matelka
25.01.10,20:14
ahojte,
poznate niekoho, kto absolvoval put do santiaga de compostela ako celiatik? (idealne by bolo, keby hovoril po slovensky alebo cesky)
matelka
korela
16.02.10,17:37
Nie. Ale veľmi chce a verím, že sa túžba jedného dňa naplní. Ja nenavštevujem oficiálnu cel. stránku ani SK ani CZ, neskúsite na ich fóre?
Ale veľmi rada si zapamätám túto tému pre budúcnosť. :)
Inak, môžem sa spýtať odkiaľ by ste vychádzali? Mám na mysli krajinu...
matelka
16.02.10,17:53
ahojte,
poznate niekoho, kto absolvoval put do santiaga de compostela ako celiatik? (idealne by bolo, keby hovoril po slovensky alebo cesky)
matelka
durisovad
16.02.10,18:19
Nepoznam sice nikoho, kto by absolvoval tuto put, ale v TV som videla rozhovor s jednym starym ceskym knazom, ktory takuto put absolvoval tesne po chemoterapii. Vratil sa v poriadku a udajne aj z rakoviny vylieceny, ako potvrdil aj jeho lekar. Mozno sa ti podari vyliecit sa z celiakie. Prajem uspesnu put.
GABAZ
17.02.10,11:55
Matelka, videla som tvoju otázku aj na stránke celiakia.sk. Je to veľmi špecifická otázka, asi ťažko nájdeš niekoho kto tam bol. Skús hľadať niečo na týchto stránkach :
http://www.celiactravel.com/

http://www.glutenfreeroads.com/de/glutenfreie-tipps/reise-links/
Je tam kopec ďalších linkov, možno sa dopracuješ k nejakým informáciám.

Odkedy má môj syn celiakiu, boli sme 2x na dovolenke v Chorvátsku. Vždy berieme z domu vakuovo balené bezlepkové pečivo - na cesty je najlepšie čo najmenšie balenie. Varíme si sami, ale stravujeme sa aj v reštauráciách, berieme vždy so sebou kartičky s pokynmi pre personál v reštauráciách. Existujú v rôznych jazykoch :
http://celiak.cz/cestovani

Dúfam, že tieto linky nebudú chápané ako reklama.
Chobot
17.02.10,12:23
ahojte,
poznate niekoho, kto absolvoval put do santiaga de compostela ako celiatik? (idealne by bolo, keby hovoril po slovensky alebo cesky)
matelka

... ale nemusíš sa to pýtať 2x...:rolleyes:

Témy som ti zlúčil.
korela
17.02.10,16:06
Matelka položila otázku po druhýkrát zrejme kvôli mojej odpovedi. Tak sa jej ospravedlňujem. Ona hľadá niekoho konkrétneho kvôli skúsenostiam a odporúčaniam. A ja viem zasa o Slovenke jazykovo zdatnej pred tridsiatkou, celiatičkou s rôznymi ďalšími potravinovými intolerenciami, mlieko, vajcia, cukor, mäso, citrusy..., a tiež plánuje túto cestu. Takže ja vďačím za túto tému, budem ju tlmočiť ďalej, je to dobré zadanie témy. A budem ju sledovať.
Preto som sa aj pýtala, odkiaľ bude vychádzať. Pretože v Španielsku ak nemá iné intolerancie, tak paella...
matelka
18.02.10,14:09
ahojte,
vsetkym vam dakujem za odpovede.
prvykrat som sa opytala na celiakia.sk. dodnes mi nik neodpovedal. opytala som sa opat v rubrike cestovanie a tiez mi nik mnoho dni neopovedal. preto som sa opytala do tretice v rubrike zdravie (a zda sa, ze som konecne trafila do cierneho).

odchadzame 22.4. z blavy cez londyn do biarritz, odtial vlakom do saint jean pied de port. teda kompletna navarrska trasa az do finisterre. spiatocnu letenku mame na 27.5.

tato put je aj o co najmensej batozine, preto neprichadza do uvahy zbalit si nieco do zasoby. co si zbalim, to si budem mesiac nosit (vlacit tych 800 ci 900 km) so sebou. preto som sa chcela popytat, ci budem mat cestou obchody (predsa len, ide sa vacsinou cez vidiek), kde si budem moct nieco kupit. s restauraciami nemam dobre skusenosti, preto planujem "prezit" na suchej strave, max dusenej zelenine.
karticky v roznych jazykoch poznam, dakujem.

Korela, je mozne ziskat kontakt na to dievca, co planuje tiez ist?
matelka
18.02.10,14:39
Korela,
dakujem za spravu, este nemam 5 prispevkov a preto mi to nedovoluje odpovedat... som novacik :-(
korela
18.02.10,14:44
matelka, odovzdám jej Váš odkaz, a ozvem sa hneď ako to bude možné. Nemusí to byť však byť hneď...
Ďakujem.
matelka
18.02.10,15:01
Gabaz,
este k tym zahranicnym strankam... zatial sa mi na nich s mojou biednou anglictinou podarilo najst len take prispevky, kde celiatici konkretne na tejto ceste zo zufalstva (lebo bagetky vonali a ine nebolo...) porusili dietu a to ja nechcem.
GABAZ
19.02.10,06:35
Gabaz,
este k tym zahranicnym strankam... zatial sa mi na nich s mojou biednou anglictinou podarilo najst len take prispevky, kde celiatici konkretne na tejto ceste zo zufalstva (lebo bagetky vonali a ine nebolo...) porusili dietu a to ja nechcem.

Nemám skúsenosti s cestovaním po iných krajinách, len s tým spomínaným Chorvátskom .Môžem povedať, že v turistických strediskách sme bezlepkové zohnali akurát tak čokoládové mlieko ,nejaké jogurty, čokolády. Myslela som si, že bude dostať ryžové, prípadne kukuričné chlebíky - nič také som tam nenašla. My chodíme autom a na ten týždeň je tej batožiny s potravinami celkom dosť. A to môj syn má len 12 rokov a jedáva dosť málo.
Pravdupovediac, je to z tvojej strany veľká odvaha vybrať sa na takú cestu. Určite sa na to nedá spoliehať, že tam niečo kúpiš. Treba si veľmi starostlivo premyslieť, čo by sa dalo zobrať so sebou. Videla by som to hlavne na kukuričné, prípadne ryžové chlebíky - asi by zabrali najmenej miesta.
Tie by tvorili nejaký základ a dopĺňala by som to prirodzene bezlepkovými potravinami - ovocie, zelenina, ak môžeš mliečne výrobky, tak by to šlo. Ak budeš mať možnosť variť, tak možno by to šlo aj bez reštaurácií, inak si neviem predstaviť byť taký čas na suchej strave. Ešte by to úvahy pripadali nejaké instantné kaše a prípadne bezlepkové musli, prípadne si vyrob nejaké muesli tyčinky.
matelka
19.02.10,08:32
dakujem, Gabaz,
myslim, ze nad mojim jedalnickom uvazujes viac nez ja sama a ponukas mi pestrejsiu stravu ako jem normalne (musli, kase...) :-)
medzicasom (ved chystame tu cestu uz nejaky ten mesiac) som nasla na stranke talianskeho vyrobcu bezlepkovych cestovin, muk a roznych peciv, ktoreho vyrobky dostat aj na Slovensku (nechcem spominat nazov, ale urcite vies, ktoreho myslim) mapu celeho sveta, kde vsade ich produkty dostat - s nazvami obchodov a adresami (dokonca presnou lokalizaciou po priblizeni na mape). zacala som slovenskom, bola som celkom prijemne prekvapena. odskocila som aj do chorvatska, celkom slusne zasobenie. uplne som sa potesila, ked som si pozrela trasu, ktoru planujeme absolvovat v spanielsku - a vychadza to, ze kazdy zhruba piaty den si mozem kupit bzl. chlieb v niekolkych obchodoch, ci nejake cestoviny (budeme si moct varit - tam kde budeme nocovat). takze v pohode.
ak to bude tak, ako v tejto mape slubuju, tak to bude fajn.
chcela som len najst niekoho, kto to absolvoval, aby mi to len potvrdil, ze to tak naozaj je.
inak linku na tuto mapu som ponukala zverejnit v diskusii na slovenskej celiatickej stranke, ale asi je to podla nich velka reklama. a tak sa celiatici musia pred cestou trapit vymyslanim a nakupovanim vopred, aj ked to mozno niekedy ani nie je potrebne...
matelka
22.02.10,12:11
to uz nieto na slovensku, pripadne inde celiatika/bezlepkaca s dobrodruznou povahou i odvahou, ktory sa chysta k jakubovi do compostely?
matelka
24.02.10,17:54
takze nikto. skoda :-(
katalóg
01.04.10,23:00
2.4.2010 na Dvojke

19:55

Cesta do Compostely
(2004)
(farebný film, 2004, 54 minút)
Popis:
Tisíc rokov putujú mladí, starí, muži, ženy, veriaci i neveriaci do španielskeho mesta Compostela, aby po niekoľko sto kilometrovej ceste navštívili hrob sv. Jakuba staršieho v impozantnej katedrále.

Aká tajomná sila ich núti zanechať pohodlie domova a kráčať v zime, v lete, v mraze s ubolenými nohami a s desať až pätnásť kilogramovým batohom na chrbte? Kde berú silu, aká je ich motivácia, čo hľadajú? Na tieto otázky sa pokúšajú odpovedať náhodne vybratí pútnici na jeseň roku 2004, keď sa štáb STV za pomoci španielskej strany vybral po stopách ich ciest.