inapa1
26.01.10,07:32
Dobry den,
chcem poprosit o radu: mam na zahrade miestecko, kde by som chcela zasadit 2 stromy, ktore by splnali okrasnu aj uzitkovu funkciu. Vybrala som previsnutu morusu bielu (morus pendula alba) a k nej by som este chcela nieco podobne... mate nejaky napad na pekny stromcek, ktory da aj nejaku dobrotu?
Dakujeeeeeeeem
ascari
26.01.10,11:46
Neviem akú máš predstavu o okrasnom strome ale napr. višňa je celkom pekný strom alebo aj hruška.
ivica sisolak
26.01.10,12:18
dula, jedlý gaštan
aviator
26.01.10,18:51
Drienka, treba zohnať veľkoplodú. Marhule a skoré čerešne sú väčšinou pekné stromy a nevyžadujú starostlivosť. Tiež figovník je super, ale je veľmi citlivý, záleží od lokality.
Mišpule sú krásne, ale plody nechutia každému, bola tu diskusia.
Jedlý gaštan je super, ale nedarí sa mu všade, dule, čo som videl, nie sú príliš pekné a trpia chorobami.
Držím palce.
airbusy
26.01.10,19:14
niektoré už boli spomínané, ale pridám ešte jeden tip:

muchovník -pekné veľké kvety, jedlé plody, ale treba vybrať dobrú odrodu.
paloo
26.01.10,19:51
Muchovník by mohol byť aj Martin:)
Ale ja som si zasadil Tomel hybrid-Nikita´s Gift:)
wabi
26.01.10,21:44
Najprv by som chcel povedať, že všetky už uvedené stromy považujem za veľmi pekné a ešte viac veľmi užitočné. Pre ktorý sa rozhodnete závisí nielen na vašej sympatii ale aj na podmienkach aké na konkrétnom mieste sú. Kde je miesto situované, je chránené, v ktorom regione, svah, rovina, okolité stromy a budovy... Bez týchto informácie je ťažko radiť.
Ak ste už rozhodnutá pre pendulu Morus Alba, zvážte aj to Že Pendula Morus Nigra má krajšie väčšie listy, kôru, letorasty, plody dozrievajú postupne počas celého leta... Žiadna morušová pendula však nemá tak veľké a kvalitné plody ako kvalitné odrody s bežným neprevislým rastom.
Ak by ste chceli aj druhý stom s podobným previslým rastom, tak by vás možno zaujímala Pendula - Lieska - Kontorta, je fakt zaujímavá a niektoré klony rodia aj jedlé lieskovce, samozrejme menšie a s tvrdšou škrupinou.:)
húžva
27.01.10,03:45
Súhlasím s Wabi, ale ja osobne by som zvažoval aj habitus harmony,alebo zrozumiteľnejšie povedané tvarový, ale aj farebný (koruna, listy, kvety) súlad medzi oboma stromami. Pretože niektoré medzi sebou našim pričinením susediace stromy sú k sebe navzájom v týchto spomenutých kritériách buď harmonické, alebo kontrastné.
Estetická symbióza, aj tak by sa to dalo nazvať.

Nebola tu spomenutá arónia (jarabina čierna).
Osobne by som asi volil liesku klasickú, ale krík, (divo rastúcu). Tie tvary ba sa mohli v celkovom dizajne plodne dopĺňať.
Alebo si k nej dosaďte tú morušu čiernu, či skôr červenú, to by bola dokonalá estetická symbióza.