Jana Kudlova
25.01.10,18:48
J a som učiteľkou v materske škole a potrebujem od vás radu.
chcela by som vedieť či existuje zakon alebo vyhláška ktorá hovorí o tom ze učiteľka si nemôže vziať vlastné dieťa na školský vylet. kde by som mohla túto vyhlášku ale zákon nájsť?
Ďakujem za kladné vybavenie.
zdenka131
25.01.10,19:06
Pedagogickým zamestnancom, ktorí sú poverení vedením výletu je zakázané brať na výlet / so sebou/ vlastné deti, ak nie sú žiakmi tried zúčastnených na výlete. V minulosti to bolo v pokyne MŠ č. 7412/1974-I. Tento však bol v roku 2009 novelizovaný, ale jeho číslo neviem.
pe.pe
25.01.10,19:51
Tento pokyn bol zrušený smernicou 2/2009. Pokiaľ viem, zatiaľ bez náhrady. Bol vydaný pokyn k organizovaniu plaveckých kurzov ( 5 al.6/2009), ani v tomto však to, že učiteľ nemôže "kurzovať" svoje dieťa, nie je. V školách sa zväčša toto ošetrí interným predpisom (a ten je závislý od snahy pochopiť učiteľa-učteľku rodiča...)
Ak máte niekto info o nejakej novej smernici, dajte vedieť, mnohých nás zaujíma :)
erzet
25.01.10,19:55
http://www.minedu.sk/data/USERDATA/Legislativa/RezortnePredpisy/2009/2009_Smernica_na_zrusenie_niektorych_rezortnych_pr edpisov.pdf


Upozorňujem v Zákone č. 245/2008 na § 30, bod 8. Zrejme ten predpis ešte nevyšiel
pe.pe
25.01.10,20:20
Tento predpis vyšiel, ide o Vyhlášku o základnej škole, 320/2008.
Podľa pokynu Krajského šk. úradu, vzhľadom k zrušeným smerniciam (2/2009) a vzhľadom k tomu, že bola prijatá smernica len o organizovaní plaveckého výcviku, pri organizovaní výletu a lyžiarskeho kurzu treba postupovať podľa §7 vyhlášok o materskej škole a základnej škole. V tomto paragrafe však nie je žiadna podmienka neúčasti vlastných detí učiteľa.
pe.pe
25.01.10,20:28
Vyhláška o škole v prírode 305/2008:

§5 odst.7
Vysielajúca organizácia môže umožniť zamestnancom vyslaným do školy v prírode pobyt vlastného dieťaťa vo veku od troch do pätnástich rokov.

Takže do školy v prírode hej :) :) :) ...teda ak pani řídící povolí. Ale je to náznak zmeny postoja MŠ. čo by sa od 1974 patrilo.
jozka56
25.01.10,20:31
Malá poznámka. Učiteľ sa má na školskom výlete venovať svojim žiakom, čo je veľká zodpovednosť. Podľa môjho názoru nie je správne na výlet brať aj svoje dieťa. Ja osobne z taktických dôvodov som to nikdy neurobila.
Chobot
25.01.10,22:47
J a som učiteľkou v materske škole a potrebujem od vás radu.
chcela by som vedieť či existuje zakon alebo vyhláška ktorá hovorí o tom ze učiteľka si nemôže vziať vlastné dieťa na školský vylet. kde by som mohla túto vyhlášku ale zákon nájsť?
Ďakujem za kladné vybavenie.

Len taká otázka - za to vlastné dieťa by si platila normálnu cenu, ako platia všetci ostatní žiaci? Je to dieťa žiakom tej školy, kde učí?
555555
26.01.10,06:24
myslím si ,že nie vhodné brať dieťa na školský výlet.Som z učiteľskej rodiny, a nikdy som na výlete spolu so žiakmi nebola. Teraz pracujem v školstve, a tiež svoje deti na výlety neberiem.
pe.pe
26.01.10,09:26
Rád by som sa podelil aj o svoj osobný názor. Najskôr však záver k otázke zadávateľky:

Momentálne neexistuje právna norma, ktorá by zakazovala účasť vlastných detí učiteľa na šk. výlete a pod. Toľko legislatíva.

Pokiaľ ide o to, či áno, či nie...sú to všetko skôr len individuálne názory. Určite ovplyvnené aj predchádzajúcim legislatívnym stavom a tradíciami.

Sám som sa zúčastnil niekoľkých výletov a kurzov, na ktorých kolegyne mali svoje deti, zväčša menšie. Jednoducho nemali inú možnosť. Na jednej strane sa potrebovali postarať o vlastné dieťa, na druhej strane chceli svojim školským deťom dopriať výlet. Možno som mal šťastie zažiť kolegyne, ktoré nemali problém vnímať všetky deti ako "svoje". Nehovorím o zodpovednosti, veľakrát sa mi zdalo, že voči "svojim triednym" deťom sú úzkostlivejšie ako voči vlastným. Hovorím o tom, že ich vlastné deti boli organickou súčasťou celého tímu, bývali so školskými deťmi, na lyžovačkách boli riadnymi členmi družstiev. Bez akýchkoľvek výhod či bonusov. Od budíčka až po večierku.
Navyše som presvedčený, že aj pre dieťa učiteľky môže byť pohľad na svoju mamu v úplnej inej úlohe, na akú je navyknuté, obohatením. Vidieť mamu pri práci, pri organizovaní, pri rozhodovaní, vidieť a zažiť zodpovednosť svojho rodiča v inom prostredí ako v rodinnom, je určite bonus. A to nám už tvrdia aj psychológovia. Aha...rovnako to bude bonus aj pre učiteľa-rodiča. Možno s vedomím, že organizuje život nielen žiakom, ale spoločne s nimi aj vlastnému dieťaťu, odloží veľakrát autoritatívny a direktívny tón (pseudonáter zodpovednosti) a prežije skutočný VÝLET, RELAX, ZÁŽITOK.
Nuž, je to na nás :) :) :)

...mimochodom, u nás kolegyne a kolegovia za účasť vlastných detí platia tak, ako každý jeden účastník.