b_uhrin
24.01.10,22:04
Dobry den,
mam takuto dilemu: v r. 2007 sme vtedy este s priatelkou kupili byt do podieloveho spoluvlastnictva (1/2-vica a 1/2-vica) za sumu napr. 100.
V roku 2009 sme byt predali uz ako manzelia za rovnaku sumu 100. Manzelka mala v byte trvaly pobyt viac ako 2 roky, ja som tam nemal trvaly pobyt vobec, nehnutelnst sme nevlastnili viac ako 5 rokov..
Ako je to s danou z prijmu ? Podla toho, co som tu v archive precital, manzelka by si nemusela podavat DP a je oslobeodena od dane.
Ja by som podla vsetkeho mal podat DP avsak nie je mi jasne, aky prijem z predaja nehnutelnosti (a zaroven ake vydavky) mam uviest, ked v zmluve nie je uvedene, za aku sumu bol ten-ktory podiel nadobudnuty a za aku sumu predany. V obidvoch zmluvach je len uvedene, ze kupna cena za byt ako celok je 100.
AK by ste niekto vedeli, ako toto vyriesit, budem rad kazdemu prispevku.,
DAKUJEM !
Brano u.
k.i.n.o.
24.01.10,21:20
No, škoda, že sa radíš teraz, keď je už po predaji. Mohol si sa plateniu dane vyhnúť, samozrejme legálne.
V tejto chvíli asi budeš nútený zdaniť príjem zo svojej polovice. Ak v zmluve nie je špecifikované ináč, tak som toho názoru, že tebe "pripadá" časť kúpnej ceny zodpovedajúca tvojmu spoluvlastníckemu podielu, teda polovica. Podobne aj pri nadobudnutí. Čiže polovica ceny, za ktorú ste predali, mínus polovica ceny, za ktorú ste kúpili, je podľa mňa tvoj "zisk". Odpočítať ešte môžeš prípadné preukázateľné náklady vynaložené na zhodnotenie nehnuteľnosti, resp. polovicu z nich (investovali ste asi spoločne).
b_uhrin
25.01.10,07:12
dakujem za info. Inac, z toho co si uviedol, by som nemal platit ziadnu dan, pretoze som ten svoj podiel predal za rovnaku sumu ako kupil, zhodnotenie nebolo ziadne.
A aky mas nazor, manzelka by nemala nic zdanovat a nemusi si podavat ani danove priznanie ?
PS: zaujimalo by ma (do buducna sa to mozno este zide, aj ked dufam, ze uz ziadne predaje bytu nebudeme robit), ako sa tomu da vyhnut ?
diky b.
k.i.n.o.
25.01.10,19:07
Prepáč, to mi ušlo - kúpili ste za "100", predali tiež za "100". Takže daň skutočne neplatíš, iba uvedieš príjem v daňovom priznaní. Manželka spĺňa podmienku na oslobodenie od dane, takže daňové priznanie ani nepodáva.

To riešenie, ktoré som naznačil, by malo význam, ak by ste byt predali za vyššiu cenu, ako bola nadobúdacia cena, teda by ste na ňom "zarobili". V takom prípade by stačilo, ak by si ty manželke predal svoju polovicu za cenu, za ktorú si kúpil (bol by si v pozícii ako teraz, že by si zdaňoval nulu). Na tom nie je nič nekalé. Manželka by potom mohla predať celý byt za akúkoľvek cenu, keďže v ňom mala v deň predaja trvalý pobyt po dobu aspoň 2 rokov, od dane je oslobodená...
b_uhrin
26.01.10,17:13
k.i.n.o.
dakujem, za info a uistenie ...