V+V
25.01.10,15:10
DOBRY DEN,

MAM OTAZKU, OTEC JE VODICOM Z POVOLANIA, V NOVEMBRI OMYLOM UROBIL OBCHADZKU CCA 600KM...NAKOLKO ICH MESACNY PLAT JE ZHRUBA 500EURO BRUTTO A K TOMUTO PLATU DOSTAVA AJ KILOMETROVNE , V DECEBRI MU FIRMA BEZ AKEJKOLVEK VYSTRAHY STIAHLA PRVYCH 200 EURO DOLU,ALE Z KILOMETROVNEHO,ALEBO Z DIET , KED SA NA TO IMFORMOVAL,AZ POTOM MU POVEDALI, ZE JE TO ZA TU ZACHADZKU...ALE OTAZKA JE, JE MOZNE,ZE SLOVENSKY ZAMESTNAVATEL BEZ PAPIERA,BEZ NICOHO LEN TAK STIAHNE Z DIET,ALEBO KILOMETROVNEHO ZRAZKU?VED TO NIE JE NAHODOU PROTIZAKONNE???NEMAL TO ZAMESTNAVATEL STAHOVAT Z TARIFNEJ MESACNEJ MZDY A AZ PO PISOMNOM UPOVEDOMENI???RETOZE TYCH 200 EURO MU STAHUJU DODNES BEZ TOHO,ABY BOLI SCHOPNI POVEDAT,KOLKO OTEC NAOZAJ DLZI ZA TUTO OBCHADZKU....
VASA RADA BY MI VELM POMOHLA!
DAKUJEM
hanelie
25.01.10,14:29
áno mala byť spísaná dohoda o zrážkach , tá sa potom odratáva z netto mzdy
§131 zrážky zo mzdy / zákonník práce
pinta
25.01.10,14:51
je vsak otazne, ako zareaguje firma na to, že požaduje dohodu o zrážkach.Je veľmi pravdepodobné,že sa ho budú chcieť zbaviť ako rebela, pretože inak by tú dohodu o zrážkach už dávno mal.Bolo by vhodné začať s hľadaním nového miesta.
veronikasad
25.01.10,14:58
mimotemy
V+V - nie som vodič - nie je 600 km obchádzka trošku veľa ? Nebola to čierna jazda ?
V+V
26.01.10,18:19
:cool: NO VERONIKASAD , NACO BY ROBIL CIERNU JAZDU,KED SA DA AJ INAK OBTIAHNUT ZAMESTNAVATEL.... :)
DOKONCA DISPECER MU ZADAL NEUPLNE UDAJE O MIESTE VYKLADKY,PRETOZE MU NEZADAL PSC A KEDZE V RAKUSKU SU TRI DEDINY ROVNAKEHO NAZVU, LEN S INYM SMEROVYM CISLOM, VZNIKLA TATO SITUACI...
ALE ASI TU MAL NIEKTO SPRAVNY DOTAZ,PRETOZE SOM POZERALA TU PSEUDO PRACOVNU ZMLUVU,CO S NIMI UZAVREL A ZDA SA MI TO AKO VTIP,ALEBO AKO KEBY UZAVREL FERKO MRKVICKA ZMLUVU S JANKOM ZO SENKU...A VRAJ RENOMOVANA TALIANSKA FIRMA...TAKZE JEDNOZNACNE DOHODA O SKODE A NOVE MIESTO :)
DAKUJEM ZA RADY!
veronikasad
26.01.10,18:28
V+V, ak je to tak ako píšeš, treba sa brániť - napríklad aj anonymným nahlásením na inšpekciu práce. Len netreba zabudnúť, že ide o nenárokovatelnú zložku mzdy, ktorú nemajú možno ani poriadne zakotvenú v pracovnej zmluve. Takže to bude tvrdenie proti tvrdeniu a hľadanie iných možností ako skončiť s takýmto zamestnancom pracovný pomer bez odstupného.

mimotemyNepíš prosím veľkými písmenami, veľmi zle sa to číta
V+V
27.01.10,17:03
Pardon,
mne sa zasa cita zle male :)
no mas pravdu, dnes som bola aj za pravnickou na urade prace a vyjadrila sa rovnako,ze moze ratat s tym,ze pride o miesto,lebo zamestnavatelia nemaju radi,ak sa zamestnanec pusti do vyplat....
v zmluve maju vraj napisane,ze zamestnavatel moze siahat na pohyblivu zlozku platu, nie je napisane kedy ani ako....dalej sa to riadi zakonnikom prace?ak nie je uvedene inak, ze treba pisomnou formou oznamit a bla bla...
Jana Motyčková
28.01.10,07:43
Ak je v zmluve napísané, že zamestnávateľ môže siahnuť na pohyblivú časť mzdy bez akýchkoľvek podmienok,tak s tým asi nič neurobíš. Zamestnávateľ postupuje podľa zmluvy.
Dohoda o zrážkach by bola potrebná, iba ak by sa zrážalo z čistej mzdy, t.j. mal by vyplatný aj tarif aj kilometrovné a z toho robenú zrážku.