OlgaM
24.01.10,23:25
Mám faktúru za služby/grafické práce/ z Čiech vystavenú v januári 2010 a deň dodania je uvedený 31.12.2009. Kedy uvediem samozdanenie v daňovom priznaní? Za decembrer 2009 alebo za január 2010?
marina8
24.01.10,23:38
Mám faktúru za služby/grafické práce/ z Čiech vystavenú v januári 2010 a deň dodania je uvedený 31.12.2009. Kedy uvediem samozdanenie v daňovom priznaní? Za decembrer 2009 alebo za január 2010?

par. 19/2 z. o DPH

(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby. Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby podľa § 69 ods. 2 až 4, daňová povinnosť vzniká dňom vyhotovenia faktúry; ak faktúra nie je vyhotovená do konca tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná, daňová povinnosť vzniká posledným dňom tretieho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola služba dodaná.

ak je vyhotovena v 01/2010, do DP v 01/10
OlgaM
24.01.10,23:47
ďakujem za odpoveď,takže sa riadim podľ zákona o DPH platného za r.2009
marina8
24.01.10,23:54
ďakujem za odpoveď,takže sa riadim podľ zákona o DPH platného za r.2009

podla mna ano
ta druha veta sa vypustila az od 01.01.2010 a podla mna plati pre dodavky od 01.01.2010, nie pre dodania z roku 2009
ked som pozerala komentar, priklady boli uvedene iba za rok 2010 s prislusnym ustanovenim
OlgaM
24.01.10,23:54
Ešte mám jednu otázku: tuzemský dodávateľ vystavil odberateľovi v decembri 2009 faktúru za nájomné na január 2010 .
Vystavená faktúra je 20.12.2009, dátum zdan.plnenia je 31.12.2009 a splatnosť je 31.12.2009. Zaplaténá bola 29.12.2009.
Podľa mňa je zle vystavená!
marina8
25.01.10,00:00
Ešte mám jednu otázku: tuzemský dodávateľ vystavil odberateľovi v decembri 2009 faktúru za nájomné na január 2010 .
Vystavená faktúra je 20.12.2009, dátum zdan.plnenia je 31.12.2009 a splatnosť je 31.12.2009. Zaplaténá bola 29.12.2009.
Podľa mňa je zle vystavená!

a to vystavena a dodana nemalo byt opacne? nepomylili sa?
OlgaM
25.01.10,00:07
nie nepomýlili oni chcú vopred nájomné za január a faktúrovali v decembri, neviem či môžem odpočítať daň za december,ale myslím, že nie
marina8
25.01.10,00:11
nie nepomýlili oni chcú vopred nájomné za január a faktúrovali v decembri, neviem či môžem odpočítať daň za december,ale myslím, že nie

je to najomne platene dopredu, mas fakturu tak si odpocitas dan, ale do nakladov to pojde v roku 2010, na fakture uctujes 381
OlgaM
25.01.10,00:21
Ďakujem veľmi pekne za rady,mám zaúčtované na 381 len tá DPH-čka ma mýli v súvislosti s platným zákonom od 1.1.2010. Ale teraz už musia faktúrovať až vo februári na február-však?