Ejo
25.01.10,14:37
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Klientovi /JÚ/ vediem len 1 účet-podnikateľský. Teraz mi priniesol ešte výpisy z účtov, tie sú spotrebiteľské, aby som mu ich dala do výdavkov. Na účte má splátku úveru: prevod čiastky, úrok a poplatky. Mám o nich účtovať?
Ale nakoľko som prevzala účtovníctvo, predošlé roky nemám a v závazkoch žiadny úver evidovaný nie je?
Ako mám postupovať?
Lianka
25.01.10,17:51
Vypytaj si uverovu zmluvu, zisti, co je to za uver - komu urceny a na co.
Podla nalezitosti na vypise vyzera, ze ide o podnikatelsky uver (obchodny nazov, sidlo, ICO)?
Bez zmluvy by som o tom uvere neuctovala, zvlast ako pises, ze nebolo o nom uctovane ani minuly rok v zavazkoch.
Ejo
26.01.10,07:32
Na výpise IČO nie je a aj adresa ešte nie je prepísaná /zmena bydliska/. Neviem ako mohol predchádzajúci účtovník účtovať o tomto úvere len za niektoré roky, ktoré sa mu práve hodili, lebo potreboval znížiť ZD a vraj úroky a poplatky zaúčtoval. No a samozrejme klient mi ide s tým, že nech to spravím aj ja. Ale podĺa mňa postup má byť taký, že o tomto úvere účtujem hneď od začiatku a nie kedy sa mi zachce.
Alebo je taká možnosť, že začnem účtovať podľa prvého výpisu za tento rok, spravím si počiatočný stav /podľa výpisu/ a účtujem o ňom? Mne sa to dajako nezdá....
Lianka
26.01.10,08:35
Neviem ako mohol predchádzajúci účtovník účtovať o tomto úvere len za niektoré roky, ktoré sa mu práve hodili, lebo potreboval znížiť ZD a vraj úroky a poplatky zaúčtoval. ... Ale podĺa mňa postup má byť taký, že o tomto úvere účtujem hneď od začiatku a nie kedy sa mi zachce.


Suhlasim s tvojim nazorom - bud to je podnikatelsky uver a uctujem o nom od jeho zaciatku, alebo to nie je podnikatelsky uver. Urcite neuctujem, ako sa mi hodi.