moniq81
25.01.10,08:05
Ahojte,

mám SZČO, ktorá kúpila auto na lízing. V TP je zapísaná ako držiteľ osvedčenia a ako vlastník je lízingovka. Je správne, že je daňovníkom podľa par. 85 odst. 1, písmeno a? Alebo má byť správne odst. 1 písmeno c?

Ďakujem
moniq81
25.01.10,10:20
prosím môže mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť???
Ďakujem
ekonom1
25.01.10,10:26
ja by som dala 1 c)
moniq81
25.01.10,11:02
Prosím mám s tým niekto skúsenosť odst. 1 a alebo 1 c???

Ďakujem
ekonom1
25.01.10,11:22
Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:

- § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,

- § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,

- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

- § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

- § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

- § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.
ekonom1
25.01.10,11:23
takže určite
- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie
moniq81
25.01.10,11:29
:) Ďakujem veľmi pekne.
azla
25.01.10,11:34
takže určite
- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

Ja mám iný názor - odst. 1, písm. a.

Svoj názor som vysvetlila tu.

http://www.porada.sk/1266584-post12.html
ekonom1
25.01.10,12:02
Do kelu, som prehliadla že je v technickom SZČO zapísaná ako držiteľ.
Súhlasím s azla.
Zoltán Kovács
25.01.10,13:14
Riadok č. 07 - uvedie sa daňovník - fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá podľa:

- § 85 ods. 1 písm. a) - je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla,

- § 85 ods. 1 písm. b) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená, alebo zanikla,

- § 85 ods. 1 písm. c) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,

- § 85 ods. 1 písm. d) - používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

- § 85 ods. 2 písm. a) - zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí; ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

- § 85 ods. 2 písm. b) - stála prevádzkareň alebo iná organizačná zložka osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.
ekonom1
25.01.10,14:11
Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.

Mi to nedalo tak som hľadala. Vieš že máš pravdu.:eek:
To je neskutočné.
Zavesím vyjadrenie DU aj s otázkou:
Otázka:
Zamestnanec je vyslaný na pracovnú cestu vlastným motorovým vozidlom, ale v technickom preukaze je ako majiteľ vozidla uvedený brat zamestnanca. Podlieha toto vozidlo dani z motorových vozidiel ?
Odpoveď:
Pre účely určenia daňovníka dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o miestnych daniach) je rozhodujúce, kto je ako držiteľ zapísaný v dokladoch vozidla.
Daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.

:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused::confused::confused::confused:
azla
25.01.10,14:22
Malá technická otázočka, po asi 15 priznaní k dani z MV. Mám pravdu, ak zamestnanec používa súkromné motorové vozidlo, pri ktorom nie je uvedený v TP ani ako majiteľ, ani ako držiteľ pre účely zamestnávateľa, že toto auto nepodlieha dani z MV? Podľa mňa pri tomto aute nevzniká povinnosť. (Inokedy mi je to jasné, ale teraz to pripisujem na "rováš" prepracovanosti, že nie som istý)
Za potvrdenie, alebo vyvrátenie budem vďačný.

Potvrdzujeme :rolleyes::)
Pripájam stanovisko drsr.(aby si veril, že je to tak, a že si to už raz videl:D:rolleyes:)

http://www.porada.sk/t81019-vyjadrenie-drsr.html
Zoltán Kovács
25.01.10,14:29
Ďalšia technická otázka:
Podľa sídla spoločnosti miestne príslušným DÚ je SC. Používa osob.mot.vozidla, ktoré patrí zamestnancovi (zároveň konateľ-jediny majiteľ). Teda je to auto zdaňované podľa §85 ods.2 písm. a). Lenže auto má ŠPZ pridelené podľa bydliska zamestnanca v BA.
Minulý rok som podal priznanie k DzMV podľa sídla, teda v SC. Na to DÚ Senec nám oznámilo, že priznanie postupuje na DÚ BA V, ako miestne príslušnému úradu.
Ostal som civieť asi takto :eek:. Bol som presvedčený, že priznanie sa podáva podľa sídla spoločnosti. Kto má pravdu? Ja alebo DÚ SC?

Ďakujem.
Zoltán Kovács
25.01.10,14:30
Baby ďakujem za potvrdenie.

P.S. Azla neviem ti pridať bodík.... musím počkať.
Muška
25.01.10,16:53
Zoli:
podľa mňa platí toto:
Ak ide o daňovníka, ktorým je zamestnávateľ, miestna príslušnosť sa riadi podľa
sídla zamestnávateľa.

to je citát z prílohy str.3
azla
25.01.10,17:04
Presne tak, ako píše Muška.:)

Si viete predstaviť:eek:, že máte zamestnancov (povedzme 50) od Svidníka až po Bratislavu, kto by to všetko skontroloval ak by to malo byť podľa DU SC ?:D:D:D
Zoltán Kovács
25.01.10,18:08
Presne tak, ako píše Muška.:)

Si viete predstaviť:eek:, že máte zamestnancov (povedzme 50) od Svidníka až po Bratislavu, kto by to všetko skontroloval ak by to malo byť podľa DU SC ?:D:D:D

Azla, dnes si mi už 2x vytrhla trň z päty, a nemôžem ti udeliť bodík. :mee:

Veľmi pekne ďakujem, ja tiež som rovnakého názoru. Takže to pošlem na DÚ SC. A uvidíme čí to znova neprepošlu.