1yosarian1
25.01.10,16:42
Prosim Vás umožnuje aktualne platna legislatíva vykonat pre pacienta zmenu ošetrujuceho lekara (mam na mysli obvodneho lekara) aj počas akutálnej praceneschopnosti?
Je to to totiž moj prípad. Ak áno, prosím podľa akého zákonného ustanovenia je to možné uskutočniť a ake nalezitosti to musi mat. Velmi pekne dakujem za informaciu.
katarina.j
25.01.10,16:46
Prosim Vás umožnuje aktualne platna legislatíva vykonat pre pacienta zmenu ošetrujuceho lekara (mam na mysli obvodneho lekara) aj počas akutálnej praceneschopnosti?
Je to to totiž moj prípad. Ak áno, prosím podľa akého zákonného ustanovenia je to možné uskutočniť a ake nalezitosti to musi mat. Velmi pekne dakujem za informaciu.

zmenu osetrujuceho /obvodneho/lekara môzes uskutocnit len v pripade, ak ti uplynulo obdobie-kedy si naposledy podpisoval u lekara papier za osetrovanie/vacsinou sa to dava podpisovat pri preventivnej prehliadke/.zalezi na lekarovi ci ti umozni odist od neho pred uplynutim danej doby/mam skusenosti,ze nerobia problemy-daju ti kartu,podpises prevzatie a je to / pocas PN neodporucam, az po ukonceni/aby nebol chaos na poistovni kvoli PN/
1yosarian1
25.01.10,17:08
ide o to, ze ja chcem prave vediet ci je to mozne uskutocnit aj pocas trvania aktualnej PN. Som s nim vyslovne nespokojny
zdenka131
25.01.10,17:54
Počas PN nemôžeš zmeniť lekára. Lekár, ktorý PN-ku vystavil, ju musí aj ukončiť .Dá sa to vyriešiť tým spôsobom, že si dáš ukončiť PN u pôvodného lekára a následne Ťa na PN v prípade potreby vypíše nový lekár.
miramax1
25.01.10,20:53
Ak si podpísal u súčasného ošetrujúceho lekára dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, k novému lekárovi môžeš prestúpiť po 6 mesiacoch. Ak si PN, v tom čase nemôžeš zmeniť lekára.
1yosarian1
25.01.10,21:28
dakujem vam za odpovede. Este by som chcel vediet, ci to ze pocas PN nemozem zmenit lekara ustanovuje nejaké zakonne ustanovenie pripadne ktory je to paragraf. Dakujem Vam velmi pekne.
Xanti
26.01.10,15:00
Počas PN nemôžeš zmeniť lekára. Lekár, ktorý PN-ku vystavil, ju musí aj ukončiť .Dá sa to vyriešiť tým spôsobom, že si dáš ukončiť PN u pôvodného lekára a následne Ťa na PN v prípade potreby vypíše nový lekár.
No neviem ale zo zvýraznením nesúhlasím. Lekár v nemocnici mi vystaví PN a ukončí mi ju môj obvodný lekár.
A nie sú to totožné osoby. A predsa na SP z toho nemajú chaos ani nič podobné.

Netrúfam si ale povedať, či je možné počas PN vymeniť ošetrujúceho lekára.
zdenka131
26.01.10,17:11
Pri odpovedaní na dotaz som vychádzala z informácie, ktorú som dostala pri zmene gynekológa. Bola som PN a povedal mi, že odísť z jeho zdravotnej starostlivosti môžem až po jej ukončení . Ak som poskytla nesprávnu informáciu, ospravedlňujem sa, ale napísala som to, čo mi bolo v minulosti povedané.
Xanti
26.01.10,17:44
Pri odpovedaní na dotaz som vychádzala z informácie, ktorú som dostala pri zmene gynekológa. Bola som PN a povedal mi, že odísť z jeho zdravotnej starostlivosti môžem až po jej ukončení . Ak som poskytla nesprávnu informáciu, ospravedlňujem sa, ale napísala som to, čo mi bolo v minulosti povedané.
Holka,
ja netuším či sa dá alebo nedá odisť počas PN. Ja som skôr reagovala na to vystavovanie PN. Toť moja nie tak dávna skúsenosť. ;)
Nachtigal
26.01.10,18:02
dakujem vam za odpovede. Este by som chcel vediet, ci to ze pocas PN nemozem zmenit lekara ustanovuje nejaké zakonne ustanovenie pripadne ktory je to paragraf. Dakujem Vam velmi pekne.
ja som bola na PNke a tiež som chcela zmeniť lekára, aj som sa s novou lekárkou dohodla, že ma zoberie, ale keď zistila, že som na PNke tak povedala, že ma nemôže zobrať, že je to protizákonné meniť lekára počas práceneschopnosti. Ale bližšie som po tom nepátrala.
zdenka131
26.01.10,18:04
Holka,
ja netuším či sa dá alebo nedá odisť počas PN. Ja som skôr reagovala na to vystavovanie PN. Toť moja nie tak dávna skúsenosť. ;)
Súhlasím s Tebou ohľadom vystavovania PN. Ja som reagovala iba na prípad, v ktorom pacient bol liečený iba jedným lekárom/ napr. praktickým/a poskytla som informáciu, ktorú som dostala. ;)
1yosarian1
26.01.10,18:45
no ja som dnes sa bol radit v socialnej poistovni a dostal som usmernenie podla ktoreho to mozne je. Zakon 576/2004 o zdravotnej starostlivosti to nikde taxativne nezakazuje a podla predmetneho usmernenia to mozne je.
zdenka131
26.01.10,18:53
no ja som dnes sa bol radit v socialnej poistovni a dostal som usmernenie podla ktoreho to mozne je. Zakon 576/2004 o zdravotnej starostlivosti to nikde taxativne nezakazuje a podla predmetneho usmernenia to mozne je.
Z toho vyplýva, že niektorí lekári neposkytujú vždy správnu informáciu Urobil si dobre že si si to overil v soc. poisťovni a podľa toho môžeš konať. :)Držím palce, aby si bol s novým lekárom spokojný.
Nachtigal
27.01.10,05:28
no ja som dnes sa bol radit v socialnej poistovni a dostal som usmernenie podla ktoreho to mozne je. Zakon 576/2004 o zdravotnej starostlivosti to nikde taxativne nezakazuje a podla predmetneho usmernenia to mozne je.
ale prax je iná, žiadny lekár ťa nezoberie do stavu počas PNky.
pepo_pp
13.11.14,15:40
Dočasnú pracovnú neschopnosť posudzuje a o jej trvaní a skončení rozhoduje ošetrujúci lekár, ktorý poistencovi poskytuje zdravotnú starostlivosť.
Právne vzťahy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti sú upravené v § 12 zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmena doplnení niektorých. V súlade s § 12 ods. 7 zákona dohoda o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti sa uzatvára v písomnej forme najmenej na šesť mesiacov. Podľa § 12 ods. 9 zákona poskytovateľ môže od dohody odstúpiť z dôvodov ustanovených v ods. 2 písm. a) a b); osoba, ktorej sa zdravotná starostlivosť poskytuje, aj bez uvedenia dôvodu. Odstúpenie od dohody musí mať písomnú formu. V súlade s § 12 ods. 10 zákona dohoda o poskytovaní zdravotnej starostlivosti zaniká smrťou osoby alebo zánikom poskytovateľa alebo po doručení písomného odstúpenia od dohody prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, ktorom bolo doručené písomné odstúpenie od dohody. Podľa § 23 ods. 1 zákona pri zmene poskytovateľa ambulantnej starostlivosti z dôvodu odstúpenia od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je poskytovateľ povinný preukázateľne odovzdať zdravotnú dokumentáciu alebo jej rovnopis do siedmich dní od jej vyžiadania novému poskytovateľovi, s ktorým osoba uzatvorila dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. V súlade s § 19 ods. 2 písm. f) zákona zdravotná dokumentácia obsahuje aj údaje o dočasnej práceneschopnosti pre chorobu a úraz a skutočnosti dôležité na posúdenie zdravotnej spôsobilosti na výkon práce. Z uvedených ustanovení zákona o zániku dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti nevyplýva povinnosť poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pri zániku dohody o zdravotnej starostlivosti ukončovať dočasnú pracovnú neschopnosť. Z citovaného § 23 ods. 1 zákona vyplýva, že poskytovateľ zdravotnej starostlivosti pri odstúpení od dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti je povinný odovzdať zdravotnú dokumentáciu novému poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, s ktorým má poistenec uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Uvedené sa vzťahuje aj na údaje o dočasnej pracovnej neschopnosti, ktoré sú jej súčasťou. Aj napriek skutočnosti, že práva a povinnosti v súvislosti s uznávaním dočasnej pracovnej neschopnosti nie sú upravené osobitným právnym predpisom, vychádzajúc z aktuálnej právnej úpravy možno konštatovať, že zánik dohody o poskytovaní zdravotnej starostlivosti v prípade odstúpenia od dohody, nie je právnym dôvodom na skončenie dočasnej pracovnej neschopnosti poistenca. Posudzovanie ďalšieho trvania a následné ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti je v uvedenom prípade v kompetencii nového poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Z uvedeného vyplýva, že nárok na nemocenské Vám počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti trvá a tento nárok nezanikne ani v prípade, ak by došlo počas obdobia trvania dočasnej pracovnej neschopnosti k zmene ošetrujúceho lekára.