mrkva1
26.01.10,09:54
Dobrý deň, poraďte mi ako mám správne postupovať pri ročnom vysporiadaní koeficientu DPH - ako spávne prepočítať koeficient za rok. Ďakujem.
Machulka
26.01.10,09:08
Je to napísané v § 50 zákona o DPH.
Citujem: Ods.4 Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok.
Ods.2:Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Ľudovo povedane:
súčet tržieb bez DPH,pri ktorých je daň odpočítateľná vydelíš súčtom všetkých tržieb bez DPH,teda aj tých oslobodených. A ten koeficient,ktorý Ti vyjde zaokrúhliš na 2 desat.miesta nahor a potom ho použiješ pri prepočte DPH na vstupe,ktorú si krátil v priebehu roka. A výsledok je buď v prospech ŠR, alebo naopak. Snáď som to napísala zrozumiteľne. Ak nie,pýtaj sa.
Johanka
26.01.10,09:11
Hmm, nie je už po termíne ?
Machulka
26.01.10,09:17
Jasne, že je, ale pomôcť treba vždy.
mrkva1
27.01.10,13:37
Prosím Ťa, môžeš mi poradiť: koeficient sa použil v 3 a 4 kvartali 2008 a 1 a 2 kvartáli 2009. Rátať máme do ročného zúčtovania máme: aj rok 2008 a rok 2009 dokopy- alebo koeficient určiť len pre rok 2009 ?
Ďakujem
Johanka
27.01.10,13:40
Pozri si citáciu zákona v príspevku č. 2, V ods. 2 je uvedené, že sa koeficient počíta z údajov za kalendárny rok. Rok 2008 mal byť vysporiadaný v IV.Q/2008.
ALEXOLIVER
28.01.10,06:09
Ahojte chcela by som sa ešte spýtať ohľadom koeficientu DPH. Pri daňovom priznaní DPH za 4.Q som vypočítala koeficient za rok 2009, ktorý mi vyšiel 0,96 a vyrovnala som rok 2009. Teraz nerozumiem celkom tomu, že tento koeficient budem používať celý nasledujúci kalendárny rok. Budem ho používať len pri vstupoch pri ktorých bude aj oslobodené aj zdaniteľné plnenie? Lebo tento rok by sme nemali mať žiadne oslobodené plnenia, v takom prípade ho nebudem používať, odpočítam na vstupe celú sumu, myslím si to správne? A je potrebné zasielať na DU vypočítaný koeficient za rok 2009, alebo netreba? Ďakujem za odpovede.
Kika69
28.01.10,06:33
Predbežne vypočítaný koeficient sa má oznámiť a odsúhlasiť so správcom dane. Ale napr. v mojom prípade sa vyskytli oslobodené plnenia len vo IV.Q. (neviem, či je to aj tvoj prípad), tak som vypočítala skutočný koefiecient a tento som oznámila správcovi dane. Ak je to aj tvoj prípad, tak by som oznámila správcovi dane, že vo IV.Q. som prepočítala vstupy koeficientom 0,96 a že ho budem používať aj počas roka 2010. Samozrejme len pri vstupoch, kde na výstupe budú oslobodené aj zdaniteľné plnenia. Ak by ste mali len zdaniteľné plnenia po celý rok, tak máš plný nárok na odpočet a koeficient vôbec nepoužiješ.
ALEXOLIVER
28.01.10,07:23
Ďakujem pekne Kika za odpoveď, veľmi si mi pomohla. Áno je to aj môj prípad, oslobodené plnenie som mala len raz v 4.Q a nasedela som sa nad koeficientom neskutočne dlho, kým som na to prišla ,tento rok by nemalo byť už žiadne oslobodené plnenie. Oznámim teda DU ten koeficient aj vyrovnanie a používanie v r. 2010. Je super že existuje taká stránka ako porada a ľudia ochotní poradiť. Ešte raz vďaka.