zenaNamaterskej
25.01.10,13:26
Dobrý deň.
Chcem poprosiť o radu.

Som už 21 mesiacov na materskej, v roku 2009 som mala takéto príjmy:
- rodičovský príspevok (počas celého roka) (nepodlieha DzP)
- podiely na zisku s.r.o. za rok 2008 (som spoločníkom s.r.o.) (príjem sa nezdaňuje)
- príjem z prenájmu bytu, ktorý som kupovala ešte za slobodna a je na moje meno, ale s manželom máme bezpodielové spoluvlastníctvo

Začala som uvažovať nad tým, že si podám daňové priznanie z príjmov z tých príjmov z prenájmu (cca 1800 €), aby som dostala daňový bonus (lebo manžel nemá trvalé bydlisko na území SR).
Ale ...
prišla som na to, že som sa mala registrovať na DÚ, aby mi pridelili Dič.

Moja otázka je, mám podať to priznanie aj napriek tomu, že som sa neregistrovala?
Vrátia mi daňový bonus, ak uvediem len tie príjmy vo výške 1800 €?
Mám prípadne nejakú inú možnosť?

Ešte by ma zaujímalo, čo sa týka nároku na zvýšený RP, aj v roku 2010 budeme mať príjmy z prenájmu, ak by zmluva o prenájme bola na manžela, splnila by som podmienku na zvýšený RP? Alebo by sa tam posudzovali i príjmy za rok 2009 (z podielov a z prenájmu).

Veľmi pekne ďakujem.
Zuzana
ingak
25.01.10,23:30
§ 33
Daňový bonus


(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 (1-6/2009) a 20 (7-12/2009) eur mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Nárok je len pri príjmoch zo závislej činnosti a zo živnosti.
tmhwk
26.01.10,02:09
Nesúhlasím.

§ 6 Zakona o dani z prijmov
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu




Nárok je len pri príjmoch zo závislej činnosti a zo živnosti.
Luci
26.01.10,18:51
Podľa mňa môžeš podať daňové priznanie i keď si sa neregistrovala. Je to menšie zlo ako príjmy zatajiť !

Podľa môjho názoru ti vrátia celý daňový bonus, pretože si splnila podmienky na jeho vyplatenie.
tmhwk
26.01.10,21:25
Vtip je v tom že ak jej zdanitelne prijmy boli iba tych 1800 z prenajmu, tak danove priznanie podat vobec nemusi /limit na podanie DP je pre rok 2009 2012,85 €/.

Ak to chapem dobre, tak zenaNamaterskej riesi to, ci stoji za to podat DP (a dat danovemu uradu do ruk dokaz ze prenajima) a narokovat tak vyplatenie danoveho bonusu, aj ked ako prenajimatel nie je registrovana.
Riesenim by mozno bola nejaka spatna registracia, ale neviem ake su za to pokuty, ci to vobec ide a ci by pokuta neprevysila prijmy z danoveho bonusu.
mysimis
26.01.10,21:33
1800 € je určite málo, lebo z prenájmu si môžeš za rok 2009uplatniť 894,60€ ktoré sa nezdaňujú.
tmhwk
26.01.10,21:48
Každopádne, ak bol príjem z prenájmu vo výške 1800 eur za rok, tak zdanitelne prijmy budu nizsie vzhladom na § 9 ods. 1 pism. h) zakona o dani z prijmu - prijmy z prenajmu do 894,60 € su oslobodene od dane, pripadne sa prijmy o tuto sumu pre vypocet dane znizuju. Takze zdanitelny prijem z prenajmu je potom len 1800 - 894,60 = 905,4 eur, co je menej nez 6xminimalnej mzdy a narok na danovy bonus tak nevznika.
zenaNamaterskej
26.01.10,23:19
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Už som tu medzitým našla, že pri prenájme sa odpočítava tá oslobodená suma a tým tých 1800 € je málo a o daňový bonus teda prídem ..... Ak nevymyslím niečo iné :-)
Marína
27.01.10,01:14
Ešte je možnosť využiť ustanovenie § 33 ods.10 v prípade, ak manžel dosiahol 90% z celosvetových príjmov zo zdrojov v SR, samozrejme s ohľadom na uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.

§ 33 ZDP
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.