palatinusova
26.01.10,08:01
1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu? Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?
sueh
24.02.10,15:46
k 1. otázke: Ja som to spravila tak, že som vystavila výdavkový doklad na meno toho, kto nákup platil a potom som žiadny blok o kúpe ani výpis z BÚ neprikladala. Vlastne som ten tovar kúpila od neho.
Zoltán Kovács
24.02.10,16:09
k 1. otázke: Ja som to spravila tak, že som vystavila výdavkový doklad na meno toho, kto nákup platil a potom som žiadny blok o kúpe ani výpis z BÚ neprikladala. Vlastne som ten tovar kúpila od neho.

A keď táto osoba nemá živnosť, ako obhájiš nákup tovaru od neho pred daňovou kontrolou.
kankai
24.02.10,17:25
A ako to teda treba spravne urobit?Poradi niekto? s tymto si lamem hlavu aj ja.
magnum
24.02.10,17:42
Ja davam normalne do uctovnictva blocky za PHM ktore su platene cudzou kartou (kartou zamestnanca sro) ako obycajne blocky. Este mi to nikto nekontroloval ale dufam ze to bude OK.
sueh
28.02.10,13:50
A keď táto osoba nemá živnosť, ako obhájiš nákup tovaru od neho pred daňovou kontrolou.

Ja nevidím v tom, že predávajúci nemá živnosť žiadny problém, veď ty nemusíš kupovať len od živnostníkov. Ako doklad pre daňovákov mám výdavkový pokl. doklad, kde je podpis dotyčnej osoby. Prípadne ak by išlo o nejaké väčšie množstvo tovaru, alebo majetku, tak by som spravila kúpno-predajnú zmluvu.
Zita5
28.02.10,14:00
1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu? Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?

Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.
Zita5
28.02.10,14:03
Ja davam normalne do uctovnictva blocky za PHM ktore su platene cudzou kartou (kartou zamestnanca sro) ako obycajne blocky. Este mi to nikto nekontroloval ale dufam ze to bude OK.

Ale to je zamestnanec .
Zita5
28.02.10,14:04
Ja nevidím v tom, že predávajúci nemá živnosť žiadny problém, veď ty nemusíš kupovať len od živnostníkov. Ako doklad pre daňovákov mám výdavkový pokl. doklad, kde je podpis dotyčnej osoby. Prípadne ak by išlo o nejaké väčšie množstvo tovaru, alebo majetku, tak by som spravila kúpno-predajnú zmluvu.

No neviem či by sa tej osobe páčil bonzácky zákon, ktorý musíte dodržiavať v prípade prekročenia určenej hranice zákonom.Dúfam že vieme o čom píšem.
marjankaj
28.02.10,14:13
Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.

Zdá sa mi to trochu "prešpekulované". Ak by kúpil v hotovosti(nie kartou) a potom si to dal preplatiť, tiež by to mal akože ďalej predať?:eek: Je to podobné. Ak mu napríklad chýbalo pár drobných, tak to zaplatil svojou kartou. To by ma zaujímalo stanovisko drsr.
stormcatcher
28.02.10,14:17
Známy to zakúpil na svoje meno , na svoju kartu.Tieto pracovné odevy Vám mal predať , buď faktúrou , a ak nie je podnikateľ tak kúpnou zmluvou .Druhý krát sa takýmto transakciám treba vyhýbať .

To je môj názor.
ja kupujem v roznyx obxodox pl. kartou, malo i velkoobnej sieti a nikdy som si nevsimol, ze by to bolo na meno
Evanka
28.02.10,14:39
ja kupujem v roznyx obxodox pl. kartou, malo i velkoobnej sieti a nikdy som si nevsimol, ze by to bolo na meno
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.
marjankaj
28.02.10,14:48
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.
No ja môžem mať viac osobných účtov. To budem musieť dokladovať úbytky na osobných účtoch? A doklad o zaplatení je doklad z registračnej pokladne, to stačí aj na DPH. Možno existuje §, ktorý takéto transakcie neumožňuje. Ja o takom neviem.
Evanka
28.02.10,15:01
No ja môžem mať viac osobných účtov. To budem musieť dokladovať úbytky na osobných účtoch? A doklad o zaplatení je doklad z registračnej pokladne, to stačí aj na DPH. Možno existuje §, ktorý takéto transakcie neumožňuje. Ja o takom neviem.
To netvrdím, že nemôže mať jeden subjekt aj viac účtov. Reč bola o zaplatení "niečoho" z cudzieho účtu. Účet je podľa karty identifikovateľný.

Ja iba tvrdím, že to nechápem ako predaj, ako je to v niektorých príspevkoch (napr 7), ale ako krátkodobú pôžičku. Prečítaj si všetky príspevky, budeš v obraze, prečo som tak reagovala.
ego.mc
28.02.10,15:12
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní. :D
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.
Rozalka
28.02.10,15:19
Ak mám doklad o nákupe z ERP, tam väčšinou číslo mojej karty nie je uvedené, len na "slížiku" o platbe.
Takže v takýchto prípadoch postupujem ako keby som nákup uskutočnila v hotovosti - veď či si z účtu vyberiem v bankomate a zaplatím v hotovosti alebo zaplatím kartou k osobnému účtu, nevidím žiaden rozdiel.
Evanka
28.02.10,15:20
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní. :D
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.

Prevziať ich mohol priamo majiteľ, veď som opisovala situáciu, že som nemala pri sebe takú sumu a dotyčný bol ochotný zaplatiť svojou kartou. Tak by som to nekomplikovala predajom inej osobe a následonou kúpou od nej.
Veď čo by to bol už len za obchod bez zisku? :eek:
marjankaj
28.02.10,15:23
Myslím si, že je rozdiel, či mi známy požičia peniaze, alebo predá veci zo svojho vlastníctva. (Stali sa jeho vlastníctvom v okamihu ich prevzatia v obchode § 614 ods.3 Obč. z.)
A zaniká mi nárok na prípadný odpočet DPH.
Iba že by mali písomne uzavretú zmluvu o obstaraní. :D
V tomto dávam za pravdu Zite.
Aj keď podľa Obč. zákonníka zmluva nemusí byť písomná, pri takomto nákupe mi môže vzniknúť nahlasovacia povinnosť.

Takže
Prípad 1.
Ja nakúpim niečo pre podnikateľa kartou zo svojho účtu. Potom si to dám na druhý deň preplatiť cez výdavkový pokladničný blok. Toto bude ako predaj.

Prípad č. 2
Podnikateľ mi dá peniaze cez výdavkový pokladničný blok. Na druhý deň pre neho kúpim "niečo" kartou z osobného účtu. Toto bude akože v poriadku.

Neberte to ako návod na obchádzanie zákona. :eek: Rozdiel bude iba v dátume.
ego.mc
28.02.10,15:26
Evanka.
Reagoval som na túto situáciu:

Napríklad - známy nakúpil pracovné odevy - zaplatil vlastnou kartou, my sme mu dali peniaze z pokladne a ako doklad mame pokladničný blok, na ktorom je pripnutý doklad o platbe z účtu ktorý nie je náš. Nedá sa to jednoducho dať do účtovníctva bez dokladu o platbe z účtu - len pokladničný blok?
Evanka
28.02.10,15:34
Reagovala som na túto situáciu:


1. Môžeme do výdavkov z pokladne zaradiť platbu, ktorú spravila ina osoba platobnou kartou zo svojho účtu?

2. Pravidelne nakupujeme za "súkromné peniaze" a na konci mesiaca si bločky preplatíme z pokladne. Výdavkový blok vystavíme na meno toho, komu vydávame peniaze nie na predajcu - je to správne?

:D :D
marjankaj
28.02.10,15:35
Platobná karta má svoje identifikačné číslo a je priradená jednoznačne k určitému jedinému účtu.
Na druhej strane môže sa stať, že ja ako majiteľ nemám napríklad pri sebe hotovosť, ani kartu, prípadne nemám na nej dostatočnú sumu. Požiadam priateľa, ktorý mi "vypomôže". Teda mi krátkodobo požičiava iba peniaze a nepredáva mi tovar. Veď je v pôvodnej sume, bez akéhokoľvek navýšenia.

Evanka ja som skôr reagoval na podčiarknuté. Tento týždeň mi jedna klientka priniesla faktúry za telefón. Uhrádzala ich cez bankomat kartou z osobného účtu. Vraj je to doklad o úhrade. Nevedel som ju presvedčiť, že doklad o úhrade je bankový výpis. Z toho lístka sa nedalo určiť skoro nič, iba suma, VS a účet na ktorý platba bola poslaná.
Preto si myslím, že ten lístok je iba pre prípadnú reklamáciu v mojej banke. Na nič iné sa nedá použiť. A bankomat ho vždy nemusí vydať. Teda do účta nemám čo dať.

Mne príde jednoduchšie zaúčtovať jeden doklad(ERP) ako
1. poskytnutie zálohy
2. kúpa cez ERP
3. vyúčtovanie zálohy
Zita5
28.02.10,15:43
Zdá sa mi to trochu "prešpekulované". Ak by kúpil v hotovosti(nie kartou) a potom si to dal preplatiť, tiež by to mal akože ďalej predať?:eek: Je to podobné. Ak mu napríklad chýbalo pár drobných, tak to zaplatil svojou kartou. To by ma zaujímalo stanovisko drsr.

Ale tu sa jedná o to, že platbu previedol známy z jeho osobného účtu .
Vieš prešpekulované , neprešpekulované ........ale pri tom sa dajú výdavky aj vymyslieť a to tým , že akože niekto mi kúpil pracovné prostriedky ......ja som jednoznačne proti takýmto praktikám .Ani zamestnanec by nemal za svoje peniaze čo kupovať pre firmu , nech mu firma dá zálohu a hotovo .

Napr. sused si zakúpil písací stolík a platil ho cez kartu , tak teraz čo ? Dám si to do nákladov a preplatím mu výdavok .Paragón budem mať ja aj výdavky a on bude mať stolík .:)

Takže ja si stojím za tým , čo som napísala predošlom mojom príspevku .
Zita5
28.02.10,15:48
Prevziať ich mohol priamo majiteľ, veď som opisovala situáciu, že som nemala pri sebe takú sumu a dotyčný bol ochotný zaplatiť svojou kartou. Tak by som to nekomplikovala predajom inej osobe a následonou kúpou od nej.
Veď čo by to bol už len za obchod bez zisku? :eek:

Áno toto sú všetko argumenty , ktoré teoreticky by sa dali použiť na obhajobu pri DK .Ale skutočnosť môže byť celkom iná .Svojim spôsobom máme pravdu všetci ,a aj nemáme ..... každý si to vykladá , ako by sa k situácii postavil on .:)
ego.mc
28.02.10,15:59
mimotemyA čo keď pri takej maličkej kontrole nejaký pokutydaniachtivý úradníček zistí, že na hromade bločkov pripnutých k PVD je nápis "platené kartou", na ústrižkoch z bankomatu xxx rôznych koncových štvorčísel a na výpisoch z prihlásených účtov nič.
To sa bude vysvetľovať :D:D
Evanka
28.02.10,16:00
Zitka jasné. Najdôležitejšia pre uznateľnosť výdavku je obhájiteľnosť "kupovaného tovaru". S tým sa nedá nesúhlasiť. Ale otázka podľa mňa vznikla na inom podklade.
Ja som iba napísala ako by som to urobila ja, ak by to bolo tak, že by tovar vlastne niekto v tom okamihu zaplatil za mňa.
Zita5
28.02.10,16:14
mimotemyA čo keď pri takej maličkej kontrole nejaký pokutydaniachtivý úradníček zistí, že na hromade bločkov pripnutých k PVD je nápis "platené kartou", na ústrižkoch z bankomatu xxx rôznych koncových štvorčísel a na výpisoch z prihlásených účtov nič.
To sa bude vysvetľovať :D:D

Ešte že nie som daňový kontrolór-pokutydaniachtivý :);)
marjankaj
28.02.10,16:21
mimotemyA čo keď pri takej maličkej kontrole nejaký pokutydaniachtivý úradníček zistí, že na hromade bločkov pripnutých k PVD je nápis "platené kartou", na ústrižkoch z bankomatu xxx rôznych koncových štvorčísel a na výpisoch z prihlásených účtov nič.
To sa bude vysvetľovať :D:D

A keď sa to nevysvetlí, za čo by mal dostať pokutu? Aký paragraf akého zákona bol porušený? Alebo bolo k tomuto vydané nejaké usmernenie?
Výdavok bol v hotovosti a z pokladne podnikateľa. Podnikateľovi slúži na zabezpečenie príjmu. (Alebo aj nie, tak si ho dá do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.)
Ako by si postupoval v takomto prípade ty? Poslal by si dotyčného naspäť do obchodu stornovať nákup a znovu nakúpiť v hotovosti?
ego.mc
28.02.10,17:11
A keď sa to nevysvetlí, za čo by mal dostať pokutu? Aký paragraf akého zákona bol porušený? Alebo bolo k tomuto vydané nejaké usmernenie?
Výdavok bol v hotovosti a z pokladne podnikateľa. Podnikateľovi slúži na zabezpečenie príjmu. (Alebo aj nie, tak si ho dá do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.)
Ako by si postupoval v takomto prípade ty? Poslal by si dotyčného naspäť do obchodu stornovať nákup a znovu nakúpiť v hotovosti?
Ak sa to vysvetlí, všetko je v najlepšom poriadku.:)
Ak sa to nevysvetlí, tak nasleduje minimálne dorúbenie dane a sankčný úrok.
marjankaj
28.02.10,17:20
Ak sa to vysvetlí, všetko je v najlepšom poriadku.:)
Ak sa to nevysvetlí, tak nasleduje minimálne dorúbenie dane a sankčný úrok.

Aké dorúbenie dane. Ako by to dokazovali? Tovar mám, doklad o nákupe tiež. To si podnikateľ nemôže nakupovať z osobného účtu kartou? A ako mám zistiť z ktorého osobného účtu je to kupované, či už jeho manželky alebo niekoho iného? A ešte k tomu teraz v marci? Môžem sice takých poslať kade ľahšie, nech dajú svoje bubáky niekomu inému.
marjankaj
28.02.10,17:38
Ale tu sa jedná o to, že platbu previedol známy z jeho osobného účtu .
Vieš prešpekulované , neprešpekulované ........ale pri tom sa dajú výdavky aj vymyslieť a to tým , že akože niekto mi kúpil pracovné prostriedky ......ja som jednoznačne proti takýmto praktikám .Ani zamestnanec by nemal za svoje peniaze čo kupovať pre firmu , nech mu firma dá zálohu a hotovo .

Napr. sused si zakúpil písací stolík a platil ho cez kartu , tak teraz čo ? Dám si to do nákladov a preplatím mu výdavok .Paragón budem mať ja aj výdavky a on bude mať stolík .:)

Takže ja si stojím za tým , čo som napísala predošlom mojom príspevku .

Ja súhlasím s tým, že by sa to tak nemalo robiť. Ja iba reagujem na vzniknuté situácie.
Keby ten stolík kúpil v hotovosti a nechal si ho u seba a doklad posunul podnikateľovi do nákladov tak to by už bolo v poriadku?
Myslím, že sa tu riešia legálne veci, len to bolo, či už omylom(alebo aj úmyselne) platené kartou niekoho iného.

Keby takto za podnikateľa zaplatila daň jeho manželka zo svojho osobného účtu(napríklad by musel odcestovať), to by bol tiež "prúser"?:eek:
ego.mc
28.02.10,18:18
Býva zvykom k takýmto platbám doložiť fotokópiu výpisu z účtu.
A ako som napísal, ak sa to vysvetlí, všetko je v poriadku.
Mimochodom, daňovník musí dokazovať, že má výdavok, citujem: "na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,".
Čo sa týka dane zaplatenej manželkou, platí predsa § 58 ods 6 Zákona o správe daní:
"Správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné."
Zita5
28.02.10,18:23
Ja súhlasím s tým, že by sa to tak nemalo robiť. Ja iba reagujem na vzniknuté situácie.
Keby ten stolík kúpil v hotovosti a nechal si ho u seba a doklad posunul podnikateľovi do nákladov tak to by už bolo v poriadku?
Myslím, že sa tu riešia legálne veci, len to bolo, či už omylom(alebo aj úmyselne) platené kartou niekoho iného.

Keby takto za podnikateľa zaplatila daň jeho manželka zo svojho osobného účtu(napríklad by musel odcestovať), to by bol tiež "prúser"?:eek:

Aj ja som iba reagovala na otázku , ktorú položila zadávateľka .;):)
Takže ostatné sú už iba dohady .Ale i tak ďakujem za diskusiu .:)
marjankaj
28.02.10,18:54
Býva zvykom k takýmto platbám doložiť fotokópiu výpisu z účtu.
A ako som napísal, ak sa to vysvetlí, všetko je v poriadku.
Mimochodom, daňovník musí dokazovať, že má výdavok, citujem: "na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,".
Čo sa týka dane zaplatenej manželkou, platí predsa § 58 ods 6 Zákona o správe daní:
"Správca dane je povinný prijať každú platbu na daň, i keď nie je vykonaná daňovým subjektom, a zaobchádzať s ňou rovnakým spôsobom, akoby ju zaplatil daňový subjekt. Vrátenie platby tomu, kto ju za daňový subjekt zaplatil, nie je prípustné."

So všetkým súhlasím.
A ak by prijatú zálohu náhodou "minul", lebo stretol kamaráta(alebo stratil) a preto to potom kúpil kartou z osobného účtu, nech priloží čestné prehlásenie o tejto skutočnosti.

A táto ceremónia sa netýka iba VOZD ale aj VNZD.

Ja som neriešil túto situáciu do budúcna, ale situáciu, ktorá sa už stala.
sueh
02.03.10,14:12
No neviem či by sa tej osobe páčil bonzácky zákon, ktorý musíte dodržiavať v prípade prekročenia určenej hranice zákonom.Dúfam že vieme o čom píšem.

Nie, žiaľ nerozumiem, o čom píšete. Môžete mi to vysvetliť? Ja som sa snažila pomôcť vyriešiť problém legálnym spôsobom. Nemám pocit, že by som sa v príspevkoch snažila obísť zákon, ak vám ide o to.
ego.mc
02.03.10,15:38
Nie, žiaľ nerozumiem, o čom píšete. Môžete mi to vysvetliť? Ja som sa snažila pomôcť vyriešiť problém legálnym spôsobom. Nemám pocit, že by som sa v príspevkoch snažila obísť zákon, ak vám ide o to.

Nejde o nič nelegálneho, ale platí:
§ 32 Zákon o správe daní
(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 3319,39 eura za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
Llívia
09.04.10,06:51
Ale tu sa jedná o to, že platbu previedol známy z jeho osobného účtu .
Vieš prešpekulované , neprešpekulované ........ale pri tom sa dajú výdavky aj vymyslieť a to tým , že akože niekto mi kúpil pracovné prostriedky ......ja som jednoznačne proti takýmto praktikám .Ani zamestnanec by nemal za svoje peniaze čo kupovať pre firmu , nech mu firma dá zálohu a hotovo .

Napr. sused si zakúpil písací stolík a platil ho cez kartu , tak teraz čo ? Dám si to do nákladov a preplatím mu výdavok .Paragón budem mať ja aj výdavky a on bude mať stolík .:)

Takže ja si stojím za tým , čo som napísala predošlom mojom príspevku .

Je pravda, že toto je ľahko vy- a zneužiteľné, ale tiež som sa viackrát vo svojej praxi stretal s tým, že zamestnanci dostali zálohu, boli 7 - 10 dní mimo firmy a aby sa mali ako vôbec vrátiť, museli platiť benzín zo svojho - kartou, keďže nemali hotovosť.
A sama som tu zadávala tému ako dostať do nákladov, keď jeden brat podniká a druhý brat mu bol v oprave vyzdvihnúť nejaké veci a zaplatil to svojou súkromnou kartou. Oni nie sú účtovníci, vôbec im nenapadlo, že s tou platbou budú len problémy. Vyriešila som to tak, že brat - nepodnikateľ dostal splnomocnenie na vyzdvihnutie opravených vecí + zálohu 100 EUR. Keďže oprava stála 150 EUR, zaplatil to kartou a rozdiel 50 EUR mu brat - podnikateľ doplatil v hotovosti. Dúfam, že s týmto DÚ nebude mať problém.

(Koľko takýchto "stolíkov", kancelárskych potrieb atď. sa nikdy nedostane na firmu, ale skončí v domácnosti podnikateľov alebo ich príbuzných, u detičiek v škole atď. - to tiež DÚ ani nikto neodkontroluje.)
Llívia
12.05.10,06:12
Trochu mimotemy
A keď sa to nevysvetlí, za čo by mal dostať pokutu? Aký paragraf akého zákona bol porušený? Alebo bolo k tomuto vydané nejaké usmernenie?
Výdavok bol v hotovosti a z pokladne podnikateľa. Podnikateľovi slúži na zabezpečenie príjmu. (Alebo aj nie, tak si ho dá do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane.)
Ako by si postupoval v takomto prípade ty? Poslal by si dotyčného naspäť do obchodu stornovať nákup a znovu nakúpiť v hotovosti?


Ak sa to vysvetlí, všetko je v najlepšom poriadku.:)
Ak sa to nevysvetlí, tak nasleduje minimálne dorúbenie dane a sankčný úrok.

Mohol by byť problém aj pri uplatňovaní odpočtu DPH, pretože podľa § 49 ods. 2: Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,"...
Pred niekoľkými rokmi bol problém pri uplatňovaní odpočtu DPH pri ubytovaní zamestnancov na pracovnej ceste, ak bol doklad vystavený z ERP. Moja vtedajšia audítorka tvrdila, že v takomto prípade si firma nemôže uplatniť odpočet DPH, lebo ubytovanie bolo poskytnuté zamestnancovi a nie firme. Ak však bola na ubytovanie vystavená faktúra na firmu, problém nebol. Toto s platbou "cudzou" kartou je podobné, lebo tovar platil niekto iný, nie firma, čiže daň bola uplatnená voči niekomu inému, nie voči firme.

A teraz k téme:
1. pre firmu zaoberajúcu sa stavebnou činnosťou vykonávajú prácu živnostníci. Títo poskytujú len služby. Materiál zabezpečuje firma. Často sa však stane, že na stavbe potrebujú súrne nejaký materiál, tak ho zaplatia vlastnou kartou. Za mesiac je to spolu aj do 1.000 EUR. Ako najlepšie "ošetriť" tieto platby, aby nebol problém s uznávaním nákladov a odpočtom DPH? Máme s nimi uzatvoriť nejakú zmluvu o tom, že sú oprávnení pre firmu nakupovať materiál? Bude mať firma na základe nejakej takejto zmluvy nárok na odpočet DPH? Bola tu spomínaná zmluva o obstaraní, ale s tým, že pri nej nie je možné uplatniť odpočet DPH. Alebo im máme dať na začiatku mesiaca nejakú zálohu s tým, že na VPD sa napíše, že je určená na nákup materiálu pre firmu a oni sú povinní ju zúčtovať (čiže predložiť bločky)? V tomto prípade by mala firma nárok na odpočet DPH a náklady budú uznané?
2. Zamestnanec dostane na začiatku mesiaca zálohu napr. 500 EUR. Na konci mesiaca ju zúčtuje, vyjde mu napr. že mu zostalo ešte 50 EUR. Na zúčtovanie predloží aj bločky, ktoré platil svojou súkromnou kartou, keďže nemal dostatočnú sumu z poskytnutej zálohy pri sebe (lebo nebude predsa stále nosiť so sebou 500 EUR). Môže byť v tomto prípade nejaký problém pri uplatňovaní odpočtu DPH a nákladov, keďže zamestnanec dostal dosť EUR a aj tak to platil súkromnou kartou?
A čo sa týka oboch prípadov: predpokladám, že nie je našou povinnosťou žiadať od nich (živnostníkov a zamestnancov) výpisy z ich súkromných účtov, kde budú zaznamenané platby kartou za materiál pre firmu. Takisto nemusí byť k dokladom platených kartou ústrižok z terminálu (niekto to tu vtipne nazval "slížik" :) ), na ktorom je číslo karty.