chillinko
25.01.10,21:07
Dobry den....

Chcem poradit...370 eur mesacne spolu s mediami....v zmluve nikde nemam napisane vysku preddavkov za plyn, vodu a elektriku. Moja prenajimatelka spravila na mna podraz a to tak ze platila za elektriku mesacne 8,8 eur, za plyn 2,65....vodu radsej ani nechcem zatial vidiet....za elektriku mi dala k uhrade 172eur lebo tam bol nedoplatok koli tomu ze jej preddavky mesacne cca 9 eur nepokryly naklady na uzivanie bytu dvoma osobami...da sa s tym nieco robit? Proste mesacne platila cca z 370eur co som jej daval, tak odvadzala cca 90 eur a zbytok si nechala...podla mna velmi velke svinstvo.

Druha vec: Nemam nikde napisanu vypovednu lehotu, takze mozem vypovedat zmluvu hoci aj dnes?? Jedna sa mi o to ze uz ten byt nechcem, chcem vypovedat zmluvu, a ohradza sa tym ze sme sa ustne dohodli medzi 4 ocami ze jej dam mesiac dopredu vediet...kedze to v zmluve nieje napisane.....ale kedze spravila to co spravila tak uz tam dalsi mesiac nebudem a chcem dat vypoved k 31.1.2010 a oddist....mam u nej zalohu 350eur ktoru som skladal dopredu za byt...v zmluve je napisane ze to sluzi na pripadne nedoplatky atd....tak som jej povedal ze nech si stiahne zo zalohy vsetky nedoplatky..cca 200eur a nech mi 150eur vrati a od 31.1.2010 tam byvat nebudem.

Za tretie: Na papiery mam ze som jej platil 370eur mesacne, pricom v zmluve je len 350eur a ziadnu zmluvu ani papier ze sme sa dohodli na 370eur neexistuje... takze este ja som chcel byt ten dobry a vo vsetko jej vyhoviet ako a da....

mozte mi poradit ake mam moznosti ako z toho vsetkeho najlepsie vycuvat a ukoncit tuto zlodejinu? Dakujem
Mária27
25.01.10,20:44
Ak máte dohodnuté nájomné 350 a platil si 370, zvyšok je na plnenia - plyn, elektrina, voda (na čo príde vyúčtovanie).

Ak nemáš dohodnutý nájom na dobu určitú ale neurčitú, a to bez výpovednej lehoty, ani sa na skončení nájmu nedohodnete, platí trojmesačná výpovedná lehota. Inak sa považuješ za nájomníka a budeš dlžný nájomné.
chillinko
25.01.10,21:47
hm...vsak mam zmluvu na dobu urcitu, s bodom ze najom zanika vypovedanim zmluvy z jednej alebo druhej strany bez vypovednej lehoty, takze neviem preco by som mal mat 3 mesiace vypovednu lehotu a ostat dlznikom...
lubica_02
25.01.10,22:03
hm...vsak mam zmluvu na dobu urcitu, s bodom ze najom zanika vypovedanim zmluvy z jednej alebo druhej strany bez vypovednej lehoty, takze neviem preco by som mal mat 3 mesiace vypovednu lehotu a ostat dlznikom...
Ale toto si v zadaní otázky neuviedol, preto Mária správne svoju odpoveď uviedla.
felix1
27.01.10,09:01
A povazujes za slusne dat vypoved 4 dni pred koncom mesiaca?
Viem si predstavit to rozhorcenie z tvojej strany ak by si dostal dnes vypoved k 31.1.2010. Nemate si co vycitat, asi ste sa nasli ... :cool:
chillinko
27.01.10,14:24
Nie, nepovazujem to za slusnost, ustna dohoda bola ina, snazim sa hrat fer. Vzdy som to tak robil, a vzdy to tak robit aj budem.

Ale kedze ona platila preddavky mesacne za elektricku energiu pre dvoch 8,8 eur mesacne a plyn 2,65 a este mi telefonovala a plakala mi do telefonu ako z toho bytu a najmu nic dokopy nema....a potom zistim ze mesacne si odkladala z najmu 370eur, 290eur do vrecka....tak to podla mna tiez nieje slusne. A este po tebe chce aby si zaplatil nedoplatok 200 eur ktory vznikol za plyn a elektriku.

Fakt slusne jednanie z jej strany.

PS: nehovoriac o tom ze som si sem dal internet a vypovednu lehotu mam 3 mesiace, takze budem internet platit dalsie 3 mesiace aj ked ho nebudem vyuzivat....ale to neriesim :-) to mi je jedno.
Lianka
27.01.10,15:37
Ja si myslim, ze v serioznej zmluve je jasne vycislena cena za cena za preddavky na energie a sluzby a cena za prenajom.

Chybu urobili asi obidve strany. Aspon mas poucenie, ze dobuducna mas trvat na co napodrobnejsej a najjasnejsej zmluve.

A ona co place? Ved prenajom je zarobkova cinnost, iste to nerobi bez zisku.

Bola tu podobna tema v minulosti, skus pohladat, mozno sa ti podari.
sito
27.01.10,16:19
Nie, nepovazujem to za slusnost, ustna dohoda bola ina, snazim sa hrat fer. Vzdy som to tak robil, a vzdy to tak robit aj budem.

Ale kedze ona platila preddavky mesacne za elektricku energiu pre dvoch 8,8 eur mesacne a plyn 2,65 a este mi telefonovala a plakala mi do telefonu ako z toho bytu a najmu nic dokopy nema....a potom zistim ze mesacne si odkladala z najmu 370eur, 290eur do vrecka....tak to podla mna tiez nieje slusne. A este po tebe chce aby si zaplatil nedoplatok 200 eur ktory vznikol za plyn a elektriku.

Fakt slusne jednanie z jej strany.

PS: nehovoriac o tom ze som si sem dal internet a vypovednu lehotu mam 3 mesiace, takze budem internet platit dalsie 3 mesiace aj ked ho nebudem vyuzivat....ale to neriesim :-) to mi je jedno.

Ako ste sa dohodli cez hubu, nikto z vás nedokáže, ako?

Ty môžeš hrať fér, ale čo druhá strana? Až si parkrát nabiješ držku, potom budeš rozmýšľať inak.

Zmluvu treba spraviť písomne s konkrétnymi podmienkami. Aj o vypovedaní zmluvy. Inak sa postupuje v zmysle občianskeho zákonníka.

Zák. 182/1993, § 12, odsek 2

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy. 15)
------------------------------------------------------------------
14) § 115 Občianskeho zákonníka.
15) § 685 a nasl. Občianskeho zákonníka.
Zákon č. 116/1990 Zb. v znení neskorších predpisov.
felix1
28.01.10,08:56
....a potom zistim ze mesacne si odkladala z najmu 370eur, 290eur do vrecka....

Fond oprav, amortizacia zariadeni v byte, poistenie bytu, kurenie, poplatok za spravu, poplatok za OLO, dan z primu ( ak ju plati... ),poplatok za +++. Zda sa mi ze mas pocit ze tvoje 1€ je tazsie zarobene a viac hodne ako 1€ tvojej domacej. Kompletne mesacne prevadzkove naklady v SR na byt 80.-€ ? A to je v ktorom meste ?
Trvaj v buducnosti na pisomnej zmluve! Bude to asi o nieco drahsie ( asi navysi najom majatel o cast dane z primu ktoru bude musiet plait ) ale pre obe strany lepsie.