture za software, lebo sme registrovani podla 7a? A dalej, ked si to kupi niekto z tretieho statu? Prave preto sme totiz neplatcovia, tomu sme sa chceli vyhnut. Este raz dakujem za vsetky odpovede.
emmma
25.01.10,08:37
To že ste neplatcovia DPH som si dostatočne neuvedomila. Keď odberateľ z EU nie je platca DPH - súkromná osoba - tak potom je fa bez DPH a tento obchod neuvádzate v súhrnnom výkaze.
sikovnica
25.01.10,09:53
Aha, jasne. A ked to nebude sukromna osoba, ale normalne podnikatel v EU, ktory nie je registrovany pre DPH?
A pre staty mimo EU? Ako budeme fakturovat podnikatelom napr. v USA?
Je nejaky pripad, kde budeme musiet fakturovat s DPH, ked sme registrovani len podla par. 7a? Mame z toho gulas. Lebo nechapem, co je to za status - byt neplatitel, ale registrovany...
Moc Vam dakujem za pomoc.
A este posledna otazka - budem musiet davat danove priznanie alebo staci suhrnny vykaz?
emmma
26.01.10,09:15
Ak dodávate službu podnikateľovi do EU ktorý nie je registrovaný na DPH musí sa pred prijatím služby registrovať - tak ako u nás od 01.01.2010. Zdaniteľná osoba registrovaná na DPH ale neplatca DPH znamená že je registrovaný podľa §7 ale nestáva sa "klasickým" platcom DPH podľa §4 - teda nemá nárok na odpočet DPH na vstupe a výstup uskutočňuje bez DPH pri všetkých ostatných obchodoch - v tuzemsku.
lentak2
02.11.10,11:58
A ako to je s fakturaciou do ostatnych krajin mimo EU? DPH sa neuvadza a teda nemusime byt registrovani pre DPH?
lentak2
02.11.10,12:12
A este jedna otazka...chcem si kupit online sluzbu od firmy v CR

Firma v CR je registrovana pre DPH a predava online sluzbu.
Ja som zivnostnik v SR a nie som registrovany pre DPH.

Mozem si od danej firmy sluzbu objednat? Alebo by som sa musel registrovat pre DPH, cize je pre mna jednoduchsie objednat danu sluzbu od firmy v SR?