Lubosch
25.01.10,12:49
Ahojte,
dozvedel som sa, že nenávratný finančný príspevok na vykonávanie SZČO
je vraj od 1.1.2010 možný získať nielen na živnosť, ale aj pri založení s.r.o.

Je to správna informácia alebo iba "klebeta"?
Aká je jeho výška a podmienky na získanie, ak je to pravda?
(netreba diskutovať o finančnom príspevku z UPSVaR pre SZČO (živnostníka)).

Ďakujem za každú novinku v tejto oblasti.
Ľuboš
veronikasad
25.01.10,11:55
Ahojte,
dozvedel som sa, že nenávratný finančný príspevok na vykonávanie SZČO
je vraj od 1.1.2010 možný získať nielen na živnosť, ale aj pri založení s.r.o.

Je to správna informácia alebo iba "klebeta"?
Aká je jeho výška a podmienky na získanie, ak je to pravda?
(netreba diskutovať o finančnom príspevku z UPSVaR pre SZČO (živnostníka)).

Ďakujem za každú novinku v tejto oblasti.
Ľuboš
Zatial som o tomto príspevku nepočula, ale tak ako si ho nazval v prvej vete - určite neexistuje. Možno nejaká iná forma pomoci pre začínajúce s.r.o. existuje.

tu nájdeš všetky typy príspevkov pre zamestnávatelov

http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/prispevky/prispevky-pre-zamestnavatela.html?page_id=13119
miriam.miriamka
27.01.10,08:39
Ahojky,
prepac, ze sa miesam do temy.

Ten prispevok si mozes narokovat az po troch mesiacoch evidencie na urade prace.
Podla zakona to mozes brat aj na sro, ale UP ma svoje vlastne nariadenia a podla nich Ti to daju len na zivnost.
Je s tym ale kopec papierovaciek
Ozaj kopec.
a pouzit ho mozes len na veci ktore si vopred zadas do podnikatelskeho planu.
auto, najom a podobne najpotrebnejsie veci su z toho samozrejme vynate.
prajem vela stastia a pevne nervy.
tade111
27.01.10,08:59
caute
ja mam v umysle uchadzat sa o tento prispevok no na zivnost. ak by si chcel konkretnejsie info, bude najlepsie opytat sa na urade prace tam ti povedia ci sa da uplatnit si narok na prispevok aj na s.r.o.
mal by som este otazocku. co znamenaju veci co si das do podnikatelskeho planu? da sa dostat tento prispevok napr. na nakup materialu, pracovnych nastrojov a pod.??
tanica1
27.01.10,12:02
Prave som tym vsetkym presla. V skupine sme mali babu, ktora ziadala o prispevok a zakladala s.r.o. Podnikatelsky zamer je jednou z potrebnych veci k ziadosti o tento prispevok. Tam zadavas veci, ktore budes s dotacie kupovat, a musia to byt veci, ktore suvisia s cinnostou uvedenou v ziadosti. Su to hlavne zakladne vybavenie, pracovne pomocky, urcity material, a nas v TT moze byt aj najom. V com chces podnikat a co chces kupovat? Mozno poradim konkretne.
hant
29.01.10,13:37
Aká je výška príspevku pre rok 2010 ? Vraj má byť rovnaká na celom Slovensku bez ohľadu na mieru nezamestnanosti .
Vie to niekto ? Ďakujem.
tanica1
29.01.10,15:57
v TT 2498,37€
stek18
29.01.10,18:57
Pre DT a KA je prispevok 3902 EUR pre ZV je nizsi o 1000 az 1500 eur.

Chcem sa zaroven opytat, ci je mozne dat do podnikatelskeho zameru ako pouzitie casti prispevku aj odvody? Robila som jeden projekt a uviedla som tam, ze cast prispevku pojde na odvody do SP a ZP, a bol vrateny, ze sa to tam nemoze uvadzat.

Dakujem.
veronikasad
29.01.10,19:05
Pre DT a KA je prispevok 3902 EUR pre ZV je nizsi o 1000 az 1500 eur.

Chcem sa zaroven opytat, ci je mozne dat do podnikatelskeho zameru ako pouzitie casti prispevku aj odvody? Robila som jeden projekt a uviedla som tam, ze cast prispevku pojde na odvody do SP a ZP, a bol vrateny, ze sa to tam nemoze uvadzat.

Dakujem.
išlo o odvody SZČO ? V akej oblasti podnikania ? Nebola to náhodou dotácia pre osobu s ŤZP ? tam to preplácajú ako dodatočné náklady
stek18
29.01.10,19:13
Ide o odvody pre SZCO - zdravotne a socialne poistenie. Oblast podnikania je elektrikar. Nie je ani osoba so ZTP, tak nechapem preco to tam nemoze byt uvedene.
linko1
30.01.10,07:44
áno dá sa aj na sro napríklad v Trenčíne.... :-), u iných neviem
veronikasad
30.01.10,07:55
áno dá sa aj na sro napríklad v Trenčíne.... :-), u iných neviem
o aký typ dotácie ide u s.r.o. Môžeš prosím aj s príslušným § zo zákona o službách zamestnanosti ?
14igor
30.01.10,18:31
Ahojky,
prepac, ze sa miesam do temy.

Ten prispevok si mozes narokovat az po troch mesiacoch evidencie na urade prace.
Podla zakona to mozes brat aj na sro, ale UP ma svoje vlastne nariadenia a podla nich Ti to daju len na zivnost.
Je s tym ale kopec papierovaciek
Ozaj kopec.
a pouzit ho mozes len na veci ktore si vopred zadas do podnikatelskeho planu.
auto, najom a podobne najpotrebnejsie veci su z toho samozrejme vynate.
prajem vela stastia a pevne nervy.

Pokiaľ mám dobré info, ak sa UoZ zaregistroval na ÚP po 1.12.2009 NEMUSÍ čakať 3 mesiace .
veronikasad
30.01.10,19:23
Pokiaľ mám dobré info, ak sa UoZ zaregistroval na ÚP po 1.12.2009 NEMUSÍ čakať 3 mesiace .

môžeš prosím uviesť zdroj dobrého infa
14igor
31.01.10,06:25
môžeš prosím uviesť zdroj dobrého infa

JASPI :D:D:D:D:D

PS
5/2004

§ 72j
Prechodné ustanovenie k úprave účinnej k 1. decembru 2009
V období od 1. decembra 2009 do 31. decembra 2010 sa na účely poskytnutia príspevku na samostatnú zárobkovú
činnosť podľa § 49 nevyžaduje splnenie podmienky vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace u
znevýhodneného uchádzača o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. a). Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa
poskytuje najskôr odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zaradení uchádzača o
zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
hant
02.02.10,15:44
Tanica 1,ďakujem,pre Pov.Bystricu to je 2497,38 Eura.Rozdiel 1 Euro.
zuzanka282
02.02.10,18:26
Ide o odvody pre SZCO - zdravotne a socialne poistenie. Oblast podnikania je elektrikar. Nie je ani osoba so ZTP, tak nechapem preco to tam nemoze byt uvedene.

Tiez som tym teraz presla a od 1.2.2010 som SZCO a cerpala som pripevok, urcite moze byt pouzity aj na odvody, tie tym padom pohltia viac ako polovicu prispevku, cca. 2 tis. EUR (SP za jeden rok, ZP za dva roky), tak uz velmi nemusis riesit co tam este dat. Vratil to urad prace ze to nemoze byt??? tiez mohol byt u nas aj najom, ekonomka, zriedenie telefonu (nie pausal, iba poplatk za zriadenie a nakup zariadenia - telefonu) a pod.
mr.tibino
02.02.10,18:43
ahojte prosim vas vie niekto ako dlho sa na tu dotaciu na start z uradu prace caka?pocul som ze podmienkou je aj dobre napisat neake testy presiel tym niekto kolko je otazok akou formou to prebieha su aj ustne skusky?a kolko po absolvovani vsetkych hluposti musim este cakat???vopred dakujem
zuzanka282
02.02.10,19:12
ahojte prosim vas vie niekto ako dlho sa na tu dotaciu na start z uradu prace caka?pocul som ze podmienkou je aj dobre napisat neake testy presiel tym niekto kolko je otazok akou formou to prebieha su aj ustne skusky?a kolko po absolvovani vsetkych hluposti musim este cakat???vopred dakujem
Je to idividualne podla uradu prace, poctu ziadatelov a pod. Ja som podavala ziadost v decembri, do konca decembra som musela odovzdat podnikatelsky zamer, v polke januara som mala skusky a od 1.2. som SZCO, prispevok by mal prist do 30 dni, takze cele to netrvalo ani tri mesiace. Viem ale, ze napr. vo ZV sa od ziadosti do skusok caka aj 4 mesiace... ale to aj preto, ze na konci roka uz neboli peniaze, teraz to pojde mozno rychlejsie.
Skusky nie su narocne, je to test, 20 otazok, spravne treba mat 11, je to zo zakonov, okruh Vam daju na Urade prace. Ustne je len obhajoba podnikatelskeho zameru, nic narocne, ak maju dotazy, pytaju sa. Postup sa vsak moze lisit, niektore urady robia aj kurzy pripravy, treba si pozistovat u vas na UPSVAR.
00flash00
03.02.10,19:05
Ahojte, urgent potrebujem pomoc,

Ziadam o prispevok do piatku mam doniest podnikatelsky zamer avsak mam problem ked si dam miesto podnikania na adresu trvaleho bydliska, teda do bytovych priestorov, co mozem dat do nakladou na cerpanie prispevku? Lebo neviem ci je vobec mozne tam dat bytove priestory ... Lebo ak nie musim si niekde spravit najom?
Je to blbe pretoze ja prispevok chcem ale nechcem ist nikde do najmu tak neviem co mozem dat ako naklady aby som vykril prispevok.

Jedna sa o PC sluzby nakup a predaj PC komponentov ....

Pomozte mi pls :(
zamako
03.02.10,19:35
Ahojte, urgent potrebujem pomoc,

Ziadam o prispevok do piatku mam doniest podnikatelsky zamer avsak mam problem ked si dam miesto podnikania na adresu trvaleho bydliska, teda do bytovych priestorov, co mozem dat do nakladou na cerpanie prispevku? Lebo neviem ci je vobec mozne tam dat bytove priestory ... Lebo ak nie musim si niekde spravit najom?
Je to blbe pretoze ja prispevok chcem ale nechcem ist nikde do najmu tak neviem co mozem dat ako naklady aby som vykril prispevok.

Jedna sa o PC sluzby nakup a predaj PC komponentov ....

Pomozte mi pls :(

nájom si nemusiš dohodnúť, keď podnikáš doma. Do nákladov na čerpanie príspevku si môžeš dať nákup materiálu, zdravotné poistenie(ale tu odporúčam informovať sa na vašom UPSVaR, lebo v predošlých príspevkoch to niekde uznali, inde nie..),iste potrebuješ PC, tlačiareň, telefón...je kopec vecí, na ktoré sa príspevok dá použiť.
00flash00
03.02.10,20:06
Ano podnikat chcem doma, lenze mam uz vypracovany podnikatelsky plan na najom, takze by som potreboval pomoct to prerobit, samozrejme zapltim lebo to je urgent ....
Pomozes mi?
Laco-monter
03.02.10,20:16
Pre poskytnutie nenavratného fin.príspevku je potrebné doložiť potvrdenie o priestoroch kde budeš svoje podnikanie realizovať.

Može to byť list vlastníctva ak si vlastníkom nehnuteĺnosti a planuješ v nej vykonávať činnosť podnikania

alebo zmluvu o nájme priestorov,

alebo zmluvu o buducej zmluve k prenájmu priestorov.
zamako
03.02.10,20:18
Ano podnikat chcem doma, lenze mam uz vypracovany podnikatelsky plan na najom, takze by som potreboval pomoct to prerobit, samozrejme zapltim lebo to je urgent ....
Pomozes mi?

a co ine mas v podnikatelskom plane? okrem najmu? ... a ci je byt, v ktorom ides podnikat? tvoj? rodicovský? jeden klient ma miesto podnikania v otcovom dome, ten sa zahlasil na danovy urad - prenajom nehnutelnosti, uzavreli spolu zmluvu o najme a ten najom mu v podnikatelskom zamere uznali...ale predtym si to odkonzultoval na urade (LM)..nie je toto riesenie vhodne aj pre teba??
00flash00
03.02.10,21:14
no vlastnikom bytu je otec, takze jedine vychodisko je naozaj iba najom a najomnu zmluvu uzavrem s otcom o prenajme priestorov?
00flash00
04.02.10,06:15
a ked ti poslem moj podnikatelsky kuknes sa nato? mam to spravene presne ako treba na urad
mirpo
04.02.10,06:30
no vlastnikom bytu je otec, takze jedine vychodisko je naozaj iba najom a najomnu zmluvu uzavrem s otcom o prenajme priestorov?
Ešte je možnosť doložiť LV a otcom podpísané prehlásenie, že súhlasí s tým, že budeš v jeho priestoroch podnikať. :)
PS: Už som sa s tým stretla a prešlo to ;)
00flash00
04.02.10,06:33
no ved a otec mi moze dat do najmu izbu ked sa jedna o bytove priestroy?ci moze prenajimat bytove priestory
00flash00
04.02.10,06:41
a pomoze mi niekto spravit najomnu zmluvu? ja to mam zajtra odovzdat a idem ma zosaliet ... podnikatelsky mam hotovy, potrebujem ho len skontrolovat a pomoct stou najomnou zmluvou .....
zaplatim za pomoc samozrejme pretoze kazdeho to bude stat nejaky ten cas ...
zamako
04.02.10,09:09
a pomoze mi niekto spravit najomnu zmluvu? ja to mam zajtra odovzdat a idem ma zosaliet ... podnikatelsky mam hotovy, potrebujem ho len skontrolovat a pomoct stou najomnou zmluvou .....
zaplatim za pomoc samozrejme pretoze kazdeho to bude stat nejaky ten cas ...


klikni si na dokumenty, daj do vyhľadávača nájomná zmluva a uprav si ju podľa svojich potrieb... myslím, že ti ako vzor pomôže!
miškova
06.02.10,19:53
ak som dostala ten príspevok pri založeni zivnosti, čast príspevku som použila na odvody, čast na nakup sotvéru. Softvér som kupila, uhradila z učtu, a na učte mi zostali zvyšné peniaze z príspevku. Odovody mam rozpočitane na dva roky. Chcem sa opýtat, ci po celu dobu dvoch rokoch tam mam mat tie zvyšné prostriedy z príspevku, alebo možem s nimi hýbat. teda použit na niečo iné, napr. kým mi nenabehne uhrada od klientov.
Iwett
06.02.10,19:57
ak som dostala ten príspevok pri založeni zivnosti, čast príspevku som použila na odvody, čast na nakup sotvéru. Softvér som kupila, uhradila z učtu, a na učte mi zostali zvyšné peniaze z príspevku. Odovody mam rozpočitane na dva roky. Chcem sa opýtat, ci po celu dobu dvoch rokoch tam mam mat tie zvyšné prostriedy z príspevku, alebo možem s nimi hýbat. teda použit na niečo iné, napr. kým mi nenabehne uhrada od klientov.
Peniaze nemusia byť fyzicky na účte, môžeš ich použiť aj na nákup v hotovosti napríklad. Odkladáš len doklady, na čo boli použité.
ondja
07.02.10,08:00
prispevok sa dava len na novu S.R.O. ,a na SZčo-ta mohla podnikať aj predtym.Ked dostanete príspevok musite podnikat minimalne dva roky

do nákladov možete dať: učtovnictvo,internetovu stranku ,reklamu ,naradie,zariadenie predajne ,zariadenie- kancelarie (počitač zostavu ,prenosny počitač,kopirku multifunkčne zariadenie,laminator,založny zdroj,stôl, stoličku),odvody SP-ZP,nájomné,mobilny telefon,

Podmienkou je aby to čo kupujete bolo nove a maximalna cena za jednu vec bola 1659e.

Do podnikateľskeho planu si uvadzate čo si za uvedeny prispevok kupite celkova cena veci aspon u nas je 5500euro

čo sa tyka podenikateľskeho planu mozete si to dať spravit aj firme ktora vas školi teda ak to ponukaju ,
u nas si možeme dať skontrolovať podnikateľsky plan na urade prace a tam nam povedia ake su nedostatky

ked niečo neviete tak sa stači opytať na urade prace tam vam poradia aspon u nas su velmi ochotny

prispevok v Ziari nad Hronom je 3902,16 e

prajem vam nech sa vám všetky plany na podnikanie vydaria:):D
mirhu
07.02.10,08:09
Ide o odvody pre SZCO - zdravotne a socialne poistenie. Oblast podnikania je elektrikar. Nie je ani osoba so ZTP, tak nechapem preco to tam nemoze byt uvedene.

Moj priatel-tiez elektrikár, to dal normalne do zameru, a preslo mu to , plati si z dotacie aj odvody do ZP a do SP
mirhu
07.02.10,08:12
Tanica 1,ďakujem,pre Pov.Bystricu to je 2497,38 Eura.Rozdiel 1 Euro.

Krompachy : 3775,24 €
00flash00
07.02.10,11:21
aha, takze ak je otec podnika od roku 1998 a teraz by poziadal o prispevok tak ho moze dostat?
tanica1
08.02.10,06:59
prvou podmienkou na prispevok je evidencia na UP minimalne 3 mesiace.
Jaleš
08.02.10,07:32
Senec: 2.497,38 €
00flash00
08.02.10,08:07
prvou podmienkou na prispevok je evidencia na UP minimalne 3 mesiace.

od noveho roka vraj nieje podmienka 3 mesiace ale narok mas hned ako sa zaevidujes do evidencie
veronikasad
08.02.10,08:09
od noveho roka vraj nieje podmienka 3 mesiace ale narok mas hned ako sa zaevidujes do evidencie
si znevýhodnený uchádzač o zamestnanie?
00flash00
08.02.10,08:16
aha ibau znavyhodnených, no tak nic :)
Maryška
08.02.10,08:38
Dobrý deň!

Chcela by som sa spýtať ako zaradím do účtovníctva *nenávratný finančný príspevok z Úradu práce*. Ako zdaniteľný príjem, ktorý vykryjem skutočnými N na živnosť /a tým sa mi to vlastne vynuluje/. Ďakujem za každú odpoveď.
aduska.p
11.02.10,11:19
dobrý deň, chcem sa informovať. Som na úrade práce, už idem na 3 mesiac. Prišla som tam z MD.Chcela by som sa opýtať,na tú nenávratnú pôžičku z úradu práce. Ako som sa bola hlásiť,tak som sa pýtala,aké sú podmienky na otvorenie živnosti a dostať tú dotáciu. Povedala mi ,že musím byť evidovaná 3 mesiace na úp,vytvoriť podnikateľský plán a firma musí fungovať 2 roky a že výška je 2700 eur.Potom som sa jej opýtala v akých smeroch ho dostanem,myslím,v čom by som to mohla využiť. Povedala som jej že uvažujem o preprave,povedala že to nie je možné.tak som jej povedala účtovníctvo,tak to nevedela.Povedala iba toľko že je to na ich stránke. no nič som tam nenašla.Tak sa pýtam ,či mi neviete povedať vy, v akom smere je možné začať,či vy náhodou nemáte prehľad o tom,v čom by som mohla začať podnikať,proste,že načo je to možné použiť? A ako je to s odvodmi pri takejto živnosti. ďakujem
mirpo
11.02.10,19:49
dobrý deň, chcem sa informovať. Som na úrade práce, už idem na 3 mesiac. Prišla som tam z MD.Chcela by som sa opýtať,na tú nenávratnú pôžičku z úradu práce. Ako som sa bola hlásiť,tak som sa pýtala,aké sú podmienky na otvorenie živnosti a dostať tú dotáciu. Povedala mi ,že musím byť evidovaná 3 mesiace na úp,vytvoriť podnikateľský plán a firma musí fungovať 2 roky a že výška je 2700 eur.Potom som sa jej opýtala v akých smeroch ho dostanem,myslím,v čom by som to mohla využiť. Povedala som jej že uvažujem o preprave,povedala že to nie je možné.tak som jej povedala účtovníctvo,tak to nevedela.Povedala iba toľko že je to na ich stránke. no nič som tam nenašla.Tak sa pýtam ,či mi neviete povedať vy, v akom smere je možné začať,či vy náhodou nemáte prehľad o tom,v čom by som mohla začať podnikať,proste,že načo je to možné použiť? A ako je to s odvodmi pri takejto živnosti. ďakujem
Doprava nie je podporovaná. V účtovníctve a vo väčšine ostatných služieb môžeš podnikať aj s príspevkom. Ako tu už bolo písané, môžeš použiť príspevok na nákup zariadenia, strojov, prístrojov,... ktoré potrebuješ pri začatí podnikania, taktiež na platbu odvodov, nájomného...
Zlata
15.02.10,09:34
Dobrý deň!

Chcela by som sa spýtať ako zaradím do účtovníctva *nenávratný finančný príspevok z Úradu práce*. Ako zdaniteľný príjem, ktorý vykryjem skutočnými N na živnosť /a tým sa mi to vlastne vynuluje/. Ďakujem za každú odpoveď.

Príjem sa časovo rozlišuje. Príjem príispevku na účet ako príjem neovplyvňujúci ZD, v ďalšom členení - ostatný príjem. Analyticky účtovať čerpanie fondu ako výdavky ovplyvňujúce ZD.
V uzavierkových účtovných operáciach výšku vyčerpaného príspevku zaúčtovať ako príjem ovplyvňujúci ZD.
V nasledujúcom roku (samozrejme ak sa celý príspevok nevyčerpá v jednom roku) zaúčtovať nevyčerpaný príspevok v záverečných účtov. operáciach ako príjem ovplyvňujúci ZD v druhodnom členení ostaný príjem, čerpanie ako výdávky ovplyvňuje ZD.

Ak dotácia plynie daňovníkovi, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov podľa §6 ods.10 ZDP, musí celý tento príjem zahrnúť do ZD v zdaňovacom odbdobí, v ktorom ho prijal, príjem sa časovo nerozlišuje.
Maryška
16.02.10,08:30
Zlatka pekne ďakujem za odpoveď.
jove
16.02.10,12:01
Mňa by zaujímalo či mám na tento príspevok nárok al keď mám momentálne prerušenú živnosť a druhým mesiacom som na up.....?????
ďakujem...................................
Timka1
16.02.10,12:04
Mňa by zaujímalo či mám na tento príspevok nárok al keď mám momentálne prerušenú živnosť a druhým mesiacom som na up.....?????
ďakujem...................................

áno, ale treba byť 3 mesiace nezamestnaný a dať žiadosť na dotáciu, prejsť kurzom, podnikateľským zámerom, skratka celým kolotočom čo to obnáša
A.B.
03.03.10,22:04
Zdravim, ja som si tym presla minuly rok... stalo ma to 7 mesiacov casu, hadku s komisiou, ktoru tvorilo par imbecilov, co si potrebovali nieco dokazovat, 3-dnovy kurz, na ktorom som sa nic noveho nenaucila a skusky, kde sme si radili jedna radost.... Bolo to v Presove a dostala som cca 3800 EUR... toho roku je to okolo 3900 Eur.

Ak by som to mala absolvovat este raz, dam sa asi pripoistit...
Lujza...
05.03.10,14:59
Dobry den,
chcela by som sa spytat ci za da vramci 2 rocnej lehoty po financnom prispevku povazovat denne studium na vysokej skole ako zamestnanie, cize ak si budem dorabat inziniersky stupen ci som povinna odvadzat odvody ako zivnostnik po dobu 2. roku a ci je pravda ak by som sa zamestnala v inom regione ci mozem dostavat podporu od statu ako zivnostnik, ktory sa neuplatnil v svojom regione.
Dakujem a prajem prijemny den
Xanti
05.03.10,15:02
Dobry den,
chcela by som sa spytat ci za da vramci 2 rocnej lehoty po financnom prispevku povazovat denne studium na vysokej skole ako zamestnanie, cize ak si budem dorabat inziniersky stupen ci som povinna odvadzat odvody ako zivnostnik po dobu 2. roku a ci je pravda ak by som sa zamestnala v inom regione ci mozem dostavat podporu od statu ako zivnostnik, ktory sa neuplatnil v svojom regione.
Dakujem a prajem prijemny den
Môžeš študovať i pracovať.
AK budeš SZČO tak budeš mať povinnosti a tiež aj potrebu odvádzať odvody. Ktoré však zúčtuješ pri RZZP, teda odvody do ZP.

A zvyšnej časti tvojho príspevku vôbec nerozumiem .... ako čo sa pýtaš nechápem. :confused:
mamulienka
31.03.10,07:46
Prosím Vás aj ja o radu, účtujem v JU a dostala som nenávratný príspevok z úradu práce.. Robím si DP typu B a neviem na ktorý riadok a do ktorej tabuľky to mám uviesť. Kto vie prosím pomôžte.... ďakujem pekný posledný deň
Timka1
31.03.10,07:48
Prosím Vás aj ja o radu, účtujem v JU a dostala som nenávratný príspevok z úradu práce.. Robím si DP typu B a neviem na ktorý riadok a do ktorej tabuľky to mám uviesť. Kto vie prosím pomôžte.... ďakujem pekný posledný deň

ráta sa to príjmu zo živnosti podľa § 6, ale ak vedieš JÚ tak POZD bode výška dotácie len vyčerpaná, rozdiel ostáva ako PNZD
mpca
31.03.10,21:00
Prosím Vás náhodou nemáte informáciu v akej výške je ten "dar" pre okres Poprad?
jozka56
31.03.10,21:06
Prosím Vás náhodou nemáte informáciu v akej výške je ten "dar" pre okres Poprad?
mpca a Ty si to ešte nezisťoval??? ...teda...:)
mpca
31.03.10,21:20
jožka, veď práve včera mi skončil len 3. mesiac :) :)
jozka56
31.03.10,21:24
jožka, veď práve včera mi skončil len 3. mesiac :) :)
Veď práve, to je už polovica:rolleyes::)
kira
02.04.10,09:36
Nevie náhodou niekto aká je dotácia v Martine?
panslav
14.04.10,11:27
Mal by som 2 otazky:

1. Situacia: dostanem prispevok na SZČO, prispevok je 4 000 € otazka: cely prispevok sa zarata do prijmu v prvom roku podnikania? a tym padom pri prispevku 4 000€ budem musiet platit na dalsi rok automaticky odvody? alebo sa v prvom roku podnikania zapocita do prijmu len polovica pripevku? alebo tolko kolko z toho prispevku miniem?

2. Ak dostanem prispevok na sro tak staci ked budem konatel bez odmeny ? alebo ma musi ta sro zamestnat?

Vdaka
Timka1
14.04.10,11:30
Mal by som 2 otazky:

1. Situacia: dostanem prispevok na SZČO, prispevok je 4 000 € otazka: cely prispevok sa zarata do prijmu v prvom roku podnikania? a tym padom pri prispevku 4 000€ budem musiet platit na dalsi rok automaticky odvody? alebo sa v prvom roku podnikania zapocita do prijmu len polovica pripevku? alebo tolko kolko z toho prispevku miniem?

2. Ak dostanem prispevok na sro tak staci ked budem konatel bez odmeny ? alebo ma musi ta sro zamestnat?

Vdaka


aj budeš viesť klasické jednoduché účtovníctvo, tak do príjmu ti vstupuje len časť vyčerpanej dotácie

ak budeš viesť daňovú evidenciu, teda použiješ v DP za daný rok paušálne výdaje, tak do príjmov ti vstupuje celá výška dotácie bez rozdielu na to koľko bola vyčerpaná a teda aj do príjmu na posúdenie platenia odvodov
panslav
14.04.10,12:28
JASPI :D:D:D:D:D

PS
5/2004

§ 72j
Prechodné ustanovenie k úprave účinnej k 1. decembru 2009
V období od 1. decembra 2009 do 31. decembra 2010 sa na účely poskytnutia príspevku na samostatnú zárobkovú
činnosť podľa § 49 nevyžaduje splnenie podmienky vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace u
znevýhodneného uchádzača o zamestnanie podľa § 8 ods. 1 písm. a). Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa
poskytuje najskôr odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zaradení uchádzača o
zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Do kelu ! to sa tyka znevyhodnenych uchadzacov ! balamutis tu ludi !
Mirkoslavka
14.04.10,12:54
Takisto ma zaujíma tento príspevok . Bola som evidovaná na úrade 2 mesiace / XI.,XII./2009 / Od 01.01.2010 som zakladala sro - vie mi niekto povedat , ci sa dá príspevok žiadať aj spätne ?
Dakujem
Mirkoslavka
Timka1
14.04.10,13:26
Takisto ma zaujíma tento príspevok . Bola som evidovaná na úrade 2 mesiace / XI.,XII./2009 / Od 01.01.2010 som zakladala sro - vie mi niekto povedat , ci sa dá príspevok žiadať aj spätne ?
Dakujem
Mirkoslavka

spätne sa nedá žiadať, žiadať môže len uchádzač o zamestnanie, pokiaľ už nie si uchádzač evidovaný na úrade práce, nemôžeš žiadať, nemáš nárok
Mirkoslavka
15.04.10,08:17
Dik za odpoved . UP ma vyradil z evidencie nakolko po 2 mesiacoch sme založili s.r.o. , ja som v nej "iba " konatelka , avšak nie som v zamestnaneckom pomere , nepoberam žiadny prijem , a preto si myslim , že som bola vyradená neopodstatnene - teraz je moj pripad postupený na ustredie - odvolala som sa .Ak ma teda opatovne zaradia , tak potom možem žiadať .
M.
Timka1
15.04.10,08:19
Dik za odpoved . UP ma vyradil z evidencie nakolko po 2 mesiacoch sme založili s.r.o. , ja som v nej "iba " konatelka , avšak nie som v zamestnaneckom pomere , nepoberam žiadny prijem , a preto si myslim , že som bola vyradená neopodstatnene - teraz je moj pripad postupený na ustredie - odvolala som sa .Ak ma teda opatovne zaradia , tak potom možem žiadať .
M.

ak nie si spoločníčkou sro, ale iba konateľkou, tak môžeš byť evidovaná na úrade práce ako uchádzačka o zamestnanie
Hanka U.
26.05.10,06:04
možno trochu otazka od veci, ale potrebujem vedieť či tento príspevok od ÚP ide normálne do príjmu živnostíka? Má teda vplyv na daňové priznanie a tým samozrejme aj na výšku odvodu do SP? Vďaka.
Xanti
26.05.10,06:06
možno trochu otazka od veci, ale potrebujem vedieť či tento príspevok od ÚP ide normálne do príjmu živnostíka? Má teda vplyv na daňové priznanie a tým samozrejme aj na výšku odvodu do SP? Vďaka.
Ano ide do príjmu SZCO, a ovplyvňuje DP a aj odvody do SP.
00flash00
26.05.10,06:12
aha takze ja by som si mal narobit co najviac nakladov v prvom roku podnikania, pretoze ak nespravim ziadne, moj prijem je cela vyska prispevku? a tým padom po roku idem platit odvody? Takze ak som dostal prispevok, uz neexistuje sanca aby som po rocných prazdninach neplatil na buduci rok odvody, ketze uz prijem z prispevku je vyssí ako to minimum, aby som neplatil, chapem to spravne?
A ako si mam zaevidovat prijem prispevku do uctovnictva?
dakujem
Xanti
26.05.10,06:16
aha takze ja by som si mal narobit co najviac nakladov v prvom roku podnikania, pretoze ak nespravim ziadne, moj prijem je cela vyska prispevku? a tým padom po roku idem platit odvody? Takze ak som dostal prispevok, uz neexistuje sanca aby som po rocných prazdninach neplatil na buduci rok odvody, ketze uz prijem z prispevku je vyssí ako to minimum, aby som neplatil, chapem to spravne?
A ako si mam zaevidovat prijem prispevku do uctovnictva?
dakujem
SKôr opačne,
ak neminieš na nič dotáciu. A budeš viesť JU, tak Ti nevstúpi do príjmu tento rok. Resp. vstúpi tá čiastka čo si minul.

Ale ak budeš robiť DP cez paušalne výdavky tak musíš celú dotáciu priznať do príjmu naraz.
00flash00
26.05.10,06:52
Aha čize dotacia sa zapocitava pomerom, kolko za nu kupim, tolko mi vstupi do prijmu ... cize prijmi-vydavky je "nula" ? :)

Niesom platca DPH a tak nerozumiem ako je to ked robím DP cez pausalne vydavky?
Xanti
26.05.10,06:55
Aha čize dotacia sa zapocitava pomerom, kolko za nu kupim, tolko mi vstupi do prijmu ... cize prijmi-vydavky je "nula" ? :) ano presne tak. Ale odvody do SP závisia od tržieb nie od základu dane.

Niesom platca DPH a tak nerozumiem ako je to ked robím DP cez pausalne vydavky? to nemá z platením DPH nič spoločné.Čo sa týka paušalnych výdavkov tak si pozri túto tému http://www.porada.sk/t118512-pausal-evidencia-prijmov-a-vydajov.html a je tam tabulka, kde je vysvetlený princíp paušalnych výdavkov pri výpočte daňového priznania.
00flash00
26.05.10,07:32
Dakujem,
Povinným platcom do SP sa stavam ked moje prijmi teda trzby budu vacsie ako 2000eur? Ak dobre chapem, rada sa sem aj spominaný prispevok?
Kupim si notebook za 1000eur z prispevku, teda mam hned 1000eur príjem?

Sorry som taka lama, som zivnostník koli prispevku a "podnikam" od 15.3.2010 a v uctovnictve zatial nemam ziadnu polozku, ani som si este nenastavil uctovny program pre moju firmu ...
Platím si uz ale ZP to si mam davat do nakladov?
díky
Xanti
26.05.10,07:35
Dakujem,
Povinným platcom do SP sa stavam ked moje prijmi teda trzby budu vacsie ako 2000eur? Ak dobre chapem, rada sa sem aj spominaný prispevok?
Kupim si notebook za 1000eur z prispevku, teda mam hned 1000eur príjem?

Sorry som taka lama, som zivnostník koli prispevku a "podnikam" od 15.3.2010 a v uctovnictve zatial nemam ziadnu polozku, ani som si este nenastavil uctovny program pre moju firmu ...
Platím si uz ale ZP to si mam davat do nakladov?
díky
Odvody do SP musíš platiť vždy ak prekročíš zákonom stanovenú hranicu príjmu zo živnosti. Za rok 2010 je tá suma 44,2% z 8934 eur.
Takže ak zarobíš ako SZCO za rok 2010 viac ako 3948,83 eura tak budeš povinným platcom odvodov do SP po 1.7.2011 a áno ráta sa tam aj príjem z dotácie.

A áno odvody do ZP si dávaš do nákladov.
00flash00
26.05.10,07:47
No to je dost velka suma do tých 3948 by som moj príjem mohol zmestit, tým padom nebudem musiet platit SP co by bolo fajn, nevidím vtom momentálne zmysel, ketze aj na PNke som asi tak raz za 4 roky(klop klop ze som zdravy).
A posledna otazka je teda, ked kupim ten book za 1000eur z prispevku, rata sa mi to do prijmu ako 1000ano?
Xanti
26.05.10,07:48
No to je dost velka suma do tých 3948 by som moj príjem mohol zmestit, tým padom nebudem musiet platit SP co by bolo fajn, nevidím vtom momentálne zmysel, ketze aj na PNke som asi tak raz za 4 roky(klop klop ze som zdravy).
A posledna otazka je teda, ked kupim ten book za 1000eur z prispevku, rata sa mi to do prijmu ako 1000ano?
Ano ráta sa 1000 eur z dotácie do príjmu ak si kúpiš ntb, ak robíš jednoduché účtovníctvo.
Ale neodporúčam TI ho robiť samej, nájdi si účtovníčku čo TI to urobí.

Ak budeš robiť paušalne výdavky, tak do príjmu dáš celú sumu dotácie.
00flash00
26.05.10,08:00
No som chlapec no a otec uz podnika 10 rokov taky malo podnikatel nic velke, uctovnictvo mu robí mama popri robote, jednoduché, takze s takýmito malickostami by mi aj ona hadam vedela helpnut... neni to rodena uctovnicka, ale ak si narazal nato aby som sa ja amater nepustal do uctovnictva sam tak mama by mi mala stacit nie? A pausalne vydavky asi robit nebudem, načo? Nepodnikam, len som mal zaujem o prispevok, no a prijem si ustrazim do tej sumi, so zamestnavatelom sa dohodnem ze mu vyfakturujem rocne len 3500eur, 450 si nechám do zalohy a mam pokoj ... dobre rozmyslam? :)
Xanti
26.05.10,08:08
No som chlapec no a otec uz podnika 10 rokov taky malo podnikatel nic velke, uctovnictvo mu robí mama popri robote, jednoduché, takze s takýmito malickostami by mi aj ona hadam vedela helpnut... neni to rodena uctovnicka, ale ak si narazal nato aby som sa ja amater nepustal do uctovnictva sam tak mama by mi mala stacit nie? A pausalne vydavky asi robit nebudem, načo? Nepodnikam, len som mal zaujem o prispevok, no a prijem si ustrazim do tej sumi, so zamestnavatelom sa dohodnem ze mu vyfakturujem rocne len 3500eur, 450 si nechám do zalohy a mam pokoj ... dobre rozmyslam? :)
Zle rozmýšlaš
lebo aj keby si vyfaktúroval 3500 eur .. a kúpiš si z dotácie ntb. za 1000 eur tak spolu Ti vstupuje do príjmov 4500 eur. A tým pádom od 1.7.2011 budeš platiť odvody do SP.

A mamka nech si naštuduje poradu a účtovanie dotácie z UP. Aby ti vedela urobiť dobre účtovníctvo.
00flash00
26.05.10,08:19
Ok sorry, samozrejme to myslím takto:(vsetko zaokruhlujem)
dostal som 2500eur z uradu, tento rok si zaevidujem polovicu 1250eur to odcitam od 3950= 2700eur mozem vyfakturovat... ok?

No a s evidenciou príspevku si ma trosku navnadil, lebo si fakt neviem predstavit ako to zaevidujem ked cojaviem kupim ten ntb za 1000eur ako príjem do JU dam co?
Je tu otom niekde pisane? ale o verzii ze si to takto rozdelím, nie ta verzia ze si ho zahrniem cely naraz

dakujem za ochotu zatial
Xanti
26.05.10,08:24
Ok sorry, samozrejme to myslím takto:(vsetko zaokruhlujem)
dostal som 2500eur z uradu, tento rok si zaevidujem polovicu 1250eur to odcitam od 3950= 2700eur mozem vyfakturovat... ok?

No a s evidenciou príspevku si ma trosku navnadilA, lebo si fakt neviem predstavit ako to zaevidujem ked cojaviem kupim ten ntb za 1000eur ako príjem do JU dam co?
Je tu otom niekde pisane? ale o verzii ze si to takto rozdelím, nie ta verzia ze si ho zahrniem cely naraz

dakujem za ochotu zatial
No daj si vyhladať dotáciu do vyhladávači na porade a nájde Ti kopu tém napr. http://www.porada.sk/t139220-zauctovanie-prispevku-na-podnikanie.html
alebo
http://www.porada.sk/t137065-likvidacne-odvody-zle-zakony-vsetko-zle.html a mnoho iných. Treba študovať.
00flash00
26.05.10,14:16
díky, chcem sa ta este spytat, aku sumu zisku nesiem presiahnut aby som nemusel platit dan z prijmu?
pavol54
26.05.10,17:29
díky, chcem sa ta este spytat, aku sumu zisku nesiem presiahnut aby som nemusel platit dan z prijmu?
to sa nedá povedať inak ako "Podľa zákona o dani z príjmov § 17 až 29"
Ak ti bude niečo nejasné po prečítaní týchto § -ov tak sa spýtaj.
00flash00
26.05.10,20:17
no ja tam tomu velmi nechapem, chcel som len vedet sumu aby som sa vedel prisposobit a ak sa da dan z príjmov neplatit
Xanti
26.05.10,20:22
no ja tam tomu velmi nechapem, chcel som len vedet sumu aby som sa vedel prisposobit a ak sa da dan z príjmov neplatit
Niekto zarobí 13000 eur ročne a neplatí daň, niekto zarobí 5000 eur ročne a daň zaplatí.
Nedá sa zovšeobecňovať.
00flash00
26.05.10,20:24
no ak tomu trosku chapem, zalezi natom, kolko si urobím nakladov?
adriana468
02.06.10,05:22
od 20.4,2010 som szčo. Dotáciu na podnikanie som si dala zaslať na súkromńý účet nahlásený na DÚ. Na základe diskusií na porade som si ale včera urobila osobitný účet, na ktorom budem mať len príjmy a výdavky z podnikania a previedla som naň aj zostatok nevyčerpanej dotácie. Predchádzajúci účet už na podnikanie používať nebudem. Nový účet a zrušenie starého oznámim DÚ. Ako mám účtovať príjem dotácie na osob. účet - mám z neho uhradenú aj jednu fa, a ako mám účtovať prenos dotácie z jedného na druhý. Účtujem v Alfe. Prosím poraďte, neviem čo s tým. vďaka
veronikasad
02.06.10,05:24
od 20.4,2010 som szčo. Dotáciu na podnikanie som si dala zaslať na súkromńý účet nahlásený na DÚ. Na základe diskusií na porade som si ale včera urobila osobitný účet, na ktorom budem mať len príjmy a výdavky z podnikania a previedla som naň aj zostatok nevyčerpanej dotácie. Predchádzajúci účet už na podnikanie používať nebudem. Nový účet a zrušenie starého oznámim DÚ. Ako mám účtovať príjem dotácie na osob. účet - mám z neho uhradenú aj jednu fa, a ako mám účtovať prenos dotácie z jedného na druhý. Účtujem v Alfe. Prosím poraďte, neviem čo s tým. vďaka
súkromný účet bol nahlásený na DU ?
Timka1
02.06.10,05:26
od 20.4,2010 som szčo. Dotáciu na podnikanie som si dala zaslať na súkromńý účet nahlásený na DÚ. Na základe diskusií na porade som si ale včera urobila osobitný účet, na ktorom budem mať len príjmy a výdavky z podnikania a previedla som naň aj zostatok nevyčerpanej dotácie. Predchádzajúci účet už na podnikanie používať nebudem. Nový účet a zrušenie starého oznámim DÚ. Ako mám účtovať príjem dotácie na osob. účet - mám z neho uhradenú aj jednu fa, a ako mám účtovať prenos dotácie z jedného na druhý. Účtujem v Alfe. Prosím poraďte, neviem čo s tým. vďaka

je potrebné účtovať aj o súkromnom účte,
kde príjem dotácie bude ako PNZD,
prevod zvyšku dotácie cez priebežné položky - prevod z účtu na účet,
úhrada faktúry VOZD,
ostatné príjmy a výdaje týkajúce sa osobných vecí sú neovplyvňujúce ZD, účtuješ ako osobnú spotrebu alebo osobný vklad
adriana468
03.06.10,05:05
áno
adriana468
03.06.10,05:11
ale ako urobím účtovanie účtov v Alfe? Nakoľko budem najprv účtovať len súkromný účet zostane mi na účte aj nejaký konečný stav, moje peniaze. Ako to účtovne urobiť - ukončenie účtovania na tomto účte? Nový účet sa tam dá nahrať, ale čo so starým, ak som to teda napísala zrozumitelne. Vďaka za odpovede.
Lukkyyy
03.06.10,05:53
od 20.4,2010 som szčo. Dotáciu na podnikanie som si dala zaslať na súkromńý účet nahlásený na DÚ. Na základe diskusií na porade som si ale včera urobila osobitný účet, na ktorom budem mať len príjmy a výdavky z podnikania a previedla som naň aj zostatok nevyčerpanej dotácie. Predchádzajúci účet už na podnikanie používať nebudem. Nový účet a zrušenie starého oznámim DÚ. Ako mám účtovať príjem dotácie na osob. účet - mám z neho uhradenú aj jednu fa, a ako mám účtovať prenos dotácie z jedného na druhý. Účtujem v Alfe. Prosím poraďte, neviem čo s tým. vďaka
Pardon že sa miešam do diskusie ale mám na teba otázočku ako dlho ti trvalo získať živnosť mám namysli od doby keď si im 1krát povedala na UP že si chceš založiť živnosť až po čas kedy si mohla naplno podnikať?
adriana468
05.06.10,06:59
akonáhle mi uplynuli 3 mesiace v evidencii na ÚP absolvovala som školenie pre začínajúcich účtovníkov, urobila som si podnikateľský plán, obhájila pred komisiou a do mesiaca to bolo ok
certik
20.09.10,05:49
Prosím vás o radu: SZČO má momentálne aktívnu živnosť. V tejto dobe mu priznali invalidný dôchodok. Keby teraz prerušil živnosť a nahlásil by si sa na úrad práce a bol by tam evidovaný minimálne 3 mesiace, mal by nárok na dotáciu na podnikanie aj keď je živnosť len pozastavená? Ak áno, mal by nárok na tú vyššiu dotáciu, keďže je invalid? (V prievidzskom okrese by to malo byť okolo 7000.- eur). Ďakujem za odpoveď.
lucga
20.09.10,17:56
Dobrý večer
neviete mi niekto poradiť či je možné v období 2 rokov po získaní podnikateľského príspevku z UP živnosť pozastaviť a pracovať na trvalý pracovný pomer? alebo sa to považuje za ukončenie živnosti a je potrebné vrátiť alikvótnu časť z príspevku úradu prácu? Nemáte s tým niekto náhodou skúsenosť? ďakujem
veronikasad
20.09.10,18:02
Dobrý večer
neviete mi niekto poradiť či je možné v období 2 rokov po získaní podnikateľského príspevku z UP živnosť pozastaviť a pracovať na trvalý pracovný pomer? alebo sa to považuje za ukončenie živnosti a je potrebné vrátiť alikvótnu časť z príspevku úradu prácu? Nemáte s tým niekto náhodou skúsenosť? ďakujem
Ak nechceš časť dotácie vracať, nemôžeš živnosť pozastaviť, ani zrušiť (okrem vážnych zdravotných dôvodov). Súbeh podnikania a zamestnania nie je zakázaný - ak budeš stíhať obidvoje ... (musíš mať aj z podnikania príjem počas celých dvoch rokov)
DEWW
30.09.10,21:53
(musíš mať aj z podnikania príjem počas celých dvoch rokov)

musis mat prijem z podnikania 2 roky? Podla mna skor, ze tu zivnost nemozes zrusit pocas 2 rokov ak nechces vracat prispevok... Opravte ma niekto ak sa mylim ;)
mirpo
01.10.10,05:04
musis mat prijem z podnikania 2 roky? Podla mna skor, ze tu zivnost nemozes zrusit pocas 2 rokov ak nechces vracat prispevok... Opravte ma niekto ak sa mylim ;)
V dohode majú klienti uvedené, že budú "SZČ vykonávať alebo prevádzkovať nepretržite najmenej po dobu dvoch rokov..."
Poznám SZČO, ktorý síce mal "otvorenú" SZČ, ale po dvoch mesiacoch nemal až do konca žiadne príjmy ani výdavky (samozrejme okrem ZP a SP). Keď mu prišla kontrola, musel vrátiť časť príspevku. Dôvod bol, že síce mal oprávnenie vykonávať SZČ, ale ju nevykonával nepretržite 24 mesiacov, čo sa dalo overiť aj z daňového priznania, ktoré musel predložiť. O účtovníctve ani nehovorím...;)
DEWW
01.10.10,05:58
tak potom on spravil chybu... Lebo si mal zauctovat aspon nejake vydavky ked uz nemal prijmy :). To aby som mal nejake prijmy ma neviem ako chce stat nutit. Fakt by ma zaujimalo ako aj ked nemal prijmy a vydavky mu chceli dokazat, ze nevykonava a neprevadzkuje tu zivnost? Co sa povazuje za prevadzkovanie a vykonavanie? Ved ju ma predsa otvorenu, nezrusil ju, neprerusil atd. Ze nema prijem? Raz ked nemam prijem, znamena to, ze som nenasiel pracu, aj ked je to v 99% preto, ze nechcem podnikat. Cize dost sporne roznodnutie kontroly, ktore by som na jeho mieste riesil cez pravnika
Dana1
01.10.10,06:13
v podnikateľskom pláne sa živnostník zaviaže , že z dotácie počas 2 rokv zaplatí to,to,to....

a keď to zaplatí tak tá istá časť dotácie ide do príjmu. takže už keď nič iná musí mať príjem počas 2 rokov z vyúčtovania tej dotácie.
DEWW
01.10.10,06:23
to je tiez pravda... ;) Ale aj keby nemal, ze si to minie vsetko uz prvy rok, tak by to bolo podla mna na hrane zakona zo strany uradu prace, aby niekto ziadal prispevok vratit, ze nevykonava cinnost, ked ju ma stale otvorenu, len nema prijem...
Dana1
01.10.10,06:33
kaď sa nedarí tak sa nedarí.

podľa mňa tiež namajú právo žiadať vrátenie dotácie, keď nebola porušená dohoda a zivnostník použil dotáciu na to na čo sa vo svojom podnikateľskom pláne zaviazal a neprejedol ich.
mirpo
01.10.10,06:39
Išlo o to, že nepreukázal žiadne objednávky, nákupy materiálu.... vôbec nič, čím by preukázal, že vôbec vykonával činnosť, na ktorú sa zaviazal - išlo o maloobchod.
mimotemy
Len by som chcela doplniť, že to nebola kontrola z úradu práce ale z ministerstva práce. Jeho prípad bol trochu špecifický, ale to neriešim...
DEWW
01.10.10,09:32
BTW ked sme pri tom prispevku, prave si ho vybavujem a najnovsie mi vo veciach ktore potrebujem k podnikaniu zamietli mobilny telefon, ze vraj to patri medzi neopravnene naklady.... To uz fakt neviem komu j.be, kto tie zakony vymysla??? Ved som este nevidel podnikatela co by nepotreboval mobil k podnikaniu... Na urade mi povedali, ze mozem poziadat o zriadenie pevnej telefonnej linky :confused:
dobsony
14.10.10,17:10
Potrebovala by som pomoc: Moja klientka v októbri 2009 dostala z UP dotáciu. Teraz v lete sa jej podarilo otvoriť predajňu. a teraz pred 2 týždňami jej diagnostikovali rakovinu. Je v nemocnici a jej stav je veľmi vážna. A teraz otázka: podľa Vás čo má robiť? Má niekoho zamestnávať , alebo radšej uzatvárať predajňu? a čo bude s dotáciou?
tuta
14.10.10,19:17
Podľa mojich vedomosti sa vrátenie príspevku nepovažuje, ak prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatne zárobkovej činnosti skončilo zo zdravotných dôvodov.

Skús pozrieť dohodu o poskytnutí príspevku.
mirpo
15.10.10,05:47
Potrebovala by som pomoc: Moja klientka v októbri 2009 dostala z UP dotáciu. Teraz v lete sa jej podarilo otvoriť predajňu. a teraz pred 2 týždňami jej diagnostikovali rakovinu. Je v nemocnici a jej stav je veľmi vážna. A teraz otázka: podľa Vás čo má robiť? Má niekoho zamestnávať , alebo radšej uzatvárať predajňu? a čo bude s dotáciou?
Odporúčam informovať ÚP, s ktorým bola podpísaná dohoda, požiadať o posúdenie posudkárom na ÚP... Záver posudkovej komisie - ide o vážne zdravotné dôvody... príspevok sa nemusí vracať vôbec i napriek predčasnému ukončeniu činnosti.
Je vhodné zo sebou zobrať zdravotnú dokumentáciu.
Na niektorých ÚP dajú z posudkového odd. aj predbežný posudok, iné budú posudzovať až po oznámení o prerušení/zrušení SZČ.
dobsony
15.10.10,08:01
ďakujem pekne.
dobsony
15.10.10,17:16
Ešte jedna otázka, keď zruší živnosť kvôli zdravotných problémov potom musí prihlásiť na UP? Živnosť môže zrušiť aj manžel? A prihlásiť na UP taktiež? Ona nevie - nemôže- nedokáže tieto veci vybaviť.
ďakujem!
Economic
16.10.10,11:12
Ešte jedna otázka, keď zruší živnosť kvôli zdravotných problémov potom musí prihlásiť na UP? Živnosť môže zrušiť aj manžel? A prihlásiť na UP taktiež? Ona nevie - nemôže- nedokáže tieto veci vybaviť.
ďakujem!

Na zrušenie živnosti stačí plná moc hoci na manžela, alebo kohokoľvek iného, neoverená stačí.
Katy a R
16.10.10,11:19
Ešte jedna otázka, keď zruší živnosť kvôli zdravotných problémov potom musí prihlásiť na UP? Živnosť môže zrušiť aj manžel? A prihlásiť na UP taktiež? Ona nevie - nemôže- nedokáže tieto veci vybaviť.
ďakujem!

.. ak je na PNke .. nemusí sa ponáhľať so zrušením živnosti - môže to riešiť neskôr ... alebo je nejký dôvod, prečo to chce zrušiť?
dobsony
16.10.10,15:46
Je na Pn-ke ale odvody do zdrav.poisťovne platiť musí nakoľko nemá nárok na nemoc. dávku. A aby nemala zbytočné výdavky, mesačne 44,73 eur , hľadám pre nich možnosť ako vyriešiť problém . Skúsim im pomáhať tak inak neviem. Dúfam že všetko dopadne dobre, hlavne aby ona uzdravela, veď ešte musí žiť, potrebuje ju 5 ročný syn, 16 ročná dcéra a 18 ročný syn.
Economic
16.10.10,15:49
Je na Pn-ke ale odvody do zdrav.poisťovne platiť musí nakoľko nemá nárok na nemoc. dávku. A aby nemala zbytočné výdavky, mesačne 44,73 eur , hľadám pre nich možnosť ako vyriešiť problém . Skúsim im pomáhať tak inak neviem. Dúfam že všetko dopadne dobre, hlavne aby ona uzdravela, veď ešte musí žiť, potrebuje ju 5 ročný syn, 16 ročná dcéra a 18 ročný syn.

Ja by som asi tú živnosť radšej zrušila, a po porade s ÚP radšej príspevok vrátila ako nevyužitý...
Katy a R
16.10.10,16:03
Je na Pn-ke ale odvody do zdrav.poisťovne platiť musí nakoľko nemá nárok na nemoc. dávku. A aby nemala zbytočné výdavky, mesačne 44,73 eur , hľadám pre nich možnosť ako vyriešiť problém . Skúsim im pomáhať tak inak neviem. Dúfam že všetko dopadne dobre, hlavne aby ona uzdravela, veď ešte musí žiť, potrebuje ju 5 ročný syn, 16 ročná dcéra a 18 ročný syn.

... nuž treba pozrieť do tej dohody s UPSVaR - ako je to presne formulované ... zrejme ešte nemá nejaké rozhodnutie od posudkového lekára :confused::confused:.
V prípade, žeby sa rozhodla vrátiť dotáciu .. tak už to vlastne bude polovica (neviem, či už všetko minula)
no a nedá mi ... prečo si jej neporadila DNP:confused::confused::confused::mee:
Ešte maličká nádej .. odkedy je bez poistenia? .. predpokladám, že pred evidenciou na UPSVaR bola zamestnaná .. či už je tam veľká pauza:confused:
dobsony
16.10.10,16:08
Ona predtým bola dlhodobo nezamestnaná. Dobrovolné poistenie som jej povedala ale nič nereagovala. Nemôžem nikoho nútiť. Každý si myslí že nebude to potrebovať. Neviem uvidíme čo bude a ďakujem za odpovede.
dobsony
16.10.10,16:11
papier od posudkového lekára nemá, veď teraz pred 3 týždňami dostala do nemocnice s ťažkosťami, a hneď dostala na onkológiu. A že čo bude ďalej ? nevie to nikto len pán Boh tam hore.
Katy a R
16.10.10,16:19
.. držím palce, aby sa z toho dostala čo najskôr..
veronikasad
16.10.10,16:23
papier od posudkového lekára nemá, veď teraz pred 3 týždňami dostala do nemocnice s ťažkosťami, a hneď dostala na onkológiu. A že čo bude ďalej ? nevie to nikto len pán Boh tam hore.
platila si dobrovolné nem. poistenie ? Ak ano a má nárok na nemocenské, s dotáciou počas PN-ky by som nič nerobila. Do zdr. poisťovne treba zaniesť potvrdenie o výplate nemocenského zo SP a preddavky na zdr. poistenie platiť nemusí.

Ak chce však živnosť rušiť kvoli tomu, aby neplatila zdravotné poistenie, treba riešiť predtým vrátenie dotácie.
Katy a R
16.10.10,16:27
platila si dobrovolné nem. poistenie ? Ak ano a má nárok na nemocenské, s dotáciou počas PN-ky by som nič nerobila. Do zdr. poisťovne treba zaniesť potvrdenie o výplate nemocenského zo SP a preddavky na zdr. poistenie platiť nemusí.

Ak chce však živnosť rušiť kvoli tomu, aby neplatila zdravotné poistenie, treba riešiť predtým vrátenie dotácie.

... neplatila ..:mee:
veronikasad
16.10.10,16:29
prehliadla som príspevok 113
dobsony
16.10.10,16:37
ďakujem za dobré rady.
dobsony
21.11.10,09:09
Potrebovala by som pomoc: Moja klientka v októbri 2009 dostala z UP dotáciu. Teraz v lete sa jej podarilo otvoriť predajňu. a teraz pred 2 týždňami jej diagnostikovali rakovinu. Je v nemocnici a jej stav je veľmi vážna. A teraz otázka: podľa Vás čo má robiť? Má niekoho zamestnávať , alebo radšej uzatvárať predajňu? a čo bude s dotáciou?
Mám veľmi smutnú správu: moja klientka odišla navždy.:mee:
A teraz čo s dotáciou? Dovtedy bola zatvorená .
Zoltán Kovács
21.11.10,09:17
Mám veľmi smutnú správu: moja klientka odišla navždy.:mee:
A teraz čo s dotáciou? Dovtedy bola zatvorená .

Pozostalí budú musieť do 3 mesiacov podať v mene klienta daňové priznanie, v rámci ktorého treba vysporiadať dotáciu. Či v prípade úmrtia je potrebné dotáciu vrátiť najlepšie ti odpovedia priamo na úrade.
Xanti
21.11.10,21:09
Mám veľmi smutnú správu: moja klientka odišla navždy.:mee:
A teraz čo s dotáciou? Dovtedy bola zatvorená .
Treba upovedomiť o úmrtí UP.
Úplné znenie zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208356&FileName=zz2008-00330-0208356&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=361&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=o+slu%C5%BEb%C3%A1ch+zamestnanosti)

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
linko1
22.11.10,06:27
Pozostalí budú musieť do 3 mesiacov podať v mene klienta daňové priznanie, v rámci ktorého treba vysporiadať dotáciu. Či v prípade úmrtia je potrebné dotáciu vrátiť najlepšie ti odpovedia priamo na úrade.

dotáciu netreba vrátiť, bohužiaľ už nemá kto....
dobsony
22.11.10,10:29
Ďakujem Vám za odpovede.
sprievodca5
30.11.10,08:18
zdravím. každý okres má iné podmienky. v L. Mikuláši je to možné. sám som dal do nákladov odvody
veronikasad
30.11.10,08:23
zdravím. každý okres má iné podmienky. v L. Mikuláši je to možné. sám som dal do nákladov odvody
na ktorý príspevok odpovedáš ?
sprievodca5
30.11.10,12:46
odpovedám: či je možné dať do nákladov odvody
Lucia Durcakova
02.08.11,06:10
Ahojte, mna by zaujimalo, co znamena absolvovat "ten kolotoc" co to vsetko obnasa.
Chcem si otvorit pekaren, a poziadat up o nenavratnu pozicku...
podnikatelsky plan mam vypracovany.
Economic
02.08.11,14:03
Ahojte, mna by zaujimalo, co znamena absolvovat "ten kolotoc" co to vsetko obnasa.
Chcem si otvorit pekaren, a poziadat up o nenavratnu pozicku...
podnikatelsky plan mam vypracovany.

Zájdi na ÚP a tam Ťa už o kolotoči oboznámia.
jose1212
04.08.11,10:37
ahojte poradte mi cakam na prispevok s uradu prace otvoril som si podnikatelsky ucet po 15 dnoch mi na skocil exekutor peniaze mi nan maly prist ja som ho zrusil.to by som skocil skaluzi do blata dakujem
veronikasad
04.08.11,10:39
ahojte poradte mi cakam na prispevok s uradu prace otvoril som si podnikatelsky ucet po 15 dnoch mi na skocil exekutor peniaze mi nan maly prist ja som ho zrusil.to by som skocil skaluzi do blata dakujem
No to si v peknom blate, hneď na začiatku podnikania. Ale bez podnikatelského účtu ti UP peniaze nevyplatí ...
formulka
04.08.11,10:48
V takomto prípade by som určite nešla ako FO do podnikania ale ako PO, aby na to nemal exekútor dosah. Veď o hrozbe exe si musel vedieť skôr !
Ofenka
08.08.11,15:22
Dobry den, chcem si otvorit detske sukromne centrum, ktore by fungovalo pod obcianskym zdruzenim. Je mozne v tomto pripade ziadat UP o nenavratny financny prispevok???V obcianskom zdruzeni musia byt min. 3 clenovia a iba jeden (ja) by som ziadala prispevok.
Vie mi niekto poradit? dakujem
katka2.6
14.09.12,13:42
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci niekto nevie ako je to s tym nenavratnym prispevkom pre s.r.o. ci je teda mozne on ziadat alebo nie. dakujem
Economic
14.09.12,13:48
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci niekto nevie ako je to s tym nenavratnym prispevkom pre s.r.o. ci je teda mozne on ziadat alebo nie. dakujem

Mám klientku ako sro, ktorá dostala dotácia u ÚP, takže aj sro môže žiadať o príspevok.