25252
26.01.10,07:23
Dobrý deň,
chcem sa opýtať- som zamestnankyňa, ktorá si platila dobrovoľné nemocen. poistenie v roku 2009 (od 07. 01. 2009). Dá sa znížiť čiastkový základ dane aj o toto dobrovoľné nemoc. poistné? Alebo od úhrnu príjmov sa odratáva iba poistné, kt. mi vyplýva zo zamestnania.
Ďakujem za každú správnu odpoveď:)
katka50
26.01.10,06:49
Dobrý deň,
chcem sa opýtať- som zamestnankyňa, ktorá si platila dobrovoľné nemocen. poistenie v roku 2009 (od 07. 01. 2009). Dá sa znížiť čiastkový základ dane aj o toto dobrovoľné nemoc. poistné? Alebo od úhrnu príjmov sa odratáva iba poistné, kt. mi vyplýva zo zamestnania.
Ďakujem za každú správnu odpoveď:)
Áno - dá sa. Musíš si to uviesť v Žiadosti o RZ a doložiť doklad o zaplatení.
marina8
26.01.10,06:51
katka prosim ta a ktory je to paragraf zakona o dani z prijmu?lebo tu sa nepise nic o tom, ze by si zamestnanec mohol uplatnit dobrovolne zaplatene poistne

par. 5

(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu. Pri výpočte základu dane zamestnanec, ktorý vykonáva zdravotnícke povolanie lekára, zubného lekára, sestry alebo pôrodnej asistentky, 23a) si po odpočítaní poistného a príspevkov môže znížiť príjmy zo závislej činnosti aj o úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni uskutočňujúcej študijný program akreditovaný ministerstvom zdravotníctva23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období, a to do výšky ustanovenej osobitným predpisom.23d)
marina8
26.01.10,06:55
Áno - dá sa. Musíš si to uviesť v Žiadosti o RZ a doložiť doklad o zaplatení.

a to kde zaciarkujem? som to pozerala, ale je tam poistenie podla par. 5/8 co som ti citovala v predchadzajuchom prispevku a vydavky na vzdelavanie zdravotnikov:confused:
katka50
26.01.10,07:02
a to kde zaciarkujem? som to pozerala, ale je tam poistenie podla par. 5/8 co som ti citovala v predchadzajuchom prispevku a vydavky na vzdelavanie zdravotnikov:confused:
V bode VII - zaplatené povinné poistné a príspevky...
25252
26.01.10,07:11
ja si myslím, že sa tiež nedá, ale pre istotu som si to chcela overiť....
alebo má niekto iný názor?
katka50
26.01.10,07:28
ja si myslím, že sa tiež nedá, ale pre istotu som si to chcela overiť....
alebo má niekto iný názor?
Prikladám výňatok z poučenia vyplnenia Žiadosti o RZ zo stránky Daň.úradu:


Časti VII a VIII

Tieto časti slúžia na dodatočné uplatnenie daňového bonusu, zaplateného poistného a príspevkov a zaplatenú
sumu na ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka a na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa
§ 11 ods. 3 v znení § 52g a § 11 ods. 4 zákona.

Daňový bonus: Zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus, ak si
- u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a ktorý zamestnancovi vykonáva ročné zúčtovanie v priebehu
zdaňovacieho obdobia daňový bonus neuplatňoval alebo
- uplatňoval nárok u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ale tento mu v niektorých kalendárnych
mesiacoch daňový bonus nevyplatil (napr. zamestnanec bol práceneschopný) alebo
- daňový bonus neuplatňoval v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane.

Zaplatené poistné a príspevky: Zamestnanec, ktorý si v priebehu zdaňovacieho obdobia platil povinné poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky nastarobné dôchodkové sporenie sám, dodatočne tieto uplatní pri vyčíslení základu dane. O zaplatení poistného
a príspevkov sa prikladá zamestnávateľovi doklad o zaplatení.
25252
26.01.10,09:04
Prikladám výňatok z poučenia vyplnenia Žiadosti o RZ zo stránky Daň.úradu:


Časti VII a VIII

Tieto časti slúžia na dodatočné uplatnenie daňového bonusu, zaplateného poistného a príspevkov a zaplatenú
sumu na ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka a na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa
§ 11 ods. 3 v znení § 52g a § 11 ods. 4 zákona.

Daňový bonus: Zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus, ak si
- u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a ktorý zamestnancovi vykonáva ročné zúčtovanie v priebehu
zdaňovacieho obdobia daňový bonus neuplatňoval alebo
- uplatňoval nárok u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ale tento mu v niektorých kalendárnych
mesiacoch daňový bonus nevyplatil (napr. zamestnanec bol práceneschopný) alebo
- daňový bonus neuplatňoval v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane.

Zaplatené poistné a príspevky: Zamestnanec, ktorý si v priebehu zdaňovacieho obdobia platil povinné poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie a príspevky nastarobné dôchodkové sporenie sám, dodatočne tieto uplatní pri vyčíslení základu dane. O zaplatení poistného
a príspevkov sa prikladá zamestnávateľovi doklad o zaplatení.

katka, už som to našla aj ja , máš pravdu.
Ale chcem sa spýtať, ak si chcem sama robiť daňové priznanie, od úhrnu príjmov zo zamestnania si odrátam poistné zaplatené zo zamestnania a tiež poistné zaplatené na dobrov. nem. poistenie? Alebo je na to zvlášť kolonka v daňovom priznaní?
marina8
26.01.10,09:28
katka, už som to našla aj ja , máš pravdu.
Ale chcem sa spýtať, ak si chcem sama robiť daňové priznanie, od úhrnu príjmov zo zamestnania si odrátam poistné zaplatené zo zamestnania a tiež poistné zaplatené na dobrov. nem. poistenie? Alebo je na to zvlášť kolonka v daňovom priznaní?

prosim ta pozri si to este raz, mne stale z toho nevychadza, ze dobrovolne poistenie si mas uplatnit dodatocne, je tam hrubym vyznacene " povinne" a za tym su vymenovane poistenia:rolleyes:
25252
26.01.10,09:51
marina, myslíš teda že sa to nedá uplatniť? :(
čo sa tým rozumie, že si môže dodatočne uplatniť poistné, keď si ho platí sám...
marina8
26.01.10,09:58
marina, myslíš teda že sa to nedá uplatniť? :(
čo sa tým rozumie, že si môže dodatočne uplatniť poistné, keď si ho platí sám...

ak ti to neponahla, zadala som dopyt na DRSR, dostanem vyjadrenie ako si mam vykladat toto ustanovenie, dufam, ze coskoro:)
potom ti to poslem
Paula
26.01.10,10:02
Hm, ak sa niekto registruje dobrovoľne, jeho platba sa stáva povinnou.

Pre DRAK-ov:

http://www.porada.sk/t44527-rocne-zuctovanie-dane-zamestnanec-platil-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html
Andyke
26.01.10,10:12
Na Porade sa riešilo dobrovoľné soc.poistenie s dopadom na základ dane už viackrát.

Podľa Usmernenia MF SR č. 2634/2004-72 uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004 poistné podľa zákona o sociálnom poistení, ktoré je povinná platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 zákona o dani z príjmov sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) odpočíta od zdaniteľných príjmov.
• Zákon o sociálnom poistení vymedzuje okrem povinne poistených osôb s účinnosťou od 1. januára 2004 aj dobrovoľne poistené osoby. Fyzická osoba (zamestnanec a samostatne zárobkovo činná osoba), ktorá za ustanovených podmienok podlieha povinnému poisteniu, môže súčasne podliehať aj dobrovoľnému poisteniu. Dobrovoľné poistenie nemá väzbu na povinné poistné, neviaže sa na príjmy zo závislej činnosti a ani na príjmy samostatne zárobkovo činnej osoby. Podaním prihlášky je povinná táto osoba plniť si všetky odvodové povinnosti voči Sociálnej poisťovni až do podania odhlášky. Dôvodom takejto právnej úpravy vo väčšine prípadov je zvýšenie vymeriavacieho základu niektorého sociálneho poistenia, v prípade vzniku nároku na určitú dávku bude táto poskytnutá vo vyššej sume.

Pozri pokyn DRSR tu :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp5ods8.rtf
marina8
26.01.10,10:16
Hm, ak sa niekto registruje dobrovoľne, jeho platba sa stáva povinnou.

Pre DRAK-ov:

http://www.porada.sk/t44527-rocne-zuctovanie-dane-zamestnanec-platil-dobrovolne-nemocenske-poistenie.html


som z toho uplny jelen:cool:
dakujem za link
Katy a R
26.01.10,10:25
.. a ešte je tu niekde priložená aj názorná príloha "Žiadosti o vykonanie RZD.."(len ja mám problém s vyhľadávaním:D - tak ak pohľadáte - je to asi spred dvoch rokov)
je to tam pekne názorne - v bublinách uvedené, kde čo treba napísať;)
.. sem :
"zaplatené povinné poistné a príspevky o ktorých predkladám doklad v úhrnnej výške...."
25252
26.01.10,11:03
tak z tohto vyplýva, že sa to dá uplatniť.
Chápem tomu dobre,ze ak chcem čiastkový základ dane, tak zaplatené poistné na dobrovoľ. nemoc. poistenie sa odratáva z celkovým príjmov a naratáva sa k poistnému zo zamestnania?
25252
27.01.10,11:18
takže dnes som sa pýtala na daňovom úrade, poistné zaplatené na dobrovoľné nemoc. poistenie si môžem odpočítať z príjmov od zamestnávateľa.:)