Janulka tojka
25.01.10,19:43
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Vo firme som bola zamestana od 1.6.2008 a v 11. 2. 2009 som nastupila na matersku dovolenku. Neviem, ci mam spravnu informaciu, no dopocula som sa, ze materska sa povazuje za odpracovanu dobu, za ktoru prinalezi pomerna cast dovolenky, ktora sa po ukonceni materskej moze zamestnankyni preplatit, alebo sa moze dohodnut i na inom sposobe, napr. na vycerpani dovolenky po opatovnom nastupe do zamestnania. Vo vynimocnych pripadoch, ze sa da dokonca dohodnut i na vycerpani tejto dovolenky este pred nastupom na nu- zalezi na dohode.
Rada by som vas poprosila o potvrdenie alebo vyvratenie tejto informacie, o jej upresnenie s odvolanim sa na pravny predpis v pripade, ze na to mam narok. Zamestnavatel tvrdi, ze ziadny narok na dovolenku za toto obdobie nemam. Dakujem velmi pekne za radu.
veronikasad
25.01.10,18:50
Dobry den,
chcela by som vas poprosit o radu.
Vo firme som bola zamestana od 1.6.2008 a v 11. 2. 2009 som nastupila na matersku dovolenku. Neviem, ci mam spravnu informaciu, no dopocula som sa, ze materska sa povazuje za odpracovanu dobu, za ktoru prinalezi pomerna cast dovolenky, ktora sa po ukonceni materskej moze zamestnankyni preplatit, alebo sa moze dohodnut i na inom sposobe, napr. na vycerpani dovolenky po opatovnom nastupe do zamestnania. Vo vynimocnych pripadoch, ze sa da dokonca dohodnut i na vycerpani tejto dovolenky este pred nastupom na nu- zalezi na dohode.
Rada by som vas poprosila o potvrdenie alebo vyvratenie tejto informacie, o jej upresnenie s odvolanim sa na pravny predpis v pripade, ze na to mam narok. Zamestnavatel tvrdi, ze ziadny narok na dovolenku za toto obdobie nemam. Dakujem velmi pekne za radu.
Dovolenka sa po ukončení materskej dovolenky neprepláca, môže požiadať o čerpanie,. Preplatiť dovolenku je možné len pri ukončení pracovného pomeru.

Máš správnu informáciu - obdobie poberania materskej dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu. Dolenka sa kráti len z titulu rodičovskej dovolenky - za prvých 100 prac. dní 1/12, za každých ďalších 21 prac. dní ďalšiu 1/12. Každý kal. rok sa posudzuje samostatne.
Andyke
25.01.10,19:28
Súhlasím s odpoveďou od Veroniky a dopĺňujem §-y (keďže si ich chcela):

§ 144 Zák.práce
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.

§ 109 Zák.práce
Krátenie dovolenky
(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
Baťuška
28.01.10,08:56
A dá sa vyčerpať dovolenka ešte pred nástupom na materskú? Ja mám termín pôrodu v auguste, pokiaľ zdravie dovolí chcem pracovať až do nástupu na materskú. Nárok na dovolenku za celý rok 2010 - 25 dní. Môžem si túto vyčerpať pred nástupom na MD alebo len jej pomernú časť?
katka50
28.01.10,08:59
A dá sa vyčerpať dovolenka ešte pred nástupom na materskú? Ja mám termín pôrodu v auguste, pokiaľ zdravie dovolí chcem pracovať až do nástupu na materskú. Nárok na dovolenku za celý rok 2010 - 25 dní. Môžem si túto vyčerpať pred nástupom na MD alebo len jej pomernú časť?
Len pomernú časť.
Chobot
28.01.10,09:00
A dá sa vyčerpať dovolenka ešte pred nástupom na materskú? Ja mám termín pôrodu v auguste, pokiaľ zdravie dovolí chcem pracovať až do nástupu na materskú. Nárok na dovolenku za celý rok 2010 - 25 dní. Môžem si túto vyčerpať pred nástupom na MD alebo len jej pomernú časť?

Môžeš si ju vyčerpať aj celú, ak ti to zamestnávateľ umožní.