Zuzana595
26.01.10,10:11
Ahojte,
prosím vás o radu:
v r.2009 som bola na RD, predľženej RD,zamestnaná potom na Úrade práce. Počas predĺženej RD som bola ešte 2 týždne zamestnaná a mala príjem/mzda + odstupné/.Mzdárka mi z príjmu odviedla daň aj odvody do SP a ZP. Iné príjmy som nemala, len rodičovský príspevok.

1. Mám povinnosť urobiť si Ročné zúčtovanie zdravotného poistenia?
V zákone sa píše, že "Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk.Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu)."

Zároveň tlačivo RZ -TYP X je pre poistenca, ktorí mal viacerých platiteľov, alebo došlo k zmene sadzby.

Z toho mi vychádza, že mám povinnosť robiť RZZP, lebo som mala viacerých platiteľov /štát + zamestnávateľ/ Dobre to chápem?

2. Ak mám povinnosť robiť RZ, nie je mi jasná výška vymeriavacieho základu pri RZZP- v mojom prípade je to mzda, alebo mzda+odstupné? Viem, že preddavok na ZP sa vypočítava len zo mzdy, ale platí toto aj pri RZZP? Nebudem musieť doplácať poistné z odstupného?

ďakujem,
Zuzana
Andyke
26.01.10,09:49
Nemáš povinnosť urobiť RZZP podľa horeuvedených príjmov.
Odstupné Ti nevstupuje do RZZP.
Zákon o zdrav.poistení :
§ 13 Vymeriavací základ
(4) Do vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 3 sa nezapočítava
a) odstupné a odchodné

Už len doplňujem, že kolísavý príjem za rok 2009 je taký, kto aspoň 1 mesiac prekročil príjem 2006,16 € a ostatné mesiace nie.
timotej
26.01.10,15:49
Len doplním, že ak máš medzi ukončením pracovného pomeru a nahlásením sa na úrad práce čo i len 1 deň "voľný", napr. pracovný pomer skončil 31. a na úrade si nahlásená od 2. ďalšieho mesiaca, toho 1. si samopaltiteľ a tento deň by si si mala v poisťovni vysporiadať.