ivankoo
25.01.10,10:26
Dobrý deň všetkým,

Chcel by som sa Vás opýtat na jednu premna velmi dôležitú vec, chcem dať do prenájmu svoj byt, mám ale záujemkyňu ktorá je rozvedená s malým dieťaťom, predstavuje to premňa nejaké riziko???

Vopred všetký velmi pekne ďakujem.
vjejka
25.01.10,09:38
Keď môžem poradím, treba si skutočne vybrať ľudí a radšej počkať na toho "pravého". Prenajímam byť 5 rokov. A sklamala som sa veľmi. Ak sa dá, preverte si toho človeka čo najviac, skutočne, pýtajte si či skutočne má na to, aby zaplatila, ak je na materskej môže to znamenať, že nebude mať z čoho platiť nájomné. Skutočne, netreba pozerať na to, či je človek len sypmatický, dávate mu do rúk Váš byt, ktorý sa Vám nemusí vrátiť v tom stave, v ktorom ste dali. Tiež som si myslela, čo sa môže stať tým štyrom stenám??? a stalo sa. Pýtajte si peniaze dopredu, aj nejakú zálohu držte ako depozit keby niečo a pravidelne si hodievajte po peniaze, alebo kontrolujte či ich máte na účte. Veľa šťastia želám
Mgr.Shrek
25.01.10,09:45
Dobrý deň všetkým,

Chcel by som sa Vás opýtat na jednu premna velmi dôležitú vec, chcem dať do prenájmu svoj byt, mám ale záujemkyňu ktorá je rozvedená s malým dieťaťom, predstavuje to premňa nejaké riziko???

Vopred všetký velmi pekne ďakujem.

No ja osobne v tom, že je to rozvedená mamička nevidím problém. Jediný rozdiel oproti iným nájomcom je v tom, že podľa § 712a ods. 4 OZ, by si jej mal namiesto náhradného ubytovania zabezpečiť náhradný byt, ale to len v prípade, ak ti to pomery umožňujú. Inak sa na ňu hľadí ako na akéhokoľvek iného nájomcu .
JarkaL
25.01.10,09:51
No ja osobne v tom, že je to rozvedená mamička nevidím problém. Jediný rozdiel oproti iným nájomcom je v tom, že podľa § 712a ods. 4 OZ, by si jej mal namiesto náhradného ubytovania zabezpečiť náhradný byt, ale to len v prípade, ak ti to pomery umožňujú. Inak sa na ňu hľadí ako na akéhokoľvek iného nájomcu .


No tak toto ju asi odradí... Nedá sa to ošetriť v zmluve?
ivankoo
25.01.10,10:17
No ja osobne v tom, že je to rozvedená mamička nevidím problém. Jediný rozdiel oproti iným nájomcom je v tom, že podľa § 712a ods. 4 OZ, by si jej mal namiesto náhradného ubytovania zabezpečiť náhradný byt, ale to len v prípade, ak ti to pomery umožňujú. Inak sa na ňu hľadí ako na akéhokoľvek iného nájomcu .
ďakujem za odpoveď, v zmluve mám napísané: 3.2. Nájom bytu sa končí uplynutím dohodnutej doby alebo písomnou dohodou nájomcu a prenajímateľa alebo výpoveďou nájomcu bez udania dôvodu v zmysle § 710 občianskeho zákonníka, bez nároku na náhradné bývanie.

Bolo by napríklad riešením dať nájomníčke podpísať vyhlásenie obverené notárom kde sa písomne vzá nároku na náhradný byt?
Napadla ma aj myšlienka že zmluvu jej budem dávať len na dobu 6 mesiacov a skončení jej dám opät novú.
Mgr.Shrek
25.01.10,11:12
ďakujem za odpoveď, v zmluve mám napísané: 3.2. Nájom bytu sa končí uplynutím dohodnutej doby alebo písomnou dohodou nájomcu a prenajímateľa alebo výpoveďou nájomcu bez udania dôvodu v zmysle § 710 občianskeho zákonníka, bez nároku na náhradné bývanie.

Bolo by napríklad riešením dať nájomníčke podpísať vyhlásenie obverené notárom kde sa písomne vzá nároku na náhradný byt?
Napadla ma aj myšlienka že zmluvu jej budem dávať len na dobu 6 mesiacov a skončení jej dám opät novú.

Podľa § čo som vyššie spomínal, je zrejmé, že ak ti pomery nedovoľujú, nie si povinní poskytovať náhradný byt. Neviem, či je rozumné dávať do zmluvy, že sa vzdáva nároku na náhradné bývanie. Lebo náhradný byt náhradné ubytovanie, a prístrešie sú tri formy bytových náhrad. Skôr by som dal....bez nároku na bytové náhrady...
ivankoo
25.01.10,11:16
Podľa § čo som vyššie spomínal, je zrejmé, že ak ti pomery nedovoľujú, nie si povinní poskytovať náhradný byt. Neviem, či je rozumné dávať do zmluvy, že sa vzdáva nároku na náhradné bývanie. Lebo náhradný byt náhradné ubytovanie, a prístrešie sú tri formy bytových náhrad. Skôr by som dal....bez nároku na bytové náhrady...
Výborne, ďakujem za pomoc, a čo by ste povedali na myšlienku túto zmluvu podpisovať na 6mesiacov?
kyblik
25.01.10,13:34
Výborne, ďakujem za pomoc, a čo by ste povedali na myšlienku túto zmluvu podpisovať na 6mesiacov?

Podľa mňa môžeš napísať zmluvu kľudne aj na dobu neurčitú, len si tam potom doplň ešte klauzulku, že "hociktorá strana môže kedykoľvek vypovedať zmluvu, s následným termínom ukončenia nájmu tri mesiace...
elaurie
25.01.10,14:41
Podľa mňa môžeš napísať zmluvu kľudne aj na dobu neurčitú, len si tam potom doplň ešte klauzulku, že "hociktorá strana môže kedykoľvek vypovedať zmluvu, s následným termínom ukončenia nájmu tri mesiace...

Ak môžem poradiť, zmluvu na dobu neurčitú by som z praktických dôvodov v žiadnom prípade neuzatvárala... Pri zániku nájmu dohodnutého na určitý čas nemá nájomca právo na bytovú náhradu (okrem výnimiek).

§ 712a ods. 9 zákona Občianskeho zákonníka (zákon č. 40/1964 Zb.)

"Pri zániku nájmu dohodnutého na určitý čas nemá nájomca právo na bytovú náhradu. Osobitný zákon môže ustanoviť, kedy aj v týchto prípadoch má nájomca právo na bytovú náhradu.5h)"

odkaz 5h):
§ 4 zákona č. 189/1992 Zb. o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami

"Bytová náhrada pri nájme bytu na dobu určitú

Pri zániku nájmu dohodnutého na dobu určitú nájomca nemá právo na bytovú náhradu, 6) okrem prípadu, ak nájom bytu skončil pred uplynutím dohodnutej doby z dôvodu, že byt bez zavinenia nájomcu nie je možné ďalej užívať alebo ak ide o služobný byt alebo o byt osobitného určenia a nájomca pred jeho užívaním ukončil užívanie iného bytu."
ivica sisolak
25.01.10,18:52
Podľa mňa môžeš napísať zmluvu kľudne aj na dobu neurčitú, len si tam potom doplň ešte klauzulku, že "hociktorá strana môže kedykoľvek vypovedať zmluvu, s následným termínom ukončenia nájmu tri mesiace...
tak takáto klauzulka ti pred súdom neobstojí, nakoľko nájom bytu je chránený zákonom a prenajímateľ môže vypovedať zmluvu iba z dôvodov uvedených v ust. § 711 OZ. Ak je zmluva v rozpore so zákonom, je v tejto časti neplatná.
Neviem či ti hrozí nejaké riziko, možno iba v tom, aby sa nedostala do hmotnej núdze z objektívnych príčin ... v prípade výpovede by sa totiž 3 mesačná výpovedná doba predĺžila o ďalších šesť mesiacov ( ochranná lehota)
odporúčam ako ostatní uzavrieť zmluvu na dobu určitú - aspoň si nájomníka preveríš