bobotova
25.01.10,20:26
Dobrý večer, môžete mi poradiť načo mám prihliadať pri kúpe notebooku, ktorý chcem používať na účtovníctvo ( teda aj na účto ), respektíve odporučiť aj nejakú konkrétnu značku?
Ďakujem.
mecky
25.01.10,19:27
dolezita je hlavne cena :)
Blankake
25.01.10,19:36
Budeš notebook často prenášať alebo na ňom budeš pracovať skôr na jednom mieste?
Pre účtovníctvo budeš potrebovať numerickú klávesnicu, ktorú majú väčšie notebooky (s monitorom od 17"). Jedine, že by si si dokúpila externú klávesnicu...
Určite Ti odporúčam matnú obrazovku, na lesklú sa viacerí sťažujú, že sa v nej všetko odráža a zle sa číta.
No a so značkami má každý iné skúsenosti. Ja som sa napr. rozhodovala medzi HP, DELL a Lenovo (aj kvôli servisu). A keďže DELL nemal v ponuke 17" notebooky s matnou obrazovkou, Lenovo boli pre mňa dosť drahé, tak zvíťazila značka HP.
Vlado40
25.01.10,20:36
Aj 15,6" maju numerickú klávesnicu
bobotova
26.01.10,07:08
ďakujem, ja som tiež uvažovala nad HP, a ano budem ho prenášať, a to dosť často, takže mi odporúčate numerickú klávesnicu, ale mne skôr išlo o parametre, OS , a tak... pretože mi radili, že kvôli pamäti treba dokúpiť aj externý HD? Je niečo na tom pravda?
pistik71
26.01.10,07:30
ďakujem, ja som tiež uvažovala nad HP, a ano budem ho prenášať, a to dosť často, takže mi odporúčate numerickú klávesnicu, ale mne skôr išlo o parametre, OS , a tak... pretože mi radili, že kvôli pamäti treba dokúpiť aj externý HD? Je niečo na tom pravda?

Na uctovnictvo nemusis na parametre ani hladiet - aj ten najlacnejsi splni poziadavky kazdeho uctovneho programu. Ako operacny system dnes uz asi len Windows 7, alebo potom XP prostrednictvom downgrade.
Co sa tyka znacky, treba vybrat nieco odolnejsie, ked to budes casto prenasat. Acer, Asus a podobne znacky za dost rychlo "zoderu" - zide z nich farba, popraska sasi (umela hmota). Preto by som isiel do niecoho odolnejsieho. Dobre su Toshiba - rada Tecra, alebo HP business trieda, pripadne IBM/Lenovo (sice niektore nevyzeraju pekne, ale dobre sa pouzivaju). Poznas to aj podla toho, ze na tieto notebooky byva zaruka 36 mesiacov
Co sa tyka velkosti, kludne mozes zvolit aj mensi ako 15", ak mas dobre oci :-) Numericka klavesnica sa da dokupit ako externa usb za par eur a este moze sluzit aj ako kalkulacka (su take). Tym padom mas lahsiu tasku (pre caste prenasanie by som zvolil tak cca 13" az max. 14").
Externy disk potrebovat koli kapacite nepotrebujes, na uctovnictvo maju dnesne notebooky miesta na diskoch az az. Externy disk sa ti akurat hodi na zalohovanie - a to by som urcite nepodcenil!

Ale rozhodujuci asi bude rozpocet :-)
Duchanito
26.01.10,07:35
casy kedy mali notebooky male HD su uz davno prec. dnes bezne okolo 320-500 GB.

Ja som pri vybere notebooku aj na: aby klavesnica bola pohodlna (podla skusenosti nie kazdy ma pre mna vyhovujucu), dalej aby nebol hlucny, servis, odolnost (kedze cast oas stane ze s tasoku niekde trepnem :)

OS si vol podla toho s akym softom pracujes resp s akym budes pracovat.

Odporucal by som prezriet dake recenzie kde porovnavaju notebooky v rovnakej cenovej hladine.
Chobot
26.01.10,07:48
ďakujem, ja som tiež uvažovala nad HP, a ano budem ho prenášať, a to dosť často, takže mi odporúčate numerickú klávesnicu, ale mne skôr išlo o parametre, OS , a tak... pretože mi radili, že kvôli pamäti treba dokúpiť aj externý HD? Je niečo na tom pravda?

Účtovníctvo ti utiahne skoro ktorýkoľvek NB. Na OS nezáleží, hlavné je, aby tvoj účt. systém mal podporu pre daný OS.

To, čo ti radili ohľadne pamäte je somarina. HDD nemá nič spoločné s operačnou pamäťou. Ak si kupuješ NB, tak ten by mal mať optimalizovanú op. pamäť pre daný OS. A ak pamäťou myslíš úložný priestor, tak ak potrebuješ NB s veľkým úložným priestorom, tak si už kúp taký, čo má veľký HDD. Bežne majú NB 320 GB HDD, niektoré majú dokonca aj 500 GB. Ak by ti ani to nestačila (čo silno pochybujem, to by si tam musela mať uložené všetky veci - fotky, filmy, ..) tak až potom treba siahnuť po externom HDD.
TomasHC
26.01.10,08:10
mimotemy Nezabudni potom hlavne data pravidelne zalohovat - DVD-RW, externy HDD...
Vlado40
26.01.10,13:11
Ja používam na zálohu DVD-Ram , pretože to netreba stále celé mazať pri prepisovaní tých istých údajov ako DVD-RW
NAVA
29.01.10,07:34
Dobrý deň, aj ja mám podobný problém: potrebovala by som poradiť od skúsenejších. Chcem si kúpiť nový notebook, cena tak do 700€, ide mi hlavne o grafickú kartu, aby sa dali hrať aj najnovšie hry(to hlavne pre moje deti), aby mal samostatnú numerickú klávesnicu a matnú obrazovku. Skôr ho budem používať doma.Ďakujem vopred za rady, je toľko druhov a značiek, a ja sa v tom vôbec navyznám:-D
kremienok76
29.01.10,07:47
Notebook za 700E na hranie hier určite nenájdeš, treba voliť vyššie parametre, silnejší CPU, aj vyššiu rady VGA. Odporúčam značku Dell - aj preto, lebo má tzv. zákuku na mieste u zákazníka. ceny sa pohybujú cca okolo 1000E.
Vlado40
29.01.10,14:05
Nikdy by som nedal 1000Euro za notebook len aby som na ňom mohol hrať hry.Notebook nie je na hry ,ak tak len príležitostne , čo pre deti neplati.
NAVA
29.01.10,14:18
Samozrejme, že nechcem kúpiť notebook len na hry, robím účto takže bude slúžiť hlavne mne a sem tam deckám, ale chcem aby bol kvalitný. Možem sa ešte spýtať aký je rozdiel medzi integrovanou a neintegrovanou grafikou.
Vlado40
29.01.10,14:30
Je veľký výber notebookov.Každý chváli inú značku.Ja som spokojný so značkou ASUS z rady K50 napr.ASUS K50IN (SX223) SK pri ktorých je dodatok -"Záruka: 2 roky pro FO i PO, mezinárodní. Na toto zboží je možné do 5-ti pracovních dní od zakoupení uplatnit předprodejní reklamaci (výměna za nový kus)"Čo je dobré ak by náhodou mál displej chybné pixely.
salvosko
29.01.10,17:22
Samozrejme, že nechcem kúpiť notebook len na hry, robím účto takže bude slúžiť hlavne mne a sem tam deckám, ale chcem aby bol kvalitný. Možem sa ešte spýtať aký je rozdiel medzi integrovanou a neintegrovanou grafikou.
Intergrovana grafika nema vlastnu pamat a vyuziva pamat pocitaca a ma menej vykonny chip, neintegrovana ma vlastnu = integrovana je uplne o nicom.
Inak obdve su defakto integrovane lebo su v notebooku.
bodliak
29.01.10,17:36
1. na uctovnictvo a kancelarsku cokolvek.
Ja by som volil dobre citatelny displej a numericky blok na klavesnici, pokial nedate prednost plnohodnotnej externej klavesnici a mysi (za par korun).

2. Znacka:
Toshiba (mam uz tretiu za 10 rokov a nedam dopustit), HP, Dell, potom mozno este Asus. Treba sa vyvarovat Aceru a podobnym lacnym smejdom.
Sasi zo zliatiny a prip. kovovu (horcik / Al) stenu za displejom, pri castom noseni a obcasnych padoch sa to hodi.

3. Notebook a deti - hranie hier:
NIE, dockate sa akurat sklamania. Mnohe hry nepodporuju nestandardne graficke karty, casto sa stava ze aj s dobrou nVidiou sa hra hrat neda. Zle vykreslovanie, sekanie, atd. V notebookoch totiz nie su uplne standardne komponenty.
marlo79
29.01.10,18:12
dajte si to ako stranku asus-shop.sk/katalog/asus-notebooky/intel-core-i3/asus-k52jr-15.6-i3-350m-dvdr-500gb-4g-w-b-noos-2
Braňo
29.01.10,19:44
Nesúhlasím s názorom, že Acer je lacný šmejd. Aj u Aceru máš cenové kategórie. A aj Acer má magnéziové šasi. A kto pozerá recenzie výkonov notebookov, jasne vyhráva cena/výkon.
31Jankal
05.02.10,08:18
Dobrý den, dostala som ponuku na tento notebok, čo nan hovoríte odborníci? Notebook Toshiba Satellite L30-134, model PSL33E, procesor Intel® Celeron® M 410, frekvencia 1,46 GHz, hard disk 60GB, operačná pamäť 448 MB RAM, display 15,4" DVD/WIFI, rozmery 358x262x370 mm, hmotnosť 2,74 kg, Windows XP SP3, 1x USB, batéria vydrží asi 1 hodinu. Dakujem za odpovede
dalid
05.02.10,08:31
nepises za kolko ti ho ponukaju.. Ak za 50 Euro tak zober detom na pozeranie internetu. Sucasne hry na tom skor nepojdu, ako pojdu... Inak sa niekto potrebuje zbavit deduska notebooka.
Na 60GB HDD ti Windows zaberie tak asi 15GB, realne budes mat na pozitie nejakych 40GB, co je dnes zalostne malo...
1xUSB - dnes absolutne nepostacujuce, ale vedela by si to rozsirit, len ti pribudne k NB dalsie krabicka..
Ak ti niekto povie ze vydrzi bateria 1 hodinu, tak realne to bude 30 minut, pokial si si naozaj tebou uvadzanu vydrz neotestovala..
jojom
05.02.10,08:35
1xUSB - dnes absolutne nepostacujuce, ale vedela by si to rozsirit, len ti pribudne k NB dalsie krabicka..


Len malá rada k USB, dokúpiť niečo takéto: http://www.alza.sk/maxxtro-gembird-usb2-0-hub-uhb244-4-port-usb-externi-napajeni-d44639.htm
alebo: http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=5346450 Aje to f poho.
dalid
05.02.10,08:40
Ano, presne toto som mal na mysli, len som rychlo nevedel ako tomu nadava ;)
salvosko
05.02.10,08:40
Je to stary typ ale na kacelarsku robotu staci. Zalezi za kolko ti ho pnukaju. Treba si ale dat pozor na tieto veci:
1. vydrz baterky ... ak to nemalo menenu baterku (teda ma original) tak mzoes ratat ze ta vydrz 1 hodina je ked sa s notebookom nic nerobi a display je vypnuty, inak to bude tak 20-30 minut ako uz bolo pisane.
2. ak sa ti na nom nieco pokazi = mozes ho hodit do kosa, nahradne diely sa nedaju zohnat uz.
3. 1 USB ti staci pokial nechces pouzivat naraz napriklad mysku a usb kluc.
Ak by to malo nahodou bluetooth tak mozes pripojit mys cez bluetooth a mas volny 1 USB na kluc.
Velkost disku je v pohode ak tam neplanujes skladovat filmy (ja som mal na notebooku 60GB disk 2,5 roka a pohodicka, teraz mam 80GB a neni problem vobec.
Braňo
08.02.10,14:45
Ja mám 500 GB a mám ho už na 70% plný.
Laco-monter
08.02.10,15:26
Ja mám 500 GB a mám ho už na 70% plný.

Treba občas niečo aj VYMAZAŤ .:rolleyes:

Inak ty potrebuješ server , nie NB.
Laco-monter
08.02.10,15:31
Dobrý den, dostala som ponuku na tento notebok, čo nan hovoríte odborníci? Notebook Toshiba Satellite L30-134, model PSL33E, procesor Intel® Celeron® M 410, frekvencia 1,46 GHz, hard disk 60GB, operačná pamäť 448 MB RAM, display 15,4" DVD/WIFI, rozmery 358x262x370 mm, hmotnosť 2,74 kg, Windows XP SP3, 1x USB, batéria vydrží asi 1 hodinu. Dakujem za odpovede

Aj ako laik možem povedať,že je to podpriemerný štandard .:eek:.


Potrebuješ min 1 GB RAM ;).

Tento model Ti bude tiež pomáhať vykurovať izbu.:o

Nižšie rady TOSHIBA rozhodne NIE !:confused: