Ester plus
26.01.10,08:41
Neviete mi poradiť ako je to ak SZČO si teraz v januári 25.1.10 zaplatila dlh do SP na poistnom za 11_12/09. V janári od 07.01.-28.01. je PN. Vznikne jej nárok na dávku alebo z titulu nezaplatenia včas zanikne.
abel
26.01.10,08:12
Pozri § 31 ods. 1b) zákona o Soc. poistení, suma minimálne 100.- Sk je od 1.1.2010 minimálne 5.- €

§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
Na začiatok

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 Sk.
Ester plus
26.01.10,09:38
Z toho mi vychádza, že by nárok na dávku mal byť. Alebo sa mýlim?
Andyke
26.01.10,09:54
Áno, nárok na nemocenské dávky má.
Však čítaj ...
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky,
Ester plus
26.01.10,09:58
Poviem vám prečo sa to pýtam aj keď zo zákona to jasne vyplýva. Pretože v SP pri okienku mi povedali, že nech doplatí do konca januára nedoplatok za 11-12/09 a nárok mu vznikne. Dnes pre istotu som si to ešte raz overovala v SP u pani, ktorá tohto živnostníka na nemocenskom eviduje a ona mi povedala, že keďže mal dlh do konca decembra 2009 tak nič nedostane aj keby zaplatil. Ja aj tak rozmýšľam, že predsa decembrový dlh sa môže uhradiť až do 08.01.2010 takže by tam bol tak či tak. S tým decembrom si myslím, že je to tak že nárok bude mať. A ten november mi akosi nesedí podľa toho čo mi povedala pani a čo je v zákone.
Uvažujem dobre?
Andyke
26.01.10,10:37
Nedostatočne čítaš.
On má mať zaplatené poistné do 31.1.2010 - (všetky poistné staré roky aj rok 2009 a za obdobie 12/2009 tiež musí byť uhradené najneskôr do 31.1.2010.)
Poistné za január 2010 nie je podmienka, lebo ešte beží tento mesiac.
Ester plus
26.01.10,10:59
Takže nárok má.