JurickovaKatarina
26.01.10,07:42
Dá sa v Pohode vytlačiť zostava pre splnenie si Oznamovacej povinosti? Pretože máme veľmi veľa platieb fyzickým osobám pripadá mi priveľmi prácne všetko to hľadať ručne.
JarkaL
26.01.10,06:45
Otvor si Adresár, tlačové zostavy a tam je zostava Oznamovacia povinnosť. Ale korektne to urobí len vtedy, ak si celý rok účtovala tieto platby ako DF a úhrada DF z pokladne. Ak si zaúčtovala rovno náklad v pokladni ako hotovostný nákup, tak bude v tej zostave chýbať.Treba to preúčtovať na DF+úhrada DF z pokl.
A samozrejme musíš mať v adresári vyplnené DIČ, podľa neho spozná, že ide o FO.
JurickovaKatarina
26.01.10,11:17
Ďakujem. Všetky platby mám účtovné ako došlá faktúra a následná úhrada cez banku alebo cez pokladňu. Všetci partneri majú zadané DIČ a napriek tomu mám tento "výkaz" nulový, aj keď fakturácia sa pohybuje vo vysokých číslach. Ako vlastne zistím, či niekto je právnická osoba, keď má v názve napríklad uvedené Jožko Mrkvička - MaKaJu, Zvolen?
S.Ch.
26.01.10,11:29
Skús vyhľadať cez živnostenský register (zrsr.sk) - zadať IČO a následne je vpravo výpis z OR. Ak nie je v obchodnom registri, tak je to fyzická osoba.
JurickovaKatarina
26.01.10,11:35
Ďakujem. Ešte niečo, keď mi teda vyjde, že na oznámenie nemám nikoho, nepodáva sa "nulové" hlásenie?
Zdenka 0705
26.01.10,11:38
Nie, keď nikoho nemáš, nič nepodávaš.
JurickovaKatarina
26.01.10,11:47
Vie niekto z Vás presnú definíciu zákona, kde sa ukladá Oznamovacia povinnosť? Robím to prvýkrát a chcem mať v tom jasno. Pretože program mi síce nikoho neťahá, ale fyzické osoby ktoré spĺňajú vstup pre Oznamovaciu povinnosť mám štyri...
S.Ch.
26.01.10,12:02
Je to podľa § 32 ods. 5 zákona 511/2992 Zb. o správe daní a poplatkov.
JarkaL
26.01.10,12:07
Je to http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-4-2009-a.html


§ 32
Súčinnosť tretích osôb
Na začiatok

(1) Súdy, orgány štátnej správy, obce, vyššie územné celky a notári v prípadoch, keď predmet konania pred nimi podlieha dani podľa osobitných zákonov, 1) sú povinní oznamovať správcovi dane údaje potrebné na vyrubenie dane a vymáhanie daňového nedoplatku.

(2) Štátne kontrolné orgány sú povinné oznamovať správcom dane výsledky kontrol, ak z týchto výsledkov vyplýva, že došlo alebo mohlo dôjsť k neplneniu daňovej povinnosti.

(3) Štátne a iné orgány a osoby, ktoré z úradnej moci alebo vzhľadom na predmet svojej činnosti vedú evidenciu osôb alebo majetku 10d), sú povinné na výzvu správcu dane oznámiť údaje potrebné na vyrubenie dane a vymáhanie daňového nedoplatku.

(4) Osoby, ktoré majú listiny a iné veci, ktoré môžu byť dôkazným prostriedkom pri správe daní, sú povinné na výzvu správcu dane listiny a iné veci vydať alebo zapožičať.

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej 9) alebo inej zárobkovej činnosti 10) alebo v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma, vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu 10e), deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do tridsiatich dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.
JurickovaKatarina
26.01.10,12:14
"Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici." Ako mám rozumieť tomuto?
Znamená to, že si načítam len vyšlé platby z pokladne a tie oznámim? Prečo mi teda ale neťahá osobu, ktorá nie je v obchodnom registri, mám riadne zaevidovanú FA aj jej následnú likvidáciu cez pokladňu vo výške viac ako 9000,- Eur?
JarkaL
26.01.10,12:16
Oznamuješ len tých, ktorým si uhradila DF v hotovosti a nedostala si doklad z ERP, ale len príjmový doklad. Platby hradené cez banku neoznamuješ.
Zdenka 0705
26.01.10,14:16
"Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na pokladnici." Ako mám rozumieť tomuto?
Znamená to, že si načítam len vyšlé platby z pokladne a tie oznámim? Prečo mi teda ale neťahá osobu, ktorá nie je v obchodnom registri, mám riadne zaevidovanú FA aj jej následnú likvidáciu cez pokladňu vo výške viac ako 9000,- Eur?
V globálnom nastavení choď na adresár. Niekde dole máš položky P1, P2 - tie máš preddefinované že sú to odberat. alebo dodávat.
Položky P3,4,5 sú prázdne. Ja si do P3 dosadím "FO" fyz. osoba a do P4 "PO" práv. osoba a je na Tebe, či si obsadíš aj položku P5./podľa toho, čo potrebuješ sledovať/. Pri novom zázname do adresára sa Ti potom objavia položky FO a PO a Ty odklikneš, o koho sa jedná. Urob si to aj spätne, hlavne na FO a uvidíš, že Ti to bude korektne ťahať.
ala.k
28.01.10,13:41
oceňujem ten zákon 511/2992 Zb.