upk
21.09.05,11:30
UPOZORNENIE PRED ZADANÍM TÉMY:
č.1 Skúšali ste odpoveď najprv vyhľadať pomocou vyhľadávania?
č.2 Zadávate Vašu otázku (novú tému) v správnej Porade? Napríklad: Ak sa týka téma dani z príjmu, zadávate otázku do Porady s názvom Daň z príjmu? Ak nie, prosím choďte najprv na hlavnú stránku, vyberte si náležitú Poradu a tam zadajte otázku! Ak ste si istý, že ste vybrali správnu Poradu pre Vašu otázku, PROSÍM ZMAŽTE TOTO UPOZORNENIE a môžete napísať otázku - NOVÚ TÉMU.
apsgroup
16.01.06,18:13
Sprostredkovatel poistenia dosiahne prijem za 12 mesiacov 1.5 mil.Sk.
Ak tomu dobre rozumiem,má sa registrovať za platcu DPH. Ale ak robí len
sprostredkovanie poistenia t.j.činnosti oslobodené od DPH tak si nemôže odpočítať žiadnu DPH a podáva nulové výkazy???
Časť jeho príjmov tvorí aj preplatenie jeho nákladov od poisťovne pre ktorú pracuje. Napr.preplatí mu čast mzdy administr.pracovnícky,alebo časť telefonu.Rátajú sa aj tieto príjmy do obratu za platcu DPH???
ALBO
17.01.06,14:42
Nemyslím si, že keď sa stane platiteľom, že jeho priznanie bude nulové. Napr. tie telefóny (bolo by dobre vedieť ako to má v zmluve ale ak to dobre chápem..) on má svoj telefón ,napr .rodinný a z neho časť hovorov je pre poisťovnu a tieto náklady jej refakturuje. tak ide podľa §9 ods. 4 + 49 ods. 5 no a na výstupe má DPh (aj na vstupe si ju môže uplatniť). Takže niečo s ním robiť bude
apsgroup
17.01.06,17:56
Máš pravdu,asi to nebude také jednoduché. Ona teraz nič nefakturuje,len tvrdí,že časť jej provízii z poisťovne je vlastne preplatenie jej nákladov. Ja som sa o to nejako nestarala,pokial sa to neblíži k hranici ,kedy sa má stať platcom DPH. Brala som to ako príjem a hotovo. Ale teraz neviem,či sa to má brať do obratu za platcu DPH.
Má ešte aj príjmy za prácu v dozornej rade a tie tiež neviem či sa berú do obratu.
VieraM
17.01.06,21:57
Ja si myslim ze ak vykonava len sprostredkovanie poistenia, oslobodene od DPH tak na vstupe bude pocitat koeficientom. Kedze by inu cinnost nevykonavala takze vlastne jej ani na vstupe nevznikne ziadny narok na odpocet DPH. Alebo sa mylim?
Nemyslim si ze provizia zahrna nejake naklady.Provizia je urcite percento z dojednanej poistnej zmluvy a nemoze to chapat ako preplatenie jej nakladov.
ALBO
18.01.06,07:52
Ja som to aj napisala, že treba vidieť zmluvu, lebo sa mi nezdá bežné , že by sprostredkovateľom preplácali telefóny. No ale tento je asi taký výkonný , že mu radi preplatia tie súvisiace náklady. Za normálnych okolností poisťovňu nezaujímajú vedľajšie náklady sprotredkovateľa ale má len dohodnutú províziu.
Ak však je to naozaj tak, tak si myslím že tieto jeho fakturácie vedľajších výdavkov idú do obratu, lebo DPH sa na to díva ako na dodanú službu (príjmy), nie ako znižovanie nákladov. Aj to preplatenie platu jeho pracovníčky, to je len forma ďaľšej odmeny za jeho prácu navyše popri provízii. To nie je refundácia mzdy.(vtedy by to do dph nespadalo).
Taký je môj názor.
Na tú dozornú radu môže mať vplyv §3 ods. 3
Paula
19.01.06,08:33
SZČO, platca DPH faktúruje odberateľom služby, ktoré nie sú oslobodené od dane. Okrem toho mu chodia na BÚ provízie za sprostredkovanie poistenia (tam ho registrujú na základe ŽL), ako sprostredkovateľ však poisťovni nič nefaktúruje a ani si neuplatňuje z tejto činnosti výdavky OZD. Jeho výdavky súvisia výlučne s fakturácou za služby. Ako je to v jeho prípade s koeficientom? Ďakujem za radu.
eurocorp
19.01.06,09:05
Drahí veriaci, keď raz podnikám v oblasti, ktorá nepodlieha DPH tak podľa logiky sa plátcom DPH nemám prečo stať aj keby som robil obrat 10.000.000. A mimochodom, čo keď ten subjekt ten náklad na telefón do nákladov nechce dať?(ALBO). AK si myslíte opak, tak poďme diskutovať na tému KOLKY. Ich predaj prebieha na základe zmluvy o sprostredkovaní s POŠTOU. Kupujú sa za plnú hodnotu a predávajú sa rovnakú cenu. Po konkrétnom obrate POŠta vyplatí províziu. Keď predám KOLKY za milión som plátca DPH? Trochu choré nie!?
ALBO
19.01.06,09:46
Drahí veriaci, keď raz podnikám v oblasti, ktorá nepodlieha DPH tak podľa logiky sa plátcom DPH nemám prečo stať aj keby som robil obrat 10.000.000. A mimochodom, čo keď ten subjekt ten náklad na telefón do nákladov nechce dať?(ALBO). AK si myslíte opak, tak poďme diskutovať na tému KOLKY. Ich predaj prebieha na základe zmluvy o sprostredkovaní s POŠTOU. Kupujú sa za plnú hodnotu a predávajú sa rovnakú cenu. Po konkrétnom obrate POŠta vyplatí províziu. Keď predám KOLKY za milión som plátca DPH? Trochu choré nie!?

V roku 2004 sa automaticky stali platiteľmi dane všetky poisťovne. Prečo? keď nevykonávali inú činnosť ako poisťovaciu, ktorá je oslobodená resp. možno nejaké oslobodené prenájmy.Ich DP by teda malo byť nulové, no a nie je . Lebo ak napr. refakturujú nájomcovi enedgiu zvlášť, majú daň na výstupe, ak nakúpia SW zo zahraničia, majú daň na výstupe.....AtĎ.

Nie je to choré, hlavne nie preŠR
čo sa týka sprostredkovania predaja kolkov dali ste zlý príklad, lebo to nevstupuje do obratu
ajacik
21.01.08,13:42
Rada by som sa vrátila k tejto téme. Platca DPH má iba príjmy oslobodné od DPH. Z Čiech mu príde faktúra za tovar bez DPH, on má povinnosť to zdaniť. Chápem to správne tak, že on musí DPH z tovaru zaplatiť tu?

veľmi pekne dakujem
ALBO
22.01.08,06:46
Rada by som sa vrátila k tejto téme. Platca DPH má iba príjmy oslobodné od DPH. Z Čiech mu príde faktúra za tovar bez DPH, on má povinnosť to zdaniť. Chápem to správne tak, že on musí DPH z tovaru zaplatiť tu?

veľmi pekne dakujem
Ak ide o nadobudnutie tovaru (aj čech je platiteľ) potom slovák musí odviesť daň na výstupe podľa § 20 a vstupovú síce neuplatní ale musí ju uviesť v zostave pre DPH (§70, musí ju nejako evidovať, pozn. do nového priznania vstupová už nepôjde, len do evidencie podľa §51)
Heleč
01.03.08,18:34
Sprostredkovatel poistenia dosiahne prijem za 12 mesiacov 1.5 mil.Sk.
Ak tomu dobre rozumiem,má sa registrovať za platcu DPH. Ale ak robí len
sprostredkovanie poistenia t.j.činnosti oslobodené od DPH tak si nemôže odpočítať žiadnu DPH a podáva nulové výkazy???
Časť jeho príjmov tvorí aj preplatenie jeho nákladov od poisťovne pre ktorú pracuje. Napr.preplatí mu čast mzdy administr.pracovnícky,alebo časť telefonu.Rátajú sa aj tieto príjmy do obratu za platcu DPH???

čo myslíte? Má sa sprostredkovateľ prihlásiť za plátcu DPH ak príjem presiahne 1,5 mil.?
Môj má aj iné príjmy zo živnosti.
Heleč
01.03.08,20:11
Už som to zitila. Takže:

§4 Zák. o DPH hovorí :
odsek (9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
ala42
17.04.08,23:12
Prosím Vás o odobrenie.
Mám živnostníka, ktorý pracuje ako sprostredkovateľ poistenia. Provízia je oslobodená od DPH podľa par. 37. Je platcom DPH. Podľa starších článkov,ktoré ste tu uviedli, výdavky, ktoré má t.j. telefón, PHm, kancelárske potreby atď. pri nich si nemôže uplatniť DPH ? Koeficientom len vtedy, ak by mal aj iný príjem s DPH. Znamená to, že do priznania DPH pôjde príjem oslobodený od DPH , riadok 06 a DPH na vstupe bude 0. Je to tak správne ?