VilmaK
26.01.10,09:07
Ahojte,
vedel by niekto poradiť či by sa jednalo o porušenie príslušných ustanovení ObZ:
V s.r.o. sú dvaja spoločníci - jedným spoločníkom je a.s. a druhým je mesto - za ktoré vystupuje primátor. Primátor je zároveň aj jedným z 3 konateľov (konať môžu dvaja), pričom však v zmysle SZ pri podpise týchto zmlúv treba podpis konateľa za mesto
Tieto zmluvy však nechce schváliť mestské zastupiteľstvo, primátor ich však ako konateľ podpíše. Aké riziko môže nastať alebo, ktoré zákonné ustanovenia môžu byť porušené? Mohlo by sa jednať prípadne aj o neplatný úkon?
Ďakujem
ivica sisolak
26.01.10,18:05
Dúfam, že som tvoju otázku dobre pochopila ... pýtaš sa, či sú platné zmluvy, kde na jednej strane je s.r.o. a druhej strane iný subjekt, ak zmluvy podpísal konateľ, ktorý je mimochodom primátorom mesta a s takýmito zmluvami nevyslovilo súhlas mestské zastupiteľstvo?? Podľa môjho názoru sú platné, nakoľko ide o právne úkony právnickej osoby a nie mesta ( hoci je spoločníkom) a konateľa v tomto nemôže ( ani interne) obmedziť orgán niektorého zo spoločníkov alebo iba orgán samotnej právnickej osoby. Je to aspoň trocha jasné? :-(
VilmaK
27.01.10,06:55
Ahoj, ďakujem za odpoveď. A nedôjde v takomto prípade ani k porušeniu povinností konateľa? ObZ v § 135a hovorí, že konatelia majú vykonávať svoju pôsobnosť s odb.starost. a v súlade so záujmami všetkých spoločníkov a majú zohľadniť všetky dostupné informácie, ktoré sa týkajú rozhodnutia. Primátor hoci má zastupovať záujmy mesta ako spoločníka, však ako konateľ vie ,že potrebuje súhlas MZ, no toto chce obísť... Vyvodzovať zodpovednosť bude musieť voči primátorovi zrejme luž en MZ alebo kontrolór, keďže vedome porušil VZN mesta o zásadach nakladania s majetkom mesta :(
Tak ak dobre rozumiem, s.r.očke nevznikne ani nijaká škoda z takého právneho úkonu, ktorú by spôsobili konatelia pri výkone svojej pôsobnosti porušením povinnosti podľa §135a?
invest
01.02.10,06:21
Nechcem otvárať novú tému, tak skúsim v tejto. Dnes ma klient zaskočil otázkou či ako jediný majiteľ s.r.o. si môže ešte otvoriť aj živnosť?? Mslím, že je to skôr otázka pre právnika ako pre účtovníčku, no hľadala som v OZ a s ničím takým som sa tam nestretla. Vie mi niekto poradiť?? Ďakujem
Evanka
01.02.10,06:26
Nechcem otvárať novú tému, tak skúsim v tejto. Dnes ma klient zaskočil otázkou či ako jediný majiteľ s.r.o. si môže ešte otvoriť aj živnosť?? Mslím, že je to skôr otázka pre právnika ako pre účtovníčku, no hľadala som v OZ a s ničím takým som sa tam nestretla. Vie mi niekto poradiť?? Ďakujem
Môže.
invest
01.02.10,08:44
Môže.
vieš mi poradiť aj nejaké ustanovenia v zákone, kde sa o tom píše??
Evanka
01.02.10,12:20
vieš mi poradiť aj nejaké ustanovenia v zákone, kde sa o tom píše??

Nikde sa nezakazuje, byť spločníkom v s.r.o. a súčasne byť SZČO.
Treba si tiež uvedomiť, že s.r.o. a SZČO sú dva rôzne subjekty.

Spoločnosť s jedným spoločníkom však nemôže byť jediným zakladateľom alebo jediným spoločníkom inej spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch spoločnostiach.
invest
01.02.10,12:30
Ďakujem